Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bankowość ubezpieczeniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Artykuł skoncentrowany na prezentacji praktycznego ujęcia procesów finansowych bancassurance wskazuje, że współpraca bankowo-ubezpieczeniowa jest obszarem, który nie podlega szczególnym regulacjom prawnym, co implikuje swobodę, a w niektórych przypadkach brak przejrzystości ustalania zasad rozliczeń finansowych pomiędzy podmiotami bancassurance. Produkty dostępne w zakresie oferty bancassurance mają charakter komplementarny, substytucyjny lub neutralny. Podstawowym wyróżnikiem finansowym produktów komplementarnych jest występowanie długoterminowych strumieni pieniężnych dla produktów powiązanych. Natomiast dla produktów substytucyjnych przepływy pieniężne mają najczęściej charakter jednorazowy. (abstrakt oryginalny)
Reasumując, ponownie zastanawiamy się, czy aby zjawisko "bakowości ubezpieczeniowej" przyniosło lub przyniesie w przyszłości oczekiwane efekty. Z powyższej krótkiej analizy wynika, iż sytuacja jest zróżnicowana w zależności od kraju, społeczeństwa, prowadzonej polityki gospodarczej, a przede wszystkim rynku finansowego, który w zasadzie rysuje się w dwóch płaszczyznach. Jedna to współpraca banków i towarzystw ubezpieczeniowych i wynikające z tego produkty (np. Polska). Druga związana jest bezpośrednio z procesem konsolidacji instytucji finansowych. Występuje ona na bardziej rozwiniętych rynkach. Obecnie kraje, gdzie olbrzymie kapitałowo instytucje przejmowały swoich partnerów (ubezpieczeniowych lub bankowych) stają przed problemem nadmiernej koncentracji rynku (Holandia, Francja, Szwecja itd.). Zaznaczyć należy, iż przy rozwoju zjawiska bancassurance oprócz kwestii prawnych, regulacji rynku, istotne są również kwestie kulturowe. BankowoŚç ubezpieczeniowa szybciej rozwijała i rozwija się tam, gdzie banki cieszą się szczególnym zaufaniem i poważaniem wśród klientów (np. Francja, Hiszpania). (fragment tekstu)
Współczesnej globalizacji rynków finansowych oraz ich ciągłemu unowocześnianiu bardzo często towarzyszy proces tworzenia się różnego rodzaju powiązań pomiędzy bankami a firmami ubezpieczeniowymi. Zjawisko to, zwane w literaturze przedmiotu bancassurance, oznacza powiązania kapitałowe lub bezkapitałowe pomiędzy bankiem a firmą ubezpieczeniową. Przemiany na rynkach finansowych powodują, iż banki poszukują dodatkowych możliwości dochodu oraz dywersyfikacji ponoszonego przez nie ryzyka. Wraz ze wzrostem konkurencji starają się pozyskać klientów, którym można by zaoferować kompleksowe usługi finansowe znacznie wykraczające poza dotychczas typowe usługi bankowe. Niniejszy artykuł prezentuje doświadczenia bancassurance w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz wskazuje na pewne kluczowe czynniki rozwoju tego sektora. (fragment tekstu)
Artykuł nawiązuje do ważnego procesu zachodzącego wśród instytucji bankowych i ubezpieczeniowych w Polsce. Bancassurance staje się coraz częstszym zjawiskiem i dlatego proces tworzenia grup bankowo-ubezpieczeniowych stał się aktualny i wymaga głębszej analizy. W pierwszej części artykułu wyjaśniono istotę i przyczyny rozwoju bancassurance, wskazano kilka modeli współpracy banku i ubezpieczyciela oraz przedstawiono ryzyka, zagrożenia i korzyści wynikające z tej współpracy. Druga część przedstawia dotychczasowy dorobek bancassurance w Polsce. Trzecia część artykułu zawiera prognozę rozwoju bancassurance w Polsce oraz wskazuje czynniki, które mogą ten proces przyspieszyć lub spowolnić.
