Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezpieczeństwo w bankach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Policja, Związek Banków Polskich i Narodowy Bank Polski podpisały deklarację w sprawie poprawienia standardów zabezpieczeń placówek bankowych i szkolenia pracowników. Dokument jest wynikiem trzyletnich prac specjalistów ze Związku Banków Polskich i praktyków z Komendy Głównej Policji nad poprawieniem standardów zabezpieczania placówek bankowych przed napadami i włamaniami.
Celem opracowania jest przedstawienie konieczności uwzględniania zagrożeń wynikających ze źródeł ryzyka operacyjnego w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa banku. Jest to dokument o podstawowym znaczeniu dla kompleksowego zapobiegania negatywnym skutkom zagrożeń, który stanowi gwarancję stabilności i ciągłości działania banku. (fragment tekstu)
System bezpieczeństwa banku, podobnie jak każdego przedsiębiorstwa, opiera się na określonej strategii zarządzania ryzykiem. Elementem strategii zarządzania ryzykiem są standardowe ubezpieczenia: mienia, odpowiedzialności cywilnej etc. W przypadku instytucji finansowych istnieją jednak także ryzyka specyficzne, których zabezpieczeniu służą komplementarne dla BBB (Bankers Blanket Bonds) produkty ubezpieczeniowe. (abstrakt oryginalny)
Pieniądze z banku wypłaca osoba nieuprawniona. Bank nie czuje się winny. Kto za to zapłaci? Wracamy do tematu, o którym już pisaliśmy na naszych łamach. W październiku opublikowaliśmy list syndyka Andrzeja Wrzesińskiego, zbulwersowanego postępowaniem Banku Millennium w prowadzonej przez syndyka sprawie upadłościowej. Przypomnijmy: w kwietniu Andrzej Wrzesiński został wyznaczony przez Sąd Upadłościowy w Warszawie tymczasowym nadzorcą sądowym w postępowaniu mającym na celu zabezpieczenie majątku spółki NET GUARD przed uszczupleniem, złożono bowiem wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Planowana była sprzedaż znaczącej części majątku dłużnika, zatem w celu zabezpieczenia gotówki uzyskanej z tej sprzedaży przed jej nieuprawnionym rozdysponowaniem przez dłużnika, nadzorca pojawił się wspólnie z prezesem zarządu w jednym z warszawskich oddziałów Banku Millennium, by złożyć nowe wzory podpisów do łącznego dysponowania środkami gotówkowymi na koncie bankowym. Wkrótce doszło do sprzedaży majątku dłużnika, a środki wpłynęły na konto bankowe. (abstrakt oryginalny)
Sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w placówce bankowej jest dosyć prosty – to kwestia odpowiedniego umeblowania. Chodzi o zestaw urządzeń uniemożliwiających kradzież i monitorujących placówkę, gustownie wkomponowanych w cały wystrój. Niezbędne jest także poinformowanie ewentualnych złodziei, że pieniędzy z banku nie da się wynieść. Co więcej, że całe zdarzenie zostanie nagrane na kamerę, zaś wyjście z placówki będzie utrudnione na tyle, że ucieczka stanie się bardzo uciążliwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono temat bezpieczeństwa w bankowości internetowej. Jest ono współtworzone przez bank i jego klientów. Nawet najsprawniej chroniony system nie ustrzeże się przed działaniami oszustów, jeżeli sami użytkownicy nie będą przestrzegali podstawowych zasad postępowania.
W artykule o wykorzystaniu metod biometrycznych w bankowości. Metody takie oznaczają zastosowanie indywidualnych – niepowtarzalnych – danych, charakteryzujących konkretną osobę, do weryfikacji (autoryzacji) tożsamości tej osoby, na przykład w celu uwiarygodnienia transakcji w banku.
