Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Basic reserach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Działalność badawczo-rozwojowa polskich przedsiębiorstw
100%
Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) oznacza "systematycznie prowadzone prace twórcze, podjęte dla zwiększenia zasobu wiedzy, w tym wiedzy o człowieku, kulturze i społeczeństwie, jak również dla znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy"1. Obejmuje ona badania podstawowe, stosowane i prace rozwojowe. Badania podstawowe to poszukiwania teoretyczne i prace eksperymentalne, nie ukierunkowane na osiągnięcie bezpośrednich zastosowań w praktyce. Badania stosowane służą zdobyciu nowej wiedzy w celu uzyskania konkretnych rozwiązań użytecznych. Prace rozwojowe polegają na zastosowaniu znanej już wiedzy do opracowania nowych lub ulepszonych wyrobów, procesów i usług. (fragment tekstu)
Badania podstawowe mogą być traktowane jako pierwszy krok w tworzeniu wiedzy lub procesu innowacji. Wiedza jest uznana współcześnie za najważniejszy czynnik w rozwoju krajowej gospodarki. Rządy pełnią zatem ważną rolę w zapewnianiu i dofinansowaniu badań podstawowych, których celem jest do tworzenie wiedzy w celu poprawy opieki społecznej. Badania podstawowe prowadzone są głównie na uniwersytetach, w dzisiejszych czasach, powinny one mieć wsparcie we wszystkich aspektach generacji i transferu wiedzy - od badań podstawowych (wynalazek) do innowacji i ostatecznie do komercjalizacji. Przekształcanie wiedzy i innowacji w wartość handlową zależy przede wszystkim od efektywnego transferu technologii przez organizacje transferu technologii. Uczelnie powinny dążyć do transferu technologii do sektora prywatnego w celu uzyskania korzyści z komercjalizacji ich innowacyjności. Jednak w sytuacji, gdy innowacja jest na wczesnym etapie, w konsekwencji też daleko jej do materializacji w postaci produktu, otrzymanie licencji dla przedsiębiorstw przemysłowych nie jest nierzadko możliwe. (abstrakt oryginalny)
W otoczeniu gospodarczym funkcjonuje wiele instytucji włączających się w proces produkcji i dystrybucji wiedzy. Istotna jest możliwość nawiązania współpracy między tymi instytucjami a przedsiębiorstwami w zakresie rozwijania innowacyjności. Z jednej strony bardzo ważna jest dla przedsiębiorstw umiejętność pozyskiwania i efektywnego wykorzystania wiedzy z otoczenia. Natomiast z drugiej strony patrząc należy stwierdzić, że od tego otoczenia zależy innowacyjność przedsiębiorstw. Wydawałoby się, że nasilenie konkurencji stymulującej zachowania proinnowacyjne zmobilizuje przedsiębiorstwa do podjęcia aktywności w tym obszarze. Okazuje się jednak, że najsłabszym ogniwem polskiego systemu innowacji jest działalność badawczo-rozwojowa. W niniejszym rozdziale zostaną zaprezentowane wybrane wyniki badań realizowanych na zlecenie PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz - w szerszym zakresie - przeprowadzonych w ramach realizacji projektu MAYDAY. (fragment tekstu)
Poziom dofinansowania nauki jest m. in. wyznacznikiem sytuacji gospodarczej danego kraju. Nauka tworząca nowe technologie z jednej strony warunkuje rozwój gospodarczy, a z drugiej - jest jednym z mierników takiego rozwoju. Niniejsza praca ma na celu analizę finansowania nauki w Polsce i jego porównanie z innymi krajami UE. Badanie przeprowadzono na postawie następujących mierników z lat 2000-2009: nakłady na badania i rozwój jako procent PKB, nakłady na B+R według źródeł finansowania, tj. środki z zagranicy, od podmiotów gospodarczych i z budżetu państwa oraz wydatki na B+R według typów badań, tj. badania podstawowe, badania stosowane i prace rozwojowe. Na podstawie tej analizy zidentyfikowano niektóre obszary systemu dofinansowania nauki w Polsce, które znajdują się poniżej średniej standardów UE. Następnie obszary te porównano z elementami reformy nauki w Polsce, takimi jak ustawa z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki i instytutach badawczych. Przeprowadzona analiza umożliwiła wykazanie, w jakim stopniu wprowadzona reforma przyczyni się do poprawy funkcjonowania instytucji prowadzących w Polsce badania naukowe. W części końcowej umieszczono ocenę niektórych elementów reformy nauki w perspektywie obecnej sytuacji gospodarczej kraju oraz rekomendacje kierunków dalszych zmian. (abstrakt oryginalny)
Dla rozwoju gospodarki niezbędne jest tworzenie nowej wiedzy. Źródłem nowej wiedzy są badania: podstawowe, stosowane i przemysłowe, które wzajemnie się uzupełniają tworząc jedną całość. Każde z tych badań ma inne źródła finansowania oraz inne cele. W związku ze znacznym napływem do Polski zagranicznych technologii badania przemysłowe nie rozwijają się tak jak można by oczekiwać. Dla zrównoważenia tego niedoboru może być świadczenie przez Instytuty Badawcze, usług na rynku światowym. Byłoby celowym podjęcie starań świadczenia usług na światowym rynku badań tak by stało się to polską inteligentną specjalizacją. Specjalizacja ta obejmowałaby sprzedaż intelektu, na który nigdy nie powinno zabraknąć klientów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza czynników i dynamiki międzynarodowej współzależności gospodarczej, której elementem kreującym jest transfer technologii i nauki. Omówiono cechy charakterystyczne międzynarodowego systemu technologiczno-naukowego, specjalizację technologiczną w asapekcie miedzynarodowym, współdziałanie nauki i technologii w skali międzynarodowej.
Przedmiotem eseju są mechanizmy i uwarunkowania rozwoju nauki i techniki, a także wewnętrzne związki między różnymi naukami i gałęziami produkcji.
Przedmiotem opracowania jest polityka przemysłowa i technologiczna Unii Europejskiej u progu wielkich wyzwań społecznych, gospodarczych, politycznych, środowiska naturalnego, nowych wartości moralnych i wzorców osobowych, konkurowania na rynkach globalnych.
Poziom nakładów na prace badawczo-rozwojowe uznawany jest za jeden ze wskaźników rozwoju kraju. Autorka przedstawiła poziom nakładów i siłę jego oddziaływania na przemiany strukturalne w przemyśle (zatrudnienie w sferze B+R i koszty prac badawczych, programy badawcze i nakłady na ich realizację), zmiany legislacyjne zmierzające do dostosowania zaplecza naukowo-badawczego do nowych warunków i stymulowania innowacyjności w przemyśle. Oceniła także nową koncepcję zarządzania i finansowania sfery badwczo-rozwojowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.