Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2027

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 102 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezpieczeństwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 102 next fast forward last
1
100%
Wprowadzenie Ochrona ludności i przewożonych towarów przed różnego rodzaju zagrożeniami w żegludze śródlądowej wymaga obecnie podejmowania zdecydowanych i skutecznych działań. Powstające zaawansowane technologicznie narzędzia z dziedziny technologii informacyjnych i komunikacyjnych coraz skuteczniej pomagają przewidywać możliwość wystąpienia zagrożeń oraz wspomagają podejmowanie działań, które pozwolą na ich unikanie lub minimalizację ich ewentualnych skutków. Aby w pełni wykorzystać ten rodzaj transportu, jak ma to miejsce w państwach Europy Zachodniej, należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. W związku z potrzebą podniesienia stanu bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej powstał pomysł zbudowania systemu bezpieczeństwa RIS (River Information Service) w oparciu o istniejącą mapę numeryczną terenu, poprzez jej integrację z nowoczesnymi środkami cyfrowej łączności radiowej i telekomunikacyjnej, satelitarnym systemem globalnego pozycjonowania GPSDGPS oraz systemem video monitoringu .(fragment tekstu)
Celem badań, którego rezultaty przedstawiono w niniejszym artykule, było wyjaśnienie mechanizmów prowadzących do osiągania przez Federację Rosyjskiej dominacji w środowisku bezpieczeństwa regionalnego i globalnego. Do rozwiązywania problemów badawczych zastosowano podejście systemowe oraz metody: analizę i krytykę literatury, obserwację nieuczestniczącą i wywiad nieskategoryzowany. W procesie badawczym ustalono, że dominacja Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej opiera się na sile. Kluczowym czynnikiem umożliwiającym jej osiąganie jest przewaga ilościowo-jakościowa sił zbrojnych, wyrażająca się współczynnikami korelacji siły, prognozowaniem strategicznym i przewidywaniem operacyjnym, a także stosowaniem nowoczesnych form i metod użycia sił zbrojnych. Występujące dysproporcje międzynarodowe Federacja Rosyjska równoważy stosowaniem adaptacyjnej strategii, szantażem eskalacji konfliktu przy użyciu broni nuklearnej, nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie zdolnościami operacyjnymi oraz ofensywnymi działaniami asymetrycznymi. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Security of an Individual
100%
Człowiek od niepamiętnych czasów dążył do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Czynił to sam i wspólnie z innymi. Odczuwanie sytuacji jako stanu niezagrożenia, spokoju, pewności nosi miano poczucia bezpieczeństwa. Wpływ na nie ma zarówno sytuacja, w której człowiek funkcjonuje, jak również przekonanie tej jednostki, że potrafi sprostać wymaganiom chwili. To drugie jest po części skutkiem wpływu społecznego, którego źródłem są inne osoby z otoczenia człowieka, które z nim współpracują pozytywnie lub negatywnie. Chęć zapewnienia sobie bezpieczeństwa indywidualnego w wymiarze subiektywnym motywuje jednostkę do poszukiwania wsparcia w otoczeniu społecznym. To otoczenie modyfikuje zachowanie indywidualne w takim stopniu, do jakiego jednostka w samodzielnym istnieniu nie byłaby zdolna. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Bezpieczeństwo i jego istota : refleksja terminologiczna
100%
Celem opracowania jest zaprezentowanie autorskiej perspektywy badawczej bezpieczeństwa i jego istoty, a także bezpieczeństwa i istoty bezpieczeństwa narodu oraz państwa. Takie podejście sprowadza rozważania o bezpieczeństwie tych podmiotów na realny grunt. (fragment tekstu)
5
100%
Artykuł wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelnikom, którzy pragną pogłębić wiedzę ma temat zagadnień związanych z kwestią współczesnych problemów związanych z ekonomiką bezpieczeństwa. Celem artykułu jest ułatwienie odbiorcy zrozumienia aktualnych problemów związanych z ekonomiką bezpieczeństwa w ciągle zmieniającym się w XXI wieku świecie oraz zaprezentowanie ekonomiki bezpieczeństwa jako dyscypliny naukowej. W tekście przybliżono istotę, pojęcie, obiekt i przedmiot omawianej dyscypliny naukowej. Studium literatury tematu badań dowodzi, że problemy te nie zostały wystarczająco zbadane. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kaliningrad a bezpieczeństwo militarne regionu bałtyckiego
100%
