Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 187

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bilans płatniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Deficyt w rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego wzrósł w 1999 r. bardzo poważnie. Wyniósł on, jak wynika z wstępnych danych NBP, 11,7 mld USA, co odpowiada po przeliczeniu według przeciętnego w roku kursu USD 7,6 procent nominalnego PKB.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego długookresowe przekroczenie bezpiecznej wielkości deficytu obrotów bieżących może być groźne dla gospodarki.
3
Content available remote Przepływ kapitału we współczesnej gospodarce globalnej
100%
Celem artykułu jest prezentacja analizy przepływu kapitału sześciu wybranych państw, które przyczyniają się do narastania globalnej nierównowagi. Zestawienie elementów bilansu płatniczego USA, Japonii oraz krajów wschodzących BRIC w okresie lat 1999-2008 dało obraz, w jakim tempie i skali kraje te zwiększają swoją potęgę gospodarczą. Publikacja składa się z czterech części. Scharakteryzowano strukturę bilansu płatniczego, który daje obraz całokształtu transakcji gospodarczych danego kraju. Przedstawiono wpływ ruchu kapitału na równowagę bilansu płatniczego. W następnej kolejności scharakteryzowano przyczyny oraz skalę narastania nierównowagi globalnej. Na podstawie danych Balance of Payments Statistics, publikowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zestawiono wybrane części bilansu płatniczego.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Polityka zarządzania rezerwą dewizową
100%
W artykule przedstawiamy rodzaje i cel tworzenia rezerw dewizowych na szczeblu krajowym. Badamy zależność poziomu rezerw od zmian wielkości i struktury przepływów kapitałowych rejestrowanych na rachunkach bilansu płatniczego oraz korelację pomiędzy rezerwami i komponentami międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Analizujemy stopnień zdywersyfikowania w gospodarkach UE poziomu rezerw, ich zależności od zmian w przepływach kapitałowych i wpływu na strukturę krajowej absorpcji. Zabezpieczenie gospodarki przed skutkami szokowych zmian poziomu i struktury przepływu kapitałów wpływających na poziom absorpcji wewnętrznej kosztuje. W artykule szacujemy bieżące koszty utrzymywania rezerw dewizowych oraz ich wpływ na stopę inwestycji krajowych. Wyniki analiz przedstawiamy dla krajów Unii Europejskiej, wykorzystując dane z ostatnich dwudziestu latach. (abstrakt oryginalny)
Po pierwsze, chciałabym podkreślić, że zmienną objaśnianą w moim badaniu jest saldo rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB. Saldo rachunku obrotów bieżących można analizować z dwóch perspektyw: a) statystyki bilansu płatniczego, tj. traktując saldo rachunku obrotów bieżących jako sumę salda obrotów towarowych, salda usług, salda dochodów pierwotnych oraz salda dochodów wtórnych, b) z perspektywy tożsamości makroekonomicznej, zgodnie z którą saldo to jest różnicą oszczędności i inwestycji. Większość rozważanych przeze mnie zmiennych objaśniających wpływa na relację salda rachunku obrotów bieżących do PKB poprzez wpływ na stopę oszczędności i stopę inwestycji. Ponadto, w świetle otrzymanych przeze mnie wyników, nie jest prawdziwe stwierdzenie, że "zbliżanie się polskiego PKB per capita do niemieckiego powodowało pogarszanie salda rachunku bieżącego". Przypomnę, że zgodnie z uzyskanymi przeze mnie wynikami, w reakcji na wzrost relacji realnego PKB per capita w Polsce do realnego PKB per capita w Niemczech saldo rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB w Polsce wzrastało. Wniosek ten jest zgodny z wynikami badań empirycznych innych autorów (np. Brissimis i in. 2010). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ustalenie stopnia, kierunku i siły oddziaływania badanych zmiennych tj. salda budżetu państwa i salda rachunku bieżącego w ramach bilansu płatniczego Polski w latach 2009-2018 na tle wybranych państw Unii Europejskiej (UE). Główne pytania badawcze koncentrują się na ustaleniu rodzaju relacji łączących badane deficyty w świetle dotychczasowych badań dedykowanych hipotezie występowania deficytów bliźniaczych. Zastosowana metodologia opiera się na zintegrowanej analizie korelacji, regresji liniowej oraz analizie współczynnika zmienności. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono występowanie silnej korelacji pomiędzy skumulowanymi wartościami badanych deficytów, co potwierdza występowanie w Polsce w badanym okresie hipotezy deficytów bliźniaczych i oznacza, że deficyt budżetowy wpływa na saldo rachunku bieżącego bilansu płatniczego. Zmiana skumulowanego salda budżetu o 1% prowadzi do zmiany skumulowanego salda rachunku bieżącego bilansu płatniczego o 0,89%. Można domniemywać, że problem deficytów budżetowych i związany z nimi kryzys zadłużeniowy oraz sald bilansów płatniczych w ramach dychotomii "nadwyżkowej północy" i "deficytowego południa" w najbliższej dekadzie będzie jednym z najbardziej konfliktogennych i dezintegracyjnych dla UE. Tym samym poszukiwanie drogi do równowagi budżetowej (wewnętrznej) oraz równowagi bilansu płatniczego (zewnętrznej) stanowi jedno z kluczowych wyzwań dla utrzymania spójności i zachowania zrównoważonego rozwoju zarówno w Polsce, jak i całej UE.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie jest próbą pokazania wpływu inwestycji zagranicznych na bilans płatniczy w Polsce. (fragment tekstu)
Wyniki badania wpływu wybranych czynników makroekonomicznych na saldo obrotów bieżących w grupie krajów OECD zastosowane zostały do wyciągnięcia wniosków dotyczących kształtowania się bilansu obrotów bieżących w Polsce. Analiza wykazała, że poziom rozwoju gospodarczego mierzony poziomem PKB na mieszkańca jest ważną długookresową determinantą badanej zmiennej. Silny okazał się również dodatni związek pomiędzy saldem obrotów bieżących a poziomem aktywów zagranicznych netto. W oparciu o wyniki badania dla krajów rozwiniętych podjęto próbę wyznaczania poziomu salda obrotów bieżących w Polsce, który byłby pozbawiony efektów transformacji oraz wpływu czynników losowych.
