Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bill of exchange law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Istota zobowiązania wekslowego była i jest przedmiotem sporu. Dyskusja dotycząca charakteru prawnego weksla trwa po dziś dzień i jak się wydaje nie wypowiedziano w niej jeszcze ostatniego słowa. Do tej pory nie ma w piśmiennictwie zgody co do tego, w której chwili zobowiązanie wekslowe powstaje. Spośród wielości prezentowanych w doktrynie teorii wekslowych, za najistotniejsze z nich należy uznać teorię kreacyjną oraz teorię umowną. Teoria umowna, choć historycznie starsza, zdaje się dominować w obecnym piśmiennictwie i judykaturze. Celem niniejszego opracowania jest usystematyzowanie poglądów doktryny w tym zakresie oraz przedstawienie własnego stanowiska.(abstrakt oryginalny)
Autor definjuje podmioty stosunku wekslowego takie jak: wystawca weksla trasowanego, trasat (akceptant), wystawca weksla własnego, remitent (wekslobiorca), indosant (żyrant), indosatariusz (żyratariusz), wyręczyciel (interwenient, honorant), wyręczony, poręczyciel (avalista), poręczony (avalat), rzekomy przedstawiciel (falsus procurator).
Problematyka wpływu ustawowego zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika za szkodę w powierzonym mu mieniu na charakter zobowiązania z weksla in blanco stanowi część znacznie szerszej materii związanej z zabezpieczeniem w drodze weksla in blanco roszczeń pracodawcy o naprawienie przez pracownika szkody w mieniu powierzonym. Przedmiotem rozważań nad problematyką objętą tematem opracowania są jedynie wybrane zagadnienia. (fragment tekstu)
Weksel oraz tzw. deklaracja wekslowa (porozumienie wekslowe) są instytucjami kluczowymi we współczesnym obrocie wekslowym, w którym większość wystawianych weksli jest wekslami niezupełnymi (in blanco). Wykładni obu tych rodzajów oświadczeń woli poświęcone było wiele orzeczeń sądów wyższego rzędu, jednak często zawierają one uproszczenia i nie rozwiewają wszystkich istniejących wątpliwości. Konieczne jest więc usystematyzowanie tej wiedzy, które musi prowadzić do dwojakiego wniosku. W odniesieniu do deklaracji wekslowej znajduje w pełni zastosowanie kombinowana metoda wykładni oświadczeń woli oparta na brzmieniu art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego. W odniesieniu natomiast do treści weksla wykładni należy dokonywać - zasadniczo - w oparciu o obiektywną metodę wykładni. Zasada ta jednak dopuszcza pewne wyjątki.(abstrakt oryginalny)
Obecne przepisy prawa pracy w sposób niewystarczający regulują obszar ochrony pracodawcy. Zabezpieczenie wekslowe w ramach stosunku pracy gwarantuje najbardziej efektywne zabezpieczenie interesu zatrudniającego. W przypadku naruszenia mienia pracodawca powinien mieć takie narzędzia ochrony, które pozwolą mu na jak najbardziej efektywną realizację swoich roszczeń. Obecnie w przypadkach, w których zabezpieczenie wekslowe jest stosowane pomimo braku regulacji, nie zapewnia to jednoznacznej ochrony żadnej ze stron stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym mającym na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności. Zastaw na wekslu może być ustanowiony w dwojaki sposób: według przepisów prawa cywilnego oraz prawa wekslowego. Autor objaśnia mechanizm funkcjonowania zastawu wekslowego i zasady realizacji praw z tym związanych.
Weksel in blanco jest jedną z ważniejszych instytucji prawa wekslowego. Wobec nieuregulowania przez prawo wekslowe szeregu istotnych kwestii dotyczących weksla niezupełnego, bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego wypełniło lukę w zakresie uregulowania prawnego tej instytucji. Obecnie problematyka weksla niepełnego cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż skupia szereg spornych zagadnie wynikających z całego prawa wekslowego. Autorka objaśnia niuanse obrotu wekslami in blanco oraz przepisów ten obrót regulujących.