Autorka zaprezentowała rodzaj współpracy prowadzonej przez dwie instytucje rynku finansowego: przez Kredyt Bank SA oraz przez Wartę SA w ramach działalności bancassurance. W opinii autorki, w ciągu ostatnich kilku lat dało się zauważyć rosnące znaczenie tego typu działalności. Autorka rozpoczęła od wyjaśnienia definicji działalności bancassurance, a dalej skupiła się na znaczeniu tego rodzaju współpracy dla rozwoju obu wymienionych firm.
Omówione w niniejszym artykule czynniki odgrywają zasadniczą rolę w drodze do osiągnięcia sukcesu przez firmę ubezpieczeniową w zakresie realizowanej koncepcji bancassurance. Stopień wykorzystywania powyższych wskazówek przy doborze partnera, konstrukcji oferty produktów typu bancassurance oraz sprzedaży jest zatem bardzo ważny dla późniejszych efektów współpracy. Im więcej elementów z powyższego zestawienia firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę w procesie inicjowania związku z bankowym partnerem, a także już w trakcie jego trwania, tym niższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych zjawisk, destabilizujących funkcjonowanie towarzystwa. (fragment tekstu)
Amerykański rynek ubezpieczeń życiowo- emerytalnych jest największy w świecie - w 1999 r. tamtejsze firmy zanotowały blisko 400 bln USD przypisu składki brutto. W latach 1994-1999 przychód ten rósł średnio o 9% rocznie, lecz jeszcze szybszą (dwucyfrową) dynamikę obserwowano wówczas w Europie (głównie za sprawą wprowadzenia wielu zachęt podatkowych dla inwestujących w finansowe zabezpieczenie przyszłości). W ostatnich kilku latach zauważalny jest jednak pewien spadek wolumenu składek pochodzących z ubezpieczeń terminowych. Mimo swej dojrzałości rynek w USA przedstawia sobą olbrzymi potencjał rozwoju: ani indywidualnego, ani grupowego ubezpieczenia życiowego nie ma tam blisko połowa gospodarstw domowych oraz prawie dwie trzecie obywateli. Co więcej, ci objęci ubezpieczeniem nie mają, jak się podejrzewa, polis na warunkach adekwatnych do potrzeb, zaś większość pozostałych twierdzi, że ubezpieczenie jest jednak bardzo ważną inwestycją w życiu.(fragment tekstu)
W okresie bardzo dużej konkurencji bankowej na rynku usług finansowych banki poszukują nowych, skutecznych możliwości rozwoju, wykraczających poza tradycyjne obszary działalności. Jednym z nich jest wejście na rynek ubezpieczeniowy. Konsolidacja banków i towarzystw ubezpieczeniowych w ramach koncepcji bancassurance daje szanse zwiększenia ich działalności poprzez kompleksowe zabezpieczenie potrzeb konsumentów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działalności. Rozwój współpracy bankowo-ubezpieczeniowej obserwowany po akcesji Polski do Unii Europejskiej wyznaczają trendy charakterystyczne dla państw Europy Zachodniej. Udział bancassurance w ubezpieczeniach życiowych w Polsce kształtuje się na podobnym poziomie jak w Belgii lub Szwecji. U podstaw powodzenia i rozwoju instytucji bancassurance leżą nie tylko korzyści osiągane przez współpracujących partnerów, ale zwłaszcza przez ich klientów. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na wpływ reformy systemu ubezpieczeń społecznych w krajach Ameryki Łacińskiej na rozwój banków latynoamerykańskich. Zaprezentowano przegląd ewolucji związków bankowo-ubezpieczeniowych w Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Wenezueli.
