Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 198

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bankruptcy law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W znowelizowanym prawie upadłościowym zobowiązania powstałe wobec upadłego przed dniem ogłoszenia upadłości zostają zaspokojone z funduszy masy. Z kolei zobowiązania powstałe po dacie ogłoszenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości podlegają zaspokojeniu na bieżąco, gdyż należą do tzw. kosztów postępowania upadłościowego. Moment ogłoszenia upadłości ma w związku z powyższym szczególne znaczenie w zakresie sposobu zaspakajania wierzytelności ze świadczonych okresowo najmu i dzierżawy względem upadłego, gdyż obecnie ustawa Prawo upadłościowe w upadłości likwidacyjnej wprowadziła nieznaną dotychczasowemu prawu zasadę proporcjonalnego rozdziału wierzytelności na część wierzytelności, która będzie zaspokajana z podziału funduszy masy, oraz na część wierzytelności, która będzie stanowić koszt postępowania upadłościowego - co stało się tematem niniejszego opracowania .(abstrakt oryginalny)
Ewolucja i liberalizacja przepisów prawnych związanych z niewypłacalnością przedsiębiorców, a późnej osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, skore lowana była ze zmianami politycznymi, ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi, obserwowanymi na przełomie XIX i XX wieku. Konsumpcjonizm i rosnące zadłużenie obywateli spowodowały konieczność wprowadzenia regulacji prawnych, mających na celu oddłużenie oraz rehabilitację dłużnika i ponowne wdrożenie go do tzw. łańcu - cha konsumpcji. Polski ustawodawca relatywnie późno wprowadził do obowiązującego porządku prawnego instytucję upadłości konsumenckiej, która jednak w swym pier - wotnym kształcie okazała się nieskuteczna. Nadmierne zadłużenie jest bezsprzecznie problemem społecznym, który ze względów makroekonomicznych winien być prawnie regulowany. Upadłość konsumencka ma na celu zminimalizowanie negatywnych zjawisk społeczno-ekonomicznych, wiążących się z nadmiernym zadłużeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w szczególności takich jak ukrywanie i wyzbywanie się majątku, nielegalne zatrudnienie, działalność przestępcza, patologie, prowadzenie postępowań egzekucyjnych z góry skazanych na bezskuteczne. (fragment tekstu)
Ustawodawca prawa upadłościowego i naprawczego, dopuszczając i regulując instytucję zmiany układu, w sposób nieprecyzyjny ustalił właściwie każdą z przesłanek, jakie zostały wskazane w przepisie art. 298. Nie dotyczy to bowiem jedynie kwestii, czy nadzwyczajna zmiana była spowodowana czynnikami gospodarczymi o charakterze obiektywnym, których wystąpienie w chwili przyjęcia układu jest niemożliwe, ale co nie mniej ważne, czy ów trwały wzrost lub zmniejszenie się dochodu z przedsiębiorstwa upadłego posiada zastosowanie także w sytuacjach, gdy ujawnił się on wskutek zabiegów o charakterze restrukturyzacyjnym. (fragment tekstu)
4
Content available remote Úvod do konkurzneho konania v Slovenskej Republike
80%
The author in his article entitled "Introduction to bankruptcy proceedings in the Slovak republic" deal with the general aspects of insolvency law in the Slovak legislation and briefly analyses the issue of particular stages of bankruptcy proceedings which is governed by Act no. 7/2005 Coll. on bankruptcy and restructuring as amended. (original abstract)
Prawo insolwencyjne obowiązujące w Niemczech od 1. stycznia 1999 r. jest odpowiednikiem polskiego prawa upadłościowego i układowego. W pierwszej części pracy przedstawiono założenia ogólne postępowania isolwencyjnego, oraz postawy jego wszczynania. Następnie omówiono plan insolwencyjny, umorzenie postępowania, zwolnienie z reszty zadłużenia oraz konsumenckie postępowanie insolwencyjne.
