Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bilans przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Autor poruszył problem utraty płynności finansowej przez polskie przedsiębiorstwa i zagrożeń, jakie niesie za sobą masowość tego zjawiska. W zakresie bilansowych objawów utraty płynności, wymienił kilka grup typologicznych oraz podkreślił strategiczne znaczenie problemu przyczyn utraty płynności. Ponad to, autor wskazał na skomplikowany mechanizm narastania niedoborów kapitałowych i na rolę zależności czasowo-przestrzennych, w tym rolę uwarunkowań płynących z niewłaściwych rozwiązań systemowych.
3
Content available remote Bilans jawny a bilans ukryty współczesnego przedsiębiorstwa
75%
Współczesne przedsiębiorstwo potrzebuje pełnego zestawu informacji o swoich zasobach majątkowych i wewnętrznej wartości firmy. Informacje te pochodzą zarówno z bilansu jawnego, jak i z bilansu ukrytego. Bilans jawny (tradycyjny) prezentuje w ujęciu rzeczowo-finansowym wszystkie składniki majątkowe, które podlegają wycenie bilansowej i mogą być ujawniane w myśl prawa bilansowego. Bilans ukryty stanowi specyficzną część współczesnego sprawozdania przedsiębiorstwa. Obejmuje on te składniki, które nie podlegają prawu bilansowemu, czyli nie są wyceniane i prezentowane w tradycyjnej formie bilansu. Bilans ukryty pozwala określić, np. co wpływa na wewnętrzną wartość firmy. Między bilansem jawnym a bilansem ukrytym istnieją zależności. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia etapy ewolucji teorii bilansu, przedstawia strukturę i różne metody wyceny jego składników (aktywów i pasywów). Przedstawiono w sposób tabelaryczny zestawienie wybranych teorii bilansu, ich twórców oraz podstawowe założenia.
W artykule zaprezentowano podstawowe założenia teorii bilansowych, które mimo upływu czasu nie straciły aktualności. Teorie bilansowe, a w szczególności teoria bilansu statycznego, dynamicznego i organicznego stworzyły podstawę obecnego modelu rachunkowości, uzależniającego wartość pozycji bilansowych od spodziewanych w przyszłości korzyści ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o rachunkowości daje pewną swobodę podejmowania przez jednostkę decyzji dotyczących zasad w sposobie ujmowania księgowości niektórych operacji gospodarczych. Możliwe jest zatem wpływanie na kształt sprawozdań finansowych za pomocą polityki bilansowej. W artykule jest mowa o instrumentach wykorzystywanych w kreowaniu sprawozdań finansowych. Autor omówił instrumenty czasowe, formalne i materialne polityki bilansowej.
Strata to ujemny rezultat działalności gospodarczej firmy osiągnięty w przyjętym okresie rozliczeniowym. W artykule zawarto klasyfikację strat i ich charakterystykę. Następnie omówiono sposoby ograniczania straty bilansowej i stratę w ujęciu podatkowym. Na zakończenie zaprezentowano zasady ustalania straty podatkowej oraz rozliczanie strat podatkowych.
Korzenie zasady ostrożnej wyceny, podobnie jak rachunkowość, sięgają średniowiecza. Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji tej zasady w powiązaniu ze zmieniającą się rolą bilansu w przedsiębiorstwie. Istota, geneza i ewolucja bilansu to punkt wyjścia opisu rozwoju zasady ostrożnej wyceny. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest dokonanie analizy rozwiązań polskiej ustawy o rachunkowości w zakresie utraty wartości aktywów niefinansowych na tle rozwiązań międzynarodowych i amerykańskich. Ważna jest tu też identyfikacja problemów wymagających rozwiązania i jednoznacznego usankcjonowania w praktyce przedsiębiorstw krajowych.
Celem artykułu jest przedstawienie wad wykorzystania bilansu jako źródła informacji o ekonomicznej i finansowej sytuacji firmy. Najpopularniejszą i najpowszechniej stosowaną metodą analizy ekonomiczno-finansowej firmy jest metoda wskaźnikowa oparta na danych bilansu. Informacje te często nie są wiarygodne. Korzystne wskaźniki rentowności mogą towarzyszyć złej sytuacji firmy i odwrotnie. Autor analizuje szereg szczegółowych przykładów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicję polityki bilansowej. Omówiono trzy rodzaje bilansów: bilans handlowy, bilans podatkowy, bilans wewnętrzny oraz dylematy polityki bilansowej.
12
Content available remote Representation of the Going Concern Concept in the Financial Statements
75%
Globalne zmiany wymusiły na korporacjach zmianę podejścia biznesowego widoczną w eksponowaniu prowadzonej działalności ukierunkowanej społecznie. Zjawisko to znane jest jako społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR (Corporate Social Responsibility). Autorzy artykułu zwracają uwagę na specyficzną interpretację społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, widoczną w raportach finansowych oraz danych zawartych w informacjach pozabilansowych. Poddają badaniu kwestię odpowiedzialności społecznej w określonej perspektywie, kierując główny nacisk na analizę modeli cyklu życia firmy oraz informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych i raportach biznesowych podmiotów węgierskich i wybranych firm międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie finansami przedsiębiorstw wiąże się z procesem decyzyjnym, który podporządkowany jest realizacji celu głównego przedsiębiorstwa. Proces ten opiera się na wykorzystywaniu różnego rodzaju instrumentów i technik, które umożliwią sterowanie przebiegiem procesów i zjawisk związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem zasobów pieniężnych pozostawionych do dyspozycji przedsiębiorstwa, a nadrzędnym kryterium zawsze jest racjonalność gospodarowania zasobami. Aby tego typu procesy decyzyjne mogły być realizowane, podstawą jest istnienie źródeł informacji o sytuacji finansowej jednostki, które dają podstawę do podjęcia decyzji. Takim źródłem jest bilans, czyli element sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest próba oceny wpływu zmian ustawy o rachunkowości na przydatność bilansu jako elementu sprawozdania finansowego w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Artykuł przybliża istotę sprawozdawczości finansowej, obowiązek badania i ogłaszania sprawozdania finansowego oraz przydatność informacji płynących z bilansu jako elementu sprawozdania finansowego sporządzanego przez przedsiębiorstwo. (fragment tekstu)
W warunkach gospodarki rynkowej polityka bilansowa odgrywa ważną rolę. Jest integralną częścią polityki przedsiębiorstwa. Autor omówił pojęcie polityki bilansowej, jej cele oraz stosowane instrumenty polityki bilansu handlowego i podatkowego.