Usługi bankowości elektronicznej wielokrotnie promowane sa przez banki jako tanie i bezpieczne. Aby uzyskać szerokie grono odbiorcvów, banki przyjęły strategie uwydatniania korzyści ekonomicznych dla e-produktów bankowych. Wraz z rozwojem usług bankowości elektronicznej powstaja nowe obszary ryzyka zarówno w odniesieniu do banków, które je swiadczą jak i dla klientów korzystających z tych usług. (fragment tekstu)
Banki dysponują wielką ilością danych o nas. Czy są one wystarczająco zabezpieczone? Prawo nakłada na instytucje finansowe obowiązek należytego zabezpieczenia nie tylko danych osobowych, ale również innych informacji o klientach. Czy współczesne technologie wystarczająco zabezpieczają różne dane przed kradzieżą? (abstrakt oryginalny)
Współczesny bank uzależnił się od stosowanych technologii informacyjnych. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa informacyjnego banku stała się wyzwaniem i celem dążeń dla osób nim zarządzających. Realizacja tego celu wymaga znajomości wszelkich kategorii zabezpieczeń. Niezbędny jest ich racjonalny dobór w zależności od wskazówek monitoringu zagrożeń i wyników zewnętrznego audytu zabezpieczeń. Paradoksem działań podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa jest fakt jego abstrakcyjnego charakteru. O tym, jak długo bank jest bezpieczny, decydują przestępcy. Wielkie znaczenie ma wciąż rosnący poziom ich wiedzy i umiejętności. Aby się przed nimi ochronić, pracownicy banku muszą przestrzegać reguł ograniczania ryzyka operacyjnego i informatycznego. W zarządzaniu bankiem prowadzi to do zmiany interpretacji magicznego trójkąta decyzyjnego. (fragment tekstu)
Zdefiniowanie i wyrażenie apetytu na ryzyko nie jest zadaniem prostym. Wymaga bowiem uwzględnienia oczekiwań wielu podmiotów zewnętrznych wpływających na wycenę lub wizerunek firmy. Różny jest również zakres wymagań począwszy od odpowiedniego ratingu kredytowego, struktury kapitału regulacyjnego oraz spełnienia wymogów związanych z wypłacalnością, których ustanowienie zabezpieczy bank przed szokami.
12
Content available remote Bezpieczeństwo banku - kapitał własny i wskaźniki ostrożnościowe
75%
Poziom i struktura kapitałów własnych banków, adekwatnych do ich skłonności do ryzyka, są zatem postrzegane jako główny gwarant bezpiecznego funkcjonowania systemu bankowego w otoczeniu wzmożonej niepewności, a regulacje ostrożnościowe najistotniejszym elementem sieci bezpieczeństwa bankowego. Basel Committee on Banking Supervision (BCBS - Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego) zajmuje się od ponad ćwierćwiecza opracowywaniem regulacji ostrożnościowych w tym zakresie. Publikacje komitetu są znane pod potocznym tytułem kolejno jako Bazylea I, Bazylea II oraz najnowsza, restrykcyjna po kryzysie lat 2007-2009 wersja jako Bazylea III. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie zmian regulacji ostrożnościowych oraz wpływu Bazylei III na poziom wskaźników kapitałowych i ich komponentów, a następnie procesu adaptacji banków do nowych regulacji prawnych (w świetle wyników badań prowadzonych przez BCBS). (fragment tekstu)
One of the most dynamic develop of trends in an application of the information trchnology systems for the management is a direction which one can define as a Integrated Building Management Systems. The systems allow for administer and manage of a house. At consistency of the apply of the BMS We are saying about that as a "Intelligent Building". Look out on theoretical massage concerning of the "rules of new economic ordeliness " determined by Don Tapscott. Than in the paper to be presen a place of these types of systems which are used in information surroundings. Fundamental part of the paper will dedicated of problems connected with the experiments the building this type of the system for needs administer and manage new building for Raifeissen Bank. Used the system will realized the functions which are binding among other things with: Ventilating and air-conditioning as well as electrical and lighting, access control for rooms,antiburglary installation, watch over television. In this paper will presented the effects and barriers used of these types of systems.
