Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business assets
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawione są rozważania na temat zakresu pojęciowego i metod szacowania war¬tości majątku przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością. Sformułowane uwagi i komentarze mogą być wykorzystane przez prawników i praktyków gospodarczych przy ustalaniu wystąpienia przesłanki upa¬dłości w postaci nadmiernego zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła pojęcie, istotę i rodzaje faktoringu, jego wady i zalety oraz sposób zawarcia umowy faktoringowej w kontekście finansowania majątku obrotowego w przedsiębiorstwie.
Możliwość uzyskania jak największych korzyści ze sposobu organizacji majątku przedsiębiorstwa skłania zarządy firm do reorganizacji majątku. Spośród obecnie najczęściej stosowanych metod separacji majątkowej można wyróżnić: utworzenie nowej spółki, sprzedaż części udziałów spółki, emisje akcji "celowych".
Przedmiotem zainteresowania rachunkowości od samego jej początku był i jest do chwili obecnej majątek jednostki gospodarczej. Majątek współczesnego przedsiębiorstwa to zarówno majątek w ujęciu zasobowo-strumieniowym, jak i majątek niewidzialny, którego znaczenie w XXI wieku znacz-nie wzrosło w dobie gospodarki rynkowej i globalizacji. Poważnym problemem współczesnych przedsiębiorstw i ich otoczenia jest stan rozwoju dzisiejszej rachunkowości, która nie pozwala na ujawnianie składników majątku niewidzialnego, głównie dlatego że nie wypracowano jednoznacznej jego definicji, kryteriów identyfikujących, metod wyceny i form prezentacji. Rozwiązania niektórych problemów poszukuje się, wykorzystując instrumentarium rachunkowości zarządczej i innych dyscyplin naukowych. Wydaje się, że w analizie składników majątku niewidzialnego pomocna może okazać się rachunkowość trójwymiarowa, w szczególności opracowanie indywidualnego zestawu sił ekonomicznych w przedsiębiorstwie, który pozwoliłby na interpretację zachodzących zmian w tych składnikach i ich relacji z zyskiem i majątkiem ujawnianym w rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Na terenie wielu jednostek gospodarczych, w tym przedsiębiorstw nieprowadzących gospodarki rolnej ani leśnej, rosną drzewa. Są one trwale związane z gruntem będącym własnością jednostki gospodarczej lub oddanym jej w wieczyste użytkowanie. Drzewa nie są jednak ujmowane w ewidencji księgowej, co potwierdziły badania empiryczne. Zważywszy że stanowią niekiedy znaczne zasoby, powstaje pytanie: czy praktyka taka jest słuszna? Czy może należy drzewa jako składnik majątku jednostki wprowadzać do ksiąg, co wiązałoby się z ich wyceną i ew. inwentaryzacją? Jak je wtedy klasyfikować - do środków trwałych czy środków obrotowych? (fragment tekstu)
Wyjaśniono istotę wkładów oraz omówiono model funduszowy i wynikowy jako sposoby ewidencji udziałów.