Zarówno banki jak i towarzystwa ubezpieczeniowe przechodzą w ostatnich latach w RFN przez etap gwałtownych zmian i przeobrażeń. Procesy zjednoczeniowe w ramach Unii Zachodnioeuropejskiej oraz wzrost poziomu zamożności społeczeństwa spowodowały, iż banki zaczęły przejmować interesy firm ubezpieczeniowych, a te z kolei coraz częściej podejmują prowadzenie operacji finansowych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Struktura sprzedaży ubezpieczeń na krajowym rynku bancassurance
61%
Celem niniejszego opracowania jest analiza rynku sprzedaży ubezpieczeń w bankowych sieciach dystrybucji w Polsce. Dane statystyczne poddane analizie przygotowane zostały przez Polską Izbę Ubezpieczeń i obejmują zarówno ubezpieczenia na życie, jak i ubezpieczenia majątkowe i osobowe (Dział I, Dział II). Analizie poddano m.in.: składki przypisane brutto, liczbę, jak i wartości ubezpieczeń realizowanych w tym kanale dystrybucji. W związku z tym, iż dane publikowane są wyłącznie w formie zagregowanej, nie była możliwa analiza poszczególnych zakładów ubezpieczeń uczestniczących w badaniu. Omówione zostały najważniejsze parametry ukazujące strukturę sprzedaży poszczególnych produktów, zarówno w zakresie ubezpieczeń na życie, jak i ubezpieczeń majątkowych i osobowych, co pozwoliło na sformułowanie wniosków końcowych. Porządkowanie rynku bancassurance wyrażone w działaniach Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Ubezpieczonych, Związku Banków Polskich oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń może mieć wpływ na jego kształt w najbliższych latach. Niemniej jednak, pod względem strategicznym, podobnie jak w innych rozwiniętych gospodarkach, na przestrzeni najbliższych lat najprawdopodobniej podlegać on będzie dalszemu rozwojowi. Wpływ na to będą miały uregulowania formalno-prawne, niemniej czynnikami decydującymi będą: ocena opłacalności tego typu współpracy przez instytucje finansowe oraz popyt ze strony klientów. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie cztery dziesięciolecia były okresem, w którym rynek finansowy oraz wszelkie podmioty na nim występujące poddawane były ciągłym, różnorodnym zmianom. Przeobrażenia te wywarły bardzo duży wpływ na funkcjonowanie instytucji odgrywających kluczową rolę w gospodarce, takich jak choćby banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, które w obliczu zachodzących ewolucji zaczęły przekształcać profile swych działalności. Stały się twórcami nowej koncepcji na rynku finansowym, koncepcji utworzenia związków pomiędzy bankami a towarzystwami ubezpieczeniowymi, nazwanej bancassurance.
Celem niniejszego opracowania była analiza poziomu wiedzy, a co za tym idzie - świadomości klienta indywidualnego, mających wpływ na jakość usługi ubezpieczeniowej oferowanej w sektorze ubezpieczeń majątkowych przez pryzmat pośrednictwa ubezpieczeniowego, ze szczególnym uwzględnieniem usługi bancassurance. Za hipotezę przyjęto, iż metoda SWOT jest skutecznym instrumentem identyfikacji poziomu wiedzy, a co za tym idzie - świadomości klienta indywidualnego, przez pryzmat usługi bancassurance. Koncepcję metodologiczną opracowania oparto na funkcjonalnym ujęciu rynku ubezpieczeniowego i ekonomicznych uwarunkowań działalności tego rynku. Analizy badań były prowadzone z wykorzystaniem wiedzy zawartej w literaturze przedmiotu. Ponadto przeanalizowano strategię rozwoju sektora bankowo-ubezpieczeniowego w oczach klientów z województwa świętokrzyskiego z wykorzystaniem metody analizy SWOT. Przedział czasowy badania obejmował lata 2013-2016. Główna konkluzja, jaka nasuwa się z przeprowadzonej analizy, to iż na obecnym poziomie współpraca zakładu ubezpieczeń i banku w opinii klientów indywidualnych nie ma większych szans rozwoju usługi bancassurance bez wprowadzenia innowacji w produktach bankowo-ubezpieczeniowych. (abstrakt oryginalny)
