Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 546

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet gospodarstwa domowego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wymagania i metodyczne podejście do obliczania wskaźników przepływów finansowych w sektorze gospodarstw domowych ukraińskiej gospodarki są uważane za istotne z punktu widzenia zachowania ich siły nabywczej. Autorka prezentuje w artykule metodyczne podejście do oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych na Ukrainie.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie przydatności liniowej aproksymacji prawie idealnego systemu funkcji popytu LA/AIDS do wyznaczenia elastyczności cenowych popytu dla wybranych grup artykułów żywnościowych. Parametry tego wielorównaniowego modelu oszacowano na podstawie danych z badania indywidualnych budżetów gospodarstw domowych w Polsce w 2006 roku. Próba roczna obejmowała 37 508 gospodarstw domowych. Uwzględniając oszacowane parametry równań modelu, wyznaczono elastyczności cenowe własne i mieszane dla wybranych produktów żywnościowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przybliżono podstawowe możliwości wyboru form przemieszczania się mieszkańców Szczecina z prawej na lewą stronę miasta. Ponadto wskazano jak kształtują się koszty transportu takich podróży oraz jaki jest czas ich trwania. Jednakże szczególną uwagę poświęcono określeniu wpływu samego faktu mieszkania na prawobrzeżu Szczecina na budżet domowy określonego gospodarstwa domowego. Na podstawie analizy kosztów transportu osoby, która codziennie pokonuje drogę do centrum zostały przedstawione miesięczne obciążenia budżetów domowych, wynikające z konieczności pokonywania odległości wynikających z nietypowych uwarunkowań geograficznych Szczecina.(abstrakt oryginalny)
The objective of this study is to determine the distribution of entrepreneurial orientation across districts, gender, education level, occupation, and experience levels in Kelantan, Malaysia. This study employs the cross- sectional approach and quantitative data were collected from 800 low-income household heads in Kelantan, Malaysia. It was found that the distribution of entrepreneurial orientation is the same across gender. However, findings reported a significant difference in the distribution of entrepreneurial orientation across districts, education level, occupation, and experience level. Policy makers should therefore focus on interactive programs in order to increase the level of entrepreneurial orientation among low-income household heads in the district of Jeli, those who never attended school, the unemployed, and those who reported to have no experience as they scored the lowest mean rank.(original abstract)
Strukturę wydatków ludności i jej regionalne zróżnicowanie określono, jak to już uprzednio napisano i co miało miejsce w całości niniejszego opracowania, przy uwzględnieniu 12 kategorii wydatków obejmujących: (1) żywność i napoje bezalkoholowe, (2) napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, (3) odzież i obuwie, (4) mieszkanie i nośniki energii, (5) wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego, (6) ochronę zdrowia, (7) środki łączności, (9) koszty transportu, (10) edukację, (11) restauracje i hotele oraz (12) pozostałe wydatki. Podczas gdy w analizie poziomu wydatków posłużono się ujęciem wartościowym, czyli kwotami pieniędzy przeznaczonymi przez mieszkańców poszczególnych regionów na poszczególne kategorie wydatków, tak w ujęciu strukturalnym zastosowano ujęcie relatywne (procentowe). Dla całego kraju i oddzielnie dla każdego województwa obliczono, jaki odsetek ogólnych wydatków przypadał na poszczególne ich kategorie (12) - i takie dane stanowiły przedmiot dokładnej analizy
6
100%
This article proposes a technique of facilitating life-long financial planning for a household by finding the optimal match between systematic investment products and multiple financial goals of different realization terms and magnitudes. This is a multi-criteria optimization. One of the objectives is compliance between the expected term structure of cumulated net cash flow throughout the life cycle of the household with its life-length risk aversion and bequest motive. The second is financial liquidity in all periods under expected values of all stochastic factors. The third is minimization of net cash flow volatility. The fourth is minimization of costs of the investment plan combination. The result is a set of systematic-investment programs with accompanying information which programs are destined to cover which financial goal. Payoffs of one program may be used to cover more than one goal and the order may be other than sequential. An original goal function, constructed to suit conditions and assumptions of the proposed household financial plan model, is presented as an optimization procedure. (original abstract)