Celem artykułu jest próba empirycznej identyfikacji determinant salda rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB w Polsce. Na podstawie przedstawionego badania można sformułować następujące wnioski. Do wzrostu relacji salda rachunku obrotów bieżących do PKB przyczyniały się: proces realnej konwergencji oraz wzrost salda sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB w Polsce. Z kolei czynnikami wpływającymi na spadek salda rachunku obrotów bieżących w relacji do PKB były: aprecjacja realnego efektywnego kursu złotego, wzrost napływu do Polski zagranicznych inwestycji bezpośrednich w relacji do PKB, wzrost udziału sumy eksportu i importu towarów w PKB (aproksymanta otwartości handlu) oraz wzrost indeksu CBOE VIX. Paradoksalnie, wzrost niepewności (aproksymowanej przez indeks VIX) prawdopodobnie nie skłaniał do zwiększenia oszczędności przezornościowych. (abstrakt oryginalny)
Perturbacje finansowe na świecie i rozchwianie budżetów państwowych w ostatnich latach tworzą zarzewie znacznych zmian kursów walutowych. Kurs złotego wobec dolara podlega w ostatnich latach silnym wahaniom. Dotyczy to także kursu złotego wobec euro, brytyjskiego funta szterlinga, franka szwajcarskiego oraz innych walut. Notowania kursu walutowego są istotnym elementem rachunku ekonomicznego. Prowadzi je NBP, ale też kurs wyznacza rynek. Notowania antycypacyjne, choć są podawane przez niektóre firmy eksperckie, okrywa tajemnica sposobu ich wyliczenia. Tymczasem statystyka państwowa dysponuje informacjami, które mogą wskazać, poprzez odpowiednie wyliczenia, jakie składniki rachunku makroekonomicznego wpływają najbardziej na kurs walutowy oraz jakie jest ryzyko dla tych składników. (fragment tekstu)
11
Content available remote Foreign Direct Investment and the Balance of Payments in Poland
75%
Celem opracowania była identyfikacja tendencji w skali i w strukturze napływu ZIB do Polski oraz w kosztach ich obsługi. Na tej podstawie ukazano obciążenie poszczególnych przychodów bilansu płatniczego kosztami wykorzystania tej formy napływu kapitału. Artykuł składa się z czterech części. W pierwszej przedstawiono zmiany w statystyce ZIB, w drugiej i trzeciej odpowiednio miejsce napływu ZIB w rachunku finansowym i kosztów ich obsługi w rachunku bieżącym, a w czwartej porównano dochody transferowane na rzecz inwestorów bezpośrednich z innymi dochodami bilansu płatniczego. Wnioski wynikające z przeprowadzonych badań są pesymistyczne dla polskiej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to analyse changes in the financial account of the balance of payments in 11 Central and Eastern European countries (CEE) during the years 2007-2017. The analysis comprises changes in the value of the financial account's components. The economic crisis reversed existing tendencies in net capital flows to CEE countries. They transformed from net recipients of capital to providers of capital to the rest of the world. This situation is completely different than the pre-crisis period when CEE countries experienced significant net inflows of mainly direct invest- ment, with capital moving 'downhill', mostly from richer EU countries. The fall in the surplus on the financial account of the balance of payments was determined mainly by a large drop in net other investments and even their outflow, especially during 2012-2015. The net outflow of capital was also caused by the accumulation of reserves by central banks. In relation to other transactions of the financial account, a slowdown in net capital inflows was recorded. The lowered surplus on the CEE countries' financial balances can have an effect on their external stability, however, they have seen a reemergence of inflows in recent quarters, including in non-FDI flows.(original abstract)
Celem opracowania jest identyfikacja zmian w wartości i strukturze zgromadzonych oficjalnych aktywów rezerwowych (OAR) w Polsce oraz próba określenia ich przyczyn w latach 1994-2015. W pierwszej części przedstawiono tendencje i czynniki zmian wartości OAR, natomiast w drugiej odpowiednio struktury aktywów zagranicznych. Z badań wynika, że w latach 1995-2013 akumulacja OAR była wynikiem oszczędności zagranicznych, natomiast w okresie 2013-2015 oszczędności własnych. Strukturę rodzajową OAR determinowały głównie należności zagraniczne wyrażone w dolarach i euro, ze względu na dużą rolę tych walut odpowiednio w funkcji pieniądza światowego oraz w transakcjach handlowych i płatnościach między krajami członkowskimi UE. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera próbę odpowiedzi na pytanie: czy deficyt budżetowy powodował powstanie luki na rachunkach obrotów bieżących bilansu płatniczego? W tym celu autorka skonstruowała model ekonometryczny opisujący zależności między deficytami w państwach Europy Środkowej : Czechy, Polska, Słowacja, Węgry. (fragment tekstu)