Poznanie i analiza potencjalnych zagrożeń płynących z obwodu kaliningradzkiego stanowi cel niniejszej pracy. Potencjał rosyjski, sposoby i okoliczności jego wykorzystania przez politykę rosyjską oddziaływają coraz mocniej na sytuację w regionie. Autor przyjął tezę, że polityczna i wojskowa rola obwodu będzie wzrastała w miarę postępującej brutalizacji zachowań rosyjskich (dyplomatycznych i militarnych). W rezultacie może on stać się poważnym ośrodkiem różnorodnych napięć i sytuacji kryzysowych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Sovremennye realii i vyzovy sektora bezopasnosti Ukrainy
100%
The problem of reformation of the security sector of Ukraine is examined. Ways and terms of the increase in the efficiency are certain. Among major of them is to provide the functioning of the security sector as an integral system, creation of a single center of management, improvement of legislative base and others. They underlined a necessity of transformation of the role of the state for the system of providing national security in the conditions of development of a non-state security sector, being of balance of public and private interests in this system. Actuality of the task of search of new approaches and models of professional preparation of employees of the security sector is marked. (original abstract)
8
Content available remote Strategia bezpieczeństwa na poziomie lokalnym
100%
W przedstawionym artykule zostanie dokonana próba zarysowania procesu myślenia strategicznego, który może być realizowany na poziomie lokalnym i pozwalać, w sposób bardziej antycypacyjny niż wymagają tego ustawy i rozporządzenia dotyczące policji, straży pożarnej i gminnej, samorządów gminnych i powiatowych, analizować zagrożenia oraz im zapobiegać. Założono, że rozpatrywanie strategii na najniższych poziomach może opierać się na zastosowaniu innego podejścia niż to reprezentowane i propagowane przez poziom krajowy lub ministerialny. Wskazuje to na większą przydatność spojrzenia deskrypcyjnego (ewolucyjnego) i zasobowego (kompetencyjnego) niż upowszechnianego centralnie podejścia planistycznego i konkurencyjnego, będących podstawą chociażby Strategii Rozwoju Kraju [MRR 2012] oraz Strategicznych Przeglądów w obszarze obronności czy bezpieczeństwa [MON 2011, BBN 2012]. Przedstawiony model procesu strategicznego, opierający się na dorobku zarządzania, stanowi komplementarną całość, ale też istnieje możliwość wybiórczego wykorzystania w postaci określonych faz lub metod adekwatnie do potrzeb na poziomie lokalnym. (fragment tekstu)
Przedstawiono metodę projektowania struktury rozpraszającej energię w amortyzatorach drogowych TMA (Truck Mounted Attenuator) w odniesieniu do Raportu Amerykańskiego Ministerstwa Transportu "NCHRP 350". Przedstawiono kolejne kroki począwszy od opisu wymagań, poprzez obliczenia analityczne, kończąc na doborze elementów zgniatanych na podstawie zadanego przebiegu siły zgniatającej. W celu doboru tej charakterystyki posłużono się programem MSC Adams. Dokonano podziału dla każdej sekcji poduszek pod względem ilości energii, jaka miała zostać rozproszona. Do doboru elementów posłużono się wynikami statycznych prób zgniatania poduszek firmy Nissen Polska Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
The subject of this article is to identify persons responsible for carrying out loading operations, inclusive of the stowing of the consignment on the vehicle and operations in the form of securing the consignment for the time of carriage in international transport. The author, interpreting individual international conventions autonomously, based on the views of the science of law and the rich case law of the European courts, has tried to formulate the rules applicable in this respect in particular branches of transport.(author's abstract)
W pierwszych latach po rozpoczęciu w 1989 r. przemian demokratycznych Polska kontynuowała swoje zaangażowanie w Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która w 1995 r. została przemianowana na Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Warszawa za cel strategiczny postawiła wprowadzenie Polski do NATO i UE, a KBWE/OBWE postrzegała jako najszerszą organizację bezpieczeństwa kooperatywnego w Europie. Po przystąpieniu w 1999 r. do NATO, OBWE stopniowo traciła na znaczeniu w polskiej polityce zagranicznej, co wyraźnie było już widać w następnej dekadzie. Zdecydowany regres nastąpił w czasie drugich rządów konserwatywno-nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) rozpoczętych w 2015 r., która w polityce bezpieczeństwa postawiła na pierwszym miejscu ścisły sojusz dwustronny z USA, który doprowadził do podjęcia przez Polskę roli klienta i wasala USA. Oznacza to kompletne zdezawuowanie roli OBWE, a tym samym odrzucenie szansy stworzenia szerokiej euroatlantyckiej i eurazjatyckiej wspólnoty bezpieczeństwa poprzez wykorzystanie unikatowych instrumentów pozostających do dyspozycji OBWE. