Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 366

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bankowość elektroniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Banki powinny aktywnie zaangażować się w obsługę transakcji w handlu elektronicznym pomiędzy klientami korporacyjnymi i indywidualnymi. W przypadku deficytu wystarczających umiejętności i zasobów dla wdrażania takiego rodzaju usług elektronicznych dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla niewielkich banków, jest tworzenie aliansów strategicznych z wyspecjalizowanymi podmiotami nowych technologii lub nawiązywanie wspólnych porozumień z innymi instytucjami finansowymi dla ustanowienia wspólnych protokołów i standardów obsługi. Należy pamiętać, że - w odróżnieniu od konkurentów spoza sektora finansowego - banki są wciąż postrzegane przez część klientów jako zaufani partnerzy w operacjach finansowych. Ten niezwykle ważny aspekt bezpieczeństwa powinien być szczególnie mocno podkreślany w procesie aktywnego kreowania standardów funkcjonowania innowacyjnych systemów bankowości elektronicznej. (abstrakt autora)
2
Content available remote Tworzenie oferty bankowej z wykorzystaniem bankowości elektronicznej
100%
Usługi bankowości elektronicznej polegają na wykorzystaniu elektronicznych nośników danych i określane są także jako bankowość zdalna. Zależnie od wykorzystanych rozwiązań umożliwia ona wykonywanie operacji pasywnych lub aktywnych. Proste operacje pasywne polegają na sprawdzaniu salda i historii rachunku, natomiast operacje aktywne umożliwiają m.in. dokonanie polecenia przelewu, założenie lokaty. Rosnąca liczba transakcji z wykorzystaniem e-bankingu w Polsce pozwala na uzyskanie większych korzyści bankom, a także klientom. W artykule przeanalizowano źródła wzrostu e-bankingu oraz bariery mogące zahamować trend wzrostowy płatności mobilnych.(abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu przedstawiono gospodarstwo domowe jako przedmiot gospodarujący oraz definicję gospodarstwa domowego według metodologii Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych, Europejskiego Banku Centralnego i Narodowego Banku Polskiego. Następnie omówiono zasady funkcjonowania bankowości elektronicznej i zagadnienie personalizacji w bankowości elektronicznej. Na koniec zaprezentowano gospodarstwo domowe jako uczestnika rynku bankowości elektronicznej.
Strategiczne postrzeganie technologii internetowej w sektorze finansowym jest w dużej mierze zdeterminowane konkurencyjnym otoczeniem banku. Model bankowości w tworzącej się gospodarce cyfrowej musi odpowiadać oczekiwaniom rynku (ze strony klientów) oraz budowie przewagi konkurencyjnej, która dziś nie jest przewagą opartą na tradycyjnych rozwiązaniach, takich jak stopy procentowe lub jakość obsługi w oddziale. Bank internetowy musi zapewnić dostępność zintegrowanego produktu w warunkach pełnej dostępności i z uwzględnieniem ograniczonej lojalności klienta. Bankowość internetowa w Polsce nie ma jeszcze charakteru masowego, choć zainteresowanie nią wzrasta proporcjonalnie do liczby użytkowników Internetu. Według szacunkowych danych z internetowego dostępu do konta w Polsce korzystało w 2001 r. ponad 60 tys. osób. Liczba ta w świetle szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową mogłaby w 2006 r. ukształtować się na poziomie 3,3 min. Chociaż inwestycje w bankowość internetową nie przynoszą jeszcze zysków, to większość banków chętnie decyduje się na taką formę działalności. (fragment tekstu)
5
Content available remote Comparative Analysis of E-banking Services for Individual Clients in Poland
80%
The main goal of the paper is the analysis of the use of Internet banking services by individual clients in Poland at the beginning of 2007. First, the market of electronic services in Poland is described. Next, offers of Internet banking services of four banks: mBank, Inteligo, VW Bank and Toyota Bank are compared according to various methodologies. Finally, the author draws conclusions from this comparison concerning methodological correctness of the conducted research.(original abstract)
