Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bariery przedsiębiorczości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Przeszkody w działalności innowacyjnej przedsiębiorstw są identyfikowane na podstawie zaleceń Oslo Manual 2005. Ocena tych rozwiązań, a zwłaszcza stopnia ich przełożenia na statystykę publiczną, wypełnia teoretyczną część artykułu. Jego empiryczne rozważania koncentrują się na ustaleniu najistotniejszych barier innowacyjności w polskich regionach na przestrzeni lat 2004-2006 i 2008-2010. Dostrzeżone nieprawidłowości (metodyczne, empiryczne) mogą się przyczynić do dopracowania sprawozdań PNT-02 i PNT-02u o innowacjach oraz podjęcia niezbędnych działań na rzecz osłabienia barier działalności innowacyjnej przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
According to Ansoff 's model of growth every firm is established on a local market and over time broadens its activity, either developing a broad portfolio of products, or gradually covering the whole territory of a country with its sales. If all the opportunities of diversification strategy and market development strategy are exploited, the next natural step in a firm's development is internationalisation. The basic requirement for successful internationalisation is attainment of the internationalisation potential. However, not all the firms successfully reaching the appropriate potential enter foreign markets. Some of the firms deliberately stick to the domestic market. The purpose of the article is to ponder over the possible reasons of such behaviour and to propose in-depth research on that. (original abstract)
Zachodzące w gospodarce zmiany niosą dla przedsiębiorstw nowe szanse, ale też wiążą się z nowymi wyzwaniami. Elastyczność i kreatywność stają się coraz ważniejszymi czynnikami sukcesu. Rosnąca niepewność sprawia, że ważne jest zapewnienie ładu w tych obszarach, gdzie to możliwe. Ważną rolę odgrywa tu otoczenie instytucjonalne. Dobrze działające instytucje formalne mogą stworzyć odpowiednie ramy do działania przedsiębiorstw i pozwolić im elastycznie reagować na nowe wyzwania, podczas gdy nieodpowiednio funkcjonujące instytucje, podlegające częstym zmianom, staną się kolejnym czynnikiem zwiększającym niepewność. W artykule przedstawiono rolę instytucji formalnych w działaniu przedsiębiorstw. Na przykładzie dwóch sektorów - handlu detalicznego oraz budownictwa - analizowane jest w nim postrzeganie wybranych elementów instytucji przez przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę danych zgromadzonych w ramach projektu badawczego "Determinanty rozwoju firmy innowacyjnej". Dane te dotyczyły czynników ograniczających możliwości rozwojowe małych firm technologicznych z obszaru aglomeracji łódzkiej. Wyselekcjonowano i przebadano w formie wywiadu bezpośredniego 45 takich firm. Okazało się, że najważniejszą barierą ograniczającą rozwój tych firm jest bariera rynkowa rozumiana jako ograniczony popyt i wysoki poziom konkurencji. Podobne badania przeprowadzane w Europie Zachodniej pozwalają stwierdzić inny rodzaj ograniczeń: ograniczenia w dostępie do kapitału i źródeł finansowania (bariery finansowe).