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było wskazanie roli i miejsca Czarnego Kontynentu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (Munich Scecurity Conference, MSC), a tezą stwierdzenie, że problemy bezpieczeństwa Afryki po 2015 r. stały się ważne w agendzie MSC. Organizowana przez Wolfganga Ischingera konferencja umożliwiła kontaktowanie się i wymienianie doświadczeń politykom z Afryki i innych kontynentów. Wśród analizowanych źródeł uwzględnione zostały przemówienia polityków i strony internetowe instytucji, m.in. Unii Afrykańskiej i Forum Tana. Aby sformułować wnioski i oceny uwzględniono wiedzę o teorii: integracji, regionalnych konfliktów bezpieczeństwa, upodmiotowienia i feministycznej teorii stosunków międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
The concept of safety has changed over the centuries and has been taken into account by many different factors. This was because some stability only covered some areas of human life and others were subject to change. Often the changes were created by different temporary fashions and trends. By referring to different philosophical concepts over the centuries, we would like to point out that many researchers claim that there is a constant trend to question a stable, certain world picture in global dimensions. If this thesis is true, then it begins to live and function, both in the individual and social dimension in an increasingly dangerous global world. (original abstract)
14
Content available remote Numer alarmowy 112 - zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie europejskim.
100%
W niniejszym artykule podjęto się próby scharakteryzowania europejskiego numeru alarmowego 112. W pierwszej kolejności przedstawiono potrzeby wskazujące na konieczność jego utworzenia, a także opisano genezę powstania. W dalszej części rozważań skoncentrowano się na międzynarodowej organizacji pozarządowej, która czuwa nad sprawnym powiadamianiem ratunkowym na terenie Unii Europejskiej. Ostatnia część pracy odnosi się do scharakteryzowania informacji, które przekazywane są do centrów powiadamiania ratunkowego, a także wyjaśnienia sposobu ich obiegu w Polskim systemie powiadamiania ratunkowego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Bezpieczeństwo i zagrożenia - wzajemne relacje
100%
Zarówno termin "bezpieczeństwo", jak i "zagrożenie" są pojęciami coraz częściej używanymi w codziennym życiu. Jednakże oba zagadnienia na przestrzeni lat ewoluowały i poszerzały swoje znaczenia. Wraz z rozwojem cywilizacji oraz zmianami klimatycznymi zagrożenie dotyka coraz nowych obszarów działalności człowieka, co wywołuje brak poczucia bezpieczeństwa dla jednostki, jak również wpływa na stabilność państwa.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono przegląd wybranych metod służących przybliżonemu określaniu odporności i nośności ogniowej słupów żelbetowych w warunkach pożarowych. Przedstawiono również program badawczy i wyniki badań słupów żelbetowych oraz słupów ze zbrojeniem rozproszonym, które w warunkach pożarowych obciążano siłownikiem poprzez trójwymiarową ramę stalową, uwzględniając tym samym usztywnienie elementami przylegającymi. Następnie wykorzystano przedstawione metody do obliczenia nośności ogniowej bądź nośności obliczeniowej słupów i porównano wyniki obliczeń z wynikami badań. (abstrakt oryginalny)
W dyskursie publicznym zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską determinowane są przede wszystkim przez akcje z użyciem działań poniżej progu wojny (o charakterze hybrydowym) za pomocą środków niemilitarnych, m.in. w odniesieniu do cyberprzestrzeni. Działania o takim charakterze prowadzone są przez służby specjalne agresora lub powiązane z nimi grupy hakerów oraz aktywistów, których celem jest paraliżowanie funkcjonowania państwa atakowanego (jego administracji, infrastruktury krytycznej). Działania takie mają charakter wielostronny, aktywność podejmowana jest na wielu polach (social media, prowokowanie wydarzeń, zakładanie prorosyjskich organizacji, tworzenie portali informacyjnych) i wciąż eskaluje. Celem badań, których wyniki przedstawiono w niniejszym artykule, jest identyfikacja działań i ocena wpływu rosyjskiej wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską w cyberprzestrzeni w latach 2014 i 2022 na bezpieczeństwo Ukrainy. W przeprowadzonych badaniach wykorzystano ogólnometodologiczne metody badawcze, przede wszystkim analizę i krytykę literatury. Metoda studium przypadku została wykorzystana do zidentyfikowania konkretnych przykładów wojny informacyjnej stosowanej przez Federację Rosyjską przeciwko wybranym krajom Europy Środkowo-Wschodniej.(abstrakt oryginalny)
