Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Barometry koniunktury
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W celu konstrukcji barometru koniunktury dla rolnictwa zbudowano złożony wskaźnik syntetyczny oparty na danych trzech głównych rodzajów produkcji w rolnictwie. Wskaźnik ten, wypełniony szeregami miesięcznych danych do stycznia 1975 r., umożliwił odtworzenie cyklicznych wahań w rozwoju rolnictwa oraz zidentyfikowanie dwóch głębokich kryzysów z lat 1980-1981 i 1989-1993. Różne wersje barometrów skonstruowanych na zasadach OECD zestawiono ze wskaźnikiem referencyjnym, co pozwoliło na ocenę ich walorów prognostycznych. Przedstawiona charakterystyka nie wyczerpuje pełnego spektrum informacji możliwych do uzyskania z analiz barometrów koniunktury. Jednak z uwagi na obszerny zakres tego materiału tematyka ta wykracza poza ramy niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 38 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego w dniach 20 września - 10 października 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to szóste badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Prezentowany raport jest rezultatem kolejnego, 37. kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego w dniach 21-30 czerwca 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to czwarte badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Sprawozdanie jest rezultatem kolejnego, 42 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w województwie lubelskim przeprowadzonego w dniach 3-14 października 2011 roku przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. (abstrakt oryginalny)
Wartość barometru IRG SGH w I kwartale 2018 r. wynosi 1,3 pkt i jest nieco wyższa niż prognozowana w lutym na podstawie cząstkowych wyników badań koniunktury. W porównaniu z IV kwartałem 2017 r. nastąpił spadek o 1,3 pkt, względem jednak I kwartału ubiegłego roku odnotowano wzrost o 8,4 pkt. Długookresowa średnia (z ostatnich 18 lat) wynosi -9,1 pkt.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2017 r. wartość barometru IRG SGH wyniosła 2,6 pkt. W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił wzrost o 2,7 pkt. Wyniki IV kwartału 2017 r. odbiegają od dotychczasowego wzorca zmian sezonowych, gdyż zazwyczaj o tej porze roku odnotowywane jest spowolnienie aktywności w gospodarce, które przejawia się w spadku wartości barometru (Rysunek 1). Co więcej, zaobserwowany wzrost jest trzecim z rzędu, można więc powiedzieć, że rok 2017 charakteryzuje się systematyczną poprawą koniunktury w polskiej gospodarce. Długookresowa średnia wynosi obecnie -9,2 pkt i w ostatnim roku wzrosła o 0,4 pkt. Przez wiele lat wartość barometru utrzymywała się poniżej zera. Ostatni raz dodatnią kwartalną wartość barometru IRG SGH odnotowano w 2008 r.(fragment tekstu)
Prezentowany Raport jest rezultatem kolejnego, 36 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w woj. lubelskim przeprowadzonego w dniach 8-31 marca 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to czwarte badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Prezentowany raport jest rezultatem kolejnego, 35 kwartalnego ankietowego badania nastrojów gospodarczych w województwie lubelskim przeprowadzonego w dniach 21 grudnia 2009 - 8 stycznia 2010 r. przez ankieterów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednocześnie jest to trzecie badanie prowadzone w ramach projektu "Lubelski Barometr Gospodarczy". Ankietą objęto 500 przedsiębiorstw oraz 500 gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Wartość barometru IRG SGH (BARIRG) dla drugiego kwartału 2018 r. (w