Zawarta w artykule analiza cyklu życia małego przedsiębiorstwa prowadzi do wniosku, że najistotniejszymi barierami rozwojowymi są skromne źródła informacji finansowej oraz brak umiejętność przedsiębiorcy rozpoznawania własnej kondycji finansowej. (abstrakt oryginalny)
W procesie transformacji systemowej kraje byłego bloku wschodniego, obok właściwych krajom Europy Zachodniej barier rozwoju przedsiębiorczości, musiały pokonać przeszkody charakterystyczne dla ich sytuacji polityczno-gospodarczej. Mogło to nastąpić poprzez reprywatyzację istniejących firm państwowych lub w wyniku promocji przedsiębiorczości i zwiększania liczby nowych podmiotów gospodarczych. Szybko okazało się, że skutki prywatyzacji dużych firm państwowych są niezadowalające. Znaczna cześć tych firm, mimo prywatyzacji, nie dostosowała wystarczająco szybko starych struktur do potrzeb liberalnego rynku i upadła. Równie szybko przekonano się, że postawienie na mikro i małą przedsiębiorczość przynosi większe efekty, gdyż takie firmy rozwijają się zdecydowanie szybciej. Polityka wspierania rozwoju przedsiębiorczości ma obecnie charakter globalny. Inicjatywy w tym zakresie podejmowane są przez samorządy lokalne, w ramach rozwoju przedsiębiorczości regionalnej, oraz przez poszczególne kraje. Realizowane są również na poziomie prawodawstwa europejskiego. Celem niniejszego artykułu jest ocena retrospektywna zmian w tym okresie, w zakresie opinii przedsiębiorców dotyczących najistotniejszych przeszkód w podejmowaniu i prowadzeniu działalności, oraz dokonanie analizy porównawczej z podobnymi badaniami, w innych krajach Europy, w celu wskazania, czy i w jakim zakresie różnią się te bariery w innych gospodarkach oraz czy są one również postrzegane w podobnym stopniu przez polskie środowisko przedsiębiorców. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest dokonanie przykładowej dekompozycji sektora małych i średnich przedsiębiorstw na dwóch poziomach: danych ilościowych i tzw. danych jakościowych, pozyskiwanych z badań koniunktury metodą testu koniunkturalnego. Doboru danych dokonano w taki sposób, aby ukazać istotne różnice w strukturze przedsiębiorstw z punktu widzenia ich liczby, zatrudnienia, produktywności w Polsce na tle UE-27. Dokonano także oceny występujących barier przedsiębiorczości oraz reakcji małych i średnich przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy. Połączenie analizy statycznej z dynamiczną stało się możliwe dzięki sięgnięciu do nowej idei badań sektora MŚP wprowadzanej przez Komisję Europejską, a także do badań koniunktury prowadzonych przez GUS. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Bariery rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw - ujęcie teoretyczne
75%
W prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy napotykają na róŜnego typu bariery i ograniczenia, które determinują ich rozwój. Bariery te są zróŜnicowane i zaleŜą od wielu czynników np.: lokalizacji firmy, rodzaju branŜy, wielkości przedsiębiorstwa. Pod pojęciem barier rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw rozumie się wiele róŜnych problemów, takich jak: bariery dotyczące popytu, wzrostu przedsiębiorstwa, czy ograniczone środki finansowe. Celem artykułu jest przedstawienie barier rozwoju przedsiębiorstw naleŜących do sektora MŚP. W artykule omówiono dwie grupy barier rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw: bariery o charakterze zewnętrznym oraz bariery o charakterze wewnętrznym. Wskazano, iŜ ograniczenia zewnętrzne związane są z otoczeniem, w którym dane przedsiębiorstwo działa, zaś bariery o charakterze wewnętrznym dotyczą słabości zarządzania, ograniczeń związanych z produkcją oraz rozmiarem działalności.