Wyrazem przemian na rynkach kapitałowych i finansowych jest tendencja do tworzenia grup bankowo-ubezpieczeniowych, Naturalną konsekwencją tych procesów jest coraz silniejsza współpraca w zakresie usług bankowych z ubezpieczeniowymi, prowadząca w konsekwencji do tworzenia w ramach tych związków usług typu bancassurance. (fragment tekstu)
Ponad 8,7 mln gospodarstw domowych ma telefon stacjonarny, natomiast telefon komórkowy - ponad 14 mln Polaków. To grupa, do której może zostać skierowana oferta ubezpieczeniowa za pomocą telefonii. Możliwe jest wykorzystanie operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz wszelkich instytucji, które systematycznie przesyłają do swoich klientów listownie informacje o świadczonej usłudze do zaprezentowania oferty ubezpieczeniowej. Jest tylko kwestią czasu, kiedy to nastąpi. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowiło kontynuację badań prowadzonych przeze mnie w ramach projektu Nr 614538/2013. Główną przesłanką zajęcia się tym problemem były zmiany zachodzące w otoczeniu rynku finansowego, w tym pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Głównym cele niniejszego opracowania była analiza skutków prawnych i ekonomicznych dla rozwoju rynku bancassurance przy uwzględnieniu opinii organów państwowych w zakresie dystrybucji produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych będących zabezpieczeniem kredytów w bankach. W artykule wykorzystano opinie w zakresie dystrybucji tychże produktów. Autor w niniejszym opracowaniu koncentruje się w szczególności na przyszłości kanału bancassurance pod względem ekonomicznym, jak też analizie rekomendacji przygotowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.(abstrakt autora)
W Europie można wyróżnić dwa główne modele bancassurance: zintegrowany i niezintegrowany. Na polskim rynku zauważa się wzrost znaczenia struktur wyżej zintegrowanych. Zintegrowany model bancassurance rozwinął się głównie w Europie Południowej: w Hiszpanii, Portugalii, Francji i we Włoszech. Sektor bankowy w tych krajach odgrywa szczególną rolę, sprzyja temu rozbudowana sieć placówek bankowych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zjawisko bancassurance, wyjaśniono termin oraz scharakteryzowano wzorce rozwoju. Przedstawiono wpływ kapitału zagranicznego na omawiane zagadnienie. Zwrócono uwagę także na współpracę bankowo-ubezpieczeniową oraz na rozwój tej współpracy.
Celem pracy było zbadanie głównych czynników rozwojowych w bancassurance zarówno z perspektywy makroekonomicznej jak i mikroekonomicznej. Przeanalizowano także adekwatność produktów względem potrzeb finansowych klientów w sektorze bancassurance. W artykule zaprezentowano występujące trendy rozwojowe w potrzebach finansowych gospodarstw domowych oraz dalsze czynniki warunkujące rozwój bancassurance, w tym zmiany regulacyjne. Wykazano zalety bancassurance z perspektywy banków i ubezpieczycieli oraz ich klientów. Potwierdzono, że bancassurance umożliwia zwiększenie dochodów banków i ubezpieczycieli oraz uzyskanie korzyści skali, zakresu, a w dłuższej perspektywie również korzyści wynikające z efektywności technicznej. Określono także uwarunkowania i fazy dynamiki bancassurance w Polsce. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rynek bancassurance w Polsce
61%
Obecne uwarunkowania rynkowe, wyzwania ze strony otoczenia oraz spadek zysków z tradycyjnych operacji bankowych o charakterze depozytowo-kredytowym powodują, że poziom konkurencyjności banków jest czynnikiem kluczowym do dalszego, efektywnego działania na rynku. Ostra konkurencja wśród podmiotów funkcjonujących na rynku finansowym, zmusza banki do nieustannej modyfikacji ofert, mającej na celu ich uatrakcyjnienie, świadczenia usług na coraz wyższym poziomie przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wydaje się, że cele te stoją w zupełnej sprzeczności względem siebie. Instytucje bankowe stanęły zatem w obliczu formułowania nowych strategii, pozwalających na budowanie silnych przewag konkurencyjnych. Nowym trendem w tym zakresie jest realizacja strategii bancassurance. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.