maju) wynosi 3,3 pkt. O tej porze roku wartości barometru IRG SGH są na ogół ujemne i wyższe niż w I kwartale ze względu na pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych. W 2018 r. efekt sezonowości ujawnił się z tak dużą siłą, że wartość barometru nie tylko jest dodatnia, ale i najwyższa od 10 lat (Rysunek 1). Długookresowa średnia ponownie wzrosła i wynosi obecnie -8,9 pkt. Zwiększyła się też średnia dla II kwartału roku; wynosi obecnie -6,4 pkt. Jeśli natomiast wziąć pod uwagę tylko te lata, w których wartość barometru była dodatnia w II kwartale, to średnia ta wynosi 4,7 pkt.(fragment tekstu)
W czwartym kwartale 2019 r. wartość barometru IRG SGH wyniosła -9,2 pkt (rys. 1). W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił spadek o 4,0 pkt. W skali roku również odnotowano spadek, o 7,5 pkt. Wyniki czwartego kwartału 2019 r. nie odbiegają od utrwalonego wzorca sezonowości, bowiem zazwyczaj o tej porze roku obserwuje się spowolnienie aktywności gospodarczej, które przejawia się w ujemnej wartości barometru oraz w jej spadku względem kwartału trzeciego. Na tle danych historycznych koniunktura w bieżącym kwartale jest zbliżona do przeciętnej, gdyż średnia wartość barometru dla IV kwartału wynosi -9,7 pkt, przy czym dla okresów z ujemną wartością barometru średnia ta jest niższa i wynosi -12,1 pkt. Długookresowa średnia wartość barometru natomiast wynosi -8,4 pkt, o 0,2 pkt więcej niż rok temu.(fragment tekstu)
Zwykle pierwszy kwartał roku charakteryzuje się spowolnieniem sezonowym, co przekłada się na gorszą koniunkturę niż w kwartale poprzedzającym. Pod tym względem wyniki I kwartału 2020 r. należy uznać za typowe dla tej pory roku. Barometr BARIRG6 osiągnął poziom -8,9 pkt.1W porównaniu z IV kwartałem 2019 r. nastąpił spadek o 2,8 pkt. O 6,6 pkt mniejsza jest bieżąca wartość od wartości sprzed roku. Długookresowa średnia barometru nieco wzrosła i wynosi -7,6 pkt. Wieloletnia średnia dla pierwszego kwartału roku jest zaś równa -10,3 pkt (o 0,1 pkt wyższa niż rok temu). (fragment tekstu)
W artykule opisano własności prognostycznych wskaźników koniunktury Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Analizie poddano szeregi czasowe zarówno syntetycznego wskaźnika - barometru IRG SGH jak i jego składowych, które stanowią oceny aktywności gospodarczej w wybranych obszarach. Analizę własności morfologicznych przeprowadzono w oparciu o wskaźnik referencyjny wahań cyklicznych gospodarki polskiej, obliczony w oparciu o zbiór miesięcznych danych agregatów aktywności gospodarczej w Polsce. Zastosowanie wskaźnika referencyjnego pozwoliło na zniwelowanie krótkookresowych wahań, obserwowanych w pojedynczych szeregach danych. Dzięki uwypukleniu cyklicznych aspektów aktywności gospodarczej w Polsce i bardziej precyzyjnemu wyodrębnieniu punktów zwrotnych wahań cyklicznych, niż w przypadku szeregów PKB, wskaźnik stanowi lepszy punkt odniesienia do oceny własności prognostycznych badanych wskaźników koniunktury. Z przeprowadzonej analizy wynika, że własności prognostyczne indywidualnych wskaźników koniunktury IRG SGH są szczególnie istotne w przypadku wahań cyklu wzrostowego polskiej gospodarki. Jednocześnie własności prognostyczne wskaźników koniunktury IRG SGH są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich, na przykład dla przemysłu i dla budownictwa, mają charakter wyprzedzający, wynoszący co najmniej kilkanaście miesięcy. Barometr IRG SGH wykazuje raczej cechy wskaźnika równoległego niż wyprzedzającego. W pracy zaproponowano odmienną postać barometru, będącego konstrukcją wskaźnika wyprzedzającego, z kilkumiesięcznym okresem wyprzedzenia. (abstrakt oryginalny)
