Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank enforcement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule została dokonana prezentacja przesłanek i wymogów formalnych wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego jako szczególnego rodzaju tytułu egzekucyjnego. Przesłanki, które umożliwiają wystawienie przez bank bankowego tytułu egzekucyjnego, znajdują bowiem swoje odzwierciedlenie w strukturze formalnej tego dokumentu. Ponadto autor niniejszego opracowania przedstawił problemy, jakie dla nauki prawa i praktyki gospodarczej stwarza nieprecyzyjne i wewnętrznie sprzeczne sformułowanie przepisów ustawy - Prawo bankowe. W ocenie autora niniejszej publikacji, dalsze funkcjonowanie bankowego tytułu egzekucyjnego wymaga pilnej i kompleksowej nowelizacji przepisów tej ustawy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy egzekucji z rachunku bankowego, która jest w polskiej regulacji prawnej bardzo często stosowana i niezwykle praktyczna. Egzekucja z rachunku bankowego sprowadza się do zajęcia rachunku dłużnika poprzez poinformowanie o tym banku. Egzekucja taka, poza zagadnieniami praktycznymi, wywołuje wiele wątpliwości teoretycznych. Wiążą się one m.in. z przebiegiem egzekucji, sposobem i skutkami zajęcia oraz ograniczeniem egzekucji.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcono niezwykle ważnej problematyce, a mianowicie naturze prawnej bankowego tytułu egzekucyjnego. Analizie poddano zarówno znamiona czynności procesowej, jak i czynności materialnoprawnej. W efekcie poczynionych rozważań uznano, że nie jest możliwe zakwalifikowanie bankowego tytułu egzekucyjnego do żadnej z kategorii znanych prawu cywilnemu, czy też prawu procesowemu cywilnemu. Rozważania na temat natury bankowego tytułu egzekucyjnego doprowadziły do konkluzji, że wystawienie tego tytułu egzekucyjnego jest czynnością służącą zaspokojeniu roszczeń wierzyciela, jakim jest bank.(abstrakt oryginalny)
Odzyskiwanie należności w obrocie międzynarodowym wiązało się ze sporymi trudnościami, gdyż dla prowadzenia egzekucji za granicą konieczne było uzyskanie w danym państwie stwierdzenia wykonalności krajowego tytułu egzekucyjnego. W stosunkach między państwami członkowskimi Unii Europejskiej postępowanie w tym przedmiocie, uregulowane w rozporządzeniu Rady 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (dalej „rozporządzenie 44/2001”), zostało znacząco uproszczone, jednakże jego przeprowadzenie było nadal wymagane dla umożliwienia egzekucji. (abstrakt oryginalny)
Dnia 27 listopada 2015 r. uchylony został między innymi art. 96 i 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe, a także art. 7862 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, które normowały instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego oraz tryb nadawania mu klauzuli wykonalności. Uchylenie tych przepisów stanowiło następstwo stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2015 r. niezgodności art. 96 ust. 1 i art. 97 ust. 1 prawa bankowego z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, tj. zasadą równości w relacji z ich klientami. W aktualnym stanie prawnym nie jest możliwe wydawanie przez banki bankowych tytułów egzekucyjnych, moc tytułu wykonawczego zachowały jednakże te, którym nadano klauzulę wykonalności przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Roszczenie stwierdzone bankowym tytułem egzekucyjnym przedawnia się z upływem 3 lat, a przelew wierzytelności nim objętej na rzecz innego niż bank podmiotu nie powoduje, że bieg terminu przedawnienia związany z bankowym tytułem egzekucyjnym wywiera skutki dla tego podmiotu - biegnie on dla niego od wymagalności roszczenia.(abstrakt oryginalny)
The subject of the article is an analysis of the regulation of the banking enforcement title in the provisions of Polish law, the reasons for its revocation by the Constitutional Tribunal in the judgment of 14.04.2015 and the use of new instruments by banks for the quick and effective recovery of claims from their clients. Considerations are conducted both in the context of the constitutional principle of equality and the principle of "equality of arms" between banks and their clients in court proceedings, as well as social expectations regarding the abolition of banking privileges. The article also analyzes the effects of the repeal on 07.11.2019 of the Article 485 § 3 of the Code of Civil Procedure which constitutes the basis for banks to obtain orders for payment in order for payment based on an excerpt from bank books signed by persons authorized to make statements regarding the property rights and obligations of the bank, which in practice constituted a kind of "new version" of the repealed banking enforcement title. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie pozycji prawnej konsumenta wobec bankowego tytułu egzekucyjnego, który jest przywilejem służącym bankom przy windykacji swoich należności od klientów (takie uprzywilejowanie banków nie jest znane w prawie europejskim). W artykule zostało przedstawione pojecie konsumenta w prawie polskim, istota bankowego tytułu egzekucyjnego oraz instrumenty prawne, z których może skorzystać konsument na wypadek dochodzenia przez bank nieuzasadnionych należności. Z przeprowadzonej analizy przepisów prawnych wynika, że sytuacja konsumenta w procesach przeciwegzekucyjnych wytaczanych przeciwko bankom jest trudna. Ponadto w artykule zostało wykazane, że istnieją w literaturze liczne wątpliwości co do dopuszczalności prowadzonej egzekucji przez banki na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. (abstrakt oryginalny)
Każde postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego (bte) nie przerywa biegu przedawnienia wierzytelności wobec nabywcy tej wierzytelności, niebędącego bankiem. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zależności między niską skutecznością windykacji wierzytelności bankowych a wybranymi aspektami życia społecznego i gospodarczego w świetle ustawodawstwa obowiązującego w Polsce. Autor koncentruje się na sytuacji ustawodawcy, który w wypadku windykacji bankowej, jak i windykacji innych podmiotów ma ogromny wpływ na kształtowanie procesów egzekucji wierzytelności. (fragment tekstu)
Autor prezentuje zagadnienie postępowania organów egzekucyjnych w administracji w zakresie kosztów egzekucyjnych z uwzględnieniem problemów praktycznych towarzyszących tej procedurze, jak również aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego. Artykuł dotyczy głównie problemu zasadności i wysokości naliczonych kosztów egzekucyjnych, ale także instytucji ich umorzenia oraz rozłożenia na raty. (abstrakt oryginalny)
Temat bankowego tytułu egzekucyjnego ożył w związku z nowelizacją prawa bankowego, która czeka w Sejmie na ostatnie czytanie. Nowelizacja ma dostosować nasze przepisy do unijnych, ale przy okazji wprowadzono również inne zmiany. Nowe przepisy będą lepiej chronić interesy klientów banków.