7
Content available remote Struktura finansowania majątku mikroprzedsiębiorstw rolniczych w Polsce
100%
Decyzje dotyczące kształtowania struktury majątku i źródeł jego finansowania stanowią istotne zagadnienie w obszarze zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Wielkość oraz struktura majątku uwarunkowane są przede wszystkim profilem działalności przedsiębiorstwa. Z uwagi na specyfikę działalności przedsiębiorstw rolniczych istotną rolę w strukturze aktywów odgrywają trwałe składniki majątku, które są niezbędne do realizacji procesu produkcji. Z kolei struktura kapitału uzależniona jest w szczególności od preferencji właścicieli przedsiębiorstwa oraz dostępności poszczególnych źródeł finansowania. Podstawowym celem pracy jest analiza i ocena zmian w strukturze majątkowo-kapitałowej mikroprzedsiębiorstw rolniczych w Polsce w latach 2002-2009.(fragment tekstu)
8
Content available remote Relacje kapitałowo-majątkowe polskich przedsiębiorstw
75%
Celem niniejszego opracowania jest ocena relacji kapitałowo-majątkowych występujących w przedsiębiorstwach w Polsce w warunkach zmian koniunktury gospodarczej i związanej z tym niestabilności otoczenia. Analizą objęto przedsiębiorstwa prowadzące księgi rachunkowe i zatrudniające co najmniej 10 osób. (fragment tekstu)
10
Content available remote Teoretyczne i praktyczne uwarunkowania stosowania kosztów transakcyjnych
75%
Celem głównym badań było poznanie zależności pomiędzy wielkością i wartością zasobów majątkowych a poziomem i zróżnicowaniem kosztów transakcyjnych w przedsiębiorstwach rolniczych. Do celów poznawczych zaliczono także określenie poziomu i zakresu specjalizacji w badanych jednostkach. Do zrealizowania postawionych celów pracy wykorzystano metody badawcze stosowane przez nową ekonomię instytucjonalną. Jednym z nurtów tego podejścia ukształtowanego pod wpływem narastania świadomości o swoistym "instytucjonalnym deficycie" ekonomii neoklasycznej, traktującej instytucje formalne i nieformalne, ważne dla życia gospodarczego, jako swoistą "czarną skrzynkę", jest wcześniej prezentowana teoria kosztów transakcyjnych. Źródłem danych pierwotnych był kwestionariusz wykorzystany w metodzie wywiadu standaryzowanego, a źródłem wtórnym sprawozdania finansowe w badanych jednostkach. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono zagadnieniu rosnącego znaczenia czynników pozamaterialnych w sukcesie przedsiębiorstwa. Podkreślono, że oprócz znanych od dawna zasobów materialnych: własność intelektualna, umiejętności w specyficznej dziedzinie, siła marki, są i inne zasoby jak: stosunki z klientami, usytuowanie strategiczne, sieci (szerokie kontakty z partnerami), informacja.
Przedstawiono zależności w majątku i źródłach finansowania przedsiębiorstw rolniczych o różnych formach prawnych zagospodarowania ziemi. Zostały określone zależności dotyczące udziału w majątku przedsiębiorstw aktywów trwałych, zapasów i należności, natomiast w zakresie źródeł finansowania analiza dotyczyła udziału kapitału własnego oraz zobowiązań krótko- i długoterminowych.
13
Content available remote Allocation rules incorporating interval uncertainty
75%
W pracy przedstawiono szereg odpowiedzi na pytanie Jak radzić sobie z racjonalizacją problemów związanych z danymi przedziałowymi? Zaprojektowano efektywne i uzasadnione przedziałowe zasady alokacji, w celu informowania ludzi lub podmiotów gospodarczych, stających wobec przedziałowej niepewności, o „rzetelnych” dolnej i górnej granicach ich osiągalnych podziałach akcji. Po zaprezentowaniu problemów związanych z bankructwem i prezentacji różnych zasad postępowania w szeregu scenariuszy związanych z przedziałową niepewnością, skupiliśmy swoją uwagę na sytuacjach, kiedy przedziałowa niepewność odnosi się tylko do majątku firmy, podczas gdy pozostałe żądania pozostają standardowymi. Proponujemy dwie rodziny reguł przedziałowych, stosujących przedziałową niepewność w opisie majątku i bazujących na klasycznych regułach bankructwa oraz pokazujących swoją efektywność i racjonalność. W bardziej ogólnych przypadkach, w których zawarte są przedziałowe żądania, także proponujemy efektywne reguły alokacji przedziałowej, bazującej na klasycznych regułach bankructwa i procedurach transformacji żądań przedziałowych w żądania bardziej klasyczne. Stwierdzamy, że reguły przedziałowe bazujące na różnych procedurach spełniają szczególne postulaty racjonalności. Nasze osiągnięcia umiejscawiamy na tle literatury poświęconej problematyce bankructw z danymi przedziałowymi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki analizy krótkookresowego zarządzania majątkiem wybranych 38 przedsiębiorstw branży budowlanej, na tle zmieniającej się sytuacji gospodarczej w latach 2009-2017. Zarządzanie majątkiem ocenione zostało z użyciem wybranych wskaźników sprawności działania. Wykorzystując klasyczną metodę najmniejszych kwadratów dokonano estymacji współzależności dynamiki zmian sytuacji gospodarczej względem dynamiki zmian wskaźników obrazujących sytuację ekonomiczną badanych przedsiębiorstw: wskaźnika rotacji zapasów (w dniach) oraz rotacji majątku obrotowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano analizę zmian zachodzących w strukturze majątkowej w przedsiębiorstwach. Przedstawiono bariery sprawnego funkcjonowania sprywatyzowanych przedsiębiorstw wynikające z niekorzystnych uwarunkowań majątkowych. Opisano również najczęściej wybierane strategie w ramach restrukturyzacji aktywów.
