Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 185

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bank marketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Kluczem do sukcesu banku w zakresie relacji z klientem jest integracja różnych kanałów dystrybucji, co umożliwia bankom dotarcie do wszystkich segmentów klientów. Właściwa segmentacja klientów pozwala na dopasowanie środków komunikacji odpowiadających specyfice zachowań danej grupy klientów, a klient przestaje być klientem anonimowym. Warto przy tym zauważyć, że segmentacja bazy klientów pozwala bankom nie tylko na przystosowanie swojej oferty do potrzeb i zasobów finansowych, ale także na integrację swoich kanałów dystrybucji. Zróżnicowanie sposobów dystrybucji oznacza większą złożoność i wzrost kosztów, konieczność odpowiedniej koordynacji, ale jednocześnie gwarantuje większą efektywność. Zadanie banków jest więc trojakie: segmentacja, integracja, a następnie restrukturyzacja kanałów dystrybucji produktów i usług bankowych. Proces ten wymaga jednak od banków wykazania większej przedsiębiorczości. Dopiero bowiem bycie pionierem w zastosowaniu innowacyjnych sposobów dystrybucji gwarantuje sukces. Bycie pierwszym na rynku, zwłaszcza w przypadku nowości technologicznych, może przynieść oczekiwane korzyści. Większość klientów zwraca się zwykle ku innowatorom na rynku, a kolejnym konkurentom, jeżeli nie potrafią zaoferować dodatkowej wartości, jest coraz trudniej utrzymać dotychczaso-wą bazę klientów. (abstrakt autora)
Niezmienna w czasie, budząca zaufanie klienta marka jest dla banku jednym z najważniejszych źródeł przewagi konkurencyjnej, a klientowi ułatwia orientacje na stale zmieniającym się rynku. Większość banków, które zdecydowały się na wykorzystywanie marki, w swojej działalności nie stosowało jej w odniesieniu do poszczególnych usług. Markę wytwarzała sama nazwa banku połączona z jego logo. Marka jednak powinna wywoływać przeświadczenie o korzyściach i wysokiej jakości usług. W wyborze odpowiedniej strategii może okazać się pomocna typologia opracowana przez Boston Consulting Group (BCG), rozróżniająca cztery zasadnicze strategie kreowania marki: strategie "progową", strategie funkcjonalną, strategię wizerunkową i strategię opartą na doświadczeniu.
Marketing bankowy stał się jednym z kluczowych narzędzi budowania przewagi konkurencyjnej banku. Przez to wzrosła rola badań, jako nieodłącznego wręcz elementu marketingu bankowego. Przedstawiono ich rodzaje (mystery shopping, pomiar satysfakcji klientów, analiza conjoint, wywiady face-to-face) oraz omówiono jaką spełniają rolę.
Jakie są opinie i postawy Polaków wobec banków? Z czym ludzie kojarzą banki? Na ile je znają oraz jaką mają wiedzę na temat oferowanych przez nie usług i produktów? jak postrzegają ich rolę i znaczenie w gospodarce? Na podstawie wyników licznych badań empirycznych dokonano wielostronnej analizy percepcji banków. Szczegóły badań zaprezentowano w artykule.
