Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 330

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
W procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego coraz więcej zadań, leżących dawniej w kompetencjach państwa, jest przekazywane samorządom. Pochodzące ze źródeł scentralizowanych dotacje i subwencje, z reguły niewystarczające, muszą być uzupełniane środkami samorządów lokalnych. Ma to skłonić je do racjonalnego gospodarowania zasobami, pobudzania miejscowej przedsiębiorczości, skutecznej walki z ubóstwem. Służą temu takie rozwiązania systemowe, jak rosnący udział samorządów w podatkach dochodowych zebranych na ich obszarze, konstrukcja podatków lokalnych premiująca dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną i społeczną, możliwość emisji obligacji i zaciągania kredytów bankowych na sfinansowanie deficytu. Instrumenty te są tym skuteczniejsze, im lepsza jest koniunktura w gospodarce narodowej, gdyż w takich okresach zwiększa się wydajność fiskalnych źródeł, o czym świadczą dane z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego w latach 2006-2007(fragment tekstu)
Rozwój polityczno-instytucjonalnych modeli zadłużenia publicznego stanowi odpowiedź na ograniczoną zdolność wyjaśniania kształtowania się deficytu oraz długu publicznego przez normatywne modele ekonomiczne, m.in. zaproponowany przez Barro (1979) model "tax smoothing". Zarówno w tym ostatnim ujęciu, jak i w modelu keynesowskim deficyty budżetów publicznych powinny pojawiać się w okresach recesji, a w czasie dobrej koniunktury miałyby miejsce równoważące je nadwyżki budżetowe. Odchylenia od wspomnianego podejścia normatywnego starają się wyjaśniać modele odwołujące się do polityczno- -instytucjonalnych aspektów gospodarki środkami publicznymi. Należą do nich modele "wyborczego cyklu budżetowego". Celem niniejszego opracowania jest ocena zakresu i siły politycznego cyklu budżetowego w polskich gminach. W części pierwszej pracy przedstawiono istotę politycznego cyklu budżetowego. Następnie zaprezentowano zastosowaną metodę badania empirycznego, którego wyniki zostały omówione w ostatniej części opracowania(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest wykazanie, że kryzys zadłużenia suwerennego stanowi ostateczny dowód na konieczność powrotu do zasady zrównoważonego budżetu, proponowanej m.in. przez Jamesa Buchanana już w latach 70. ubiegłego wieku. Celem szczegółowym artykułu jest prezentacja zaleceń pochodzących z aktów prawnych reformujących pakt stabilności i wzrostu oraz traktatu fiskalnego, których zasadniczym celem jest skuteczniejsze zabezpieczenie się przed ryzykiem prowadzenia nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej, a także charakterystyka postulatów natury normatywnej w tym zakresie autorstwa Jamesa Buchanana.(fragment tekstu)
4
Content available remote Mìscevì bûdžeti ta ïh vpliv na formuvannâ Zvedenogo bûdžetu Ukraïni
100%
Omówiono rolę samorządów w tworzeniu budżetu Ukrainy.
Szczególny charakter finansowania działalności UE wynika z faktu, że kraje członkowskie przekazały na jej rzecz w całości lub w części niektóre poprzednio realizowane przez siebie funkcje. Realizacja tych zadań w ramach UE wymaga solidarnego finansowania, które możliwe jest dzieki budżetowi. Gospodarka budżetowa UE prowadzona jest zgodnie z ogólnymi zasadami legalności, prawidłowości oraz należytego zarządzania finansami. Istnieje pewna zbieżność zasad odnoszących się do krajowych zasad budżetowych i gospodarki wspólnotowej. Zbieżność ta jest ograniczona ze względu na odmienność budżetu UE w stosunku do budżetów krajowych. Wynika to nie tylko z ograniczonego zakresu zadań, jakie są realizowane z budżetu wspólnotowego, w stosunku do zadań realizowanych w ramach budżetów krajowych, ale także na przykład ze sposobu podejścia do deficytu budżetowego czy ze specyficznej procedury tworzenia budżetu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie siły wpływu wydatków inwestycyjnych na wydatki bieżące miast na prawach powiatu. By zrealizować ten cel, dokonano wprowadzenia