Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Black-leg labour
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Analiza możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia nierejestrowanego wymaga w pierwszej kolejności zdefiniowania opisywanego zjawiska. Kolejnym niezbędnym krokiem jest analiza przyczyn oraz skutków występowania zatrudnienia nierejestrowanego. W artykule przeprowadzono również przegląd celów i sposobów prowadzenia polityki wobec występowania zatrudnienia nierejestrowanego. Artykuł wieńczy zestawienie rekomendacji w zakresie możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia nierejestrowanego. Źródłem informacji były pozycje książkowe, czasopisma, raporty publikowane w języku polskim i angielskim. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Unemployment among Young People as a Factor Determining Unregistered Labor Market
75%
Zmiany jakie zachodzą na rynku pracy oraz ich społeczne i ekonomiczne skutki sprawiają, że współczesny rynek pracy staje się ważnym czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego. Rosnący deficyt miejsc pracy, duża konkurencja i niestabilność zatrudnienia powodują, że człowiek, zwłaszcza młody, zmuszony jest do poszukiwania różnorodnych form pracy, w tym także pracy nieformalnej. W publikacji została opisana istota nieformalnego zatrudnienia, poziom bezrobocia w Polsce i Unii Europejskiej, a także liczba bezrobotnych zarejestrowanych według struktury wiekowej w latach 2000-2013. Na podstawie danych statystycznych dokonano próby oceny wpływu poziomu bezrobocia wśród młodych osób na aktywność na nieformalnym rynku pracy w oparciu o metodę regresji liniowej. Zaprezentowano także fragmenty własnych badań ankietowych z lat 2007-2014 dotyczących szarej strefy, w tym pracy nieformalnej. W opracowaniu starano się ocenić zależność pomiędzy stopą bezrobocia oraz liczbą bezrobotnych osób w wieku od 15 do 34 lat a udziałem pracy nieformalnej w PKB, z drugiej zaś strony, w oparciu o przeprowadzone badania ankietowe - wskazać przyczyny podejmowania pracy nieformalnej w opisywanej kategorii wiekowej. Za jeden z głównych determinantów pracy nieformalnej uważa się brak miejsc pracy w sektorze oficjalnym. Przyjmuje się, że większemu bezrobociu towarzyszy na ogół wyższy udział pracy na rynku nieformalnym. Dane statystyczne z lat 2000-2013 zdają się potwierdzać występującą zależność. W oparciu o metodę regresji liniowej wykazano iż stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych w dwóch kategoriach wiekowych (pon. 25 oraz 25-34 lata) wpływa na udział pracy nieformalnej w PKB i zależność ta jest wysoce istotna statystycznie. Także badania ankietowe wskazują, iż status bezrobotnego może mieć wpływ na decyzję o podjęciu pracy nieformalnej, chociaż nie jest to jedyna przyczyna skłaniająca do zatrudnienia w szarej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu aktywności zawodowej kobiet na skłonność do podejmowania zatrudnienia nieformalnego. W opracowaniu starano się ocenić zależność pomiędzy stopą bezrobocia oraz wskaźnikiem zatrudnienia a udziałem pracy nieformalnej w PKB, z drugiej zaś strony, w oparciu o przeprowadzone badania ankietowe - wskazać przyczyny podejmowania pracy nieformalnej w opisywanej kategorii. Realizacja celu wymagała wykorzystania metod opisowo-statystycznych, a w szczególności metody regresji liniowej. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. W publikacji została opisana istota nieformalnego zatrudnienia, poziom aktywności zawodowej kobiet w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej, a także stopa bezrobocia w latach 1994- -2017. Na podstawie danych statystycznych, przy wykorzystaniu metody regresji liniowej, dokonano próby oceny wpływu aktywności zawodowej wśród kobiet na zakres pracy nieformalnej.(abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest wskazanie powodów podejmowania pracy nierejestrowanej. Badania ankietowe ogólnopolskie wg kwestionariusza wywiadu przeprowadzono w II połowie 2021 r. metodą CATI na populacji 600 respondentów. Analizy obejmują rozkład odpowiedzi na pytania ankietowe w całej badanej próbie oraz weryfikację istotności statystycznej zależności pomiędzy odpowiedziami a takimi zmiennymi, jak: płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania. Wyniki badań wskazują, że kobiety częściej deklarują pracę "na czarno", a odsetek wskazań wykonywania pracy nierejestrowanej malał wraz z wiekiem badanych. Głównym powodem podejmowania pracy w szarej strefie były niewystarczające dochody lub ich brak. Główne powody zatrudniania przez pracodawców bez umowy o pracę lub umowy zlecenia zdaniem bezrobotnych to: brak konieczności opłacania składek ZUS, brak potrzeby rozliczania się z ZUS i urzędem skarbowym.(abstrakt oryginalny)
