Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budownictwo przemysłowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rok 1972 wyznaczył cezurę w historii architektury, przez wyburzenie osiedla Pruitt Igoe, stanowiąc symboliczny początek końca modernizmu. Równolegle w Polsce oddano do użytku osiedle Za Żelazną Bramą stanowiące modelowy przykład socmodernizmu, a działalność na masową skalę rozpoczynał przemysł budowlany i jego "fabryki domów". Urbanistyka lat 70. i 80. XX w., do dzisiaj budząca emocje ze względu na niedoskonałości funkcjonalne i estetyczne, stała się przedmiotem fascynacji rozbudzonej publikacjami F. Springera, a zarazem obiektem refleksji krytycznej na bazie późnych przekładów J. Jacobs i R. Venturiego. Artykuł analizuje dzisiejsze oblicze blokowisk pod kątem ich oceny społecznej, technicznej i funkcjonalnej w odniesieniu do współczesnych teorii urbanistycznych, kreśląc perspektywy rozwoju, możliwego "powrotu bloków" i budownictwa prefabrykowanego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem glosowanego rozstrzygnięcia jest ocena prawna odnosząca się do zasad lokalizacji farm fotowoltaicznych, jakiej dokonał Naczelny Sąd Administracyjny w ramach kontroli wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który to sąd uchylił decyzję o warunkach zabudowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach oraz poprzedzającą ją decyzję organu wykonawczego gminy dla inwestycji polegającej na budowie i montażu wolnostojących paneli fotowoltaicznych (elektrowni słonecznej) o łącznej mocy elektrycznej do 2MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Przedmiotem glosy jest problem konieczności dokonywania wykładni systemowej w sytuacji, gdy treści przepisów składających się na normę prawną będącą podstawą orzekania organów nie budzą wątpliwości, a w konsekwencji powoduje to klasyfikowanie farm fotowoltaicznych jako zabudowy przemysłowej a nie urządzenia infrastruktury technicznej.(abstrakt oryginalny)
Referat przedstawia wybrany moduł z modelu zarządzania ryzykiem w wytwórni prefabrykatów betonowych. Opisywany moduł dotyczy analizy ryzyka, w której posłużono się metodą oczekiwanej wartości pieniężnej, mapą ryzyka oraz analizą ABC. Badane ryzyko dotyczy łącznie 22 zdarzeń, które zostały przedstawione w postaci listy zbiorczej ryzyka. Zdarzenia te zostały poddane dodatkowo ocenie pod względem prawdopodobieństwa oraz konsekwencji, jakie wiążą się z ich wystąpieniem. Zaprezentowana mapa ryzyka została sporządzona w oparciu o 5-stopniową skalę oraz gradację barw. Takie podejście umożliwiło wyraźne zaznaczenie wielkości wpływu danego zdarzenia na całość wytwórni. Analiza ABC sporządzona została w podziale na 3 kategorie ryzyka, według ich znaczenia. Metodyka ta bazuje częściowo na Zasadzie Pareto, tzn. kwalifikacji zdarzeń kluczowych, często małolicznych oraz zdarzeń niekluczowych, występujących na ogół z większą częstotliwością (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kryteria kwalifikacji wybranych budowlanych obiektów przemysłowych - magazynów, zbiorników, zasobników, fundamentów oraz konstrukcji wsporczych - pod kątem naliczania podatku od nieruchomości. Zagadnienie to jest szczególnie skomplikowane ze względu na liczbę i zróżnicowanie pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym wymienionych obiektów, znajdujących się w dużych zakładach przemysłowych. Kwalifikacja składników majątku związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej do kategorii "budowle", w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, skutkuje ich opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości. Wyspecyfikowane na podstawie przyjętych kryteriów kategorie obiektów zostały zilustrowane przykładami z dużych zakładów przemysłowych.(abstrakt oryginalny)
Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie czy stara częstochowska zapałczarnia jest dziedzictwem kulturowym. Poruszył problem zarządzania dziedzictwem poprzemysłowym i inżynieryjnym, z którym nie radzą sobie samorządy terytorialne.