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym. Ta grupa przedsiębiorstw odróżnia się od innych podmiotów specyficznymi cechami, m.in. sposobem zarządzania. Wiedza właścicieli - przedsiębiorców z zakresu kierowania przedsiębiorstwem w przypadku zwłaszcza małych przedsiębiorstw, jest często niewystarczająca, a decyzje są niejednokrotnie podejmowane intuicyjnie. Ważnym problemem są przeszkody tkwiące w działaniach właścicieli firm, związane z ich postawą. Przyjmowane przez nich rozwiązania dla zapewnienia doraźnego sukcesu lub w dłuższej perspektywie stabilności firmy - podejmowane są spontanicznie - na zasadzie wykorzystania pojawiających się szans. Należy jednak pamiętać, że rodzaj, wielkość i zakres trudności w funkcjonowaniu małych i średnich przedsiębiorstw - są uzależnione od wielu czynników, w tym również od wieku przedsiębiorstwa. Charakterystyczny dla funkcjonowania tych firm, jest proces wzrostu, przechodzenia w kolejne fazy rozwojowe, poprzedzone kryzysami. W poszczególnych etapach życia małego przedsiębiorstwa pojawiają się nowe wyzwania, które wymagają trafnych decyzji, podjęcia ryzyka i pokonywania trudności. Stąd ważne wydaje się właściwe dobranie instrumentów, które będą pomagały w ich pokonaniu. W artykule, na tle popularnych modeli wzrostu przedsiębiorstwa, analizie poddano bariery występujące w przełomowych momentach funkcjonowania małej i średniej firmy i podjęto próbę ich usystematyzowania. Na tak zarysowanym tle przedstawiono wybrane narzędzia rachunkowości zarządczej, które mogą wspierać przedsiębiorców w niwelowaniu negatywnych skutków kryzysów, występujących pomiędzy kolejnymi fazami wzrostu przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich dwóch dekadach najszybciej rozwijającym się sektorem w Polsce jest sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP). Stanowi on podstawę gospodarki, zapewnia miejsca pracy i w dużym stopniu tworzy PKB. Do barier ograniczających rozwój tego sektora zalicza się m.in. bariery podatkowe, administracyjno-prawne oraz brak wykwalifikowanej siły roboczej. Największym problemem sektora MMŚP wydaje się jednak finansowanie działalności. Celem artykułu jest analiza źródeł finansowania, z jakich firmy korzystają najczęściej, świadomość ich istnienia oraz bariery dostępności poszczególnych form finansowania.(abstrakt oryginalny)
11
75%
W artykule zaprezentowano wyniki badania pilotażowego, dotyczącego związków, jakie zachodzą pomiędzy postawami przedsiębiorczymi studentów a oceną prawdziwości mitów przedsiębiorczości. W założeniach badawczych przyjęto, że istnieje związek pomiędzy poziomem wiary w przedstawione mity a zamiarem podjęcia działalności gospodarczej, a także że rodzaj uzyskiwanych kompetencji przez studentów, posiadane przez nich doświadczenie zawodowe i tradycje rodzinne w przedsiębiorczości mają znaczący wpływ na ocenę prawdziwości mitów. Badanie przeprowadzono na grupie studentów ostatniego semestru stacjonarnych i niestacjonarnych studiów pierwszego i drugiego stopnia dwóch kierunków. Wyniki przeprowadzonego pilotażu pozwoliły na częściowo pozytywną weryfikację przyjętych założeń. Średnie oceny prawdziwości przedstawionych stwierdzeń kształtują się na poziomie niskim lub średnim (zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny), co oznacza, że respondenci jedynie częściowo wierzą w mity dotyczące przedsiębiorczości. W badanej grupie studentów nie wystąpiła istotna różnica w poziomie wiary w mity pomiędzy osobami o pozytywnej i negatywnej postawie wobec własnej działalności gospodarczej. Podobne wyniki uzyskano dla kryterium tradycji rodzinnych w zakresie przedsiębiorczości. Większa rozbieżność w ocenie prawdziwości wybranych stwierdzeń wystąpiła dla kryterium wieku, poziomu i kierunku studiów, a także formy studiów. Co więcej, spośród dwóch grup ocenianych mitów respondenci w większym stopniu są skłonni uznać prawdziwość stwierdzeń odnoszących się do charakterystyki działań podejmowanych przez przedsiębiorcę niż do jego cech, co może mieć związek z oceną warunków gospodarowania w Polsce. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Bariery wykorzystania PPP w Polsce w rozwoju przestrzeni miejskiej
75%
Na podstawie przeprowadzonych badań można wnioskować, iż na każdym etapie ścieżki prowadzącej do realizacji projektu w formule PPP pojawiają się problemy - najbardziej są widoczne w momencie wstępnych przygotowań oraz przygotowań merytorycznych. Przejście do następnej fazy realizacyjnej wymaga bowiem nie tylko wiedzy fachowej, ale także odwagi decyzyjnej. Obawa przed podjęciem decyzji, w szczególności w świetle nieprecyzyjnej regulacji prawnej, zniechęca do używania formuły PPP. (fragment tekstu)
Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw jest determinowany przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Ich znajomość i odpowiednie dostosowanie działalności do nich sprawia, że przedsiębiorstwo może rozwijać się szybciej niż konkurencja. W artykule dokonano przeglądu wyników publikowanych badań poświęconych stymulantom i barierom rozwoju firm sektora MŚP. Artykuł stanowi wstęp do rozważań na temat koncepcji i kierunków rozwoju średnich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
14
75%
W artykule przedstawiono poziom postaw przedsiębiorczych w różnych krajach zbadany w projekcie Globalny Monitor Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Monitor - GEM). Do postaw przedsiębiorczych należą intencja założenia firmy, rozpoznawanie szansy biznesowej, samoocena umiejętności przedsiębiorczych oraz strach przed porażką. Artykuł w rozległej formie prezentuje założenia projektu i wyniki badań. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Determinants of Entrepreneurship Development in Spatial Systems
75%
The processes of technological progress create new opportunities for economic, social and cultural growth, shape new relations between economic entities and their environment, and influence changes in the determinants of entrepreneurship development. These processes vary significantly in certain geographic locations, characterised by an enormous diversity of natural, social, economic and cultural structures. As a consequence, this creates different opportunities and different conditions for the development of entrepreneurship in certain spatial scales, from the continental scale, through national and regional to local scales. The article presents complex conditions for the development of entrepreneurship, highlights its limitations resulting from institutional barriers, and the importance of knowing the mechanisms of mutual relations between spatial systems and the influence of control instruments. The quality of central and local government authorities is of particular significance here, which do not always properly use the mechanisms of rational business support. A serious barrier to the development of entrepreneurship is the low quality of social capital, manifested in a lack of trust in institutional authorities and reluctance to engage in entrepreneurship and business development. The conclusions point out that further research should be developed that will take into account changing business conditions, with a defined strategic goal of raising the quality and standard of living, international competitiveness of the country and products in different market categories. (original abstract)
Celem artykułu jest identyfikacja organizacyjnych barier i sposobów doskonalenia jakości usług w administracji publicznej. Omówiono aktualne działania projakościowe i problemy związane ze stosowaniem podejścia procesowego. Wskazano na konieczność zróżnicowania dostępu do usług poprzez stosowanie one-stop-shop-ów, kiosków i koncepcji e-government. (abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie problematyką społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR) jest w obecnych czasach coraz większe. Potrzeba rozwoju wspomnianej koncepcji wypływa nie tylko od samych przedsiębiorstw, ale także od społeczności lokalnej, konkurencji, władz szczebla lokalnego i centralnego oraz wielu innych uczestników życia społeczno-gospodarczego, mających pośredni lub bezpośredni wpływ na podmioty gospodarcze. Celem artykułu jest zaprezentowanie idei społecznie odpowiedzialnego biznesu, ze szczególnym wskazaniem korzyści oraz trudności, na jakie napotykają przedsiębiorstwa zainteresowane podejmowaniem działań w obszarze związanym z budowaniem kapitału społecznego. W badaniach ankietowych uwagę zwrócono na znaczenie CSR w budowaniu marki czy wizerunku firmy, jak również tych aspektów, które uniemożliwiają funkcjonowanie analizowanych przedsiębiorstw. Do głównych przeszkód w prowadzeniu biznesu odpowiedzialnego społecznie ankietowani zaliczają przede wszystkim brak świadomości na temat korzyści płynących z CSR i narzędzi, które można stosować wśród pracowników wszystkich szczebli wewnątrz firm. Ankietowani wskazywali także na brak zaangażowania kadry kierowniczej w realizację CSR oraz brak wystarczających budżetów przeznaczanych na stosowanie tej koncepcji. Istotnymi barierami, wskazywanymi przez mniej więcej 1/3 ankietowanych, są: skupienie się firm na sprawach doraźnych i realizowanie strategii krótkoterminowych, a także przekonanie o braku związku między działaniami z obszaru biznesu odpowiedzialnego społecznie a sukcesem rynkowym firmy. Koncepcja społecznej odpowiedzialności konsekwentnie realizowana przez przedsiębiorstwa może jednak przyczynić się do poprawy konkurencyjności i budowania trwałej przewagi nad konkurentami. Wydaje się, że głównym powodem tego, iż zaczyna ona przynosić przedsiębiorstwu wymierne korzyści, są zmieniające się oczekiwania społeczne.(abstrakt oryginalny)
