Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bilans obrotów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zwrócono uwagę na zwiększanie się roli finansowania krótkoterminowego w finansowaniu deficytów na rachunkach obrotów bieżących w regionie ESW-10 (szczególnie od 2005 roku), co miało odzwierciedlenie w pogarszających się saldach na rachunkach bilansu podstawowego (basic balance). W wielu przypadkach było to przejawem zwiększającego się zagrożenia dla równowagi zewnętrznej i poprzedzało nagłe i skokowe zmiany w kierunku i w sile przepływów kapitałowych (co w konsekwencji wymuszało zmiany na rachunkach obrotów bieżących), którym towarzyszyły z reguły zaburzenia na rynku walutowym wynikające z niezrównoważenia się popytu i podaży na waluty lokalne krajów EŚW-10. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Globalna nierównowaga finansowa we współczesnej gospodarce światowej
100%
Celem niniejszego artykułu jest określenie skali zjawiska globalnej nierównowagi finansowej w krajach o różnym poziomie rozwoju gospodarczego oraz wskazanie głównych czynników determinujących to zjawisko. W pracy wykorzystano metodę badawczą opartą na studiach literaturowych z zakresu finansów międzynarodowych i międzynarodowych stosunków gospodarczych. W szczególności wykorzystano bogatą literaturę obcojęzyczną oraz publikacje polskojęzyczne dotyczące analizowanej tematyki. Wszelkie dane statystyczne wykorzystane w pracy pochodzą z bazy statystycznej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (International Monetary Fund). Na podstawie przeprowadzonych badań literaturowych, stwierdzono, że do najważniejszych determinant tego zjawiska można zaliczyć nadwyżkę globalnych oszczędności, prowadzoną politykę merkantylistyczną w krajach Azji Wschodniej oraz zaburzenia na międzynarodowych rynkach finansowych. Wyniki przeprowadzonych badań mają ogromne znaczenie w szczególności z makroekonomicznego punktu widzenia, gdyż rosnące nadwyżki lub deficyty na rachunkach obrotów bieżących wywołują chroniczne nadwyżki lub deficyty w budżetach krajowych poprzez tzw. efekt deficytów bliźniaczych. Dodatkowo nierównowagi na rachunkach obrotów bieżących wpływają na międzynarodową pozycję konkurencyjną gospodarek, ceny towarów, usług, walut i czynników produkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu kryzysu finansowego i ekonomicznego na stabilność zewnętrzną krajów rozwijających się na podstawie analizy zmian, które wystąpiły w bilansach płatniczych tej grupy krajów gospodarki światowej w latach 2008-2010. Analizą objęto wyłącznie zmiany zachodzące na rachunku obrotów bieżących oraz rachunku finansowym. Kryzys finansowy i gospodarczy spowodował istotne obniżenie wartości sald rachunków bieżącego i finansowego krajów rozwijających się, a także odwrócenie kierunków zmian ich głównych komponentów widocznych w okresie przedkryzysowym. Obniżenie nadwyżki obrotów bieżących zostało zdeterminowane gwałtownym spadkiem salda wymiany towarowej badanych krajów, natomiast głównym składnikiem determinującym spadek nadwyżki rachunku finansowego i destabilizującym jego poziom były pozostałe inwestycje. Zmiany te miały przejściowy charakter i były widoczne w 2009 r. w przypadku rachunku przepływów bieżących oraz w latach 2008-2009 w odniesieniu do rachunku finansowego. Efektem zmian było zmniejszenie nierównowagi zewnętrznej grupy krajów rozwijających się w latach 2008-2009. Nierównowaga obrotów bieżących niektórych grup krajów rozwijających się w latach 2008-2010 nie została jednak wywołana zjawiskami kryzysowymi. (abstrakt oryginalny)
W okresie od 1994 do 2008 w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które przystąpiły do Unii Europejskiej w latach 2004 i 2007 (kraje EŚW-10), występowały trwałe nierównowagi w bilansach płatniczych. Występujące generalnie we wszystkich krajach regionu deficyty na rachunkach obrotów bieżących finansowane były poprzez dodatnie salda rachunków finansowych i kapitałowych. Gwałtowny odpływ kapitałów zagranicznych z analizowanego regionu, który miał miejsce szczególnie na przełomie 2008 i 2009 roku, rodzi pytania na temat źródeł tych nierównowag. W celu identyfikacji determinantów nierównowag płatniczych przeprowadzono badania statystyczne na podstawie badań panelowych. Umożliwiły one empiryczną weryfikację hipotezy o międzyokresowym charakterze nierównowag w bilansach płatniczych krajów EŚW-10. Oczekiwany powrót do wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w konwergujących krajach może doprowadzić do ponownego zwiększenia napływu kapitału zagranicznego do krajów EŚW-10. W konsekwencji należałoby oczekiwać powrotu do nierównowag cząstkowych w bilansach płatniczych krajów EŚW-10 (tj. poprawy sald na rachunkach przepływów kapitałowych i pogorszenia się ich na rachunkach obrotów bieżących). (abstrakt oryginalny)