Barometrami koniunktury (ang. business cycle ind.ica.tors) nazywa się odpowiednio dobrane zestawy wskaźników statystycznych, czułych na zmiany koniunktury oraz wyprowadzane z nich wskaźniki zbiorcze. Barometry koniunktury służą zazwyczaj do orientacyjnej oceny stanu sytuacji gospodarczej i przewidywanych kierunków jej zmiany. Podkreślić należy, że nie można ich traktować jako wystarczającej podstawy do całościowej diagnozy stanu koniunktury. Wskaźniki te konstruowane są zazwyczaj w oparciu o empiryczne obserwacje zależności między wybranymi wielkościami ekonomicznymi. Doboru tych wielkości dokonuje się zarówno w oparciu o teorię ekonomiczną, jak i analizy ekonometryczne . Barometry koniunktury, obok testów koniunktury (ang. business condition tests), zalicza się do tzw. wskaźnikowych metod badania koniunktury gospodarczej. Jedną ze wspólnych cech tych metod badawczych jest względnie wysoka szybkość uzyskiwania aktualnych i syntetycznych danych o gospodarce. W przypadku oficjalnych danych statystycznych informacje są najczęściej opóźnione w stosunku do okresu którego one dotyczą od kilku do kilkunastu tygodni. Metody wskaźnikowe mogą natomiast przybliżać wiarygodny obraz aktualnej sytuacji gospodarczej niemal na bieżąco. (fragment tekstu)
W pierwszym kwartale 2021 r. barometr BARIRG1 osiągnął poziom -15,2 pkt. W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił wzrost o 4,7 pkt, natomiast w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku nastąpił spadek o 6,5 pkt. Wieloletnia średnia barometru wykazuje trend spadkowy. Jej bieżąca wartość wynosi -6,64 pkt. Średnia dla pierwszych kwartałów jest równa -11,1 pkt i o 0,2 pkt niższa niż rok temu. Pierwszy kwartał roku charakteryzuje się spowolnieniem sezonowym, co przekłada się na gorszą koniunkturę niż w ostatnim kwartale poprzedzającego roku. Pod tym względem wyniki I kwartału 2021 r. należy uznać za typowe dla tej pory roku.(fragment tekstu)
W lipcu 2017 r. wartość barometru IRG SGH (BARIRG) wyniosła +0,5 pkt, a w sierpniu +2,5 pkt (Rysunek 1). W porównaniu z poprzednim kwartałem (wartością z maja) nastąpił nieznaczny wzrost, o 1,3 pkt. W porównaniu natomiast z sierpniem roku ubiegłego również odnotowano wzrost wartości barometru, i to znaczny, o 8,7 pkt. W trzecim kwartale roku barometr IRG SGH zazwyczaj przyjmuje wartość wyższą niż w kwartale drugim ze względu na pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych. Bieżący wynik jest lepszy od średniej dla III kwartału, która wynosi -6,8 pkt.(fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono syntetyczny wskaźnik aktywności gospodarczej w Polsce (barometr koniunktury), zbudowany na podstawie danych ankietowych Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Instytutu Transportu Samochodowego. Do oszacowania barometru koniunktury zastosowano podejście wykorzystujące modele czynnikowe, w tym dynamiczne. Estymacje przeprowadzono trzema alternatywnymi metodami. Oszacowany na ich podstawie nieobserwowalny czynnik potraktowano jako syntetyczny wskaźnik aktywności gospodarczej. Dla odniesienia analizą objęto również barometr koniunktury IRG SGH, konstruowany wg podejścia tradycyjnego. W świetle przeprowadzonych badań zastosowanie modeli czynnikowych do estymacji wskaźnika aktywności gospodarczej opartego na danych ankietowych nieznacznie poprawia użyteczność tego typu wskaźników w monitorowaniu wahań zmiennej referencyjnej (PKB). Prezentowane podejście wymaga dalszych analiz, które pomogą poprawić jakość diagnostyczną barometru koniunktury. (abstrakt oryginalny)