8
Content available remote Prawne sposoby zabezpieczenia zapłaty wierzytelności - wybrane zagadnienia
67%
Osoba fizyczna, bądź prawna, szczególnie w przypadku dokonywana czynności, które wiążą się lub mogą wiązać z zaangażowaniem własnych środków finansowych, często zadaje sobie pytanie: w jaki sposób może najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Co prawda, jeżeli dłużnik nie wykonuje dobrowolnie swego zobowiązania, np. nie dokonuje w umówionym terminie zapłaty, wierzyciel może domagać się przymusowego zaspokojenia wierzytelności z majątku dłużnika, na podstawie wyroku sądowego, który stanowi podstawę dla przeprowadzenia przez komornika egzekucji sądowej. Jednak procedura w tym zakresie jest czasochłonna, a nadto pociąga za sobą niejednokrotnie wysokie koszty. Zabezpieczenia wierzytelności służą ograniczeniu tego rodzaju ryzyka przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Niniejszy artykuł omawia te najbardziej popularne zabezpieczenia. (fragment tekstu)
Przepisy prawa wekslowego były już przedmiotem wielu wykładni dokonywanych przez SN, tym niemniej okazuje się iż nadal pozostały nierozstrzygnięte niektóre kwestie, w tym także te pozostające w związku ze stosowaniem do stosunków wekslowych ogólnych przepisów kodeksu cywilnego. Jeden z takich przypadków, dostrzeżony przez sąd apelacyjny opisany został w niniejszym artykule. Dotyczy on zagadnienia czasowego ograniczenia poręczenia wekslowego.
Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest geneza powstania weksla i obrotu wekslowego od momentu jego powstania w połowie XII wieku do lat 30. XX wieku. Celem artykułu jest omówienie przesłanek powstania i zmiany znaczenia weksli, zarys rozwoju prawa wekslowego oraz przedstawienie ujęcia weksli w księgach rachunkowych w okresie międzywojennym. W pierwszej części opracowania przedstawiono rys historyczny powstania weksla i jego rozwoju do lat 30. XX wieku. Druga część zawiera kluczowe wydarzenia rozwoju prawa wekslowego. Rozważania zaprezentowane w części trzeciej eksponują problematykę klasyfikacji weksli i ich ewidencji w Polsce w drugiej połowie XIX i pierwszym dwudziestoleciu XX wieku. Zastosowaną metodą badawczą są studia literaturowe na podstawie wybranych podręczników i opracowań naukowych wydanych w języku polskim na przełomie XIX i XX wieku. Artykuł ma walory poznawcze, ponieważ zawiera syntetyczny przegląd stanu wiedzy o obrocie wekslowym i jego księgowym ujęciu w XIX wieku, który jest określany jako przełomowy okres w rozwoju handlu i przemysłu, techniki i technologii, a co za tym idzie rozwoju rachunkowości, również w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Wystawienie weksla własnego, najczęściej niezupełnego (in blanco), jako sposób zabezpieczenia wierzytelności zyskuje coraz większe znaczenie. Rozszerzenie się zakresu stosowania tej formy zabezpieczenia pociąga za sobą jednak powstawanie kolejnych problemów. Jednym z nich okazało się przedawnienie roszczenia wierzyciela wekslowego przeciwko wystawcy weksla własnego. Zagadnienie to było przedmiotem analizy dokonanej przez SN.
14 kwietnia 2015 r. TK uznał BTE za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Tymczasem, wbrew obiegowej opinii bankowy tytuł egzekucyjny nie był wynalazkiem czasów PRL. Został bowiem wprowadzony Rozporządzeniem Prezydenta RP z 20.01.1924 r. BTE funkcjonował w polskim systemie prawnym od dziesięcioleci, a w ostatnim okresie 25 lat jego znaczenie, wraz z rozwojem sektora bankowego rosło. Dla całego sektora bankowego likwidacja BTE oznacza prawdziwą rewolucję. Wyrok TK oznacza też definitywny koniec systemu Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU). (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.