Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 289

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżetowanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
|
|
nr 2
153-167
Dobrowolność stosowania systemu budżetowania sprawia, że w praktyce zakres jego wykorzystania oraz stosowane metody budżetowania są bardzo różne. Celem artykułu jest przedstawienie stosowanych w praktyce gospodarczej metod budżetowania. Zaprezentowany w artykule podział na metody tradycyjne i współczesne jest podziałem umownym. Autor prezentując współczesne kierunki rozwoju metod budżetowania chciał podkreślić, że zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw jak i zmiany zachodzące w samych przedsiębiorstwach powodować będą, że proces budżetowania w sposób ciągły będzie się zmieniał i udoskonalał.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie porusza problematykę wspierania funkcji zarządzania przez fazy budżetowania. Przedstawia ono relacje faz tworzenia, realizacji oraz kontroli budżetów z funkcjami: planistyczną, organizacyjną, kontrolną i motywacyjną zarządzania. W efekcie rozważań ustalono, że funkcje planistyczna, kontrolna i motywacyjna są wspierane w sposób bezpośredni przez proces budżetowania. Natomiast funkcja organizacyjna nie ma bezpośrednich związków z budżetowaniem.(abstrakt oryginalny)
Budżetowanie stanowi instrument rachunkowości zarządczej, generujący wielowymiarowe zbiory informacji o sytuacji finansowej i majątkowej przedsiębiorstwa. Wdrożenie koncepcji budżetowania dopasowanej do wielkości i charakteru działalności oraz formy prowadzonej rachunkowości pozwala na poprawę efektywności funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Istnieje zatem możliwość wypracowania koncepcji budżetowania dostosowanej do uwarunkowań mikroprzedsiębiorstwa handlowego Optimum opodatkowanego na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Takie działanie pozwoli na planowanie poziomu rentowności i płynności finansowej, które stanowią podstawowe determinanty przetrwania na rynku, zdobycia przewagi konkurencyjnej i rozwoju.(abstrakt oryginalny)
|
2017
|
nr 127
299-308
Wydziały działalności pomocniczej, wydziały wspierające realizację zadań statutowych, do których powołano przedsiębiorstwo, generują określone koszty. Poziom tych kosztów zależy od wielu czynników. Przykładowo znaczne zużycie parku maszynowego może się wiązać z koniecznością częściej wykonywanych konserwacji i napraw. Wydziały te mogą również świadczyć usługi bezpośrednio zewnętrznym odbiorcom, przyczyniając się do zwiększenia przychodu przedsiębiorstwa. Koszty wykonywanej przez wydziały działalności pomocniczej usług rejestrowane są na kontach układu kalkulacyjnego kosztów. Rozliczenie kosztów poszczególnych wydziałów działalności pomocniczej odbywa się za pomocą przyjętej w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa metody. Artykuł przedstawia doświadczenia i wskazuje na konieczność stosowania cen wewnętrznych w procesie rozliczania kosztów wydziałów działalności pomocniczej. Zastosowanie cen wewnętrznych wiąże się z zachowaniem określonych zasad: kalkulacji wstępnej zleconej usługi i rozliczenia kosztów tej usługi za pomocą faktury wewnętrznej. Wdrożenie fakturowania wewnętrznego wymaga zmian organizacyjnych oraz księgowań na kontach "Obroty wewnętrzne" i "Koszty obrotów wewnętrznych", co zaprezentowano w artykule.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wykorzystanie budżetowania w modelu rachunkowości zarządczej
100%
Podstawą zarządzania jest planowanie. "Bez planowania nie ma skutecznego motywowania i dokładnego kontrolowania". Metodą bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem określającą zasady planowania i wykorzystywania środków finansowych w celu efektywnego wykonania zadań produkcyjnych jest budżetowanie, którego koncepcja pojawiła się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem w tej dziedzinie był Pierre du Pont, który wprowadził w swoim przedsiębiorstwie systematyczne procedury budżetowania operacyjnego i kapitałowego. Jednak pierwsze prace teoretyczne, traktujące o problemach budżetowania, pojawiły się dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku jako jeden z elementów rozwijającej się rachunkowości zarządczej. Celem artykułu jest przedstawienie wykorzystania budżetowania w modelu rachunkowości zarządczej.(fragment tekstu)