The author draws our attention to the fact that in the years 1980- 1985, beside deficit in current account of developing countries, there were also great deficits in industrial countries, especially in the U.S.A. Owing to that, total deficit of those countries amounted approximately to 250 mld dollars and could not be, like the surplus in the years 1950-1979, a source of cover for deficits of developing countries. The deficits in current turnover caused enormous expansion of foreign bank credits, which found expression in the increment in foreign assets and commercial bank obligations by 2.764 mld dollars on a global scale in the years 1970-1985. The comparison of those surpluses with deficits in various subperiods of the years 1970-1985 revealed that increments in credits were 3-20 times as high, and on the average, in the whole period - more than five times as high. It becomes evident that on the international scale, as in internal relations, the expansion of credit that is necessary to compensate for surpluses and deficits in individual sectors must be several times higher than their balance.(original abstract)
Celem artykułu jest identyfikacja poziomu zróżnicowania krajów UE w zakresie równowagi zewnętrznej. Przeprowadzono analizę otwartości finansowej, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto, bilansu obrotów bieżących oraz wskaźników odnoszących się do poziomu zadłużenia, stabilności źródeł finansowania i aktywów rezerwowych. Zastosowano analizę skupień z wykorzystaniem metody aglomeracyjnej i k-średnich. W efekcie uzyskano jednorodne grupy krajów i wskazano na źródła ich wyodrębnienia.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie przewag komparatywnych w handlu towarowym czterech krajów ugrupowania CAN nad pięcioma krajami ugrupowania Mercosur w latach 2007-2017. W tym celu zastosowano wskaźnik ujawnionych przewag komparatywnych Balassy oraz klasyfikację towarów SITC (standard international trade classification). Badanie poprzedzono omówieniem międzynarodowych obrotów towarowych CAN z Mercosur. Przeprowadzone badanie ujawniło przewagę komparatywną CAN w następujących segmentach klasyfikacji towarowej SITC: trzecim (surowce mineralne, smary i podobne materiały), ósmym (inne wyroby przemysłowe) oraz dziewiątym (inne wyroby niesklasyfikowane). Szczególnie wysoką wartość RCA w latach 2007-2017 odnotowano w przypadku segmentu trzeciego. Świadczy to o dużym znaczeniu towarów przemysłu wydobywczego dla gospodarek narodowych należących do CAN. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest zbadanie wpływu bilansu budżetowego oraz podaży pieniądza na inflację cen produkcyjnych (PPI), bilans obrotów bieżących oraz lukę dochodu dla wybranych pięciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW), tj. Bułgarii, Czech, Węgier, Polski i Rumunii. Metodyka badań: Do modelowania efektów makroekonomicznych bilansu budżetowego i podaży pieniądza dla próby danych kwartalnych z lat 2000-2017 wykorzystano strukturalny model autoregresyjny (SVAR), który przewiduje uzależnienie podaży pieniądza w bieżącym okresie od bilansu obrotów bieżących, przy jednoczesnej zależności tego wskaźnika równowagi zewnętrznej od cyklu koniunkturalnego. Wyniki badań: Ustalono, że we wszystkich pięciu krajach EŚW poprawa bilansu budżetowego nie wywołuje niekorzystnych zmian dochodu. W większości krajów (Bułgaria, Czechy, Polska) nadwyżka budżetowa prowadzi do spowolnienia inflacji cen produkcyjnych, a także poprawy bilansu obrotów bieżących (Czechy, Polska, Węgry). Nadwyżka budżetowa powoduje przeważnie zwiększenie podaży pieniądza. Poluzowanie polityki monetarnej prowadzi zarówno do pogorszenia bilansu budżetowego (Bułgaria, Polska), jak i do krótkookresowej poprawy tego wskaźnika (Czechy, Węgry). Efekty makroekonomiczne wywołane zmianą podaży pieniądza są bardziej zróżnicowane, co przemawia na korzyść efektów monetarnych tak po stronie popytowej, jak i podażowej. Wnioski: Otrzymane rezultaty wskazują na to, że większe korzyści wynikają z prowadzenia konserwatywnej polityki fiskalnej i monetarnej we wszystkich badanych krajach EŚW, a przede wszystkim w Polsce i Czechach. Wkład w rozwój dyscypliny: Przeprowadzone badania uzasadniają wykorzystanie modelu gospodarki zależnej z dwoma sektorami - dóbr będących i niebędących przedmiotem wymiany w handlu międzynarodowym (tradable and nontradable goods)- do analizy polityki ekonomicznej prowadzonej w krajach EŚW.(abstrakt oryginalny)