Research background: Although perceived barriers are considered one of the central constructs in entrepreneurship research, most previous studies only examine the direct effect of perceived barriers on attitudes and/or intentions to become entrepreneurs. Little attention is paid to how perceived barriers can weaken individuals' translation from entrepreneurial intentions to actual behaviors. Purpose of the article: This research aims to adopt the Social Cognitive Career Theory and a moderated mediation model to bridge the entrepreneurial intention-action link, investigate the moderation effects of perceived barriers on this link and the mediation path from entrepreneurial self-efficacy to entrepreneurial behavior via entrepreneurial intention. Methods: A valid sample of 1,698 Vietnamese respondents with real working and business experiences through the stratified random sampling with three stages and PROCESS macro approach have been used to examine the moderated mediation effect of perceived barriers on the entrepreneurial self-efficacy-intention-behavior linkages. Findings & value added: The findings of this study shed new light on entrepreneurial literature by applying the Social Cognitive Career Theory to illustrate the moderated mediation effects of perceived barriers and entrepreneurial intention in the relationship between entrepreneurial self-efficacy and entrepreneurial behavior. Particularly, the translation from entrepreneurial intentions into start-up actions was found to became weaker when perceived barriers was high. Moreover, perceived barriers were also found to negatively moderate the indirect effects of entrepreneurial self-efficacy on start-up behaviors through entrepreneurial intentions. The findings of our study also provide several essential recommendations for policymakers and practitioners to encourage individuals' business venture creations and enhance entrepreneurial ecosystem. (original abstract)
W niniejszym artykule autor, bazując na modelach rozwoju organizacji oraz teoretycznych propozycjach w zakresie organizacji funkcji personalnej, podejmuje próbę określenia barier wzrostu przedsiębiorstwa związanych z realizacją funkcji personalnej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wspieranie rozwoju struktur klastrowych - modele, instrumenty, bariery
75%
W Polsce w ostatnich latach dynamicznie rośnie zainteresowanie klastrami. Powstają różnego rodzaju inicjatywy, których celem jest rozwój silnych i konkurencyjnych specjalizacji gospodarczych, mogących stać się w konsekwencji motorem rozwoju gospodarki danego regionu. Znacząca część inicjatyw klastrowych jest realizowana poza ramami polityki gospodarczej państwa. Część inicjatyw jest natomiast wynikiem realizacji strategii i programów szczebla regionalnego i krajowego. Klastry powstają właściwie we wszystkich sektorach gospodarki. Występują zarówno w przemyśle, usługach, sektorach wysokich technologii, jak i w sektorach tradycyjnych. Zmiany zachodzące we współczesnej gospodarce sprawiają, że aby konkurować na rynku globalnym, trzeba uzyskać przewagę konkurencyjną, której źródłem są specyficzne czynniki regionalne. Zatem klaster jako skupisko przestrzenne i zarazem forma organizacji sieciowej może stanowić zalążek współpracy służącej do uzyskania przewagi konkurencyjnej o charakterze globalnym. Koncepcja klastrów pojawiła się w ostatnim dziesięcioleciu jako kluczowa idea poprawy konkurencyjności i rozwoju gospodarczego. Obszerny i wciąż powiększający się zbiór studiów przypadków obejmuje dokumentację klastrów, ich charakterystykę i ewolucję w czasie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.