Rosnący deficyt miejsc pracy jest problemem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W sytuacji braku pracy w sektorze oficjalnym pracownicy zmuszeni są do poszukiwania innych form zatrudnienia. Jedną z nich jest praca na czarno, od której nie odprowadzane są podatki ani inne obowiązkowe obciążenia. Czasami jednak jest ona jedyną możliwością dla osoby pozostającej bez środków do życia i dla pracodawcy, który, aby nie przegrać konkurencji cenowej z podmiotami z szarej strefy, decyduje się na obchodzenie powinności podatkowych. W publikacji została opisana istota i zakres pracy w szarej strefie, a także zaprezentowano poziom płacy minimalnej w Polsce i wybranych krajach. Na podstawie danych statystycznych podjęto próbę oceny zależności pomiędzy płacą minimalną a poziomem zatrudnienia nierejestrowanego metodą regresji liniowej. W ostatniej części zaprezentowano fragmenty badań własnych z lat 2007-2015 dotyczących szarej strefy, w tym pracy nierejestrowanej(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu programu 500+ na skłonność do podejmowania przez kobiety zatrudnienia nieformalnego. W opracowaniu starano się ocenić zależność pomiędzy poziomem wydatków socjalnych a udziałem pracy nieformalnej w PKB, z drugiej zaś strony, opierając się na przeprowadzonych badaniach ankietowych, wskazać, czy wspomniany program skłania kobiety do wycofania się z formalnego rynku pracy i zachęca do podejmowania pracy nieformalnej w opisywanej kategorii. Osiągnięcie celu wymagało wykorzystania metod opisowo-statystycznych, a szczególnie metody regresji liniowej. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. W publikacji została opisana istota nieformalnego zatrudnienia, poziom wydatków socjalnych w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej, a także szacunki zatrudnienia nierejestrowanego w latach 1994-2017. Na podstawie danych statystycznych, opierając się na metodzie regresji liniowej, dokonano próby oceny wpływu wydatków socjalnych na zakres pracy nieformalnej kobiet. Zaprezentowano także fragmenty własnych badań ankietowych z lat 2007-2019 dotyczących szarej strefy, w tym pracy nieformalnej.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza udziału pracy nierejestrowanej w ogólnym rynku pracy w Polsce w okresie transformacji gospodarki. Autor szacuje rozmiary szarej strefy i charakteryzuje strukturę osób pracujących "na czarno".
This paper provides insights into the informal economy of Bosnia and Herzegovina (BiH), a post- -conflict transition economy in the Western Balkan region aspiring to became part of the European Union. After the introductory section and literature review, we introduce the economic outlook of BiH and then provide evidence estimating the size of the informal economy, which is identified to be around 30% over the last couple of years. As the size of the informal economy is high and persistent, this implies that current policy approaches are not efficient in tackling this economic challenge. To understand how the informal economy operates in practice, we use data from two different surveys to assess tax morality, undeclared work and the structure of the participants in the informal economy. In the next section, we supplement the study with ethnographic insights. In particular, we identify how participants in the informal economy use it for different purposes and with different motives. This includes reliance on the informal economy as a survival strategy for households, as a way to supplement insufficient formal income, to compensate for economic insecurity, or to decrease costs of formal business by using "envelope wage" practices, but equally importantly to overcome formal institutional rigidities linked to current contradictory laws. Still, we find indications that the growth of informal business is converging to formalisation, as informality at some stages of business development becomes a burden to higher entrepreneurial growth aspirations. (original abstract)
9
Content available remote Zatrudnienie nierejestrowane w kontekście problematyki bezrobocia w Polsce
75%
