Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Banki hipoteczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 29.08.1997 r. przyjął ustawy: Prawo bankowe, o Narodowym Banku Polskim oraz ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. W artykule przedstawiono sygnalną informację Związku Banków Polskich o głównych zmianach wprowadzonych przez nowe ustawy.
W artykule wskazano prawne podstawy działalności banku hipotecznego, omówiono jego cechy charakterystyczne z uwzględnieniem cech odróżniających go od banku uniwersalnego. Przedstawiono również podstawowe problemy i trudności towarzyszące procesowi tworzenia tej wyspecjalizowanej bankowej instytucji finansowej w Polsce.
Na przełomie lat 2015/16 Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje w sprawie ogólnoeuropejskich regulacji dotyczących listów zastawnych. W konsultacjach tych Komisja zwróciła uwagę na różnice w ramach prawnych poszczególnych krajów członkowskich, które mogą być przyczyną niekorzystnej fragmentacji rynku, oraz przedstawiła propozycje służące zwiększeniu integracji rynku. Polskie listy zastawne mogą istotnie skorzystać na rekomendowanych przez Komisję Europejską propozycjach, które mają na celu m.in. zniesienie podziału na kraje główne i peryferyjne oraz ułatwienie inwestycji w listy zastawne między państwami Unii Europejskiej i ze strony państw trzecich, a w efekcie mają prowadzić do konwergencji spread'ów. Propozycje te powinny przyczynić się do zwiększenia popytu oraz dalszego obniżenia kosztu finansowania dla polskich emitentów i w konsekwencji bardziej dynamicznego rozwoju polskiego rynku listów zastawnych. Materiał konsultacyjny Komisji Europejskiej został zaopiniowany przez przedstawicieli różnych grup interesariuszy polskiego rynku listów zastawnych, w tym w szczególności emitentów, inwestorów, regulatorów oraz niezależnych ekspertów. W artykule przedstawiono wspólne stanowisko polskich ekspertów w zakresie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji dotyczących jednolitego europejskiego rynku listów zastawnych. (abstrakt oryginalny)
PKO BP i Bank Gospodarstwa Krajowego odstąpiły od projektu tworzenia wspólnego banku hipotecznego.
W 1997 r. uchwalono w Polsce ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Stała się ona podstawą do powstania pierwszych w powojennej historii Polski banków hipotecznych, jako instytucji specjalistycznych, emitujących papiery wartościowe zwane listami zastawnymi. W artykule omówiono przeszkody natury ekonomicznej i prawnej, które hamują rozwój tej gałęzi bankowości.
Omówiono projekt ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przyjęty przez Radę Ministrów 2 kwietnia 2002 r. Ustawa ma na celu usprawnienie funkcjonowania sektora banków hipotecznych w Polsce oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na wzmocnienie roli banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu.
W pierwszej części opracowania przedstawiono podstawy prawne i zasady funkcjonowania banków hipotecznych i emisji listów zastawnych. Następnie omówiono podstawowe czynności banku hipotecznego. W ostatniej części opisano banki hipoteczne i emisję listów zastawnych w Polsce.
Celem artykułu jest identyfikacja problemu niedopasowania terminowej struktury zapadalności aktywów i wymagalności pasywów banku, a w szczególności specjalistycznego banku hipotecznego. Niedopasowanie jest konsekwencją różnych oczekiwań deponentów i kredytobiorców i może spowodować istotne zagrożenie stabilności finansowej banku. Największe niedopasowanie wywołuje rosnący udział długoterminowego kredytu hipotecznego w portfelu kredytowym sektora bankowego. Próbą zneutralizowania problemu niedopasowania było wprowadzenie długoterminowego listu zastawnego. Warunki rynkowe nie pozwalają jednak na to, by list zastawny odegrał znaczącą rolę w rozwiązywaniu tego problemu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest prawnym aspektom listu zastawnego, który z tego punktu widzenia może być określany jako forma subintabulatu. Instytucja subintabulatu pozwala na zabezpieczenie roszczeń ostatecznego wierzyciela, jakim jest inwestor nabywający list zastawny. W Europie jest to powszechnie występująca instytucja prawna, stanowiąca podstawę procesu zabezpieczania roszczeń wierzycieli w jednolitej dla obszaru Unii Europejskiej konstrukcji covered bond. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe zasady funkcjonowania banków hipotecznych w Niemczech oraz założenia przygotowywanego w Polsce projektu ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Określono również warunki ramowe, w jakich będą działać banki hipoteczne w Polsce.
Wykorzystywanie nieruchomości pod zastaw jako źródła długookresowego finansowania ma długą tradycję, sięgającą średniowiecza. Jednak pierwsza wzmianka o powstaniu kredytu hipotecznego jako specyficznego rodzaju transakcji finansowych oraz związanych z tym uregulowaniach hipotecznych listów zastawnych pochodzi dopiero z XVIII w. i dotyczy terenu Śląska, gdzie kredyt ten jest wymieniany jako domena regionalnych towarzystw. Pierwszym bankiem hipotecznym na terenie Czech był Bank Hipoteczny Królestwa Czeskiego, założony w 1865 r. Banki hipoteczne stanowiły zawsze ważny element systemu bankowego i przyczyniały się do rozwoju gospodarki, jednak z chwilą powstania Protektoratu Czech i Moraw w 1939 r. sektor bankowości hipotecznej praktycznie zlikwidowano. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX w. sektor ten odżył. Od tego czasu zainteresowanie kredytem hipotecznym - jako źródłem długookresowego finansowania przede wszystkim nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe - ponownie wzrasta. (oryg. streszcz.)