Although regional states don`t seek war, it cannot be ruled out that an unfavourable development in the international arena could lead to an unintended outbreak of a full-scale conflict, which would either directly or indirectly involve the Arab monarchies. In response to several threats within their proximity, these states have, for years, been pursuing several initiatives aimed at increasing their deterrence potential and interoperability in case of a crisis. The main goal of this article is to present and assess the GCC's threat perception, followed by an analysis of the multilateral and unilateral responses. The main research question concerns the degree to which the GCC states are able to establish a joint and effective military bloc within the Persian Gulf.(original abstract)
19
Content available remote Czynniki wpływające na efektywność pracy menadżera bezpieczeństwa
80%
Necessary condition for the proper functioning of each organization is correct management, imagination, entrepreneurship, flexibility, skillful use of opportunities and their creation thanks to strategic thinking and acting. Management in today's world is not only a branch of science and the way of managing the organization, it is also a philosophy and a way of life. A lot of people use on an everyday basis, sometimes even unintentionally, instruments optimizing their time, money and all other resources they operate. Only such a procedure enables creating the desired future, development of each organization and ma-intaining a system of cooperation with the structures of its surroundings. The management process is carried out by managers whose task is to professionally set and execute the or-ganization's tasks. In the conditions of the new era, the concept of manager still has no due place in the theory of organization and management; there are also no clearly defined cri-teria for defining this profession. Only the roles, qualities and competencies of the manager are usually defined. Acquiring the competencies necessary to perform the managerial func-tion is a very complex and sometimes very difficult process. It is connected not only with ga-ining knowledge and skills required due to the nature of the work performed, but also with improving social competences necessary in the management process. Managing the orga-nization, including the military one and its staff, requires great responsibility, making diffi-cult decisions in a very short time. The effectiveness of the manager depends largely on his 38individual approach. The main objectives of the article are to make the concept of the ma-nager's concept, define the desired managerial competences and present the manager's fe-atures based on research carried out in the security sector, within the subject of the MULF to prepare students for the role of manager in crisis management in the aspect of activities that develop their creativity and innovation.(original abstract)
20
Content available remote Wpływ przestępczości na poczucie bezpieczeństwa.
80%
Pierwsze użycie i zwrócenie uwagi na pojęcie lęku przed przestępczością (fear of crime) miało miejsce w drugiej połowie lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w związku z pojawieniem się w społeczeństwie niepokoju dotyczącego przestępczości. Z uwagi że pojęcie lęku przed przestępczością niesie za sobą większy zakres negatywnych skojarzeń, sugerując fakt przeżywania emocji, a nie pewien sposób postrzegania rzeczywistości, na potrzeby prowadzonych badań przyjęto pojęcie poczucie bezpieczeństwa. Stąd też celem opracowania jest próba ukazania wzajemnych zależności pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa a przestępczością w oparciu o przegląd literatury oraz dotychczas przeprowadzonych badań naukowych. Jak wynika z przeprowadzonych badań teoretycznych, poczucie bezpieczeństwa jednostki zależy od wielu czynników, zarówno w kontekście jego wzrostu, jak i spadku, a nie jedynie od poziomu przesteępczości. Niniejszy artykuł naukowy stanowi rozwinięcie teoretycznych badań zawartych w publikacji Sense of Security and Crime: The Residents' Perspective. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 102 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.