Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budgetary policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Indeks restrykcyjności polityki monetarnej (Monetary Condition Index, MCI) wyznaczany jest w Polsce od kilku lat. Opiera się on na zmianach poziomu realnych stóp procentowych oraz realnego efektywnego kursu walutowego względem okresu bazowego. W artykule zaproponowano alternatywny sposób wyznaczania indeksu restrykcyjności monetarnej, który wydaje się lepiej pasować do specyfiki krajów wchodzących do Unii Europejskiej. Bazuje on na różnicach odchyleń REER oraz realnej stopy procentowej od trendów. Pojęciem równoległym do indeksu restrykcyjności monetarnej jest indeks restrykcyjności fiskalnej (Fiscal Condition Index, FCI). Wzajemny układ polityk prowadzonych przez władze monetarne i fiskalne może być przedstawiony przy wykorzystaniu indeksu restrykcyjności polityki gospodarczej ogółem PMI (Policy Mix Index) będącego kombinacją MCI i FCI, oraz mapy policy mix. W opracowaniu opisano metodę wyznaczania FCI opartą na koncepcji deficytu strukturalnego budżetu państwa, przedstawiono koncepcje towarzyszące konstrukcji indeksu PMI oraz mapy policy mix i wskazano na niejednoznaczności, które mogą się pojawić przy ich interpretacji.
This article is focused on the issue of the imposition of the charge for the breach of the budgetary discipline and its nature as a criminal sanction for the purposes of the application of articles 6 and 7 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental freedoms. The author familiarizes the reader with the basics of the Czech regulation, pointing out the specific issue related to the recipients of public subsidies. In this case, the Czech legislator must deal with the issue of the competed public authorities because particular breach of the budgetary discipline can be sanctioned also by a fine levied by the Office for the Protection of Competition. Otherwise, the current regulation of the charge for the breach of the budgetary does not necessarily be in accordance with the principle non bis in idem pursuant to article 4 of the Protocol No. 7 to the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental freedoms, if the nature of the charge and fine is criminal. Therefore, this article is also devoted to the application of the Engel criteria to the charge for the breach of the budgetary discipline to provide an answer whether this charge is a criminal sanction, and finally, it describes from the perspective of the application of the non bis in idem principle, how negatively the imposition of this charge could be affected if its nature is identified as a criminal one. The scientific methods used are the analysis, induction, deduction and description.(original abstract)
Odpowiedź na pytanie, czy polityka budżetowa rządu danego kraju jest i może być w przyszłości skutecznym instrumentem stabilizowania cyklu koniunkturalnego i reakcji na szoki makroekonomiczne w sytuacji braku możliwości odwołania się do instrumentów polityki pieniężnej i kursu walutowego, jest niezwykle ważna, szczególnie dla państw, które przygotowują się do wprowadzenia wspólnej waluty. W analizowanym okresie polityka budżetowa Polski miała antycykliczny charakter tylko w niektórych latach (2005, 2009- -2011). Konieczność wykorzystywania instrumentów polityki budżetowej do stabilizowania gospodarki jest podkreślana w licznych rządowych dokumentach, Tymczasem nie przeprowadzono ważnych reform systemu finansów publicznych ani reform strukturalnych, które mogłyby mieć wpływ na konsolidację finansową tego sektora.(abstrakt oryginalny)
"Miękkie" ograniczenia budżetowe są ważnym elementem kornaiowskiej analizy systemów ekonomicznych. Opiera się ona na założeniu, iż wydatki pieniężne nie mogą przekroczyć początkowego zapasu pieniędzy i wpływów uzyskanych ze sprzedaży. Omówiono tezę J. Kornai na temat "miękkich" ograniczeń pieniężno-budżetowych jako cechy strukturalnej gospodarki socjalistycznej.