15
Content available remote The new Lending Instruments of the International Monetary Fund
75%
Zapewnienie pomocy krajom członkowskim w przypadku problemów związanych z bilansem płatniczym zaliczono do najważniejszych celów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W przeszłości jego działalność kredytowa wiązała się jednak głównie z zaspokajaniem bieżących potrzeb finansowych krajów członkowskich. Dopiero w ostatnich latach szczególną rolę zaczęły odgrywać narzędzia o charakterze zapobiegawczym, czyli elastyczna linia kredytowa oraz ostrożnościowa linia płynnościowa. W opracowaniu przedstawiono zatem istotę i wykorzystanie wymienionych najważniejszych instrumentów pożyczkowych utworzonych przez MFW w reakcji na globalny kryzys finansowo-gospodarczy. Z badań wynika, że elastyczna linia kredytowa i ostrożnościowa linia płynnościowa odgrywały w latach 2009-2015 ważną rolę w działalności kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dla gospodarek państw-beneficjentów instrumenty te były istotnym uzupełnieniem rezerw walutowych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote On the Question of a New Interpretation of Balance of Payments Statistics
75%
Celem opracowania jest zidentyfikowanie najważniejszych zmian w statystyce bilansu płatniczego spowodowanych wprowadzeniem w 2009 roku nowego podręcznika bilansu płatniczego BPM6, który zastąpił obowiązujący od 1993 roku BPM5. Jako problem badawczy przyjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie są różnice w poszczególnych częściach i kategoriach (pozycjach) bilansu płatniczego zestawionych według nowego i starego podręcznika? Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono przyczyny wprowadzonych zmian w statystyce bilansu płatniczego, w drugiej ich zakres w nowym podręczniku, a w trzeciej wpływ nowych standardów na poszczególne części i kategorie bilansu płatniczego Polski w 2013 roku. Wyniki badań pokazują, że po zmianie metodologii największe różnice w bilansie płatniczym Polski odnotowano na rachunku finansowym oraz w saldzie błędów i opuszczeń.(abstrakt oryginalny)
The attention of theorists and practitioners in international economics and finance has been focused in recent several years on the foreign debt of the developing countries. Carrying out research into it 1 would like to present some preliminary conclusions I have arrived at analysing balances of payments in 1970-1985 period. On the basis of the data derived from the International Financial Statistics Yearbook 1986, the balances of trade, services and transfers, current accounts, flow of capitals and changes in reserves, have been drawn up and divided between the Industrial and Developing Countries with the subdivision of those latter into Oil Exporting Cts and Non-Oil Exporting Cts (...). (fragment of text)
18
75%
The article presents the characteristics of external financial security threats for the European Union Member States outside the Eurozone. Basing on the analysis of the key balance of payments accounts and several proposed financial security indicators, a ranking of the analyzed economies is suggested here. It is based on the Financial Security Index, which uses linear alignment methods. The research presented in this study proves that among the EU Member States outside the Eurozone, new members have been so far maintaining the parameters, considered in the synthetic measure, at a higher level as compared to the older members of the Union. (original abstract)
19
Content available remote Which Companies Put the Polish Economy in Debt?
75%
Od 2009 roku obowiązuje nowy podręcznik bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej i zadłużenia zagranicznego (BPM6). Wyodrębnia on dodatkowy podmiot i nowe instrumenty generujące zobowiązania zagraniczne. Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytania: 1) jak zmieniła się rola przedsiębiorstw krajowych w zobowiązaniach Polski po wyodrębnieniu nowego podmiotu - inwestorów bezpośrednich oraz 2) jakie przekształcenia zaszły w strukturze zobowiązań obu podmiotów po zwiększeniu liczby instrumentów finansowych. Z badań wynika, że w strukturze zadłużenia zagranicznego Polski istotnie wzrosło znaczenie nowego podmiotu, głównie kosztem podmiotów niepowiązanych kapitałowo, i sektora rządowego. Struktura zobowiązań obu podmiotów została zdominowana przez kredyty i pożyczki oraz kredyty handlowe. Nowe instrumenty finansowe nie były wykorzystywane, a jeśli już, to w bardzo ograniczonym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie czy istnieje bezpośredni związek, a ściślej biorąc wpływ deficytu rachunków obrotów bieżących danego kraju na jego długookresowy wzrost gospodarczy.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.