Upadłość oznacza niewypłacalność danego podmiotu gospodarczego, a zjawisko to jest permanentną cechą systemu gospodarki wolnorynkowej. Jednak nie jest ono pozostawione swobodnemu działaniu rynku, ale jest sterowane przepisami przez państwo. Rok 2003 był w Polsce pod względem tych regulacji bardzo istotny, ponieważ 1 października zaczęło obowiązywać nowe prawo upadłościowe i naprawcze (DzU 2003 nr 60, poz. 535) zastępujące wprowadzone wraz z kodeksem handlowym sprawdzone prawo upadłościowe i prawo układowe z 1934 r. Przedmiotem niniejszej publikacji nie jest ocena tej kontrowersyjnej regulacji, zawierającej tak dużo błędów, że ich usunięcie trudno będzie załatwić jedną nowelizacją, ale autor na podstawie badań wniosków upadłościowych w obrębie właściwości Sądu Rejonowego w Opolu przeprowadza rozważania pod kątem: kiedy z wnioskiem o upadłość i dlaczego tak późno w świetle starego i nowego prawa upadłościowego. (fragment tekstu)
W artykule przybliżono problematykę konkurencji między sądami upadłościowymi w USA. Na podstawie przeglądu literatury, autor przedstawia wady i zalety wprowadzenia konkurencyjności między sądami upadłości. Ponadto przedstawiono zagadnienie bezpośrednio powiązane z powyższym problemem, dotyczące tzw. rajów upadłościowych.
W prawie upadłościowym ustawodawca nie używa pojęcia wierzytelności upadłościowej ani wierzyciela upadłościowego. Wprowadził on jedynie ogólne pojęcia wierzytelności i wierzyciela, które czasami bliżej określa jako "wierzytelności przypadające od upadłego" (art.33 par.1) czy też "wierzyciel upadłego" (art.150). Z uwagi na to, że pojawia się w opracowaniach teoretycznych i judykaturze określenie "wierzyciele upadłościowi", dla zapewnienia poprawności metodologicznej warto spróbować określić zakres znaczeniowy tego pojęcia w języku prawniczym. Brak dokładnego określenia tego zakresu może prowadzić bowiem do nieścisłości sformułowań.
9
Content available remote Úvod do konkurzneho konania v Slovenskej Republike
80%
The author in his article entitled "Introduction to bankruptcy proceedings in the Slovak republic" deal with the general aspects of insolvency law in the Slovak legislation and briefly analyses the issue of particular stages of bankruptcy proceedings which is governed by Act no. 7/2005 Coll. on bankruptcy and restructuring as amended (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja prawnych i ekonomicznych aspektów związanych z upadłością przedsiębiorstw w państwach Unii Europejskiej i w Polsce. Zwrócono uwagę na to, że krajowe przepisy prawne dotyczące upadłości, które zasadniczo wpływają na skalę i skutki upadłości w Polsce, nie podlegają harmonizacji w trakcie integracji ze strukturami UE.
Prokurent spółki jawnej jest uprawniony, a nie zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki i nie dotyczą go konsekwencje, o których mowa w art. 373 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn: DzU 2009, nr 176, poz. 1360 ze zm).(fragment tekstu)
Ustawa uchwalona w 15.5.2015 r. Prawo restrukturyzacyjne zawiera 272 poprawki do Prawa upadłościowego i naprawczego, które od teraz będzie nazywane Prawem upadłościowym. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza Prawa upadłościowego, które w nowym brzmieniu wejdzie w życie 1.1.2016 r. Prezentując nowe rozwiązania przede wszystkim podkreślono, iż w wyniku nowelizacji dochodzi do likwidacji dwóch opcji postępowania upadłościowego, które w myśl nowych przepisów zawsze będzie oznaczało likwidację majątku dłużnika. Ponadto autor zwraca uwagę na wiele zmian wprowadzonych w zakresie postępowania poprzedzającego ogłoszenie upadłości. Najistotniejszą zmianą w tym zakresie jest nowa definicja niewypłacalności, która jest wspierana przez domniemania prawne będące szczególnie użyteczne dla wierzycieli wnioskujących o ogłoszenie upadłości, którzy często nie mają wiedzy o sytuacji dłużnika. Autor podkreśla, iż nowelizacja wydłuża termin do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. Autor opisuje również nową regulację dotycząca sposobu wynagradzania syndyka, które bardziej niż dotychczas będzie zależało od efektywności jego działań. Wskazano także na nowe rozwiązania w zakresie procedury zgłaszania wierzytelności do masy upadłości, które powinny przyspieszać ten etap postępowania upadłościowego. Ponadto zwrócono uwagę na nowe regulacje dotyczące podziału na kategorie wierzytelności znoszącą uprzywilejowanie należności publicznoprawnych.(abstrakt oryginalny)
