Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Books market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor analizuje rynek księgarski w Polsce, rozwój wydawnictwa Kurpisz s.c., podaje też listę największych wydawnictw książkowych w 1997 roku.
W dniach 12-13 maja w ramach Warszawskich Targów Książki odbyła się konferencja poświęcona tematyce rozwijającego się coraz szybciej rynku publikacji elektronicznych i e-książek. O szansach, zarówno edukacyjnych, jak i biznesowych, jakie niesie ze sobą upowszechnianie się tego typu mediów, nieuchronnych przemianach w sposobie postrzegania książek, nowych modelach czytelnictwa, a także zagrożeniach oraz czynnikach utrudniających popularyzację e-booków w Polsce dyskutowali m.in. wydawcy, przedstawiciele firm informatycznych i internetowych, specjaliści tworzący książki elektroniczne oraz prawnicy. (abstrakt oryginalny)
Upadek czytelnictwa w ostatnim ćwierćwieczu i jego dalsze postępowanie jest faktem. Stwarza to terminalne zagrożenie dla kondycji intelektualnej społeczeństwa i państwa. Mimo powszechności tego zjawiska i jego przyczyn (głównie ze względu na rozwój mediów elektronicznych, w tym zwłaszcza społecznościowych) nie jest ono nieodwracalne, czego dowodem jest duże jego zróżnicowanie w zależności od przeciwdziałań podjętych przez poszczególne kraje. Dlatego dobrze, że zostało ono dostrzeżone przez polski rząd i że od 2016 r. podejmowane są starania dla jego powściągnięcia. Są one jednak niewystarczające, albowiem nakierowane głównie na poprawę kondycji bibliotek, które jedynie w niewielkim stopniu są rezerwuarem pozyskiwania książek i których klientami są osoby czytelniczo aktywne. Musi zaś nastąpić aktywizacja obrotu księgarskiego (także obejmującego pozycje nienowe) oraz - przede wszystkim - pozyskiwanie dla czytelnictwa osób w tej mierze biernych. Wymaga to programu kompleksowego, o randze ustawowej. Jedynie w fazie wykonawczej i konkretnie określonej celowa jest aktywność administracji samorządowej. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Opłaty od urządzeń kopiujących i czystych nośników w prawie autorskim
61%
Opłaty od urządzeń kopiujących i czystych nośników pobierane są od producentów oraz importerów w celu pokrycia strat, jakie ponoszą uprawnieni z tytułu zwielokrotniania dóbr chronionych w prawie autorskim w ramach użytku prywatnego. Opłaty te uiszczane są co prawda przez podmioty, które same nie korzystają z dóbr chronionych w ramach użytku prywatnego, jednakże przy wprowadzeniu tych urządzeń i czystych nośników do obrotu mają możliwość przerzucenia tych opłat na osoby faktycznie korzystające z dóbr chronionych w ramach użytku prywatnego. Taki model rekompensowania uprawnionym strat ponoszonych w związku ze zwielokrotnianiem w ramach użytku prywatnego jest współcześnie powszechnie stosowany w zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i ocena rozwoju jednego z rynków kultury tzn. rynku książki w Polsce, z uwzględnieniem jego organizacji. Zaprezentowano instrumenty stosowane przez państwo oraz ich wpływ na rynek książki.
6
Content available remote Przerzucalność podatku od towarów i usług na rynku książek
61%
Głównym celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, kto (w krótkim okresie) poniósł ciężar podatku od towarów i usług nałożonego na książki. Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych empirycznych dotyczących rynku książki w Polsce w latach 2003-2012. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że wzrost stawki podatku na książki z 0% na 5% spowodował bardziej niż proporcjonalny wzrost ich cen, co wskazuje na nadprzerzucalność (overshifting) podatku na czytelników. Znacząca podwyżka cen książek doprowadziła do spadku ilości sprzedanych książek, co przełożyło się na rentowność wydawnictw. Istotny statystycznie spadek rentowności kapitałów własnych w wydawnictwach w roku 2011 w porównaniu z 2010, wynikający ze spadku przychodów ze sprzedaży, pozwala stwierdzić, że ciężar wyższej stawki podatku obciążył właścicieli wydawnictw. Pomimo obserwowanego po wzroście stawki podatku spadku poziomu wynagrodzeń zarówno w ujęciu nominalnym, jak i realnym nie ma podstaw, by uznać, że spadek ten jest istotny statystycznie. Na podstawie przeprowadzonych testów nie można jednoznacznie stwierdzić, że ciężar podatku został przerzucony na pracowników, choć nie można tego wykluczyć. Zmiana stawki podatku na książki powoduje zmiany nie tylko cen, lecz także ilości kształtujących równowagę. Na przerzucalność podatków nie powinno się patrzeć wyłącznie przez pryzmat zmiany cen. W analizie konsekwencji nałożenia (zmiany) podatków należy uwzględnić również ilości sprzedawanych, kupowanych towarów i usług, ponieważ zarówno cena, jak i ilość kształtują równowagę na rynku. Próba określenia wszystkich skutków zmian w prawie podatkowym, i to w ujęciu ex ante, powinna być wpisana w proces legislacyjny i stanowić integralną część tego procesu. (abstrakt oryginalny)
Boom książkowy z lat 1989-1993 się skończył. Wydawcy usiłują przetrwać.