6
75%
The paper discusses production capacity of Sumgait industrial center in Azerbaijan. The author observes priority policy directions to utilize available production capacity of this regional industrial complex.(original abstract)
Logistyka najczęściej kojarzona jest z szeroką działalnością oferowaną przez firmy transportowo-spedycyjne, typu transport - dystrybucja - magazynowanie. Jest ona stosunkowo rzadko eksponowana w realizacji przedsięwzięć budowlanych, co świadczy o niedocenianiu jej roli w zarządzaniu projektami. Tam, gdzie logistyczne metody zarządzania zostały wprowadzone, wywarły pozytywny wpływ na przebieg budowlanych projektów inwestycyjnych. Podkreślić można przede wszystkim wskazywane przez menedżerów projektów obniżenie kosztów oraz usprawnianie zarządzania projektem. W artykule wskazano, że projekty inwestycyjno-budowlane mogą być rozpatrywane z perspektywy poszczególnych uczestników, przede wszystkim: właściciela projektu (inwestora, sponsora), menedżera projektu, architekta (projektanta), wykonawców procesów budowlanych, administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego, innych inspekcji, społeczności lokalnej, organizacji środowiskowych itp. Analiza roli i znaczenia poszczególnych podmiotów, związanych ze wznoszeniem obiektów budowlanych, pozwoliła na wskazanie ich uczestnictwa w przygotowaniu i realizacji procesów logistycznych, a w szczególności w kształtowaniu ich kosztów. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Raport z analizy potencjału turystyczno-kulturowego powiatu ostródzkiego
63%
Powiat Ostródzki położony jest w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim i jest jednym z największych powiatów tego województwa. Geograficznie powiat leży na Pojezierzu Iławskim, które stanowi znaczny obszar prężnie rozwijającej się marki turystycznej zwanej Mazurami Zachodnimi. Powiat Ostródzki zajmuje powierzchnię 1766 km22, która zamieszkiwana jest przez około 105 tys. osób. W 1329 roku nadano obecnej stolicy powiatu prawo lokacyjne, inne miasta powiatu, Miłakowo i Morąg otrzymały prawa miejskie kilka lat wcześniej. Tereny znajdujące się w granicach administracyjnych powiatu ostródzkiego obfitują w jeziora i lasy, które stwarzają idealne warunki do rozwoju turystyki wypoczynkowej. Oprócz walorów naturalnych, powiat ma do zaoferowania liczne atrakcje kulturowe, można do nich przede wszystkim zamki i pałace, a także liczne obiekty sakralne. Wyjątkową atrakcję powiatu stanowią jednak urządzenia hydrotechniczne, które zostały uznane za zabytek światowej klasy, tj. Kanał Ostródzko-Elbląski wraz z infrastrukturą. Analiza potencjału turystyczno-kulturowego powiatu została przeprowadzona zgodnie z metodą opracowaną przez Armina Mikos von Rohrscheidt w 2010r. (abstrakt oryginalny)
Budownictwo przemysłowe jest największą gałęzią sektora budowlanego w Polsce. Według specjalistów z European Construction Research, do 2003 r. budownictwo przemysłowe będzie wzrastać średnio o 13 procent rocznie. O wielkości produkcji decydować będą głównie inwestycje zagraniczne. W najbliższej przyszłości duży kapitał zostanie zaangażowany w budownictwie przemysłu samochodowego, energetycznego i spożywczego.