Artykuł omawia tzw. bilans otwarcia, dokument obrazujący aktualną sytuację ekonomiczno-finansową Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Bilans odnosi się do stanu na koniec października 2001 r.
16
Content available remote Analiza porównawcza form organizacyjno - prawnych przedsiębiorstw
63%
W artykule omówiono rodzaje form organizacyjno- prawnych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem spółek osobowych i kapitałowych. Przedstawiono najbardziej charakterystyczne cechy poszczególnych form prowadzenia działalności gospodarczej w sposób umożliwiający dokonanie wyboru najlepszej z nich przez osoby planujące rozpoczęcie działalności. Dzięki syntetycznej formie rozważań możliwe jest prześledzenie wszystkich prawnych modeli spółek handlowych dopuszczalnych na gruncie prawa polskiego. Celem artykułu jest dokonanie analizy porównawczej wybranych form organizacyjno -prawnych przedsiębiorstw działających w gospodarce polskiej. Ponadto w artykule wskazano podobieństwa i różnice pomiędzy spółkami osobowymi (spółką jawną, spółką partnerską, spółka komandytową, spółka komandytowo-akcyjną) oraz spółkami kapitałowymi (spółka z o.o oraz spółka akcyjną).(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę literatury z zakresu standaryzacji postępowania ze składnikami niematerialnymi przedsiębiorstwa. Autor porusza kwestie standaryzacji tej grupy z punktu widzenia rachunkowego, sprawozdawczego oraz wyceny. Jako naturalny wniosek z przedstawionej analizy podano, że standard wyceny i raportowania informacji na temat składników niematerialnych i prawnych powinien uwzględniać osiągnięcia w zakresie standardów rachunkowych, sprawozdawczych oraz wyceny. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Identyfikacja strategii finansowania przedsiębiorstwa
63%
Celem artykułu jest zaproponowanie metody identyfikacji strategii finansowania w oparciu o informacje zawarte w sprawozdawczości finansowej, a konkretnie w bilansie przedsiębiorstwa. Wykorzystanie bilansu uzasadnić można faktem, że menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwem przy podejmowaniu decyzji strategicznych, w tym również decyzji dotyczących struktury kapitału, posługują się w dużej mierze informacjami i wskaźnikami wyrażonymi w wartościach księgowych. Weryfikacja zaproponowanej metodyki została przeprowadzona na podstawie sprawozdań finansowych sześciu wybranych spółek giełdowych. (fragment tekstu)
19
Content available remote Financial Liquidity of the Horticultural Enterprise PPO Siechnice in Poland
63%
Jednym z podstawowych zagadnień oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest analiza powiązań zasobów obrotowych ze zobowiązaniami wymagalnymi, tj. zobowiązaniami krótkoterminowymi. Obliczane wskaźniki płynności umożliwiają sformułowanie opinii o stopniu wypłacalności przedsiębiorstwa oraz o jego zdolności do bieżącego regulowania bieżących zobowiązań. Opracowanie dotyczy analizy płynności finansowej przedsiębiorstwa w latach 2005-2007 na podstawie zebranych informacji zawartych w bilansie, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. Celem przeprowadzonych badań była ocena płynności finansowej wybranego przedsiębiorstwa działającego w branży rolno-spożywczej. Materiały źródłowe uzyskano ze sprawozdań finansowych badanego przedsiębiorstwa. Dobór obiektu do badań został dokonany w sposób celowy, natomiast kryterium celu była siedziba firmy na terenie Dolnego Śląska, położenie w gminie miejsko-wiejskiej oraz działalność w branży rolno-spożywczej. Badania zostały przeprowadzone metodą dokumentacyjną przy wykorzystaniu dokumentów księgowych przedsiębiorstwa. Do opracowania wyników wykorzystano metodę analizy ekonomicznej, głównie wskaźniki płynności finansowej do oceny wypłacalności podmiotu. Dodatkowo wykorzystano metodę opisową i porównawczą do charakterystyki i interpretacji wyników badań. Uzyskane w opracowaniu wyniki badań dotyczące analizy płynności finansowej wybranego przedsiębiorstwa ogrodniczego wykazały, że przedsiębiorstwo ma dobrą sytuację finansową oraz nie posiada problemów ze spłatą swoich bieżących zobowiązań bez czekania na spłatę należności bądź upłynniania zapasów. Dodatkowo z analizy płynności finansowej opartej na przepływach z działalności operacyjnej wynika, że na pokrycie powstałych zobowiązań podmiotu wystarczają środki pieniężne wypracowane w przedsiębiorstwie tylko na działalności operacyjnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.