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie modelu opracowanego dla potrzeb związanych z określeniem krzywej rynkowego cyklu życia produktu bankowego. Model został opracowany na podstawie analizy literatury z obszaru marketingu ogólnego ze szczególnym uwzględnieniem marketingu bankowego. Materiał ten stanowi fragment większego projektu z zakresu badań prowadzonych nad cyklem życia produktów bankowych na rynku polskiej bankowości detalicznej. Badania były realizowane w Katedrze Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2009-2010.(fragment tekstu)
6
Content available remote Działalność marketingowa w spółdzielczym sektorze bankowym i jej specyfika
75%
Celem opracowania jest omówienie stosowanych i możliwych do zastosowania przez banki spółdzielcze działań marketingowych oraz ich specyfiki. Rozważania dokonano w odniesieniu do poszczególnych elementów mieszanki marketingowej i w oparciu o kompozycję działań marketingowych, obejmującą produkt, dystrybucję, cenę, promocję oraz personel. Stwierdzono, że w zakresie polityki produktu banki spółdzielcze zainicjowały wiele nowatorskich rozwiązań i są jedynymi bankami uczestniczącymi w obrocie towarowym. Należy również wskazać na rosnącą wśród banków spółdzielczych świadomość korzyści wynikających z wykorzystania marki, co można zaobserwować w Polsce oraz jest wyraźną oznaką tego, że produkty banków spółdzielczych nie ustępują pod względem jakości ofercie banków komercyjnych. Dystrybucję usług banki spółdzielcze opierają na klasycznych kanałach takich jak sieć własnych placówek, która ulega rozbudowie w wyniku łączenia z bankami spółdzielczymi, ale coraz częściej jest efektem samoistnego procesu. Polityka cenowa banków spółdzielczych, zwłaszcza tych działających na terenach wiejskich, jest zdeterminowana występowaniem głównie renty lokalizacyjnej oraz renty informacyjnej. Z kolei personel banków spółdzielczych dopełnia sieć ich placówek. Rola personelu zmienia się wraz z wielkością banku i zastosowaniem technologii informacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Bank. Pierwsze skojarzenia: solidność, pewność, dokładność, pieniądze. Czy reklama banku musi się opierać na tych samych podstawach – na pewności, dokładnych wyliczeniach? Czy wizjonerskie pomysły nie pasują do tej branży? Komunikacja z klientem nie jest wprawdzie nauką ścisłą, jednak każda firma ceni sobie przewidywalność w planowaniu strategii rynkowej. Instytucje finansowe są ową potrzebą pewności obciążone niejako podwójnie; w ich przypadku trafna decyzja lub błąd znacznie łatwiej przekładają się na policzalne pieniądze – z tej prostej przyczyny, że to pieniędzmi te instytucje obracają. Przewidywalny (by nie rzec: „obliczalny”) efekt powinny też zatem dawać kampanie reklamowe. To oczywiście niemożliwy do osiągnięcia ideał, ale już od dziesięcioleci banki zaprzęgają do pracy w tej dziedzinie naukę – choć również niekoniecznie ścisłą. Psychologia, socjologia, statystyka w służbie reklamy nikogo już od dawna nie dziwią. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Marketing usług bankowych w procesie zarządzania jakością
75%
W warunkach szybkiego rozwoju rynku oraz nasilającej się konkurencji, bez znajomości zasad marketingu nie można być dzisiaj aktywnym i skutecznie działającym uczestnikiem życia gospodarczego. Obecnie to właśnie marketing warunkuje przede wszystkim skuteczność działania oraz wzrost efektywności w warunkach wolnego rynku. W artykule przedstawiono znaczenie marketingu w procesie zarządzania jakością na przykładzie banku. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zmiany w postrzeganiu marketingu w bankowości
75%
Marketing, także ten bankowy, jest sferą działalności gospodarczej, która przesuwa punkt uwagi menedżerów na zmiany dokonujące się na całościowo widzianym rynku. Można formułować różne cele, jakie można stawiać działalności marketingowej. Ich konkretna treść jest uzależniona od indywidualnego oglądu sytuacji i swoistych uwarunkowań decyzyjnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie i uporządkowanie hierarchiczne determinant lojalności klientów wobec banku oraz określenie miejsca zajmowanego wśród nich przez zewnętrzny wizerunek banku jako pracodawcy. Do realizacji celu wykorzystano badania ankietowe. Uzyskane w ten sposób dane empiryczne poddano analizie statystycznej. Wyniki badań wskazują, że kluczowe znaczenie w kształtowaniu i utrwalaniu lojalności klientów banku ma czynnik relacyjno-wizerunkowy, składający się z zewnętrznego wizerunku banku jako pracodawcy, ogólnego wizerunku banku oraz jego wizerunku jako oferenta, a także charakteru relacji klientów z pracownikami banku. Zgodnie z wynikami badań największe znaczenie wśród wymienionych elementów miał zewnętrzny wizerunek banku jako pracodawcy. Dlatego też, w kontekście utrzymywania i zwiększania grupy lojalnych klientów, szczególnie ważne mogą okazać się działania banku ukierunkowane na kreowanie jego pozytywnego zewnętrznego wizerunku jako pracodawcy oraz świadome kształtowanie jego relacji z otoczeniem. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Jednym z dominujących nurtów w polskiej bankowości detalicznej jest obecnie uniwersalizacja oferty i nastawienie na spełnienie potrzeb szerokiej rzeszy klientów. Sytuacja ta dotyczy dużych banków, które rozbudowują ofertę oraz kanały dystrybucji, ale również dotychczasowych specjalistów wchodzących w obszar bankowości uniwersalnej. Skuteczna budowa długotrwałych i zyskownych relacji z klientem zależy bowiem od dostarczenia mu proponowanej wartości zgodnie ze złożoną obietnicą rynkową.