Internet to technologia, która zdaniem dużej grupy osób miała przyczynić się do zmiany wielu aspektów naszej egzystencji. Wielkie nadzieje wiązano m.in. ze zmianą w sposobie funkcjonowania handlu. Idea technologii, która zmniejsza dystans między sprzedawcami, koszty poszukiwań najlepszej oferty oraz istotnie obniża koszty menu, bliska jest koncepcji konkurencji doskonałej. Model funkcjonowania rynku znany już od ponad stulecia miał szansę na zaistnienie w praktyce. Wielu badaczy spekulowało, że upowszechnianie się Internetu spowoduje, że rynki staną się bardziej efektywne, ceny będą na poziomie kosztów marginalnych i przede wszystkim będą to ceny ujednolicone, czyli dyspersja spadnie do zera. (fragment tekstu)
Atrakcyjność wydawnictw partworkowych polega na dodatkach (gadżetach). Z punktu widzenia wydawców najważniejsza jest jego seryjność. Bazując na zainteresowaniach kolekcjonerskich buduje się stałą grupę odbiorców.
Świat Książki nie reklamuje firmy, ale produkty. Reklamy umieszczane są w wysokonakładowej prasie kolorowej. Stosuje się mailing adresowy (podtrzymujący kontakt, do nieaktywnych członków klubu) i bezadresowy (formuła listu od prezesa plus minikatalog).
Wydawcy zaczęli wzorować się na działalności supermarketów i sklepów odzieżowych, gdzie decyzje o umieszczeniu na półce danego rodzaju produktu podejmuje się po uważnym przeanalizowaniu wyników badań konsumenckich.
Omówiono modele dystrybucji książek w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Artykuł wzbogacono rysunkami kanałów dystrybucji w poszczególnych krajach. Zasugerowano, że niektóre z rozwiązań zagranicznych rynków książki powinny być wzięte pod uwagę przez polskie wydawnictwa, księgarnie czy hurtownie.
Model reakcji na zagrożenie jest wartościowym narzędziem analizy procesów ewolucji form handlu detalicznego. Ułatwia on zrozumienie oraz przewidywanie zmian w relacjach pomiędzy nowymi a starymi formami sprzedaży oraz wskazuje źródła zachowań podmiotów zagrożonych. Zaproponowana metoda badawcza pozwala na analizowanie grup przedsiębiorstw handlu detalicznego wyspecjalizowanych branżowo, a także na dokonywanie porównań między nimi. (fragment artykułu)
14
Content available remote Marketingowe atrybuty rynku książki w gospodarce opartej na wiedzy
51%
Celem artykułu jest zbadanie na przykładzie studentów dziennych oraz studentów zaocznych posiadających kilkuletnie doświadczenie zawodowe, jakie są główne czynniki nabycia książki akademickiej i profesjonalnej, a także wskazanie narzędzi stosowanych w sprzedaży książek w gospodarce opartej na wiedzy. Problemy postawione w pracy dotyczą diagnozy czytelnictwa książek w Polsce wśród studentów kierunków humanistycznych, identyfikacji narzędzi marketingowych stosowanych przez wydawców oraz problematyki jakości oceny merytorycznej książki wraz z kosztem alternatywnym jej nabycia. (fragment tekstu)
Rynek książki w większości państw na świecie boryka się z problemami. Trwające od kilku lat niekorzystne zmiany to efekt szybkich przemian technologicznych i cywilizacyjnych, rezultat brutalnych praktyk konkurencyjnych, a także spadku poziomu czytelnictwa. Niezbędne wydaje się podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji w obszarze tak ważnym pod względem rozwoju społeczno-kulturowego, ale i gospodarczego. Pierwszym krokiem w tym procesie jest postawienie odpowiedniej diagnozy sytuacji w tym zakresie. Celem artykułu jest charakterystyka i próba oceny zmian zachodzących na rynku książki w Polsce. Przedstawiono najważniejsze dane statystyczne dotyczące rynku książki, a także podjęto próbę identyfikacji przyczyn niekorzystnej sytuacji i działań prewencyjnych. Ze względu na ograniczoną dostępność, przytaczane i analizowane dane statystyczne dotyczące rynku książki pochodzą z różnych okresów badawczych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rozwój rynku e-książki