W prezentowanym artykule przedstawiamy analizę odnoszącą się do zmian liczby i struktury badanych budżetów w latach 1993-2011 według: przynależności do grupy społeczno-ekonomicznej, wielkości gospodarstwa, województw.(fragment tekstu)
8
100%
Wraz z rozwojem gospodarczym powstają zasoby majątkowe gospodarstw domowych. Im dłuższy okres pokojowego rozwoju kraju, tym większa wartość zakumulowanego majątku. Wielkość majątku i jego rozłożenie w ramach społeczeństwa mają pewien wpływ na wielkość PKB i jego podział, w tym na strukturę zatrudnienia. Rozkład majątku w ramach społeczeństwa jest nieproporcjonalny i odpowiada regule V. Pareto. W Polsce, po transformacji ustrojowej, nastąpił znaczny wzrost majątku gospodarstw domowych, niemniej w odniesieniu do poziomu, jaki osiągnął w krajach Europy Zachodniej, jego średnia wielkość jest niezbyt wysoka. Natomiast w odniesieniu do zamożności społeczeństw w krajach Europy Centralnej i Wschodniej polskie społeczeństwo wypada - ogólnie rzecz biorąc - lepiej niż te, w których poziom PKB na głowę jest niższy, i gorzej niż te, w których poziom PKB na głowę jest wyższy (Słowenia, Czechy, Estonia i Węgry). Polskie społeczeństwo ma przy tym stosunkowo wysoki wskaźnik zadłużenia licząc do wartości majątku. Wynika to głównie z wyjątkowo dużej skłonności do posiadania na własność siedziby - mieszkania lub domu. Rozłożenie majątku w Polsce, tak jak w większości krajów, nie jest równomierne, jakkolwiek wskaźnik Giniego dla majątku jest o kilka punktów niższy niż w Europie jako całości i znacznie niższy niż wskaźnik obliczony dla całego świata. Najniższe wskaźniki tego typu w regionie mają Słowacja i Słowenia. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie w gospodarkach rynkowych rośnie znaczenie automatycznych narzędzi fiskalnych w procesie stabilizacji makroekonomicznej. Wynika to głównie z ich właściwości, a w szczególności roli należących do tej grupy podatków bezpośrednich w kształtowaniu popytu efektywnego oraz jego części składowych. Oznacza to, że również w gospodarce polskiej mogą i powinny być wykorzystywane te instrumenty, zwłaszcza w procesie oddziaływania na zmiany aktywności gospodarczej, równowagę na rynku pracy czy na dynamikę procesów inflacyjnych. Jak wynika z analizy przeobrażeń polskiego systemu fiskalnego w okresie transformacji, w najwyższym stopniu automatyczne oddziaływanie stabilizacyjne powinny wykazywać podatki dochodowe od osób prawnych (CIT) i od osób fizycznych (PIT). Podatki pośrednie VAT i akcyza należą głównie do grupy narzędzi dyskrecjonalnych, gdyż ich stosowanie zależy przede wszystkim od bieżącej sytuacji budżetowej i związanych z nią decyzji organów ustawodawczych i wykonawczych. Oczekiwań dotyczących działania podatków bezpośrednich, a odnoszących się do gospodarki polskiej nie potwierdzają jednak otrzymane dla lat 2000-2014 wyniki analiz empirycznych. Wynika z nich, że dynamika dochodów podatkowych ogółem i dochodów z podatków CIT i PIT jest opóźniona w stosunku do danych określających stabilizację makroekonomiczną sfery realnej i nominalnej. Może to oznaczać, że jest ona raczej konsekwencją sytuacji gospodarczej, a nie czynnikiem kształtowania równowagi. Otrzymano wprawdzie istotne wartości wskaźników korelacji, które wyprzedzały zmiany w sferze realnej gospodarki polskiej, ale ich wartości były niższe niż w przypadku istnienia opóźnień. Wskazuje to, że w warunkach naszego kraju w badanym okresie automatyczne narzędzia polityki fiskalnej nie działają stabilizująco, a są wynikiem zmian aktywności gospodarczej. Rola zmian podatków CIT i PIT w kształtowaniu inflacji w Polsce jest nieistotna statystycznie i jest relatywnie mniejsza niż w przypadku zmian sytuacji na rynku pracy. (fragment tekstu)
Podatek od towarów i usług VAT jest jednym z najpowszechniejszych podatków. Przepisy regulujące zagadnienia związane z podatkiem VAT zostały wprowadzone Ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), która budzi duże kontrowersje, zniechęca skomplikowaniem i wielością nowych rozwiązań. Najpowszechniejszym sposobem rozliczania podatku VAT w gospodarstwie jest system ryczałtowy. Biorąc jednak pod uwagę dostępność funduszy unijnych skierowanych dla rolnictwa i chęć ich wykorzystywania przez właścicieli gospodarstw coraz powszechniejszy staje się system rozliczania podatku VAT na zasadach ogólnych. Dla gospodarstwa rolnego wybór odpowiedniego sposobu rozliczania może stać się kluczowym czynnikiem wpływającym na uzyskiwane przez gospodarstwo krótkookresowe wyniki ekonomiczne. Celem pracy było przedstawienie wpływu sposobu rozliczania podatku oraz wprowadzonych od 2011 r. zmian w stawkach podatku VAT na decyzje podejmowane przez przykładowe gospodarstwo rolne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia dochody gospodarstw domowych w Polsce w 1994 r.