Budżetowanie działalności operacyjnej ma istotne znaczenie jako element procedury planowania działalności gospodarczej. Działania związane z procedurą budżetowania mają sprzyjać odpowiedniemu rozłożeniu wydatków i planowanych przychodów w segmentach czasu. Na tej podstawie odróżnia się budżety operacyjne od strategicznych. W budżetach operacyjnych przeprowadza się procedurę planowania finansowego dla okresu jednego roku. Budżetowanie staje się też elementem zarządzania przedsiębiorstwem, a zarządzanie finansami - elementem zarządzania budżetowego. (abstrakt oryginalny)
Działalność przedsiębiorstw budowlanych uwarunkowana jest szeregiem determinantów specyficznych dla branży, wśród których istotne znaczenie ma zleceniowy charakter ich działania. Zlecenia budowlane mogą być traktowane jako odrębne projekty, a odpowiednie nimi zarządzanie zapewnia realizację interesów przedsiębiorstwa oraz zleceniodawców. Kluczowym instrumentem warunkującym zarządzanie projektami jest budżetowanie, które zapewnia scalenie kolejnych etapów tego procesu przy uwzględnieniu podstawowych jego parametrów: zakresu, czasu, kosztów oraz dodatkowo jakości. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji budżetowania projektu wybranego przedsiębiorstwa budowlanego jako instrumentu zarządzania projektami(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono cele i zadania rachunku kosztów we współczesnym systemie rachunkowości i w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ponadto zaprezentowano mankamenty rachunku kosztów rzeczywistych, które nie współgrają z procesem budżetowania operacyjnego. Autorka przedstawiła propozycje kierunków przekształceń w rachunku kosztów rzeczywistych w przedsiębiorstwie produkcyjnym, których celem jest dostosowanie do wymogów budżetowania. Wskazała, jak istotne jest współdziałanie narzędzi rachunkowości finansowej z narzędziami rachunkowości zarządczej dla uzyskania informacji pozwalających na optymalizację efektów podejmowanych decyzji.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7
183-192
Budżetowanie kapitałowe jest procesem bardzo złożonym. Celem opracowania jest próba umiejscowienia teorii finansowania przedsiębiorstw w teorii budżetowania kapitałowego. W literaturze przedmiotu kwestia źródeł finansowania przedsiębiorstw i ich hierarchii jest podejmowana bardzo szeroko. W teorii finansów przedsiębiorstw wskazywano zarówno na wyższość źródeł wewnętrznych nad zewnętrznymi jak i odwrotnie. Na tym tle podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy możliwym jest jednoznaczne odniesienie teorii źródeł finansowania do definicji budżetowania kapitałowego?(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
269-276
Zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstw wymagają również rozważenia charakteru usprawnień w procesie budżetowania. Prace nad modyfikacjami procesu budżetowania dotyczyć powinny zarówno metod i środków działania, jak i funkcji, jakie powinien pełnić ten proces. Budżetowanie nie zastąpi jednak wszystkich narzędzi rachunkowości zarządczej, dlatego też nowoczesne narzędzia zarządzania powinny raczej uzupełniać proces budżetowania, a nie stanowić dla niego alternatywy.(abstrakt oryginalny)
Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga zastosowania odpowiednio dobranych metod i narządzi, które umożliwią wykonanie jego planów. Plany te zawierają sformułowane cele oraz sprecyzowane czynniki, od których zależy ich osiągnięcie. Jednym z narzędzi, które stosują przedsiębiorstwa w celu wspomagania realizacji przyjętych planów jest budżetowanie. Jest ono związane z modelowaniem przyszłości przedsiębiorstwa. Pozwala ono podejmować właściwe decyzje we właściwym czasie. W opracowaniu przybliżono tematykę budżetowania stanowiącego instrument weryfikacji stopnia realizacji założonych celów przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wady i zalety budżetowania rocznego (operacyjnego). Na przykładzie Kompanii Spirytusowej "Wratislavia" Polmos Wrocław S.A. scharakteryzowano narzędzia budżetowania, ze szczególnym uwzględnieniem metod analizy i sposobów interpretacji odchyleń.