5
Content available remote Polityka dochodowa na przykładzie Polski
100%
Zdefiniowanie polityki dochodowej sprawia pewien kłopot z powodu niejednoznacznego jej rozumienia. Przykładowo w przypadku USA wiązana jest ona w zasadzie jedynie z regulacją cen i płac, jako że dla tej gospodarki charakterystyczny jest ogólnie niski udział redystrybucji budżetowej. Z kolei w wielu krajach Europy, gdzie system wspomagania przez państwo jest bardziej rozbudowany, a ponadto zachowania ekonomiczne w większym stopniu zależą od zabezpieczenia społecznego, polityka dochodowa nie ogranicza się do regulacji cen i płac, ale obejmuje również system świadczeń społecznych, a szczególnie chodzi o system emerytalny.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł prezentuje zagadnienie polityki fiskalnej i jej odniesienie do problemów gospodarczych związanych przede wszystkim z budżetem państwa obowiązującym w 2010 roku. Dążenia, które powinny przyświecać tworzeniu podstaw polityki fiskalnej w Polsce, muszą wynikać z przemyślanego programu gospodarczego. Czy tak się dzieje, trzeba się odnieść do makroekonomicznych danych charakteryzujących gospodarkę. (fragment tekstu)
Omówiono zakres funkcji budżetu w systemie finansów publicznych Unii Europejskiej. Przedstawiono koncepcję federalizmu fiskalnego.
Kryzys na międzynarodowym rynku finansowym i jego negatywne konsekwencje dla sfery realnej światowej gospodarki, przejawiające się między innymi spowolnieniem tempa wzrostu PKB w Polsce, wywołują także określone skutki dla sektora finansów publicznych. Dyskusja na temat znaczenia i wpływu kryzysu finansowego na funkcjonowanie sektora finansów publicznych koncentruje się jednak wokół realności zaplanowanych na 2009 rok dochodów. wydatków i poziomu deficytu budżetu państwa czy też niektórych państwowych funduszy celowych, natomiast w niedostatecznym stopniu uwzględnia się w tych dyskusjach problemy dotyczące budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Tymczasem w ostatnich kilkunastu latach udział dochodów i wydatków budżetów jednostek samorządu terytorialnego w strukturze dochodów i wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrósł w istotny sposób, a potwierdzeniem tego jest między innymi informacja Ministerstwa Finansów1, z której wynika, że w 2009 roku kwota zaplanowanych dochodów ogółem wyniesie 151.0 mld zł, a wydatków ogółem 163,1 mld zł, co stanowi ponad 50% odpowiednio dochodów i wydatków budżetu państwa(fragment tekstu)
Globalny kryzys finansowy i gospodarczy, który wystąpił pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, okazał się bardzo destrukcyjny dla finansów publicznych wielu krajów UE. Stanęły one wobec wielkiego wyzwania rozwojowego, jakim jest uzdrowienie finansów publicznych, a w szczególności naprawa systemu emerytalnego. W warunkach słabej kondycji finansów publicznych w Polsce - na początku drugiej dekady XXI wieku - przystąpiono do demontażu kapitałowej części nowego systemu emerytalnego. Z perspektywy minionych lat widać, że reforma emerytalna okazała się nieudanym eksperymentem, który podważył zaufanie obywateli zarówno do państwa, jak i dużej części klasy politycznej w Polsce. Nie przyczyniła się ona do wzmocnienia fundamentów ustrojowych i nie sprzyjała przyspieszeniu rozwoju gospodarczego i społecznego Polski.(abstrakt oryginalny)
Stosowane dotychczas na obszarze euro rozwiązania, dotyczące koordynacji narodowych polityk budżetowych i ograniczania zjawiska nadmiernych deficytów budżetowych, można ogólnie ocenić jako skuteczne. Przyczyniły się one w istotny sposób do uzdrowienia finansów publicznych krajów wchodzących w skład tego obszaru. Kraje te realizują kilkuletnie programy stabilizacyjne nastawione na osiągnięcie równowagi budżetowej, a w dalszej perspektywie - nadwyżki. Oczekuje się, że pod koniec 2004 r. praktycznie wszystkie kraje obszaru euro nie będą już mieć deficytów budżetowych. Realizacja tego celu będzie jednak silnie uzależniona od stanu koniunktury gospodarczej oraz skuteczności realizowanych reform finansów publicznych, w tym zwłaszcza dotyczących wydatków budżetowych.