Wartość barometru BARIRG1 w drugim kwartale 2021 r. wynosi -4,5 pkt. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosła o 10,7 pkt, a względem analogicznego okresu poprzedniego roku aż o 31,1 pkt. Wynik ten świadczy o powrocie do "normalności". W drugim kwartale roku - na podstawie dotychczasowych obserwacji - przeważają ujemne wartości barometru oraz wzrost jego wartości w skali kwartału, co odzwierciedla typowe dla tej pory roku ożywienie. Należy jednak przypomnieć, że od ponad roku na aktywność gospodarczą, a również na nastroje uczestników gospodarki, głębokim cieniem położyła się pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia administracyjne nałożone na wiele obszarów działalności gospodarczej. Osłabieniu pandemii towarzyszy więc wzrost wartości BARIRG, wzmożony ożywieniem sezonowym. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiona została koncepcja syntetycznego wskaźnika koniunktury, opartego na danych dotyczących aktywności głównych sektorów gospodarki w przedziałach miesięcznych, opracowanego w ramach badań nad barometrami koniunktury dla gospodarki Polski. Równolegle w ramach tego samego projektu prowadzone są prace nad syntetycznym wskaźnikiem opartym na danych jakościowych (z badań ankietowych). Trzy alternatywne formuły wskaźnika, oznaczone symbolami GCI1, GCI2, GCI5, zostały obliczone dla okresu 1975-95 i stestowane za pomocą procedur X11-ARIMA i PAT, stosowanych do analizy cyklicznych wahań koniunktury w krajach OECD. Analizę wyników dotyczących dekompozycji szeregów na cztery komponenty: składnik nieregularny, sezonowy, cykliczny oraz trend, wraz z chronologią cyklicznych zmian koniunktury i charakterystyką amplitud, zawiera końcowa część opracowania. Została ona poprzedzona zwięzłą prezentacją narzędzi analizy oraz definicji stosowanych pojęć. W końcowej części opracowania możliwe było dokonanie porównania przedstawionych wskaźników syntetycznych ze wskaźnikiem PKB odtworzonym w przedziałach miesięcznych przez I. Kudrycką i R. Nilssona w badaniach nad barometrami koniunktury dla gospodarki polskiej, prowadzonych niezależnie od 1993 r. przy zastosowaniu analogicznych procedur analitycznych, lecz na odrębnym zbiorze danych. (fragment tekstu)
Wysoka dynamika PKB znalazła odzwierciedlenie we wskazaniach barometru IRG SGH (BARIRG). Szczególnie pomyślny był trzeci kwartał 2018 r., kiedy to wartość barometru wyniosła 4,4 pkt (a realny PKB wzrósł o 5,7% r/r), co jest wynikiem najlepszym w okresie ostatnich 11 lat. Również w kwartałach pierwszym i drugim wartości barometru znacznie przewyższyły wyniki z ostatnich 10 lat. Kwartał czwarty przyniósł spodziewane osłabienie się koniunktury - wartość barometru zmalała o 6,6 pkt w ujęciu kwartalnym oraz 4,4 pkt w ujęciu rocznym. Był to pierwszy znaczący spadek w skali roku od trzech lat. Odzwierciedlił się on w dynamice PKB - roczna stopa wzrostu realnego PKB zmalała z 5,1% w kwartale trzecim do 4,9% kwartał później.(fragment tekstu)
Wartość barometru IRG SGH (BARIRG) w III kwartale wynosi -5,2 pkt. W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił spadek o 4,5 pkt. W porównaniu z trzecim kwartałem roku ubiegłego również odnotowano spadek wartości barometru, o 9,5 pkt. Trzeci kwartał roku na ogół przynosi ujemną wartość barometru, zazwyczaj też wartość barometru zwiększa się w porównaniu z drugim kwartałem roku ze względu na pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych. Bieżący wynik jest wyższy od średniej dla trzeciego kwartału, a także od średniej z wartości ujemnych; wynoszą one odpowiednio: -6,3 pkt oraz -8,6 pkt.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.