Budżetowanie jest jednym z podstawowych narzędzi planowania, bez którego nie można prawidłowo organizować, motywować czy dokładnie kontrolować działalności zakładu opieki zdrowotnej. Do głównych celów budżetu można zaliczyć: wspieranie planowania rocznej działalności, koordynacja działalności ośrodków odpowiedzialności, kierowanie działalnością przedsiębiorstwa, motywowanie i ocena kierownictwa. W obecnej sytuacji w zakładach opieki zdrowotnej konieczne jest wprowadzenie nowoczesnego budżetowania, bez którego praktycznie nie można zarządzać tymi jednostkami. (fragment tekstu)
|
|
nr 19
197-206
W budżetowaniu zarówno operacyjnym jak i kapitałowym występują założenia początkowe, dotyczące zarówno sytuacji wewnętrznej przedsiębiorstwa jak i warunków stworzonych przez otoczenie i koniunkturę gospodarczą. Ustalenia te dotyczą przykładowo przyjętych wielkości sprzedaży bazującej na zdolności produkcyjnej, chłonności rynku, cen produktów, kursów walut jeżeli dokonuje się transakcji kupna-sprzedaży za granicę, stopy procentowej, stopy podatkowej, przewidywanych nakładów inwestycyjnych i innych wydatków kapitałowych, przyrostu kapitału pracującego netto, kosztów operacyjnych i finansowych i innych. W momencie ustalania budżetu wyjściowego przyjmuje się określone wielkości tych parametrów. W trakcie prac nad budżetem występuje potrzeba zmiany tychże parametrów i opracowania nowych wersji budżetu. Pomocnym może być tutaj Excel dostarczający takich narzędzi jak opcja Analiza symulacji a w niej scenariusze i szukaj wyniku a także Solver.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwem w obecnych uwarunkowaniach rynkowych jest niezwykle złożone. Działania będące wynikiem podejmowania decyzji na najwyższym szczeblu obejmują różnorodne procesy, takie jak: proces działalności podstawowej, procesy pomocnicze, proces sprzedaży i marketingu, proces logistyki oraz procesy zarządzania. Kluczem do koordynacji wszystkich typów działalności i procesów wewnętrznych przedsiębiorstwa jest sporządzanie odpowiednich planów działania. W warunkach gospodarki rynkowej prawidłowe planowanie i kontrola działalności przedsiębiorstwa staje się koniecznością oraz fundamentalnym elementem sprawnego zarządzania. (fragment tekstu)
|
|
nr 19
123-132
W procesie podejmowania decyzji istotną rolę odgrywa planowanie, które jest jednym z elementów zarządzania. Liczbowym wyrażeniem planu działania jednostki gospodarczej jest budżet. Budżetowanie to poruszanie się w przyszłości, wiąże się więc z ryzykiem. Ryzyko to jest uzależnione od wielu czynników, zarówno o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Dla sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem jest niezbędne jego uwzględnienie w budżetowaniu. W artykule przedstawiono pojęcie ryzyka oraz jego rodzaje. Ukazano również wpływ ryzyka na system budżetowania działalności przedsiębiorstwa oraz zarządzania nim.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 19
339-353
Do tradycyjnych metod zarządzania zalicza się budżetowanie. Spośród różnych definicji tego terminu na uwagę zasługuje następująca: "budżetowanie działalności jest metodą zarządzania posiadanymi środkami pieniężnymi w danym przedziale czasu, przy wykorzystaniu określonych metod i środków działania stosowanych przy realizacji budżetowanej działalności". W literaturze przedmiotu i wśród części menedżerów spotyka się pogląd, że w aktualnych warunkach budżetowanie jest zbędne a budżet nie spełnia kryterium narzędzia użytecznego. Celem artykułu jest przedstawienie zalet i wad tworzenia operacyjnego budżetu ogólnego i jego części, skuteczności kontroli realizacji budżetu oraz kierunków zmian w tym zakresie. (fragment tekstu)
|
2008
|
nr 11
327-339
Opracowanie syntetycznie przedstawia rolę, jaką może pełnić budżetowanie w systemie informacyjnym rachunkowości w małym przedsiębiorstwie. Zaprezentowane zostały cele i funkcje budżetowania wraz z wyzwaniami, jakie może nieść wdrożenie tego narzędzia w niewielkiej organizacji. W artykule postawione zostały pytania dotyczące istoty budżetów w podmiotach, które nie do końca czasami zdają sobie sprawę z istnienia potrzeby zarządzania kosztami i przewidywania przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie możliwości wykorzystania systemów informatycznych controllingu do budżetowania kosztów i przychodów przedsiębiorstwa. Opisano w nim niezbędne zmiany organizacyjne, które należy wprowadzić, by funkcjonowanie budżetowania przebiegało sprawnie i efektywnie. Zwrócono uwagę na ryzyka związane z wdrożeniem systemu informacyjnego controllingu, a także zestawiono najczęściej spotykane nieprawidłowości występujące w procesie budżetowania. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie budżetów przy podejmowaniu decyzji oraz kontrolowaniu ich skutków jest w wielu polskich przedsiębiorstwach niedoceniane. Może być to wynikiem malej stabilności polskiego rynku, ograniczającej decydentom możliwość skutecznego planowania oraz słabej znajomości metod i zasad sporządzania budżetu. Niemniej jednak budżetowanie jako metoda nowoczesnego zarządzania zyskuje sobie coraz większą ilość zwolenników, zwłaszcza w młodych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.