W artykule opisano sposób adaptacji koncepcji marketingu w instytucjach bankowych w gospodarkach zachodnich. Dokonano tego w oparciu o najbardziej znane modele: model Philipa Kotlera oraz model Paula D. Clarke'a.
W opracowaniu podjęto próbę określenia znaczenia wykorzystania instrumentów marketingowych w działalności bankowej. Na tle rozważań teoretycznych odnoszących się do zagadnień z zakresu działalności marketingowej banku, zwłaszcza wyboru strategii w zakresie narzędzi marketingowych, autor przedstawił wyniki badań ankietowych na temat oceny stopnia ich skuteczności w badanej jednostce. Rezultaty badań empirycznych pozwalają na stwierdzenie, że działania marketingowe analizowanej jednostki są realizowane w sposób skuteczny, pozwalający na utrzymanie wysokiej pozycji konkurencyjnej, według ankietowanych należałoby jedynie poprawić działalność promocyjną banku.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia nowy produkt bankowy na polskim rynku - kredyt edukacyjny, a także przedstawia program promocji owego kredytu.
Artykuł jest kontynuacją rozważań w artykule pióra Janiny Harasim pt. "Tworzenie systemu informacji marketingowej. Badania marketingowe w działalności banku" (BANK 1995 nr 9). Podstawowym celem pierwotnych badań marketingowych w banku (wywiady osobiste, wywiady telefoniczne, ankiety) jest uzyskanie spontanicznych opinii na temat oferty i jakości usług danego banku oraz banków komercyjnych.
W artykule przedstawiono przykład budowy bankowego systemu informacji marketingowej. Wyszczególnione dane wskazują na konieczność prowadzenia badań marketingowych w następujących przekrojach: 1) gromadzenie i analiza danych o klientach (indywidualnych i podmiotach gospodarczych), 2) analiza sytuacji ekonomiczno-finansowej banku, stosowanych przezeń instrumentów marketingowych oraz skuteczności ich oddziaływania, 3) analiza obszaru działania banku, 4) analiza konkurencji, 5) analiza otoczenia rynkowego.
W bankach zorientowanych marketingowo centralną pozycję zajmuje konsument, co oznacza, iż to on jest punktem wyjścia podejmowania wszelkich działań. W takim ujęciu posiadanie szerokiej wiedzy o potrzebach, preferencjach i cechach konsumenta jest warunkiem osiągnięcia sukcesu.
Celem głównym opracowania było zagadnienie wizerunku banku w aspekcie postrzegania tych instytucji przez klientów. Zasadnicza uwaga została zwrócona na teoretyczne aspekty tego zagadnienia z weryfikacją hipotezy, iż pozytywny wizerunek banku według klientów wynika z jakości usług bankowych i profesjonalizmu pracowników, wyłączając elementy wizualne, tworzące m.in. obraz banku. Uzasadniono, iż wizerunek banku jest tożsamy z obrazem tej instytucji w świadomości klientów, mających z nim styczność w sposób pośredni lub bezpośredni. Jest to również najbardziej pożądany czynnik przewagi konkurencyjnej, głównie z uwagi na wyróżniający, unikatowy i trwały charakter. W badaniach empirycznych wykazano najważniejsze czynniki oddziałujące na pozytywny sposób postrzegania banku przez klientów, w tym m.in. poziom zaufania do banku oraz elementy wizualne, a także zakres i jakość oferowanych usług bankowych. (abstrakt oryginalny)
Do Grupy Pekao SA należą: Bank Pekao SA jako bank holdingowy i lider oraz Bank Depozytowo-Kredytowy SA w Lublinie, Pomorski Bank Kredytowy SA w Szczecinie i Powszechny Bank Gospodarczy SA w Łodzi. Grupa ta rozpoczyna pierwszą wspólną kampanię reklamową.
Klient zostawia pieniądze tam, gdzie się dobrze poczuje. Wywołanie w osobach odwiedzających placówkę banku pozytywnych odczuć jest więc obecnie jednym z głównych zadań specjalistów od marketingu. Merchandising, jako sposób wpływania na zachowania klientów poprzez wystrój pomieszczenia i sposób prezentacji towarów w celu zwiększenia sprzedaży, zainteresowania odbiorców, czy zwiększenia subiektywnej wartości towaru w oczach klienta, jeszcze kilka lat temu wydawał się być raczej domeną sklepów niż banków. Dziś co do jego rosnącej roli także w dziedzinie sprzedaży produktów finansowych, nie ma większych wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.