Celem rozważań jest przedstawienie teoretycznych zasad wykorzystania instrumentów budżetowych do stabilizowania gospodarki oraz analiza ich zastosowania we współczesnych warunkach gospodarczych. (fragment tekstu)
Obszar euro funkcjonuje od 1 stycznia 1999 r. W jego skład wchodzi dwanaście krajów Unii Europejskiej, które są pełnymi członkami Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). Przekazały one na rzecz Europejskiego Banku Centralnego swe suwerenne prawa do kształtowania polityki pieniężnej. Polityka ta jest jednolita dla wszystkich krajów członkowskich. Polityka budżetowa pozostała natomiast w gestii rządów tych krajów. W odróżnieniu od polityki pieniężnej ma ona więc charakter zdecentralizowany. Niesie to wiele zagrożeń dla harmonijnego funkcjonowania obszaru euro. W celu minimalizowania tych zagrożeń w Traktacie z Maastricht zawarte zostały postanowienia, mające na celu ograniczanie ryzyka powstawania nadmiernych deficytów w budżetach krajów członkowskich. Przewidziana została także określona procedura postępowania wobec tych krajów, które do takiego deficytu dopuszczą. W tzw. pakcie Stabilności i Wzrostu wskazano system sankcji, które mogą mieć zastosowanie w przypadku uchylenia się przez dany kraj od obowiązku zredukowania deficytu.
Kryzys finansowy, którego druga odsłona rozpoczęła się wraz z upadkiem Lehman Brothers, spowodował z końcem 2008 r. narastanie procesów recesyjnych w większości krajów Unii Europejskiej. Spadek tempa wzrostu PKB, załamanie handlu światowego, perturbacje giełdowe, walutowe etc. spowodowały najpierw działania władz monetarnych (banków centralnych), a następnie wywołały reakcje władz fiskalnych. Zapowiedzi różnych działań zarówno popytowych, jak i podażowych prezentowane były przez rządy w pakietach anty kryzysowych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Metody uelastyczniania wydatków budżetowych państwa
75%
Wydatki budżetowe są głównym instrumentem wykonywania zadań państwa. Cechą struktury wydatków budżetu państwa w Polsce jest wysoki udział wydatków sztywnych (prawnie zdeterminowanych). Ich przeciwieństwem są wydatki elastyczne umożliwiające finansowanie nowych wyzwań stojących przed państwem. W artykule podkreśla się potrzebę przeprowadzenia reform zwiększających "pole" podejmowania w miarę swobodnych decyzji w ramach polityki budżetowej oraz omawia się sposoby uelastycznienia wydatków budżetu państwa. (abstrakt oryginalny)
Politykę fiskalną JST można rozumieć jako element składowy polityki państwa, wynikający z delegacji części uprawnień państwa w zakresie kształtowania dochodów i wydatków JST, na szczebel lokalny, w celu realizacji ustawowych zadań JST. Podmiotami czynnymi polityki fiskalnej JST są gminy i związki gmin, regiony, powiaty i województwa samorządowe, podmiotami biernymi - przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Ponieważ działalność władz samorządowych adresowana jest do społeczności lokalnej, musi więc uwzględniać trudne do koordynacji potrzeby władz lokalnych i ich otoczenia: mieszkańców, przedsiębiorstw, instytucji pożytku publicznego itd. Nasuwa to konieczność delegacji elementów polityki fiskalnej na szczebel lokalny. (fragment tekstu)
16
Content available remote Finanse publiczne w kryzysie
75%
Artykuł ukazuje główne współzależności występujące pomiędzy nierównowagą finansów publicznych a sytuacją gospodarczą w Polsce. W pierwszej kolejności przedstawiono oddziaływanie spowolnienia gospodarczego na sytuację finansów publicznych. Następnie poddano analizie zależność odwrotną - wpływ polityki fiskalnej na przebieg fluktuacji gospodarczych. Istnienie sprzężeń zwrotnych pomiędzy polityką fiskalną a stanem koniunktury może powodować, że w krajach cechujących się wysokim długiem publicznym ekspansywna polityka fiskalna w krótkim okresie będzie skutkować obniżeniem się relacji długu publicznego do PKB. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, ta nietypowa sytuacja w gospodarce polskiej jednak nie występuje. (abstrakt oryginalny)
W artykule badano powiązania między polityką budżetową wybranych krajów członkowskich Unii Europejskiej a sytuacją na krajowych rynkach akcji. Wyróżniono dwie grupy krajów: tzw. kraje dojrzałe (wysoki PKB per capita) oraz tzw. kraje wschodzące (niski PKB per capita). Okazało się, że łagodna polityka budżetowa w roku T sprzyja wysokim stopom zwrotu z indeksów giełdowych w roku T+1. Z kolei restrykcyjna polityka budżetowa w roku T prowadzi do niskich stóp zwrotu z indeksów giełdowych w roku T+1. Prawidłowość ta zachodzi zarówno na grupie krajów wschodzących, jak i dojrzałych. Zbadano również łączny wpływ polityki budżetowej i pieniężnej na rynki akcji wybranych krajów UE. Okazało się, że łagodne uwarunkowania budżetowo-monetarne prowadzą do wysokich stóp zwrotu z indeksów giełdowych badanych krajów. Z kolei restrykcyjne uwarunkowania budżetowo-monetarne prowadzą do niskich stóp zwrotu w tych krajach. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Pakt Stabilności i Wzrostu w dobie kryzysu fiskalnego w Unii Europejskiej