Prawo upadłościowe jest instrumentem regulującym stosunki społeczne między dłużnikami a wierzycielami. Nowelizacje prawa upadłościowego (w latach 2015 oraz 2020) stworzyły szerszy i łatwiejszy dostęp do upadłości konsumenckiej oraz przyczyniły się do zmian w jej kształtowaniu na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Polsce. Rozważania podjęte w pracy koncentrują się na problematyce, zidentyfikowaniu skali oraz analizie porównawczej upadłości konsumenckiej w latach 2015-2020. Podstawową metodą badawczą wykorzystaną podczas analizy była metoda statystyczna. Ponadto przeprowadzono analizę dynamiki i struktury badanego narzędzia ustawowego. Radykalny wzrost liczby ogłoszonych upadłości nastąpił w 2016 roku, kiedy to zwiększenie wyniosło 210 proc. w porównaniu do wartości z 2015 roku. Po kolejnej nowelizacji prawa upadłościowego również można zauważyć tendencję wzrostową. W grudniu 2020 roku liczba ogłoszonych upadłości osiągnęła miesięczny rekord, kiedy to ogłoszono 1809 upadłości. Przewiduje się dalsze utrzymanie trendu w granicach 1200-1800 miesięcznie. (abstrakt oryginalny)
14
61%
Upadłość z możliwością zawarcia układu jest tą formą upadłości, której celem jest zachowanie przedsiębiorstwa upadłego, po to by ten w wyniku restrukturyzacji mógł nadal prowadzić działalność gospodarczą, zaś wierzyciele nie utracili swego kontrahenta, który jest nieraz jedynym odbiorcą ich produktów lub usług. Ta podstawowa zasada znalazła swój normatywny wyraz w przepisie art. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego (dalej jako pun), zwana w doktrynie zasadą optymalizacji.(fragment tekstu)
Tematem artykułu jest analiza skuteczności postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W związku z wejściem w życie nowych przepisów od dnia 1 stycznia 2016 roku autor przeanalizował akta 20 postępowań w jednym z sądów upadłościowych w centralnej Polsce. Analiza wskazuje na bardzo niską efektywność postępowań układowych co było następstwem późnego składania wniosków przez przedsiębiorców, ograniczenie działań restrukturyzacyjnych wyłącznie do redukcji i/lub rozłożenia w czasie zobowiązań. Autor zwraca uwagę także na bardzo zróżnicowaną jakościowo dokumentację przygotowaną przez przedsiębiorców. Na podstawie wyników omówiono przygotowane rekomendacje, które winny być uwzględnione przy wdrażaniu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. (abstrakt oryginalny)
W gospodarce rynkowej spółki powstają, przechodzą transformację, restrukturyzują się, ogłasza się ich upadłość lub likwiduje. Są to ich naturalne etapy działania na rynku. Dlatego przepisy prawa, które - jak często się podkreśla - są celowym efektem działania ustawodawcy, zmierzają nie tylko do podporządkowania zachowań podmiotów określonym zasadom, ale również dostarczają im odpowiedniego instrumentarium. Prawo, które tego nie czyni lub czyni nieskutecznie, kształtuje postawy nieuczciwe. Często uczciwie działające podmioty stają się niekonkurencyjne w konfrontacji z nieuczciwymi podmiotami. Celem opracowania jest wskazanie instrumentów prawnych, które mogą być wykorzystywane w trakcie działania spółki i pozwalają podmiotom na dalsze funkcjonowanie w obrocie gospodarczym w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. (fragment tekstu)
Opracowanie odnosi się do problematyki ujednolicania prawa upadłościowego w płaszczyźnie prawa Unii Europejskiej. Punktem wejścia jest teza o istotnej roli reguł prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego dla nieskrępowanego rozwoju gospodarczego. W opracowaniu wskazano, że obecnie - w tej dziedzinie prawa - na szczeblu Unii Europejskiej ujednolicono jedynie niektóre, fragmentaryczne zagadnienia. Otwarte jest zatem pole dla dyskusji de lege ferenda. Przedmiotem omówienia są zagadnienia związane z potrzebą i metodami ujednolicania prawa upadłościowego. Ważnym punktem odniesienia jest analiza zaleceń ustawodawczych UNCITRAL, wobec których nie można być obojętnym w rozważaniach nad problematyką europeizacji prawa upadłościowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zadania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w razie upadłości zakładu ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
Z raportu sporządzonego przez Info Dług wynika, że sukcesywnie wzrasta liczba dłużników mających problem z terminowym regulowaniem swoich należności. Coraz więcej osób wpada też w tzw. spiralę zadłużenia. Kołem ratunkowym dla Polaków, którzy nie ze swojej winy nie są w stanie regulować zobowiązań finansowych, miała być ustawa o upadłości konsumenckiej wprowadzona 31 marca 2009 r. Tymczasem okazuje się, że ustawa praktycznie nie funkcjonuje, gdyż - jak możemy przeczytać w artykule - w opinii ekspertów osoby zainteresowane procedurą upadłości nie potrafią sprostać wymaganiom, ani formalnym, ani materialnym.
