Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet socjalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zabezpieczenie społeczne we współczesnych gospodarkach jest wyrazem zaangażowania państwa w stwarzanie warunków bezpieczeństwa ekonomicznego i socjalnego jednostki. Brak możliwości samodzielnego zagwarantowania sobie przez jednostkę środków materialnych zapewniających podstawy egzystencji, jej bezpieczeństwo i rozwój stanowi we współczesnych systemach kryterium uprawniające do korzystania ze świadczeń dostępnych w ramach zabezpieczenia społecznego. Analiza odpowiednich wielkości makroekonomicznych w odniesieniu do poszczególnych krajów Unii Europejskiej (UE) pozwoli na pokazanie skali i struktury wydatków na zabezpieczenie społeczne w krajach unijnych i dokonujących się w tej dziedzinie zmian. (fragment tekstu)
2
Content available remote Prawne aspekty pomocy społecznej
84%
W artykule omówiono tematykę prawa stosowanego w pomocy społecznej. Artykuł ten przybliża pojęcie pomocy społecznej, przedstawia etykę zwodu pracowników socjalnych oraz akcentuje etyczną odpowiedzialność pracownika socjalnego wobec klienta. Ukazanie podmiotów uprawniających do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej oraz zasad ich przyznawania. (abstrakt oryginalny)
Budżet na rok 2007 jest strategiczny dla koalicji rządzącej. Jest on też przedmiotem surowej krytyki opozycji. Kotwica budżetowa i generalnie większe przychody są nie lada atutem, choć okupionym większymi wydatkami. I to właśnie na tych wydatkach skupia się cała krytyka wobec dokumentu budżetowego. Przewidziano w nim bowiem jednorazowe zapomogi dla emerytów na łączną sumę 100 mln zł. Sejm zaakceptował także zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji podwyżki dla nauczycieli. W przyjętej przez posłów poprawce do budżetu podniesiono tak zwaną stawkę bazową do 1835 złotych. To właśnie od tej kwoty będą liczone pensje dla nauczycieli, w zależności od ich kwalifikacji i stażu pracy. Artykuł jest omówieniem budżetu Polski na rok 2007.
4
84%
W artykule podjęto tematykę wpływu konsolidacji finansowej budżetu państwa na poziom nierówności ekonomicznych. Przedstawiono badania empiryczne sugerujące, że zmiana wydatków publicznych na cele socjalne nie zawsze posiada takie same implikacje dla dysproporcji dochodowych oraz, że poziom nierówności zależy od stopnia redystrybucji i skuteczności tych wydatków, od tego, czy skierowane są one na zwalczanie nierówności frustrujących czy aktywizujących. Zaprezentowane zostały także przykłady działań zaproponowanych w raporcie OECD, które zmniejszając dysproporcje ekonomiczne mają także pozytywny wpływ na kondycję finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
Początki tworzenia budżetu socjalnego w Niemczech przypadają na drugą połowę lat 60. Świadczenia z pomocy społecznej dzieli się w Niemczech zasadniczo na dwie grupy: wspieranie osób bez dochodów oraz pomoc w specyficznej sytuacji życiowej. Niestety, choć Niemcy pod względem wydatków socjalnych plasują się na trzecim miejscu w Europie, w Polsce nadal brakuje przejrzystego mechanizmu tworzenia i korzystania z budżetu socjalnego.
Mimo, iż pod względem PKB zajmujemy 13. miejsce w Europie, Polska jest 8. krajem pod względem wydatków na pomoc publiczną. Tylko w 2001 r. przeznaczyła na ten cel 10,86 mld zł. Kraj nasz zdołał dołączyć do traktatu akcesyjnego tylko siedem programów udzielania pomocy publicznej i tylko one uznawane będą za legalną formę wsparcia.
Zadaniem artykułu była ocena konkurencyjności celów w polityce rolnej, które realizowane były poprzez wydatki zapisane w ustawach budżetowych w Polsce w latach 1997-2008. Badania dotyczą długiego, 12-letniego okresu z podziałem na lata przed i po akcesji Polski do UE. Wprowadzenie stanowi omówienie makroekonomicznych uwarunkowań konkurencyjności sektora rolnego w Polsce. Przyjęto, iż konkurencyjności celów w budżecie rolnym determinowana jest ograniczonością środków i alternatywnością wydatków budżetowych, i oceniana będzie przez pryzmat dynamiki wydatków. Porównano wydatki na cele stabilizacji rynków rolnych i modernizacji rolnictwa z wydatkami na cele społeczne (socjalne) zapisane w KRUS. W podsumowaniu sformułowano wnioski dotyczące priorytetowych (konkurencyjnych) celów w budżecie rolnym oraz drugoplanowych, co dokumentują odpowiednie zmiany i tendencje w wydatkach budżetowych przed i po integracji z UE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.