Kwalifikacja składników majątku zakładów przemysłowych napotyka trudności wynikające z nieprecyzyjnych i niespójnych przepisów prawnych. W konsekwencji różnic interpretacyjnych powstają istotne rozbieżności w naliczaniu należnego podatku, co skutkuje licznymi procesami sądowymi oraz dodatkowymi wysokimi kosztami. Kwalifikacja składników majątku zakładów przemysłowych do celów podatkowych wymaga wiedzy w zakresie prawa, budownictwa oraz technologii zakładu. W artykule omówiono wybrane kryteria kwalifikacji składników majątku zakładów przemysłowych pod kątem naliczania podatku od nieruchomości, na gruncie ustawy Prawo budowlane, z uwzględnieniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podano również przykłady kwalifikacji obiektów znajdujących się na terenie zakładów przemysłowych na podstawie przyjętych kryteriów.(abstrakt oryginalny)
Doświadczenia w kombinowaniu produkcji przemysłowej w Polsce a także w budownictwie innych krajów socjalistycznych nie pozostały bez wpływu na upowszechnienie tej formy organizacji produkcji w budownictwie polskim. Zgodnie z przesłankami teoretycznymi kombinat budowlany to taki układ produkcyjny, który wiąże wszystkie fazy procesu wznoszenia produktu finalnego stanowiącego przedmiot jego działalności, produkcję przemysłową i usługi sprzętowo-transportowe z produkcją budowlaną oraz projektowanie z wykonawstwem. W budownictwie proces tworzenia kombinatów rozpoczął się w 1971 roku i postępował aż do roku 1979. Najwięcej kombinatów powstało w budownictwie ogólnym w ramach Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. (fragment tekstu)
W Polsce powstał rynek nieruchomości poprzemysłowych. Autorki zastanawiają się w swoim opracowaniu, jakie istnieją źródła informacji o takich nieruchomościach. Wskazują na mankamenty dotychczasowych źródeł informacji i proponują stworzenie nowego typu ogólnodostępnej bazy o terenach poprzemysłowych. (abstrakt oryginalny)
Rynek nieruchomości przemysłowych stanowi - zdaniem autorów - ważny i rozwijający się segment rynku nieruchomości. Starają się oni wyodrębnić zakres tego rynku. Oceniają stan tego rynku na podstawie statystyki publicznej. W końcowej części swojego opracowania stawiają tezę, że informacje o nieruchomościach przemysłowych są rozproszone, niekompletne i niespójne. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych
63%
Celem artykułu jest wskazanie zarówno na proces rewitalizacji obiektów pofabrycznych w Łodzi i regionie, który może je uchronić przed dalszą destrukcją, jak również wskazanie potencjalnych funkcji, jakie mogą przyjąć obszary postindustrialne. W jego pierwszej części zaprezentowane zostaną rozważania na temat dziedzictwa poprzemysłowego. Kolejna będzie poświęcona zagadnieniu rewitalizacji. Następnie zaprezentowane zostaną możliwości związane z przyjęciem nowych funkcji przez zrewitalizowane obiekty, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji turystycznej. W artykule wskazano funkcję turystyki poprzemysłowej jako nowej funkcji rewitalizowanego obiektu lub obszaru. W tym przypadku należy podjąć działania do szerokiej integracji punktów, które przyjęły podobne funkcje w celu utworzenia produktu zintegrowanego, który będzie konkurencyjny i zdolny do tego, aby zainteresować określonego klienta. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia turystyki industrialnej, podając argumenty za jej aprecjacją. W pierwszej części zdefiniowano turystykę przemysłową, łączącą w sobie rekreację fizyczną z edukacją techniczną, historyczną i społeczną. W drugiej części rozważań zarysowano historię rozwoju obiektów przemysłowych Radomia, wymieniając najważniejsze z nich pod względem przydatności dla działań rekreacyjnych.W artykule przedstawiono również przykłady czterech radomskich obiektów, pokazujących różne drogi imożliwości zagospodarowania budynków poprzemysłowych.(abstrakt oryginalny)