|
2016
|
nr 123
203-211
Cyberprzestępczość bankowa to jedna z najgroźniejszych form współczesnej przestępczości. Należą do niej m.in. takie działania przestępcze, jak: phishing, skimming, hacking, spoofing czy sniffing. Zapobieganiu i zwalczaniu cyberprzestępstw bankowych służą rozwiązania organizacyjno-techniczne stosowane przez banki oraz regulacje prawnokarne skierowane przeciwko ich sprawcom.(abstrakt autora)
W bankowości elektronicznej w Polsce nastąpił swoisty przeskok innowacyjny. Zaczynaliśmy stosunkowo późno w stosunku do innych krajów, polskie banki mają więc jedne z najnowocześniejszych systemów bankowości elektronicznej na świecie - ponieważ są to systemy stosunkowo nowe i oparte na tych najnowocześniejszych. Natomiast nie zmienia się ciągle podstawowy problem bankowości elektonicznej - jak przyciągnąć nowych klientów i utrzymać starych. Banki - co prawda - stale udoskonalają swoje systemy bankowości elektronicznej, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym, poprzez dodanie nowych funkcji, tym niemniej nie ma wciąż jasności, co naprawdę kieruje klientami w wyborze internetowego systemu dostępu do konta i usług, które można za jego pomocą zrealizować. Aktualnych odpowiedzi na to pytanie ma udzielić m.in. niniejszy artykuł. (fragment tekstu)
Prezentowany artykuł będzie poświęcony analizie zmian, jakie dokonały się na polskim rynku finansowym i bankowym pod wpływem banków internetowych na przełomie lat 2000 i 2001, a także analizie obecnej sytuacji oraz prognozie dalszych zmian wywołanych przez elektronizację sektora bankowego. Zostanie dokonane porównanie wybranych wskaźników rynku bankowości elektronicznej w Polsce w latach 1998-2004 z rynkami zagranicznymi pod kątem ich dynamiki i w kontekście uwarunkowań rynkowych. W prezentowanym artykule postawiono następującą tezę główną: na rynku bankowości detalicznej w Polsce zakończyła się wstępna faza penetracji usługami elektronicznymi i rozpoczyna się faza pogłębiania. (fragment tekstu)
Wiele osób korzysta z bankowości internetowej w celu komunikowania się z bankiem. Istnieje jednak szereg możliwości nadużyć z wykorzystaniem transferowanych danych. Konieczne są zatem odpowiednie zabezpieczenia elektroniczne, z których korzysta każdy bank. Istnieją trzy rodzaje zabezpieczeń: hasło, klucz elektroniczny oraz certyfikat. Niniejszy artykuł opisuje powyższe trzy typy środków zabezpieczających, jak również wskazuje na ich pozytywne i negatywne cechy. (oryg. streszcz.)
Wychodząc naprzeciw potrzebom wiele z działających w Polsce banków zdecydowało się na wprowadzenie usługi bankowości elektronicznej. W artykule omówiono funkcjonowanie takich systemów.
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie specyfiki ryzyka operacyjnego występującego w środowisku bankowości elektronicznej poprzez zaprezentowanie czynników kształtujących strukturę oraz skalę wyżej wymienionego ryzyka. (fragment tekstu)
12
Content available remote Rozwój i przyszłość bankowości elektronicznej w Polsce
80%
Bankowość elektroniczna jest obecnie wykorzystywana przez 1/4 Polaków. Jednakże jej rozwoju można spodziewać się wraz ze wzrostem liczby użytkowników Internetu oraz coraz szybszym tempem życia. Przyczynia się do tego również narastająca konkurencja wśród banków, która skłania je do szukania nowych kanałów dystrybucji, pozwalających na obniżenie kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych i pozyskaniu nowych zamożniejszych klientów.(abstrakt oryginalny)
W bankowości elektronicznej wartość dodana jest tym wyższa, im więcej wsparcia klient otrzyma w procesie podejmowania decyzji finansowych i niefinansowych. W artykule scharakteryzowano jedne z najbardziej innowacyjnych usług w tym zakresie: internetowe systemy agregacji usług (ang. account aggregation) oraz aplikacje zarządzania środkami przez Internet (ang. Web Based Cash Management Solutions – WBCMS).