Cel - Celem pracy jest ukazanie roli i znaczenia majątku będącego w dyspozycji podmiotu w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Metodologia badania - W artykule zastosowano metodę studiów literaturowych, metodę indukcji i dedukcji. Wynik - Rozważania umożliwiły ukazanie miejsca zarządzania majątkiem jako czynnika determinującego wzrost wartości przedsiębiorstwa, co przekłada się na maksymalizację korzyści jego właścicieli. Oryginalność/wartość - W literaturze przedmiotu, w kontekście kreowania wartości przedsiębiorstwa, bardzo obszernie omawiane są finansowe generatory wartości, natomiast stosunkowo rzadko zwraca się uwagę na majątek przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie możliwości zarządzania strategicznego oraz istoty strategii gospodarowania majątkiem w małych i średnich przedsiębiorstwach. Najpierw przybliżono problematykę współczesnego zarządzania strategicznego. Następnie przedstawiono istotę gospodarowania majątkiem w małych i średnich przedsiębiorstwach ze szczególnym uwzględnieniem tych problemów, które bezpośrednio mają wpływ na kształtowanie odpowiedniej jego struktury. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Know-how jako składnik majątku przedsiębiorstwa
75%
W niniejszym artykule autorzy omawiają problematykę know-how jako składnika majątku przedsiębiorstwa. Analizują w tym celu pojęcie know-how, omawiając również wzajemną relację pojęć know-how i "tajemnica przedsiębiorstwa". W dalszej kolejności charakteryzują majątek przedsiębiorstwa, wskazując, że w jego skład wchodzą zarówno dobra materialne, jak i niematerialne. Wykazują, że know-how we współczesnej gospodarce, jako gospodarce opartej na wiedzy, w której coraz większą rolę odgrywają dobra niematerialne, może stanowić istotny, a niekiedy nawet zasadniczy składnik majątku przedsiębiorstwa, którego znaczenie i wartość może stale rosnąć.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przedsiębiorstwo państwowe i jego potrzeby informacyjne. Następnie omówiono funkcje bilansu majątkowego przedsiębiorstw państwowych w świetle uwarunkowań gospodarczych. Na koniec przedstawiono dylematy teorii bilansowych oraz kierunki modyfikacji bilansu majątkowego przedsiębiorstw państwowych.
20
75%
Celem opracowania jest określenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw przemysłowych. Badaniom poddano strukturę majątkową, głównie aktywów obrotowych, strukturę majątkowo-kapitałową i zadłużenie. Obiektami badawczymi były spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Próba badawcza objęła przedsiębiorstwa, które według klasyfikacji stosowanej przez GPW zaliczane są do branży przemysłowej. Doboru obiektów w tym zakresie dokonano w sposób celowy. W celu zapewnienia homogeniczności badanych przedsiębiorstw uwzględniono spółki obecne na GPW w Warszawie we wszystkich latach badanego okresu. Dane do obliczeń pochodzą z rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw za okres 2004-2009, dostępnych w bazie Notoria Serwis. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.