Celem artykułu jest zbadanie, czy system podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce różni się od analogicznych systemów w krajach wysoko rozwiniętych z punktu widzenia redystrybucyjnergo efektu tego podatku. Przeprowadzona analizauwzględnia progresywny charakter podatku dochodowego oraz wpływ, jaki na redystrybucyjny efekt tego podatku wywiera zjawisko tzw. czystej nierówności poziomej, czyli nierównego traktowania płatników podatku o takim samym dochodzie brutto. Dokonana ocena pokazała, że występujący w Polsce szeroki zakres nierównego traktowania podatkowego gospodarstw silnie obniża redystrybucyjny efekt podatku dochodowego - przy braku ulg i zwolnień podatkowych efekt ten wzrósłby aż do 135,94 procent swojej faktycznej wartości. Wyniki uzyskane dla Polski pokazały, że na tle 12 państw OECD Polska cechowała się najsłabszym ostatecznym efektem redystrybucyjnym właśnie w następstwie bardzo silnego nierównego traktowania podatkowego.
16
Content available remote Wydatki gospodarstw 50+ na zagospodarowanie czasu wolnego - analiza statystyczna
76%
Celem badań, których wyniki zamieszczono w artykule, jest statystyczna analiza i modelowanie wydatków związanych z zagospodarowywaniem czasu wolnego. Do kwantyfikacji prawidłowości w kształtowaniu się tych wydatków pod wpływem wybranych zmiennych objaśniających wykorzystano model potęgowo-wykładniczy. Badanie dotyczyło 2014 roku, a zintegrowany zbiór danych obejmował 20 607 gospodarstw domowych, w których głowa gospodarstwa miała 50 lat i więcej. Analizę przeprowadzono na podstawie zbioru jednostkowych danych nieidentyfikowalnych o budżetach gospodarstw domowych, które zostały odpłatnie udostępnione przez GUS. W badaniu stwierdzono istotny dodatni wpływ poziomu wydatków ogółem na osobę, a ujemny liczby osób w gospodarstwie. Statystycznie istotne okazały się również wpływ klasy miejscowości zamieszkania, subiektywna oceny sytuacji materialnej gospodarstwa oraz wykształcenie i wiek głowy gospodarstwa domowego(abstrakt oryginalny)
Na podstawie danych pochodzących z badania budżetów gospodarstw domowych dotyczących ilościowego spożycia artykułów żywnościowych podjęto próbę oceny jego zróżnicowania w 2008 r. Przeprowadzono badanie zgodności spożycia zaobserwowanego w gospodarstwie domowym z wzorcem opracowanym na podstawie norm żywieniowych. Wyniki analizy potwierdziły istnienie różnic w spożyciu artykułów żywnościowych w Polsce zarówno w układzie województw, klasy miejscowości zamieszkania, jak i subiektywnej oceny sytuacji materialnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie głównych społeczno-ekonomicznych determinant aktywności fizycznej. (...) W opracowaniu wyznaczono względny wpływ czynników ekonomicznych i demograficznych na zapotrzebowanie na zajęcia sportowe w Polsce. W tym celu wykorzystano dwa duże zbiory danych społeczno-ekonomicznych: Badanie budżetów gospodarstw domowych (BBGD) i dodatkowe dane na temat uczestnictwa w sporcie, uzyskane z badania modułowego Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej. W szczególności jesteśmy zainteresowani określeniem względnego wpływu takich cech, jak wiek: wykształcenie, miejsce zamieszkania i poziom dochodu na prawdopodobieństwo udziału w zajęciach sportowych oraz spojrzenie na ekonomiczne i społeczne uwarunkowania uczestnictwa w sporcie. Chcemy sprawdzić, czy profil uczestnika zajęć sportowych jest podobny do wskazywanego w innych badaniach oraz czy istnieją niepowtarzalne cechy charakterystyczne dla Polski. (...)Czy niski poziom dochodów działa jako istotna bariera do uprawiania sportu oraz czy istnieją regionalne różnice w uczestnictwie sportowym? Analiza koncentruje się wokół jedenastu najbardziej popularnych dyscyplin sportowych wśród osób dorosłych. (fragment tekstu)
Stopień zaspokojenia potrzeb zagospodarowania materialnego opisano w prowadzonym badaniu przez 8 zmiennych typu efektywnościowego oraz 10 zmiennych typu infrastrukturalnego. Wszystkie zmienne mają przy tym charakter stymulant. Zmienne typu efektywnościowego określają zasoby dóbr trwałego użytku będąc w posiadaniu gospodarstw domowych (ludności). Natomiast zmienne typu infrastrukturalnego, w omawianym kompleksie grup potrzeb, charakteryzują dostępność zakupu dóbr materialnych oraz dostępność usług naprawczych.
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.