Zarządzanie wartościami intelektualnymi oraz bezpieczeństwem zawsze stanowiło istotną kwestię w działalności biznesowej zwłaszcza w branżach wrażliwych, takich jak sektor bankowy. W dzisiejszych czasach kwestia ta jest priorytetem, niezbędnym do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Odnosi się to przede wszystkim do zasobów niematerialnych, które stanowią strategiczną wartość organizacji oraz bezpieczeństwem przedsiębiorstwa i jego klientów. W przypadku sektora bankowego jest to także jego reputacja i zaufanie. Głównym celem artykułu jest usystematyzowanie i analiza potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa firmy, a także wskazanie kompleksowych metod zarządzania zasobami intelektualnymi w obliczu postępu technologicznego. W opracowaniu wykorzystano studium przypadku polskiej firmy bankowej w odniesieniu do ochrony jego aktywów niematerialnych. Podejście zastosowane w artykule ma charakter opisowo-empiryczny. Metody badawcze wykorzystane w tym artykule to: indukcja, dedukcja, studia literaturowe i studium przypadku pogłębione wywiadem eksperckim. W odniesieniu do poglądów przedstawionych w literaturze zastosowano metodę analizy krytycznej i porównawczej. Artykuł kończy zwięzła prezentacja wyników badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano polski rynek bankowości internetowej w aspekcie jego rozwoju, zweryfikowano spełnienie przez polskie banki wybranych wymagań stawianych w rekomendacjach oraz czy dotychczas zidentyfikowane zagrożenia i wprowadzone zabezpieczenia pozwalają czuć się w pełni bezpiecznie użytkownikom tej formy regulowania zobowiązań. Problematyka zagrożeń bezpieczeństwa w bankowości internetowej nie jest tematem nowym w literaturze naukowej, jednakże wykazuje wysoką dynamikę zmian, co uwypuklono w niniejszym opracowaniu. Dobór metodyki badawczej pozwolił na analizę dokumentów, udostępnianych przez wybrane banki, pod kątem ich dostosowania się do poszczególnych aspektów rekomendacji, a także porównanie oferowanych funkcjonalności między wybranymi bankami. Ustosunkowano się również do przeglądu zagrożeń w bankowości internetowej, z odniesieniem się do przykładowych przypadków, wynikających z praktyki gospodarczej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że rynek bankowości internetowej w Polsce rozwija się dynamicznie, a analizowane banki spełniają wymagania, stawiane w rekomendacjach dostawcom płatności internetowych, w zakresie analizowanych aspektów. Jednak nawet te działania nie zapewniają pełnej ochrony dla użytkowników bankowości internetowej. (fragment tekstu)
Rośnie znaczenie ryzyka operacyjnego dla instytucji finansowych. Coraz szersze wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych, upowszechnienie handlu elektronicznego, przejęcie i fuzje w branży, rosnąca rola outsourcingu- to tylko niektóre czynniki powodujące ich wzrost. Przedstawiono ogólne zasady tworzenia właściwej polityki bezpieczeństwa.
17
Content available remote Bezpieczeństwo elektronicznych usług płatniczych
63%
Wyjaśniono pojęcie ryzyka w bankowości elektronicznej oraz omówiono rozwój elektronicznych usług płatności i rynku kart płatniczych. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo płatności kartami płatniczymi.
Banki muszą być bezpieczne, a więc dobrze chronione. Niektóre obiekty, ze względu na bezpieczeństwo państwa, podlegają obowiązkowej ochronie. Od dawna banki nie maja już własnych etatowych strażników, zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Ważnym elementem jest również system monitoringu wizyjnego, który jest rozwiązaniem tańszym.
19
63%
Celem niniejszego artykułu jest usystematyzowanie poglądów na temat zalet i wad systemu ochrony (Institutional Protection Scheme) funkcjonującego w sektorze banków spółdzielczych Polsce. Zalety i wady poddano analizie z różnych punkty widzenia, przed i w trakcie jego wdrażania. W artykule zaprezentowano ideę systemu ochrony oraz genezę jego powstania oraz unormowania prawne, w których został on uregulowany. Następnie przedstawiono (z punktu widzenia różnych kryteriów) przegląd zalet i wad systemu ochrony wdrażanego w Polsce. Na podstawie przeprowadzonej analizy dokonano oceny zalet i wad wdrażanego systemu ochrony, a następnie sformułowano wytyczne normatywne w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy możliwości i kierunków (perspektyw) rozwoju rachunkowości finansowej i zarządczej związanego z zapewnianiem bezpieczeństwa banków komercyjnych , a tym samym gwarantowaniem stabilności polskiego systemu bankowego i możliwością prowadzenia polityki pieniężnej przez bank centralny. Przedmiotem analiz w niniejszym artykule jest uniwersalny bank komercyjny działający w Polsce. Przedstawiono analizę perspektyw rozwoju rachunkowości finansowej i zarządczej banku komercyjnego jako gwarantów bezpieczeństwa systemu bankowego w Polsce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.