W artykule została opisana istota nierejestrowanego zatrudnienia, jego skala, rodzaje aktywności na nieformalnym rynku pracy oraz przyczyny badanego zjawiska. Celem artykułu jest próba oceny wpływu zjawiska bezrobocia na zakres i skłonność do podejmowania zatrudnienia nieformalnego. W publikacji przedstawiono wybrany dorobek polskiej i światowej nauki w zakresie pracy nierejestrowanej oraz zaprezentowano badania dotyczące pracy nierejestrowanej przeprowadzone przez polskie i zagraniczne ośrodki badawcze i badania własne autorki z lat 2007-2013.(fragment tekstu)
Szara strefa jest pojęciem różnorodnym i obejmującym wiele zjawisk, których wspólną cechą jest pozostawanie poza kontrolą państwa. Złożoność definicyjna tego pojęcia ma również swoje konsekwencje m.in. w jej odpowiednim pomiarze i tworzeniu precyzyjnych mechanizmów ukierunkowanych na jej zwalczanie. Szara strefa ciągle się zmienia i dostosowuje do aktualnych warunków rynkowych. W szczególności najnowsze zmiany sposobów pracy i modeli biznesowych, rozwój gospodarki cyfrowej, szersze zmiany społeczne i globalizacja powodują, iż pojawiają się nowe działania w szarej strefie, a niektóre istniejące rozszerzają swoją intensywność i zakres. Zjawiska te mogą tworzyć nowe problemy społeczne i potencjalnie mogą podważyć przestrzeganie przepisów podatkowych w szerszym zakresie. Dlatego celem niniejszej publikacji jest zdiagnozowanie głównych obszarów działalności w ramach szarej strefy, z jednoczesnym wskazaniem przyczyn oraz skutków ekonomicznych jej funkcjonowania, a także określenie znaczenia szarej strefy w krajach członkowskich Unii Europejskiej(abstrakt oryginalny)
Zatrudnienie nierejestrowane stosowane jest w ponad jednej trzeciej polskich przedsiębiorstw. Rozwiązanie to można uznać za jedną z niestandardowych form zatrudnienia, wykorzystywaną w praktyce gospodarczej. W literaturze przedmiotu dotyczącej zatrudnienia nieformalnego problem przedstawiany jest najczęściej z perspektywy ekonomii rynku pracy. W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na analizie zjawiska z perspektywy praktyki zarządczej. Na podstawie badań pilotażowych dokonano analizy i oceny procesu zarządzania zasobami ludzkimi w warunkach zatrudnienia nierejestrowanego w badanej grupie. Wyniki badań pozwalają na wskazanie specyfiki tego procesu oraz dokonania jego podstawowej charakterystyki, co stanowi przesłankę do prowadzenia dalszych badań w analizowanym obszarze. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zdefiniowania pojęcia szarej strefy, ujmując to zjawisko zarówno w kategoriach ekonomicznych, społecznych, jak i politycznych. Przybliżono główne powody powstawania i utrzymywania się zjawiska szarej strefy w obszarze rynku pracy. Zjawisko pracy nierejestrowanej przybiera na sile szczególnie w początkowym okresie transformacji, a także w sytuacji kryzysu bądź spowolnienia gospodarczego. Co prawda, dane GUS wskazują, że w Polsce systematycznie zmniejsza się liczba pracujących w szarej strefie, to jednak badania innych placówek nie potwierdzają tych tendencji. W szarej strefie dominują osoby o niskich kwalifikacjach, pracujące w sektorze rolniczo-ogrodniczym i budowlanym, lecz w ostatnich latach pracę nierejestrowaną coraz częściej podejmuje także wysoko kwalifikowany personel. (abstrakt oryginalny)
Ograniczanie nieformalnych rynków w dobie globalizacji — jak dowodzą doświadczenia krajów rozwiniętych — nie jest sprawą prostą. Aby nieformalne rynki mogły egzystować, musi istnieć odpowiedni klimat, na który składa się ogólna sytuacja społeczno-ekonomiczna danego państwa, rozwiązania systemowe, normy prawne itd. W artykule postawiono tezę, że państwo jest największym kreatorem nieformalnych rynków. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Korepetycje a rynek pracy nierejestrowanej - komunikat z badań wtórnych
63%
Problem "pracy na czarno" w szkolnictwie, mimo upływu lat nie stracił nic ze swojej aktualności. Zjawisko korepetycji jest powszechne, ale często ignoruje się jego skalę i problematyczność. Występuje ogromny rozdźwięk pomiędzy ich istnieniem w szarej strefie edukacji a pomijaniem ich w publicznej debacie. Jednym ze sposobów omijania przepisów jest prowadzenie korepetycji i wiąże się to z nieprzestrzeganiem Ordynacji Podatkowej. Zatem możemy pokusić się o stwierdzenie, iż korepetycje, od których nie odprowadzamy podatków są szarą strefą edukacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja podstawowych wyznaczników zjawiska pracy nierejestrowanej w Polsce oraz charakterystyka regulacji prawnych dotyczących tego zjawiska. W artykule przedstawiono skalę oraz strukturę pracy nierejestrowanej