Tło badawcze: Upadłość w postępowaniu sądowym od wielu lat interesuje badaczy. Poszukują oni czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które wpływają na skuteczność i efektywność postępowań upadłościowych, np. wpływ poziomu rozwoju kraju na efektywność postępowań upadłościowych, system zachęt do aktywnego udziału wierzycieli w postępowaniu upadłościowym w celu zwiększenia ich odzysku czy mechanizmy zachęcające do wcześniejszego składania wniosków o bankructwo. Na tle dotychczasowych badań zidentyfikowano lukę badawczą w zakresie wpływu modelu prawa upadłościowego (prodłużniczy / prowierzycielski) na efektywność wyliczanej stopy odzysku dla wierzycieli. Badania uzupełniają lukę poznawczą w Nowej Ekonomii Instytucjonalnej, biorąc na warsztat instytucje formalne w działaniu, tj. czy prawo upadłościowe spełnia w praktyce swoje cele. Cel artykułu: Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, który model odpowiada na oczekiwania interesariuszy - wierzycieli, którzy oczekują najwyższej możliwej stopy zwrotu. Polska jest przykładem kraju, w którym od 2016 r. nastąpiła zmiana modelu prawa upadłościowego z prowierzycielskiego na prodłużniczy. Metody badawcze: Autorzy artykułu prowadzili stały monitoring skuteczności prawa upadłościowego w Polsce poprzez badanie postępowań upadłościowych prowadzonych w sądach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Badanie efektywności postępowań upadłościowych oparto na analizie akt postępowań upadłościowych prowadzonych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Analizą objęto okres i) od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2015 r., n = 150, akt w prowierzycielskim modelu postępowania upadłościowego oraz ii) od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2019 r., n = 66 akt, w prodłużniczym modelu postępowania upadłościowego. Analizy statystyczne przeprowadzono przy użyciu programu IBM SPSS Statistics, wersja 26. Zastosowano nieparametryczny test Kruskala-Wallisa H. Rezultaty badania: Wyniki badania wskazują, że nowy prodłużniczy model postępowania upadłościowego, wprowadzony w Polsce po 31 grudnia 2015 r., jest mniej efektywny niż dotychczasowy prowierzycielski model. W modelu pro-wierzycielskim skuteczniej zarządza się interesami wierzycieli. Praktyka pokazuje, że częste zmiany prawa i modelu prawa upadłościowego nie sprzyjają jego skuteczności i efektywności. Wydaje się, że ważnym czynnikiem jest stabilizacja rozwiązań prawnych. Działania prawne powinny mieć na celu doskonalenie obowiązujących rozwiązań oraz ich utrwalenie w orzecznictwie. Niestety, w Polsce zarówno przedsiębiorcy, jak i obywatele, ze względu na komunistyczną przeszłość, nie ufają systemowi prawnemu, instytucjom formalnym ani innym ludziom [ESS, 2020]. Z tego powodu prodłużniczy model postępowania upadłościowego może mieć również negatywny wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości w przyszłości. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, żadne wcześniejsze badania nie porównywały skuteczności prowierzycielskiego i prodłużniczego modelu postępowania upadłościowego w kraju postkomunistycznym, będącym w procesie transformacji, jakim jest Polska. Wykorzystane w analizie dane badawcze obejmujące 16 lat z lat 2004-2019 są unikalne w badaniach postępowań upadłościowych w gospodarkach posttransformacyjnych. Unikalny jest również zastosowany w badaniu zestaw wskaźników pokazujących skuteczność postępowań upadłościowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.