Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 298

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Artykuł omawia System Raportowania Banku RABA, który ma za zadanie wspomaganie zarządzania bankiem.
Przedstawiono sytuację Bankgesellschaft Berlin, który jest obiektem największego bankowego skandalu w powojennych Niemczech. Z przeprowadzonych kontroli i dochodzeń wynika, że bank ten został doprowadzony na skraj bankructwa przez nieodpowiedzialnych polityków, którzy postanowili zabawić się w bankierów.
Ubiegłoroczna strata Kredyt Banku to najgorszy wynik, jaki kiedykolwiek uzyskał polski bank. Ale w Kredyt Banku można dostrzec również pozytywne zjawiska. Jest on wstanie zauważalnie poprawić dochody, jeśli przyspieszony proces czyszczenia portfela faktycznie uległ zakończeniu.
Po 10 latach pracy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju były premier Jan Krzysztof Bielecki obejmuje fotel prezesa banku Pekao SA. W Pekao, jak w ogóle w polskiej gospodarce, Bielecki dostrzega fantastycznie zdolnych ludzi, młodych i w średnim wieku, wykształconych, z doświadczeniem z nowej Polski. Uważa, że ludziom tym trzeba stworzyć szanse na rozwój i na awans.
Artykuł omawia istotę, cel i budowanie systemu controllingu bankowego. Przedstawia elementy składowe systemu controllingu bankowego i ich funkcje.
Artykuł jest kontynuacją analizy zapoczątkowanej w "Banku" nr 12/2000 i odnosi się do problemów związanych ze specyfiką kalkulacji pojedynczych transakcji bankowych na polskim rynku finansowym. Podkreślono, że pomimo specyficznej sytuacji polskiego rynku finansowego, możliwe jest wprowadzenie podstaw zarządzania bankiem, opartych na metodzie odsetek rynkowych.
7
Content available remote The Management System in the Central Banks of European Union
76%
This article considers how effective is the European System of Central Banks and actually the ECB. And whether does it prevent a crisis in the euro zone, or contribute to its even greater deepening. For a better analysis in the article is revealed the System of central banks of the European Union and the euro area, as well as analyzed the latest steps, which were undertook by the European Central Bank to overcome the debt crisis.(abstrakt oryginalny)
Omówiono działalność inwestycyjną BRE Banku. BRE Bank (dawniej Bank Rozwoju Eksportu) jest jedną z najbardziej aktywnych instytucji finansowych na polskim rynku.
Propagatorzy idei zarządzania wartością przedsiębiorstwa (ang. VBM - value based management) wskazują, iż wiodące firmy, tworzące wartość dla swoich akcjonariuszy, cechuje wyższa wydajność, większy wzrost zatrudnienia, rosnący udział w rynku oraz szybszy przyrost wartości rynkowej. Dla skutecznego wprowadzenie w życie VBM niezbędne jest skonstruowanie odpowiednich mierników tworzenia wartości oraz umiejętne ich wykorzystywanie dla celów planowania, kontroli i motywowania pracowników. W artykule poddano analizie na czym polega budowanie wartości banku.