w Polsce oraz motywy podejmowania takiej aktywności zawodowej przez Polaków. Ponadto scharakteryzowano środki i instrumenty prawne stosowane przez krajowego ustawodawcę, których zasadnicza funkcją jest zwalczanie oraz przeciwdziałanie analizowanemu zjawisku na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Zmiany jakie zachodzą na rynku pracy oraz ich społeczne i ekonomiczne skutki sprawiają, że współczesny rynek pracy staje się ważnym czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego. Rosnący deficyt miejsc pracy, duża konkurencja i niestabilność zatrudnienia powodują, że człowiek, zwłaszcza w wieku przedemerytalnym, zmuszony jest do poszukiwania różnorodnych form pracy, w tym także pracy nieformalnej. Celem artykułu jest próba oceny wpływu zjawiska bezrobocia na skłonność do podejmowania zatrudnienia nieformalnego wśród starszych osób. W opracowaniu starano się ocenić zależność pomiędzy stopą bezrobocia oraz liczbą bezrobotnych osób w wieku pow. 55 lat a udziałem pracy nieformalnej w PKB, z drugiej zaś strony, w oparciu o przeprowadzone badania ankietowe - wskazać przyczyny podejmowania pracy nieformalnej w opisywanej kategorii wiekowej. Realizacja celu wymagała wykorzystania metod opisowo- statystycznych, a w szczególności metody regresji liniowej. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. W publikacji została opisana istota nieformalnego zatrudnienia, poziom bezrobocia w Polsce i Unii Europejskiej, a także liczba bezrobotnych zarejestrowanych według struktury wiekowej w latach 2000-2016. Na podstawie danych statystycznych dokonano próby oceny wpływu aktywności zawodowej wśród starszych osób na zakres pracy nieformalnej w oparciu o metodę regresji liniowej. Zaprezentowano także fragmenty własnych badań ankietowych z lat 2007-2017 dotyczących szarej strefy, w tym pracy nieformalnej.(abstrakt oryginalny)
Analizie poddano zmienność zjawiska w zależności od zmiany systemu społeczno-ekonomicznego, odniesiono się do charakteru zjawiska w zależności od jego wpływu na poziom i jakość życia, wskazano jego negatywne i pozytywne aspekty oraz przedstawiono zakres szarej strefy w zatrudnieniu i wpływ nieformalnej sfery gospodarki na dochody państwa. (oryg. streszcz.)
Almost 19% of people employed in Polish economy represent self-employment. It is a diversified group, comprised of individuals for whom self-employment became an alternative form of cooperation with an enterprise in which they used to work in the past, or could continue working based on employment contract. Self-employment has been analyzed as one of the non-standard employment forms, apart from such options as commissioned employment or unregistered employment. The focus is on analyzing the phenomenon of self-employment from the perspective of human resources management process carried out in an outsourcing enterprise and cooperating with a self-employed one. The conducted research allows for presenting the specific nature of this process as well as its basic characteristics. The majority of respondents indicated that the solutions applied towards them are different from those used in case of regular workers. Moreover, in comparison to other groups of workers, employed based on atypical employment forms, the self-employed indicated positive aspects of such work much more often. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania zjawiska bezrobocia jako jednej z przyczyn pracy nierejestrowanej w Polsce. Badanie przeprowadzono na podstawie przeglądu literatury i interpretacji dostępnych danych statystycznych. Omówiono trudności związane z definiowaniem pracy nierejestrowanej i szarej strefy. Przedstawiono rozmiar pracy nierejestrowanej w Polsce w latach 2010-2016 według oszacowań Głównego Urzędu Statystycznego i Schneidera, wskazując na ich odmienność ze względu na przyjęte metody pomiaru. Przeanalizowano opinie na temat przyczyn podejmowania pracy nierejestrowanej, sytuacji na rynku pracy i wyrzeczeń, do jakich skłonni są bezrobotni, aby podjąć zatrudnienie. Oparto się na wynikach badań modułowych towarzyszących Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności, badań Centrum Badania Opinii Społecznej i specjalnej edycji Eurobarometru. Z analizy wynika, że wraz ze zmniejszaniem się skali bezrobocia rozmiar pracy nierejestrowanej maleje, ale następuje to tylko do wyczerpania się zasobu osób, które podejmują aktywność w szarej strefie z powodu problemów ze znalezieniem pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.