Autor zaprezentował kwestię odpowiedzialności banku, jako instytucji oraz pracowników za udaremnienie egzekucji z rachunku bankowego. Artykuł porusza najbardziej istotne zagadnienia egzekucji z rachunku bankowego, w tym źródła prawa, egzekucję z rachunku zwykłego i rachunku wspólnego, wkład oszczędnościowy.
Artykuł dotyczy bankowego tytułu egzekucyjnego - klauzuli, która wyjaśnia jakie konsekwencje i koszty mogą pojawić się w przypadku gdy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt. Autor pisze o wymogach prawnych dotyczących zagadnienia, obciążenia członków rodziny, postępowania o nadanie klauzuli wykonalności oraz środkach obrony przysługujących dłużnikom.
W związku z kryzysem gospodarczym pojawiło się zagrożenie niespłacalności wysokich kredytów zabezpieczonych ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomościach. W artykule opisano procedurę odzyskiwania należności od dłużników.
W artykule omówiono przedmiot skargi na czynności egzekucyjne. Dokonano charakterystyki czynności egzekucyjnych. Wskazano, jakie czynności egzekucyjne, podejmowane przez poszczególne podmioty, podlegają zaskarżeniu tym środkiem. Przeanalizowano również orzecznictwo sądów administracyjnych w aspekcie dopuszczalności skargi na poszczególne czynności egzekucyjne. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na problem niezadowolenia polskich firm ze współpracy z polskimi bankami. Najważniejsze problemy, na które wskazują przedsiębiorcy to tzw. trzecia rata kredytu niewypłacana z nieznanych powodów, co uniemożliwia dokończenie inwestycji, oraz bankowy tytuł egzekucyjny, który pozwala bankowi wystąpić o zwrot całości kredytu bez wcześniejszych rozmów czy powiadamiania dłużnika. W takiej sytuacji część obsługi firm z pewnością przeniesie się za granicę.
Do zagadnienia likwidacji instytucji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego podchodzono przynajmniej dziesięciokrotnie. Z kolei według opinii dr Tadeusza Białka (ZBP) środowisko bankowe wielokrotnie występowało w parlamencie w obronie BTE. Druga sesja X Kongresu Prawa Bankowego i Informacji także zajmowała się tą ważną dziedziną, komentując ostatnie orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i ewentualne tego implikacje w tym przedmiocie. (abstrakt autora)
Biała księga restrukturyzacji - tak brzmi robocza nazwa projektu ZBP, która dodatkowo wspierana jest przez kancelarię firmy BLPA bunk-alliance RAS. Według tej koncepcji, wierzyciele wraz z dłużnikiem powinni wspólnie stworzyć ściśle określony harmonogram czasowy, pozwalający na dokonanie wnikliwej analizy biznesowej i podjęcie świadomej decyzji o kontynuacji działalności dłużnika lub likwidacji tej aktywności. W tym zakresie czasowym wierzyciele nie powinni podejmować żadnych kroków egzekucyjnych. (abstrakt autora)
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów nowej ustawy Prawo bankowe, umożliwiających bankom wystawianie BTE. W ocenie TK bank i kredytobiorca są stronami prywatno-prawnego stosunku zobowiązaniowego, opartego na zasadzie formalnej równości i autonomii stron. Jednak należy przyjąć, iż w okresie przejściowym nadal aktualne są poprzednie regulacje prawne w tym zakresie. Oznacza to, iż w przypadku gdy bank wystawi poprawny w ujęciu formalnym BTE, obowiązkiem sądu powszechnego będzie nadanie temu tytułowi klauzuli wykonalności. (abstrakt autora)
Prace nad nowym prawem mającym ograniczyć nieprawidłowości w sektorze pożyczkowym znalazły wreszcie swój finał. 26 sierpnia 2015 r. prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, a także ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo określa między innymi zasady, na jakich funkcjonować będą firmy udzielające pozabankowych pożyczek. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.