Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bonus
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Poważnym wyzwaniem dla organizacji funkcjonującej w zmiennym otoczeniu jest nie tylko zapewnienie motywacji do realizacji nowych celów, lecz także wyjaśnienie pracownikom nowych wyzwań. Rozwiązaniem jest takie stworzenie systemu premiowania pracowników, który będzie budował zaangażowanie samych zainteresowanych - pracowników i menedżerów organizacji. W jaki sposób tego dokonać? (fragment tekstu)
Cel - Artykuł prezentuje systemy premiowania członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa i ich zastosowanie w spółkach. Metodologia badań - Badania przeprowadzone zostały w dwóch dużych grupach kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa. Objęły one łącznie 25 spółek, w tym dwie duże spółki matki z branży surowcowej oraz 23 spółki zależne. Analizie poddane zostały uchwały Rad Nadzorczych spółek, dotyczące oceny stopnia realizacji celów i sposobie powiązania premii z osiągniętymi wynikami. Wyniki - Badania pokazują, iż przyjęte do premiowania cele nie są w pełni dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności i aktualnej sytuacji rynkowej spółek. W większości są to cele krótkoterminowe, a przyjęte dla poszczególnych mierników wagi, nie odzwierciedlają kompetencji poszczególnych członków zarządu. Oryginalność/wartość - Ze względu na krótki okres obowiązywania rozwiązań prawnych i poufność danych w literaturze brak jest badań dotyczących premiowania członków zarządu spółek Skarbu Państwa. Wyniki badań pozwolą na poprawę systemów premiowania członków zarządu i zwiększenie ich skuteczności w osiąganiu celów spółek zawartych w ich strategiach.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie nowego systemu premiowego zwykle powoduje natychmiastową poprawę efektywności pracy i wyników. Niestety, jak wskazują doświadczenia coraz większej liczby menedżerów zarządzających, efekt poprawy bywa krótkotrwały, a z czasem przynosi wręcz odwrotne efekty. (fragment tekstu)
Od kilku lat w Polsce obserwujemy systematyczny spadek bezrobocia. We wrześniu br. Stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc., a prognozy wskazują, że w 2018 r. bezrobocie może spaść poniżej 6 proc. Zmniejszająca się podaż pracowników skutkować będzie zwiększonym wysiłkiem ze strony pracodawców, a co za tym idzie koniecznością wzrostu wynagrodzeń oraz poszerzeniem lub modyfikacją oferty świadczeń pozafinansowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie zależności między premią za ryzyko rynkowe a niewypłacalnością. Przyjęta hipoteza badawcza brzmi następująco: wysokość premii za ryzyko rynkowe wpływa zasadniczo na poziom oszacowanego prawdopodobieństwa niewypłacalności spółki. Analizę przeprowadzono na przykładzie największych rynków kapitałowych w UE oraz GFCI w okresie 1.01.2012-31.12.2017. W badaniu empirycznym wykorzystano szeregi czasowe 20 najważniejszych indeksów giełdowych spółek niefinansowych reprezentujących wszystkie kontynenty. Badaniem objęto największe pod względem posiadanych aktywów spółki niefinansowe w dniu 1.01.2012 r., notowane na poszczególnych rynkach kapitałowych i wchodzące w skład analizowanych indeksów giełdowych, po jednej dla każdego indeksu. Jako metody badawcze zastosowano: model równowagi rynku kapitałowego CAPM oraz rynkowy współczynnik wartości aktywów Sharpe'a i rynkową wartość kapitału własnego przedsiębiorstwa. W badaniu wykorzystano szeregi czasowe 20 najważniejszych indeksów giełdowych spółek niefinansowych reprezentujących analizowane rynki. Sformułowano wniosek badawczy: wartość finalna spółek z obszaru GFCI nie wykazuje istotnie różnicy w stosunku do ich wartości przed uwzględnieniem premii za ryzyko. W przypadku rynku UE różnica ta jest już znacząca. Wskazuje to, że rynki kapitałowe o słabszym kapitale i gorszych, mniej stabilnych warunkach gospodarowania gorzej radzą sobie z ryzykiem rynkowym.(abstrakt oryginalny)
Celem badań jest analiza średniego poziomu premii za kontrolę w Polsce, jak również charakterystyka i struktura premii. Badaniom poddano lata 1998-2002. (...) Przeanalizowano wyłącznie programy zmierzające do odkupienia akcji poprzez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, bez uwzględnienia transakcji pakietowych. Do obliczenia wyników średnich wykorzystano wszystkie akcje dopuszczone do obrotu giełdowego, bez akcji uprzywilejowanych i imiennych. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy podjęto próbę przeanalizowania wpływu ryzyka mierzonego odchyleniem standardowym stóp zwrotu na poziom premii z tytułu kontroli. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, iż ryzyko miało znacząco dodatni oraz istotny statystycznie wpływ na poziom premii. Innymi słowy, polscy inwestorzy są skłonni płacić więcej za pakiety kontrolne spółek charakteryzujących się wyższym poziomem ryzyka całkowitego.(abstrakt oryginalny)