Celem opracowania jest przedstawienie konieczności uwzględniania zagrożeń wynikających ze źródeł ryzyka operacyjnego w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa banku. Jest to dokument o podstawowym znaczeniu dla kompleksowego zapobiegania negatywnym skutkom zagrożeń, który stanowi gwarancję stabilności i ciągłości działania banku. (fragment tekstu)
12
Content available remote Ewolucja zrównoważonej karty wyników na potrzeby zarządzania bankiem
76%
Obecnie banki, które chcą przetrwać i rozwijać się, muszą poradzić sobie z dynamicznymi zmianami, rosnącymi wymaganiami klientów i ostrą konkurencją. Wymagania rynku powodują, że banki muszą posiadać bardzo dobrą strategię oraz właściwy instrument, który umożliwi im odpowiednio dokumentować, komunikować i mierzyć strategię banku oraz postępy w jej realizacji. Doświadczenia światowe wskazuję, że instrumentem tym może być zrównoważona karta wyników. Biorąc pod uwagę specyfikę sektora bankowego, zasadne jest przyjęcie dodatkowej perspektywy, odpowiedniej do wspierania planowania, zarządzania i kontroli ryzyka. Należy także przedstawić kluczowe determinanty charakteryzujące sprawne zarządzanie w warunkach ryzyka. W związku z tym głównym celem artykułu jest przedstawienie ewolucji zrównoważonej karty wyników dla banku. W artykule zastosowano następujące metody badawcze: badania literatury, wnioskowane przez analogię, analizę regulacji prawnych (ustawa prawo bankowe) oraz analizę przypadku(abstrakt oryginalny)
W styczniu 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała Zasady ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych przez KNF. Dokument ten w znacznym stopniu uwzględnia bazylejskie dobre praktyki dla banków. W artykule przedstawiono istotę ładu korporacyjnego i znaczenie kodeksów dobrych praktyk. Zaakcentowano też specyfikę władztwa w bankach i wynikającą stąd potrzebę formułowania odmiennych zasad. Pokrótce scharakteryzowano zasady formułowane przez BCBS i UKNF. Na podstawie oświadczeń publikowanych przez polskie banki giełdowe przedstawiono zakres stosowania Dobrych praktyk spółek notowanych na GPW, a na podstawie wyników badań ankietowych omówiono przestrzeganie zaleceń płynących z bazylejskich dobrych praktyk. Pozwala to na wskazanie zakresu koniecznych usprawnień systemów ładu korporacyjnego w polskich bankach. W artykule sformułowano także uwagi dotyczące projektu kodeksu opracowanego przez UKNF. (abstrakt oryginalny)
W bankach głównym obszarem zainteresowań controllingu są finanse. Controlling finansowy koncentruje się głównie na akumulacji kapitałów' potrzebnych do finansowania działalności banku oraz na odpowiednim ich rozdziale, aby zapewnić jego przetrwanie i rozwój. Rolę podstawowego instrumentu zarządzania finansowego pchli tu koncepcja budżetowania. (fragment tekstu)
The Bank is a business corporation. In the Czech Republic, legal regulation is primarily contained in the Act on Business Corporations and the Act on Banks. Many other European and local regulations apply to banks. The article draws attention to the peculiarities of the regulation of banks as business corporations. Additionally, the requirements for establishing a bank in the Czech Republic are listed. (original abstract)
Od systemów ratingowych zależy sposób przyznawania kredytu, selekcja klientów czy struktura portfela kredytowego. Systemy ratingowe to bazy danych, metodologia, procedury walidacji ilościowej i jakościowej, wewnętrzne procesy kontrolne oraz systemy informatyczne, które służą ocenie ryzyka kredytowego, szacowaniu jego charakterystyk oraz przypisywaniu należności do określonych grup ryzyka. Można zaryzykować tezę, że w dzisiejszych czasach nie ma możliwości sprawnego zarządzania bankiem bez dobrze działającego systemu ratingowego. Prawidłowe wykorzystanie systemów ratingowych może zwiększyć konkurencyjność banku zarówno pod względem oferty produktowej, jak i oferty cenowej. Oczywiście przy założeniu, że kierownictwo stale dąży do poprawy efektywności systemu ratingowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie opracowanej przez prof. Saaty'ego metody hierarchicznej analizy problemu oraz zaprezentowanie możliwości jej zastosowania w bankowości - zwłaszcza w procesie wyboru lokalizacji placówki bankowej.
W artykule omówiono zagadnienia: częstotliwości kontroli, różnic między kontrolą a nadzorem, obowiązków kierownictwa banku w zakresie nadzoru i kontroli.
Zwrócono uwagę na zagadnienie budżetowania kosztów w działalności bankowej. Skupiono się na metodzie Activity Based Budgeting - budżetowanie kosztów działań, opartej na pomiarze zasobów i działań niezbędnych do realizacji postawionych zadań. Budżetowanie kosztów działań stanowi szereg zamkniętych cykli tworzących tzw. pętlę budżetową CAM-I.
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.