Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business condition test method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: na ile test koniunktury stosowany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego może być uznany za narzędzie dobrze opisujące rzeczywisty poziom aktywności polskiej gospodarki i mechanizm jej zmian.
Jakościowe wyniki testu koniunktury gospodarczej są podstawą do budowy nie tylko statystycznych i ekonometrycznych modeli, tradycyjnie stosowanych do wnioskowania o procesie zmian koniunktury gospodarczej, lecz również klasycznych i nieklasycznych modeli Markowa. Przedmiotem tego opracowania jest prezentacja konstrukcji i estymacji wybranych typów modeli Markowa oraz ich wykorzystania w analizie dynamiki produkcji polskiego przemysłu, na podstawie wyników testu koniunktury Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu wykorzystano wyniki miesięcznych i kwartalnych badań koniunktury gospodarczej w polskim przemyśle za okres od czerwca 1992 do grudnia 1994 roku, realizowane przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, pozwalające na ocenę adaptacyjności polskich przedsiębiorstw państwowych do nowego systemu rynkowego.
Podjęto próbę podsumowania teoretycznych aspektów wykorzystania danych ankietowych pochodzących z testu koniunktury w celu przeanalizowania procesów kształtowania się oczekiwań polskich podmiotów gospodarczych. Test przeprowadzono przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Zaprezentowano możliwości porównania otrzymanych danych z oficjalna sprawozdawczością statystyczną.
Celem niniejszego artykułu jest określenie siły i rodzaju związków między wybranymi wskaźnikami jakościowymi a korespondującymi z nimi szeregami indeksów ilościowych, publikowanych w ramach oficjalnej statystyki. Odpowiedź na pytanie, czy dane jakościowe dobrze opisują dynamikę działalności gospodarczej w budownictwie, jest bowiem niezbędnym wstępem do prognozowania zmian zachodzących w tej branży. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dwuletnie wyniki badań koniunktury w jednostkach handlowych, które odzwierciedlają obecne procesy transformacji handlu polskiego, jak też pozwalają na sformułowanie krótkoterminowych prognoz.
Od ponad 40 lat w krajach Unii Europejskiej, a od prawie 20 lat także w Polsce przeprowadzane są badania testem koniunktury z częstotliwością miesięczną i kwartalną. Jako podstawową zaletę testu koniunktury wskazuje się szybkość pozyskiwania aktualnych informacji, ale trzeba także zauważyć, że są to badania bardzo kosztowne, gdyż koszt badań UE to około 4.5 min euro plus szacowane na około 10 min euro koszty krajowe. Naturalnym w takim przypadku jest pytanie o przydatność wskaźników testu koniunktury w zakresie diagnozowania i krótkookresowego prognozowania koniunktury gospodarczej. Problem przydatności wskazań testu koniunktury był podejmowany przez wielu badaczy (Bergström (1995). Lemmens i inni (2005). Guzik (2008). Strzała (2007)) przy zastosowaniu różnorodnych metod, nie dając jednoznacznych odpowiedzi. Celem referatu jest przedstawienie przeglądu metod ekonometrycznych stosowanych do oceny przydatności wskaźników testu koniunktury oraz scharakteryzowanie wyników badań odnoszących się do "starych" krajów UE ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń kraj owych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki jakościowych badań koniunktury przedsiębiorstw budowlano-montażowych prowadzonych w GUS-ie, które potwierdzają ogólne tendencje obserwowane w ostatnich latach w budownictwie.
Forecasting the business situation is usually encumbered with a considerable risk of error. The risk is diminished by demarcation of a fuzzy set of trends. For forecasting within a certain interval increases the probability that the expected value will fall into the foreseen interval. Credibility of such a forecast is declining along with widening of the interval between the lower and upper trend ranges. The above method has been applied to forecast the situation in manufacturing and construction. The results for the first quarter of 1994 point to a considerable indefiniteness of the situation in food industry and in construction. This is i.a. a result of the high degree of dependence of those sectors upon the external factors. The forecasting method discussed in the article is submitted to some constraints, such as the assumption of linear additive relationships. When the relationships between the explanatory and explained variables are not linear the above method based on the notion of fuzziness proves abortive. (original abstract)
W opracowaniu porównano syntetyczny wskaźnik koniunktury całej gospodarki z tempem wzrostu produktu krajowego. Zaprezentowano koncepcję dystrybucji rocznych wartości tego tempa na miesięczne przedziały narastania strumienia produktu. Autor zajął się tym problemem w związku z dyskusją nad systemem wag, przyjętych w algorytmie obliczania syntetycznego wskaźnika koniunktury dla całej gospodarki.
Opracowanie jest wynikiem stałych badań podjętych przez WSB, AEPoznań i GUS i dotyczy przedsiębiorstw przemysłowych Wielkopolski. Badania wykonywane są metodą testu koniunkturalnego. Zaprezentowane wskaźniki mają charakter jakościowy.
Przedstawiono wyniki badań koniunktury gospodarczej w przedsiębiorstwach przemysłowych (podstawowe tendencje i zmiany ) w II kwartale 1996 roku.
Zaprezentowano jakościowe wskaźniki koniunktury gospodarczej dla przedsiębiorstw przemysłowych (podstawowe tendencje i zmiany) w II kwartale 1996 roku.
W artykule przedstawiono zarys metody testu koniunkturalnego. Metodę tę wykorzystano do pomiarów aktywności gospodarczej przedsiębiorstw państwowych prywatyzowanych metodą likwidacyjną. Badania dotyczyły przedsiębiorstw województwa wrocławskiego. Prowadzono je w kwartalnych odstępach czasu, począwszy od III kwartału 1992 r. do II kwartału 1995 roku.
Przedstawiono podstawowe tendencje w koniunkturze gospodarczej i zmiany koniunkturalne w przedsiębiorstwach przemysłowych w IV kwartale 1996 roku.
W artykule omówiono badanie koniunktury w przemyśle przetwórczym prowadzone metodą testu koniunkturalnego wdrożonym przez GUS. Przedstawione w artykule dane wskazują, że wyniki mogą stanowić dobre i przydatne źródło wykorzystywane w krótkookresowych analizach sytuacji przedsiębiorstw przemysłowych.
Artykuł dotyczy analizy działalności inwestycyjnej w świetle metody testu koniunkturalnego w Polsce na przykładzie przemysłu przetwórczego. Działalność ta rozpatrywana jest z punktu widzenia diagnostycznego i prognostycznego. Opracowanie ma na celu ocenę świadomości menedżerów polskich przedsiębiorstw w zakresie ich subiektywnej skłonności do inwestowania. Analiza postaw decyzyjnych kadry kierowniczej obejmuje okres minionych siedmiu lat, tj. lata 1992-1998, na podstawie kwartalnych badań przemysłu GUS-u.
Autor - członek kierownictwa dużej firmy budowlanej - przedstawia wątpliwości jakie stwarza formularz "Ankieta koniunktury gospodarczej - Budownictwo"
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.