Polski rynek świadczeń pozapłacowych dla pracowników Jak pokazują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez niezależny Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Sodexo Motivation Solutions, w styczniu 2013 roku, dla prawie 33 proc. organizacji Wielkanoc jest okazją do przyznania świadczeń pozapłacowych. Oznacza to wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym takiej odpowiedzi udzieliło 30,9 proc. pracodawców. Raport "Potencjał rynku benefitów pozapłacowych" pokazuje pełen obraz rynku dodatków pracowniczych w Polsce.(fragment tekstu)
Nieustanna potrzeba poszukiwania nowych szans rynkowych wymusza częste zmiany celów biznesowych poszczególnych zespołów oraz organizacji. Poważnym wyzwaniem jest nie tylko zapewnienie motywacji do realizacji tych celów, ale także wyjaśnienie pracownikom wyzwań z tym związanych. Rozwiązaniem jest bazująca na najlepszych praktykach zarządzania formuła tworzenia systemów premiowania pracowników, budująca zaangażowanie samych zainteresowanych - pracowników i menedżerów organizacji. (fragment tekstu)
|
2007
|
nr 5
17-20
W artykule zwrócono uwagę na to, jak nie wpaść w pułapki premiowania pracowników. Zawarto odpowiedzi na pytania: czy należy uwzględniać wiele kryteriów przy dodatkowym wynagradzaniu pracowników czy tylko jedno, na co powinno się zwrócić uwagę opracowując system premiowy w firmie oraz które ze szkoleń kadry kierowniczej będą szczególnie przydatne dla udanego wdrożenia takiego systemu.
Pomimo występowania w literaturze wielu definicji prywatnych korzyści z tytułu kontroli, pozornie zbliżonych, w wielu przypadkach zasadniczo się one od siebie różnią. Celem artykułu jest analiza definicji i źródeł oraz przedstawienie istoty prywatnych korzyści z tytułu kontroli w kontekście typologii zaproponowanych przez innych badaczy.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy zasad, na jakich w latach 2004-2013 opierało się działanie dotyczące ułatwienia startu w prowadzeniu gospodarstwa przez młodych rolników, i porównano je z zasadami przyjętymi w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Cechą charakterystyczną działania było utrzymanie tych samych kryteriów i wymogów w dostępie do premii, przy nieco zmienionej nazwie w obecnych ramach finansowych. W pierwszej perspektywie (2004-2006) w budżecie ustalono kwotę pomocy w wysokości 173,3 mln euro,, w wyniku czego przyznano premie 14,1 tys. młodych rolników, co odpowiadało ok. 0,7% ogólnej liczby gospodarstw o powierzchni przekraczającej 1 ha UR w Polsce. W kolejnych ramach finansowych wysokość wsparcia wzrosła do 420,0 mln euro, co dało możliwość przyznania premii 34,4 tys. młodych rolników, a liczba ta odpowiadała 2,1% liczby gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha UR. W obecnym okresie programowania (2014-2020) kwota wsparcia finansowego osiągnęła poziom 718,0 mln euro, co pozwoli na zrealizowanie płatności dla 72,0 tys. osób. Wysokość premii dla młodych rolników w naszym kraju pozostawała na poziomie dużo niższym od maksymalnych pułapów ustalonych przez Unię Europejską. (abstrakt oryginalny)
Systemy premiowe stosowane do wyznaczania wysokości wynagrodzenia uzależnionego od wielkości sprzedaży czy wartości osiąganych zysków często okazują się wykorzystywane przez sprzedawców niezgodnie z pierwotnymi założeniami zarządzających [2]. W ramach niniejszego artykułu podjęto próbę modyfikacji systemu premiowego w jednej z firm, która to modyfikacja ma na celu ukierunkowanie wysiłków sprzedawców na budowę wartości dodanej w firmie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Międzyrynkowe premie za wartość, wielkość i momentum na giełdach akcji
75%