75%
Ostatnie lata przeniosły gospodarce europejskiej najgłębszą recesję od zakończenia II Wojny Światowej. Na przestrzeni 2009 r. PKB w UE-27 zmalał o 4,2%. Prognozy na 2010 r. wskazują na niewielki wzrost gospodarczy na poziomie zaledwie jednego procenta i 1,7% w 2011 r., choć są obarczone olbrzymią niepewnością i możliwością skorygowania w dół. Wpływ kryzysu finansowo-gospodarczego na poszczególne kraje był niejednorodny i zależał od wielu czynników o charakterze wewnętrznym. Recesja odbiła się na rynku pracy. Stopa bezrobocia w UE wzrosła z poziomu 6,7% na początku 2008 r. do blisko 10% obecnie. [...]Pakt Stabilności i Wzrostu (PSW) został przyjęty w celu wzmocnienia i uzupełnienia postanowień traktatowych dotyczących nadzoru nad politykami budżetowymi i koordynacji polityk gospodarczych. (fragment tekstu)
19
Content available remote Effets des politiques conjoncturelles sur la croissance économique en zone franc
75%
Cet article trouve son affiliation dans la théorie budgétaire du niveau des prix. Il propose l'étude simultanée des chocs conjoncturels en Zone franc, à l'aide d'un modèle PVAR structurel regroupant l'activité, les prix, un taux d'intérêt réel de court terme, le solde budgétaire primaire et la dette extérieure. Les effets et les délais de transmission des impulsions budgétaires et monétaires sur le PIB apparaissent différenciés dans les deux unions monétaires à court terme. Les composantes cycliques des taux de refinancement de la BEAC et BCEAO sont positivement liées à celles des déficits primaires dans la Zone franc. Les politiques budgétaires agissent négativement sur la croissance du PIB. Cependant les politiques monétaires produisent des chocs positifs sur l'évolution de la croissance économique dans ces deux Unions monétaires. Il est donc nécessaire que les autorités monétaires allègent les règles de politique monétaire en réduisant les taux d'intérêt, ce qui va également relancer l'activité. Et les gouvernements n'ont alors aucune incitation à accroître leur déficit.(abstrakt oryginalny)
Ukraine has recently experienced a significant economic downturn as a result of the COVID-19 pandemic and the war caused by a large-scale military aggression of the Russian Federation. In conditions of the constant fluctuations of the national economy, the stimulating effect of the budgetary policy aimed at minimizing the consequences of such fluctuations and guaranteeing a sufficient level of financial security of the state becomes especially important. The aim of the study is to deepen the theoretical and methodological foundations of the creation and implementation of budgetary policy in Ukraine, evaluation of its impact on the financial security in time of challenges. The study uses methods of comparative analysis, grouping in the process of evaluating the current state of budgetary policy indicators, methods of normalization and standardization of data, modelling, and graphical analysis of data for normalizing the financial security indicators and determining the dynamics of financial security components. The materials and reports containing statistical data from the Ministry of Finance of Ukraine and the State Statistics Service of Ukraine served as the basis of the study. We found out that the components of the financial security of the state in the face of the challenges posed by martial law and the pandemic do not take into account the impact of budgetary policy. We substantiated the thesis that the creation of Ukraine's budgetary policy under martial law requires adjustments to the financial security assessment system. The most statistically significant and reliable models of interrelation were selected for further use in multifactor modelling and forecasting the financial security of the state (on the basis of ranking the linear, polynominal, exponential, logarithmic and power dependencies within one-factor equations). It was experimentally proved that out of 122 statistically significant indicators, budgetary policy indicators such as the coefficient of financing the national functions, the coefficient of public debt service and redemption, and the coefficient of the proportionality of financing the national security agencies had the greatest impact on the financial security of Ukraine. We also substantiated the scientific provisions behind the modelling of the level of financial security of Ukraine taking into account the impact of budgetary policy in the period of challenges. In the process of modelling, the indicators of budgetary policy were identified, while regression analysis revealed the factors influencing the budgetary policy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.