teoretycznego, gdzie wskazano uzasadnienie wzrostu wydatków bieżących ze względu na wydatki inwestycyjne poniesione w latach ubiegłych. Wskazano także na rolę polityki inwestycyjnej oraz jej ukierunkowanie na wykorzystanie dostępnych, bezzwrotnych źródeł dochodów o charakterze grantowym. Z tego też względu za okres badawczy obrano lata 2004-2015, tj. obejmujące dwa okresy programowania unijnego. Analizę przeprowadzono z użyciem klasycznej metody najmniejszych kwadratów oraz metody o ustalonych efektach. Otrzymane wyniki potwierdzają, że istotny statystycznie wpływ na wydatki bieżące jednostek budżetowych mają przede wszystkim wydatki poniesione w roku poprzedzającym rok budżetowy oraz w latach wcześniejszych, co jest zgodne z założeniami badania.(abstrakt oryginalny)
W pewnej spółce właśnie zatrudnionemu menedżerowi postawiono zadanie weryfikacji kosztów marketingu. Ponieważ dotychczas nie prowadzono szczególnej ewidencji, menedżer poprosił o szczegółowe zestawienie dział finansowy, który do tej pory przekazywał informację zarządowi firmy o rodzajach tych kosztów. Dyrektor ds. Finansowych ustalił, że łączna kwota wydatków na marketing w ubiegłym roku wynosiła prawie 1,5 min zł. netto - zgodnie z zapisem na kontach księgowych. Taka informacja została przekazana również zarządowi. Po szczegółowym przeanalizowaniu faktur zakupowych okazało się, że 20% tej kwoty stanowiły różne zakupy administracyjne na potrzeby zarządu, 15% -typowe koszty reprezentacyjne, 20% - koszty, które trudno było sklasyfikować funkcjonalnie do jakiekolwiek działu. Okazało się, że jedynie 45% wydatków można traktować w wymiarze operacyjnego budżetu marketingu. Równocześnie stałą praktyką firmy było księgowanie różnych, nieprzypisywanych nigdzie kosztów - na kontach komórki marketingu.(abstrakt oryginalny)
"Miękkie" ograniczenia budżetowe są ważnym elementem kornaiowskiej analizy systemów ekonomicznych. Opiera się ona na założeniu, iż wydatki pieniężne nie mogą przekroczyć początkowego zapasu pieniędzy i wpływów uzyskanych ze sprzedaży. Omówiono tezę J. Kornai na temat "miękkich" ograniczeń pieniężno-budżetowych jako cechy strukturalnej gospodarki socjalistycznej.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników badań empirycznych dokonanych wśród uczestników studiów podyplomowych kierunków prowadzonych w języku angielskim na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Przeprowadzone badanie ankietowe miało za zadanie odpowiedzieć na pytania badawcze: czy i w jakim zakresie cena studiów podyplomowych wpływa na budżet domowy słuchacza studiów oraz jak koszt opłaty za studia podyplomowe rzutuje na wybór kierunku studiów. Jednocześnie postarano się ukazać, czy istnieje materialna (finansowa) wartość dodana (np. w postaci podwyżki) po ukończeniu studiów podyplomowych oraz jej ewentualny wpływ na wybór kierunku przez słuchacza. Przy próbie odpowiedzi na postawione pytania posłużono się studiami literatury z zakresu budżetu oraz przeprowadzono badanie ankietowe wsparte wywiadem wśród słuchaczy studiów podyplomowych(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Preferencje państw członkowskich wobec budżetu unijnego nowej Europy
100%
Celem niniejszej pracy była próba określenia preferencji płatników i beneficjentów netto w zakresie wielkości i struktury wieloletniego budżetu unijnego po 2020 r. oraz konsekwencji dla Polski wynikających z Brexitu i zmiany układu sił przetargowych w UE. Postawiono hipotezę, że zmiana układu sił między państwami członkowskimi po Brexicie wzmocni dotychczasowe tendencje do utrzymania status quo względem budżetu unijnego. Badania wykazały, że wraz z Brexitem oraz falą eurosceptyzmu następuje w Europie przewartościowanie założeń, na których opierał się dotąd projekt integracji europejskiej. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE osłabi obóz reform budżetu unijnego i instytucji unijnych. Będzie więc sprzyjać zachowaniu status quo w negocjacjach budżetowych. Zagrożeniem może być konsolidacja państw strefy euro, prowadząca do marginalizacji w procesie decyzyjnym innych państw(abstrakt oryginalny)