Niniejszy artykuł koncentruje się na charakterystykach międzyrynkowych premii za wartość, wielkość i momentum na giełdach akcji. Przeprowadzone badanie poszerza stan wiedzy naukowej na dwa sposoby. Po pierwsze, dokumentuje funkcjonowanie efektów wskaźnika wartości księgowej do rynkowej, kapitalizacji i momentum na poziomie państw. Po drugie, wykazuje, że opisane efekty wzmacniają się nawzajem pozwalając budować portfele cechujące się ponadprzeciętnymi stopami zwrotu. Obliczenia bazują na notowaniach spółek z 66 państw w latach 2000-2013. (abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this article is to investigate the behaviours of the Ukrainian lending rate, deposit rate, and intermediation premium from January 2000 to January 2019, or the post-1999 era. Research Design & Methods: The Perron's (1997) endogenous unit root test, the Threshold Autoregressive model, and the Threshold Autoregressive Vector Error-Correction model are utilized to investigate the short-run dynamic and the long-run relationship between the commercial banks' lending and deposit rates to evaluate the intermediating function of the Ukrainian lending institution. Findings: The intermediation premium followed a stationary trend process with a structural break in July 2004. The Ukrainian banks react symmetrically to expansionary monetary policy and contractionary policy or economic shocks that pushed the intermediation premium out of its long-run path. Finally, the Granger-causality from the Ukrainian commercial banks' lending to the deposit rates is unidirectional, indicating the exogeneity of their lending rate from their deposit rate. This exogeneity hinders monetary policy, investment, and economic growth and, hence, social progress. Implications & Recommendations: The policy-makers should introduce programs to remove exogeneity from the banking sector. Policy prority should focus on rectifying pervasive corruption, which is one of the major causes for the operation of the shadow banking industry leading to the exogeneity in the economy.Contribution & Value Added: As far as it may be ascertained, there is no similar study; therefore, the methodology and findings of this investigation will close this gap in the literature and significantly contribute to the knowledge and literature. (original abstract)
W artykule przedstawione zostały rodzaje dodatków finansowych przyznawanych pracownikom - według raportów płacowych firmy AG TEST Human Resources. Ukazano różnice między wynagrodzeniem podstawowym a całkowitym na danych stanowiskach pracy oraz przyczyny tego zróżnicowania, przy danych świadczeniach pieniężnych i wykonywanych zawodach.
17
Content available remote Schyłek finansowo-premiowych systemów motywacyjnych
75%
Motywacja stanowi proces wyboru, jakiego dokonują ludzie między różnymi zachowaniami i formami aktywności, aby urzeczywistnić cele będące wynikiem cenionych przez nich wartości, a więc tego, co jest godne pożądania i co ma rzeczywistą bądź wyobrażalną zdolność do zaspokajania odczuwalnych potrzeb i aspiracji.(fragment tekstu)
Pracodawcy stosują różne sposoby, aby zmotywować pracowników do jak najbardziej wydajnej pracy. Najpopularniejsze z nich to premie uzależnione np. od wyników finansowych spółki czy indywidualnych wyników danego pracownika. Ostatnio pracodawcy coraz częściej wynagradzają samą obecność pracowników w pracy, stosując tzw. premie frekwencyjne. (fragment tekstu)
Obecne poglądy i trendy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi kładą nacisk na pracownika, jako na ten zasób firmy, od którego zależy sukces przedsiębiorstwa na rynku w bliższej i dalszej przyszłości. Takie założenie przyjmuje między innymi koncepcja strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi, która mówi, iż uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku jest w głównej mierze zależne od potencjału ludzkiego organizacji. Oczywiście, skuteczne wykorzystanie kapitału ludzkiego przez przedsiębiorstwo jest zależne od właściwej oceny efektów jego pracy oraz wynagrodzenia tych efektów pracy. Istnieją różne formy takiego wynagradzania - materialne i niematerialne. W odniesieniu do wynagrodzeń materialnych, zdecydowanie największą rolę pełnią, oprócz płacy zasadniczej, systemy premiowania. (fragment tekstu)
20
Content available remote Szacowanie efektu wielkości spółki na GPW w Warszawie
63%
W artykule przedstawiono badania dotyczące wpływu wielkości spółki na stopy zwrotu nadwyżkowe w stosunku do CAPM. W badaniu wykorzystano ceny akcji i stopy zwrotu spółek notowanych na GPW w Warszawie w latach 2002-2010. Wyniki pokazały, że istnieje słaby związek między kapitalizacją rynkową spółek i stopami zwrotu. Premia za wielkość została ponadto odwrócona, kiedy spółki o średniej i dużej kapitalizacji osiągnęły wyższe zwroty od spółek o niskiej kapitalizacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.