Jedną z przyczyn pogarszania się salda obrotów bieżących Stanów Zjednoczonych i narastania globalnej nierównowagi płatniczej w ostatnich kilkunastu latach był spadek oszczędności ogółem w Stanach Zjednoczonych. Wynikał on nie tylko z deficytu budżetowego, ale również z malejących oszczędności gospodarstw domowych. Po ostatnim kryzysie ujemne saldo w obrotach bieżących Stanów Zjednoczonych zmniejszyło się, jednak stopa oszczędności krajowych jest nadal niska. Aby ograniczyć ryzyko ponownego wzrostu deficytu obrotów bieżących i pogłębienia globalnej nierównowagi, konieczne jest wprowadzenie przez kraje mające największy wkład w powstanie zjawiska globalnej nierównowagi reform. W przypadku Stanów Zjednoczonych powinny to być reformy ukierunkowane na wzrost stopy oszczędności. (abstrakt oryginalny)
Wyniki przeprowadzonej analizy jednoznacznie wskazują na występowanie dwukierunkowego związku przyczynowo-skutkowego między deficytem budżetowym i deficytem na rachunku obrotów bieżącym w Polsce w okresie 1999-2009. Potwierdzono zatem występowanie w Polsce zależności zgodnej z hipotezą Feldsteina-Horioki, wskazującą na dwukierunkowe, wzajemne oddziaływania deficytu budżetowego i deficytu bilansu obrotów bieżących. Jednocześnie stwierdzono silniejsze oddziaływanie deficytu bilansu obrotów bieżących na rozmiary deficytu budżetu państwa w porównaniu z wpływem deficytu budżetowego na rozmiary deficytu rachunku obrotów bieżących. Rezultaty analizy sugerują zatem, że z jednej strony polityka gospodarcza zmierzająca do utrzymania równowagi wewnętrznej odgrywa ważną rolę w ograniczaniu nierównowagi na rachunku obrotów bieżących, a z drugiej strony, polityka zorientowana na przywrócenie równowagi zewnętrznej jeszcze silniej oddziałuje na przywrócenie równowagi wewnętrznej. Stąd wydaje się, że skoncentrowanie uwagi państwa na realizacji celów zewnętrznych polityki gospodarczej w Polsce, ułatwiłoby i jednocześnie przyspieszyło przywrócenie równowagi wewnętrznej w kraju. (fragment tekstu)
Analiza przedstawia problematykę nierównowagi gospodarczej i konkurencyjności cenowo-kosztowej w krajach UE w latach 1989-2010. Porównano zmianę wielkości i struktury sald na rachunku obrotów bieżących (tj. salda obrotów dobrami, usługami, dochodów i transferów bieżących), a także efektywnych kursów walutowych liczonych zarówno dla całych gospodarek, jak i dla sektora dóbr handlowych (tj. przemysłu przetwórczego). Z pracy wynika, że na zmianę pozycji eksportowej krajów UE wpływa zmiana ich konkurencyjności cenowo-kosztowej w sektorze dóbr handlowych (wyrażonej za pomocą efektywnego kursu walutowego). Pod względem ekspansji eksportowej najwięcej zyskały Niemcy, kosztem krajów Południa UE, które utraciły swą dotychczasową konkurencyjność. Nowe kraje członkowskie UE, mimo utraty konkurencyjności cenowo-kosztowej liczonej dla całych gospodarek, zwiększyły ją w sektorze przemysłu przetwórczego i w związku z tym polepszyły swe salda w obrocie dobrami. Znacząco wzrósł w nich natomiast deficyt dochodów, który stał się głównym powodem nierównowagi obrotów bieżących w tych krajach. Analiza stanowi wstęp do dalszych badań w dziedzinie koordynacji polityk gospodarczych krajów UE, celem przywrócenia/utrzymania w nich konkurencyjnościoraz zrównoważonego i długookresowego wzrostu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
W pracy zostało przeprowadzone badanie wpływu ekstremalnych wartości wolumenu na stopy zwrotu spółek notowanych na GPW w Warszawie. Badanie to zostało przeprowadzone z wykorzystaniem metodologii analizy zdarzeń. Uzyskane wyniki świadczą o istnieniu dodatniego wpływu bardzo wysokiego wolumenu (nazywanego w tej pracy zdarzeniem) na stopy zwrotu w ciągu następnych notowań. W większości spółek, zwłaszcza małych, stwierdzono bowiem występowanie istotnie dodatnich zwyżkowych stóp zwrotu w dniu po zdarzeniu. Uzyskane wyniki potwierdzają, występującą w literaturze hipotezę o tzw. premii wysokiego wolumenu i mogą zostać wykorzystane do budowy odpowiedniej strategii inwestycyjnej, którą opisano w artykule. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.