Spadek tempa wzrostu gospodarczego w latach 2008 i 2009 wywołał znaczące perturbacje w zarządzaniu finansami samorządów. W artykule podjęto próbę oceny wpływu kryzysu finansowego na kondycję finansową powiatów. Dokonano również analizy zarządzania gospodarką finansową powiatu wałeckiego, traktując tę analizę jako case oceny skutków kryzysu wpływających na parametry ostrożnościowe długu i deficytu oraz case oceny mechanizmów stabilizacji finansowej w powiecie. Powiat wałecki w okresie ostatnich lat, a w szczególności w latach 2005-2010, realizował wiele istotnych przedsięwzięć inwestycyjnych, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jego bardzo aktywnego rozwoju. Jako jeden z nielicznych w Polsce podjął próbę restrukturyzacji służby zdrowia w powiecie, co skutkowało przejęciem znacznych zobowiązań. W myśl planu restrukturyzacyjnego wykazano, że jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest połączenie Szpitala Powiatowego w W ałczu ze 107 Szpitalem Wojskowym w W ałczu. Powiat wałecki również jako jeden z pierwszych podjął przy współpracy z U niwersytetem Szczecińskim szerokie działania na rzecz wprowadzenia budżetowania zadaniowego oraz wieloletniej prognozy finansowej.(fragment tekstu)
Rok 2009 to rok gwałtownego spadku tempa wzrostu PKB oraz rok, w którym zaczęły obowiązywać znaczące zmiany systemowe w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutkowało to znaczącymi ograniczeniami w dochodach publicznych. Celem artykułu jest ocena roli nowelizacji budżetu państwa jako głównego instrumentu stabilizacji fiskalnej w 2009 roku, dotyczącej nie tylko samego budżetu państwa, ale całego sektora finansów publicznych. Wyniki analizy sytuacji fiskalnej sektora finansów publicznych w okresie kryzysu lat 2008-2009 stanowią w artykule bazę dla wskazania wyzwań polityki fiskalnej.(fragment tekstu)
13
100%
Ze względu na zróżnicowanie wprowadzanych działań, dużą liczbę potencjalnych beneficjentów oraz brak jednoznacznych mierników efektów wprowadzanych programów alokacja budżetu rozwoju obszarów wiejskich jest niezwykle trudnym zadaniem. Celem artykułu jest zbadanie możliwości zastosowania algorytmu sprawiedliwego podziału zaproponowanego przez Moulina (2003) do alokacji budżetu rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Wyniki alokacji, uzys kanej przy wykorzystaniu zaprezentowanej procedury, uwzględniają oceny skuteczności działań nadane przez beneficjentów oraz możliwości absorpcji środków. Ponadto zastosowanie algorytmu obiektywizuje proces decyzyjny, co powinno pozytywnie wpłynąć na akceptację programu wśród beneficjentów(abstrakt oryginalny)
Theoretical background: Participatory budgeting enables the co-creation of local budgets through discussions between residents and local authorities. Thanks to this, it is possible to implement those investments that are important for the local community. By voting, the citizens may participate in the process of creating local development. Purpose of the article: The purpose of the article is the diagnosis of the concept of public governance and tools used within the framework of co-management, with particular emphasis on the participatory budget on the example of the city of Lublin in 2015-2021. Research methods: The analysis covered existing data from budget resolutions of individual cities, reports from the Lublin Research Group and from Internet sources. The publication includes both quantitative and qualitative research. Main findings: The participatory budget of Lublin is characterized by a relatively high share of funds allocated to the implementation of tasks in total budget expenditure compared to other provincial cities in Poland. For several years, there has also been a noticeable decline in the turnout of people voting for projects under the participatory budget. Thanks to a detailed analysis of the functioning of the participatory budget of the city of Lublin, compared to other provincial cities in Poland, there is a need to promote the idea of social participation more strongly.