Skonfigurowano regulator predykcyjny dla dwóch zmiennych sterujących i dwóch wielkości sterowanych: temperatury i wilgotności względnej powietrza w szklarni, z możliwością wykorzystania przewidywanych przebiegów głównych zakłóceń. Wykorzystano uproszczony model matematyczny mikroklimatu szklarni, zawierający zwyczajne równania różniczkowe opisujące zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Przeprowadzono eksperymenty symulacyjne, które potwierdziły możliwość syntezy takiego regulatora. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przeanalizowano przemiany funkcjonalno-przestrzenne w 26 miastach Regionu Wschodniego, których rozwój społeczno-gospodarczy i przestrzenny przed 1989 rokiem determinowany był w głównej mierze działalnością przemysłową. Określono kierunki i tempo zmian zachodzących w strukturze użytkowania terenów zabudowanych i zurbanizowanych za lata 2002-2010, w monofunkcyjnych miastach przemysłowych w warunkach gospodarki rynkowej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Pierzchnicka Góra Piwniczna w strukturze przestrzennej i krajobrazie
63%
Pierzchnica leży w powiecie kieleckim. Znajduje się na wschód od drogi nr 73 na odcinku Kielce-Chmielnik-Busko Zdrój. Jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym o statusie gminy wiejskiej. Miejscowość ta, mimo utraty w XIX w. praw miejskich, zachowała cechy małego miasteczka. Przedmiotem opracowania jest strefa magazynowa zwana Górą Piwniczną. Na jej obszarze znajduje się zespół ponad osiemdziesięciu piwnic prawdopodobnie z przełomu XVIII/XIX w. Te bliźniaczopodobne obiekty budowano sukcesywnie, w miarę powiększania się liczby mieszkańców miasta. Zwyczajowo jedna piwnica przypadała każdemu z właścicieli posesji. Do dziś zachował się ten unikalny, zabytkowy zespół, którego właścicielami i użytkownikami są mieszkańcy Pierzchnicy. Niewielka część obiektów jest wykorzystywana gospodarczo, pozostałe niszczeją. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Obiekty poprzemysłowe jako czynniki rozwoju regionu w turystyce i rekreacji
63%
W artykule przeanalizowano obiekty poprzemysłowe przekształcone na potrzeby funkcji turystycznej, rekreacyjnej lub związanej ze sportem. Pierwsze trzy przypadki pochodziły z terenu Łodzi, a dwa pozostałe były położone na obszarze Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W każdym z nich można było zaobserwować pozytywny wpływ na atrakcyjność regionu, która z pewnością jest ważnym czynnikiem, warunkującym rozwój danych obszarów. Zależność ta jest związana z faktem, że mamy do czynienia z dwoma silnie uprzemysłowionymi zespołami miejskimi, uważanymi przeważnie za nieciekawe dla przyjezdnych i niekojarzonymi w powszechnym odbiorze z możliwościami rekreacyjnego spędzania czasu. Analiza przedstawionych obiektów pozwala obalić te mity, dowodząc że w obrębie mocno zurbanizowanych regionów można uprawiać całą gamę różnorodnych dyscyplin sportowych - od badmintona i squasha aż po narciarstwo i windsurfing. Co więcej, obecność poprzemysłowego dziedzictwa nie jest przeszkodą w rozwoju funkcji rekreacyjnej na omawianych terenach, ale przeciwnie - jest fundamentem wprowadzania ciekawych, nowoczesnych form rekreacji w niebanalnym otoczeniu. Przedstawione placówki sportowe przyczyniają się do wzrostu ruchu turystycznego i zainteresowanie przyjezdnych innymi atrakcjami regionu, co ma, oczywiście, pozytywne skutki ekonomiczne. Obecność atrakcyjnych placówek rekreacyjnych i sportowych może również skłaniać osoby o ponadprzeciętnych dochodach do osiedlania się w ich pobliżu, co również można uznać za istotny wskaźnik rozwoju regionu.(fragment tekstu)
Mostostal Słupca jest firmą skoncentrowaną na produkcji i montażu stalowych elementów konstrukcyjnych. Przedsiębiorstwo stale rozwija sprzedaż, dzięki zaś zdobytym uprawnieniom realizuje, głównie zagranicą wiele spektakularnych projektów o wysokiej jakości wykonania.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.