51%
Artykuł omawia rozwój rynku e-książki i czytelnictwo e-książek w skali globalnej oraz w pięciu państwach: Francji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Autorka podnosi także problem piractwa e-książek, stawki podatku VAT na e-książki, jednolitego rynku cyfrowego oraz zwraca uwagę na self-publishing, jako rozwijający się segment rynku e-książki. (abstrakt oryginalny)
Problematyka zachowania konsumentów indywidualnych na rynku zyskała na znaczeniu w praktyce gospodarczej wraz z upowszechnieniem się wśród przedsiębiorstw orientacji rynkowej, sytuującej nabywcę w centrum zainteresowania i uzależniającej osiągnięcie sukcesu rynkowego od zapewnienia konsumentowi zadowolenia z nabywanych dóbr i usług skuteczniej i efektywniej niż konkurenci. Rynkowe zachowania konsumentów, będąc dziedziną skomplikowaną i rozległą, a w związku z tym trudną do pełnego rozpoznania, stanowią dla podmiotów gospodarczych obszar niepewności i związanego z nią ryzyka gospodarczego. Czynnikiem redukcji tego ryzyka jest z pewnością pozyskanie możliwie kompleksowych informacji dotyczących przejawów i uwarunkowań zachowań konsumentów, co wydaje się przesądzać o użyteczności i potrzebie przeprowadzania tego typu analiz. Autor przedstawia w artykule typy zachowań konsumentów indywidualnych na rynku książki. (abstrakt oryginalny)
Po okresie gospodarki planowej, z limitowaniem nakładów i koncesjonowaniem działalności wydawniczej, w latach 90. nastąpił rozkwit podaży książki. Wzrastająca liczba wydawców spowodował znaczne rozdrobnienie podaży co decyduje o konieczności działania istniejących podmiotów w warunkach silnej konkurencji na rynku. Jednocześnie zauważa się tworzenie się grup wydawców, głównie przez wykup mniejszych wydawnictw przez większe. W artykule podano łączne nakłady i liczbę wydanych tytułów w latach 1990-1999.
19
Content available remote Dyspersja cen książek na polskim rynku księgarń on-line
51%
Internet to technologia, która zdaniem wielu osób miała przyczynić się do zmiany licznych aspektów naszej egzystencji. Wielkie nadzieje wiązano m.in. ze zmianą w sposobie funkcjonowania handlu. Idea technologii, która zmniejsza dystans między sprzedawcami, koszty poszukiwań najlepszej oferty oraz istotnie obniża koszty menu, bliska jest koncepcji konkurencji doskonałej. Model funkcjonowania rynku znany już od ponad stulecia miał szansę na wykorzystanie w praktyce. Wielu badaczy spekulowało, że upowszechnianie się Internetu spowoduje, że rynki staną się bardziej efektywne, ceny będą na poziomie kosztów marginalnych i przede wszystkim będą to ceny ujednolicone, czyli dyspersja spadnie do zera.(fragment tekstu)
Polski przemysł kartograficzny dobrze radzi sobie z aktualizacją atlasów, planów miast i map, a jego kondycja ekonomiczna jest dobra. Branżę tę tworzą dziesiątki podmiotów gospodarczych trudniących się zaspokajaniem potrzeb regionalnych i nie więcej niż 5 podmiotów poważnie konkurujących na rynku ogólnokrajowym. Jedna z czołowych firm to Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych SA i jego największy rywal importowy Geocenter.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.