Artykuł przybliża problematykę miękkich i twardych ograniczeń budżetowych w kontekście ich możliwego wpływu na poziom zadłużenia podmiotów sektora subnational government. W opracowaniu szczególną uwagę zwrócono na istotę ograniczeń budżetowych, mechanizm ich powstawania oraz czynniki determinujące występowanie i charakter tego zjawiska. Wskazane zostały różnice pomiędzy miękkimi i twardymi ograniczeniami budżetowymi oraz kształtowaniem się poziomu długu sektora subnational government. Analizie poddano także zależności pomiędzy rodzajem ograniczeń budżetowych a formami wsparcia finansowego adresowanego ze strony państwa dla podmiotów sektora subnational government. Zaprezentowana została również komparatystyka rozwiązań przyjętych w zakresie miękkich i twardych ograniczeń budżetowych w Polsce i wybranych krajach. Analiza przypadków dotyczyła takich państw jak: Niemcy, Włochy oraz Szwecja.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto rozważania poświęcone politycznym uwarunkowaniom reform w sektorze finansów publicznych. Zjawisko określane jako polityczne cykle budżetowe ma swój praktyczny wyraz w przesuwaniu w czasie niezbędnych reform, których rezultatem powinno być obniżenie długu publicznego. Ogólnym założeniom rządowych dokumentów, w których deklaruje się sanację finansów publicznych, nie towarzyszą faktyczne zmiany w systemie podatkowym i strukturze wydatków publicznych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem tego artykułu jest przedstawienie przyjętych w amerykańskiej literaturze przedmiotu podział transferów, scharakteryzowanie ich konstrukcji oraz teoretycznych efektów ich stosowania. (fragment tekstu)
W czasie kryzysu zadłużeniowego w Europie, a również jeszcze w czasie trwania globalnego kryzysu finansowego, jasne okazało się, że dotychczasowe rozwiązania w zakresie zarządzania gospodarczego w UE są wysoce niesatysfakcjonujące. Po wielu działaniach mających charakter działań dość nieskoordynowanych i realizowanych na bazie ad hoc, również w poszczególnych państwach członkowskich, przyszedł czas na przeanalizowanie ram zarządzania gospodarczego w UE. Poniższy artykuł przedstawia chronologicznie rozwiązania, które przyjęto w ostatnich trzech-czterech latach w Europie. Artykuł rozpoczyna się od opisu tzw. sześciopaku, składającego się z pięciu rozporządzeń i jednej dyrektywy. Owe akty prawne mają na celu wzmocnienie dyscypliny w odniesieniu do polityki fiskalnej nie tylko w państwach strefy euro, ale i we wszystkich pozostałych państwach UE. Dotyczą również przeciwdziałania nadmiernym nierównowagom makroekonomicznym. Bardzo ważnym elementem sześciopaku jest tzw. semestr europejski, który powinien znacznie wzmocnić koordynację zarządzania gospodarczego w UE. Następnie przedstawiono Traktat o Stabilności, Koordynacji i Zarządzaniu. Wskazano, że nie będzie on obowiązujący, podobnie jak Pakt Euro Plus, dla wszystkich państw członkowskich. W zakończeniu opisany został najnowszy projekt, tzw. dwupak, który istotnie wkracza w procedurę ustalania budżetów w państwach strefy euro. W tekście nie uwzględniono Europejskiego Mechanizmu Stabilności, którego opis, choć ESM jest silnie związany ze wszystkimi inicjatywami legislacyjnymi i politycznymi, znacznie wykraczałby poza ramy niniejszego tekstu.(abstrakt oryginalny)
Podstawy oraz ramy działania instytucji Unii Europejskiej i jej państw członkowskich wyznaczają akty prawne ustanawiane na poziomie unijnym. Podstawy prawne na poziomie unijnym zawierają kluczowe normy w zakresie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej oraz stanowią główne wyznaczniki dla poszczególnych państw UE przy tworzeniu przez ich właściwe instytucje podstaw prawnych na poziomie krajowym. Celem pracy jest przedstawienie głównych podstaw prawnych dotyczących ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej na poziomie unijnym, co przyczyni się do zbadania wpływu tych przepisów na wykrywanie nieprawidłowości i nadużyć finansowych w UE.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Sectoral Determinants of Sub-Federal Budget Tax Revenues : Russian Case Study
100%
|
2019
|
14
|
nr 2
233-249
Research background: The research is based on the assumption that the sectoral structure of economy has a significant impact on the level and dynamics of sub-federal budget tax revenues. It distinguishes the following sectoral determinants of tax revenues in regions: the levels of tax return and tax absorption, inflation and economic growth in various economic activities.Purpose of the article: We aimed at assessment of contribution of economic activities and their determinants to the increase in tax revenues of sub-federal budgets of the Russian Federation in 2011-2015 compared to 2006-2010.Methods: Development of a four-factor additive-multiplicative model of the tax revenue formation in regions, application of the proportional and logarithm methods of factor analysis to assessment of contribution of various activities and their determinants to increase in tax revenues of sub-federal budgets, evaluation of inter-regional inequality of tax revenues growth based on the weighted coefficient of variation, and decomposition of this inequality using the A. Shorrocks technique.Findings & Value added: We identified activities that made the largest contribution to the increase in tax revenues of the Russian sub-federal budgets. We found that the inflation factor had a predominant positive effect on the growth of tax revenues, while the contribution of the economic growth factor was 4 times less; however, the situation in various activities differed significantly. Generally, changes of sectoral levels of tax return and tax absorption influenced negatively the regional tax revenues. In addition, they moved in opposite direction in the regions. Ultimately, the uneven change in tax returns and price levels in the mining and manufacturing activities of Russian regions made the greatest contribution to inter-regional inequality of the growth of subfederal budgets tax revenues. (original abstract)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.