Celem artykułu jest przedstawienie stanu obecnego oraz perspektyw rozwoju bankowości mobilnej w Polsce przez pryzmat szans i zagrożeń występujących na tym rynku. Początkowa część opracowania stanowi wprowadzenie w zagadnienie bankowości mobilnej. W dalszych rozważaniach podjęto próbę charakterystyki stanu rozwoju bankowości mobilnej w Polsce na podstawie danych dotyczących aktywności użytkowników w tym kanale w latach 2016-2017. Następnie przedstawiono perspektywy rozwoju bankowości mobilnej w Polsce, wskazując szanse i zagrożenia wynikające z uwarunkowań rynkowych.(abstrakt oryginalny)
|
|
3
|
nr 1062
213-233
Dla banku oferującego bankowość internetową wymiar strategiczny mają przede wszystkim zagadnienia:• dostępności internetu i rozwoju technologii dających dostęp do zasobów sieci,• jakości dostępnych rozwiązań technologicznych zapewniających bezpieczeństwo komunikacji w internecie i głównych kierunków przemian w tej dziedzinie,• rozmiarów i form zagrożeń bezpieczeństwa komunikacji w internecie. Wymienione czynniki nie stanowią całokształtu uwarunkowań techniczno-technologicznych istotnych z punktu widzenia banku, lecz koncentrują w sobie najważniejsze i najbardziej pilne problemy hamujące rozwój bankowości internetowej w Polsce. W artykule zaprezentowane zostaną główne kierunki przemian w wymienionych wyżej obszarach i wynikające z nich konsekwencje dla banków rozwijających bankowość internetową w Polsce. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera omówienie głównych cech wpływających na jakość informatycznego systemu bankowego. Zdaniem autora, przyszłość systemów bankowych leży w migracji w kierunku zastosowań rozwiązań klasy EDI/EC. (abstrakt oryginalny)
Istotnym problemem odnoszącym się do e-bankingu jest ocena realizacji usług w celu wyboru satysfakcjonującego rozwiązania dla klienta. W Internecie można wprawdzie znaleźć wiele ocen, jednakże ich czytanie, obiektywne ocenianie i porównywanie między sobą jest bardzo czasochłonne i obarczone dużą możliwością popełnienia błędu. Niezbędne zatem staje się automatyczne przetwarzanie wiedzy nieustrukturalizowanej związanej z e-bankingiem. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie analizy możliwości przetwarzania wiedzy nieustrukturalizowanej w obszarze e-bankingu z wykorzystaniem agentów kognitywnych. W artykule przedstawiono istotę e-bankingu, dokonano krótkiej charakterystyki procesu przetwarzania wiedzy nieustrukturalizowanej oraz przeprowadzono eksperyment badawczy weryfikujący możliwość wykorzystania agentów kognitywnych w procesie przetwarzania wiedzy nieustrukturalizowanej w rozpatrywanym obszarze.(abstrakt autora)
Bankowość posiada ponad tysiącletnią historię, jednak dopiero w ciągu ostatnich lat XX wieku dokonały się w niej przełomowe zmiany, opisywane na wzór rewolucji przemysłowej nazwą rewolucji finansowej. Wywołały one pośród ludzi nauki, a także praktyki, burzliwą dyskusję odnośnie przyszłości banków i ich funkcji jako pośredników finansowych. Do najważniejszych przemian w bankowości zaliczamy jej internalizację, liberalizację, jak również deregulację oraz szybki rozwój bankowej technologii informatycznej, a także telekomunikacyjnej. Zmiany tego rodzaju wpłynęły w dość zasadniczy sposób na cały sektor bankowy, przyczyniając się w dużym stopniu do podniesienia się konkurencji na rynku dotyczącym usług bankowych. Bezpowrotnie zmieniły się również oblicza banków: usługi bankowe wyszły poza tradycyjne oddziały, a rozwój bankowości elektronicznej sprawił, że wszystkie usługi bankowe mogą być świadczone poprzez elektroniczne kanały do dystrybucji usług. Oznacza to, że obecny bank jest czynny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, a klient posiada do niego zdalny dostęp, bez względu na miejsce, w jakim się znajduje. W Polsce bankowość elektroniczna zaistniała już pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i od tej pory, z roku na rok, cieszy się coraz większą popularnością. Stąd też celem niniejszego artykułu jest, na podstawie analizy materiałów źródłowych oraz badań empirycznych, identyfikacja determinantów wpływających na rozwój usług bankowości elektronicznej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 46
41
Artykuł na temat procesu harmonizacji standardów chipowych, który zapoczątkowany został dzięki wspólnej inicjatywie organizacji płatniczych. Omówiono standardy EMV i Chip&PIN oraz ich zastosowanie. Opisano perspektywy takich rozwiązań.
Województwo mazowieckie jest niemal trzykrotnie bardziej nasycone bankomatami niż województwo łódzkie. Z czego o wynika? I czy rzeczywiście można wypłacić pieniądze z bankomatu we wszystkich, nawet małych miastach? Pierwszy wakacyjny numer „Gazety Bankowej” to jednocześnie pierwszy numer, w którym zaczynamy omawiać pokrycie kraju siecią bankomatów. Na pierwszy ogień poszły województwa mazowieckie i łódzkie – równie ważne gospodarczo, a jednak dostęp do gotówki po godzinach pracy banku jest znacznie łatwiejszy w Mazowieckiem. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.