Transformacja, jaka miała miejsce w systemie bankowym, zapoczątkowana została zmianami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi w 1989 roku. Przyczyniła się do rozwoju systemu bankowego oraz jego otoczenia prawnego i gospodarczego. W styczniu 1989 roku Sejmu uchwalił ustawę Prawo bankowe oraz ustawę o Narodowym Banku Polskim. Główne znaczenie tych aktów prawnych przejawiało się po pierwsze, zupełną rekonstrukcją systemu bankowego. Ustawa dopuściła bowiem funkcjonowanie banków państwowych, prywatnych banków w formie spółek akcyjnych oraz banków spółdzielczych. Po drugie, uporządkowano stosunki pomiędzy systemem bankowym a Skarbem Państwa poprzez likwidację mechanizmu automatycznego przyznawania kredytów na cele rządowe, a po trzecie, znacząco rozszerzono katalog czynności bankowych.(fragment tekstu)
Wprowadzenie bankowości hipotecznej jest ważnym krokiem w ewolucji finansowej budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Artykuł omawia problematykę debat i dyskusji, jakie się toczą w związku z tym tematem.
Artykuł dotyczy bankowości hipotecznej w Polsce. Omówiono sytuację Rhenhyp-BRE, który buduje już własną sieć. Natomiast HypoVereinsbank sieci nie posiada. Bank Polska Kasa Opieki SA zamroził projekt banku hipotecznego. Koncepcja bankowości hipotecznej w Polsce może jednak ulec zmianie.
Przedstawiono cechy odróżniające banki hipoteczne od banków tradycyjnych. Przybliżono cztery działające na polskim rynku banki hipoteczne: BPH Bank Hipoteczny SA, Nykredit Bank Hipoteczny SA, Śląski Bank Hipoteczny SA, BRE Bank Hipoteczny SA.
Polski rynek kredytów hipotecznych doświadczył w ostatnich 13 latach bardzo istotnych zmian. Wiedząc, co się na nim wydarzyło z niedowierzaniem można przywołać słowa jednego z ekspertów branży, który w anegdotyczny sposób wspominał jak sceptycznie banki działające w Polsce podchodziły do kredytów hipotecznych. Ciężko w to dziś uwierzyć, ale przeważał wtedy pogląd, że kredyty mieszkaniowe w Polsce nie przyjmą się, nie będzie klientów nimi zainteresowanych. Jak bardzo mylne było takie myślenie pokazują dane i możliwe do przytoczenia succes stories z poszczególnym banków, które swoją rynkową pozycję zbudowały właśnie na kredytach hipotecznych. Finansowanie mieszkalnictwa stało się motorem napędowym dla rosnącej polskiej bankowości detalicznej. Na przełomie 2005 i 2006 roku wolumen kredytów dla ludności przekroczył wartość kredytów dla przedsiębiorstw, a w maju/czerwcu 2006 wolumen kredytów mieszkaniowych dla ludności przekroczył wartość kredytów konsumpcyjnych. 2007 rok zakończył się przełomowym zdarzeniem - suma wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła połowę wszystkich kredytów udzielonych przez banki działające w Polsce. Należy spodziewać się dalszego intensywnego rozwoju rynku kredytowania opartego na hipotece. Obejmujące całą gospodarkę procesy konwergencji odciskają swoje istotne piętno również na kredytach mieszkaniowych, które są lub będą oferowane klientom w najbliższych latach. Eksperci London Economics szacują, że dzięki integracji w ramach struktur unijnych polski rynek kredytowania hipotecznego urośnie do 2015 roku z obecnych 6% PKB do ponad 35%. Jeśli do tego dodamy fakt, iż w Unii zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych jest 3,5 razy większe niż z tytułu kredytów konsumpcyjnych widzimy, że w średnim i długim terminie możemy być zupełnie spokojni o dalszy rozwój bankowości hipotecznej. Nie należy się jednocześnie spodziewać, by ów rozwój był tak dynamiczny jak w latach 2000-2007. (fragment tekstu)
Mimo szybkiego ostatnio tempa wzrostu, bankowść hipoteczna wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju. W artykule przedstawiono porównanie naszego sektora bankowości hipotecznej do krajów Unii Europejskiej.
W artykule omówiono ustawę bankową, uchwaloną przez Sejm 29 sierpnia 1997 r. - o listach zastawnych i bankach hipotecznych.
Niemieckie banki hipoteczne uważają, że różnice w poziomie rozwoju tego segmentu bankowości w Europie Środkowej są przede wszystkim efektem odmiennych podstaw menedżerów.
Autor rozpoczął od przedstawienia specyfiki banków hipotecznych oraz od omówienia występujących w Polsce barier rozwoju tego rodzaju bankowości. Zasadniczą część artykułu poświęcił systemowi zarządzania w bankach hipotecznych w kontekście ich strategii rozwoju. Zdaniem autora, skuteczny system zarządzania w tego typu bankach, powinien być oparty na zasadach controllingu, czyli zarządzaniu przez cele, gdzie w pierwszej kolejności określony jest cel, następnie strategie, czyli sposoby dojścia do celu, co z kolei implikuje wyznaczenie zadań i zapewnienie środków do ich realizacji. System taki powinien być zintegrowanym systemem zarządzania, uwzględniającym nie tylko wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa bankowego, ale także zmienność warunków otoczenia.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.