Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business partnership
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
The aim of the article is to present the possible roles and services which can be gained by organizations from the business offer performed by hr business partners. The history of the HRPB development concept is shortly described as well as their round of evolution during last two decades. The main theoretical models of HRBP and their implication for their possible range of hr and business services are discussed. In conclusion is stressed the need of widening HRBP services for the other categories of customers, including small companies and individual subjects.(author's abstract)
W artykule przeprowadzono analizę porównawczą stopnia rozwoju franchisingu w Polsce i w krajach europejskich o zbliżonym doświadczeniu w wykorzystywaniu kontraktu franchisingowego. Otrzymane wyniki wskazują, że fakt zawarcia pierwszej umowy franchisingu w niemalże tym samym momencie nie determinował jednakowego tempa i kierunków rozwoju rynków franchisingowych analizowanych państw. Polska w grupie porównawczej zajęła pozycję trzecią - za Grecją i Węgrami, a przed Irlandią, Rumunią i Czechami. Zestawienie poszczególnych parametrów porównawczych pozwoliło zauważyć, że najbliższy polskiemu rynkowi franchisingu wydaje się rynek węgierski. Przyjęcie założenia o zbliżonej chłonności gospodarek obu państw w zakresie franchisingowej metody współpracy pozwoliło z kolei na sformułowanie optymistycznych prognoz co do dalszego rozwoju franchisingu w Polsce.(abstrakt autora)
Ogólnie ujmując, partnerstwo to współuczestniczenie w czymś, czyli dążenie do budowania trwałych związków z otoczeniem, opartych na obustronnym zaufaniu. Kluczową rolę odgrywa tu komunikacja (zarówno formalna, jak i nieformalna), która zapewnia przepływ informacji między uczestnikami. Niezbędne jest również aktywne zarządzanie tym przepływem. Komunikacja w jst powinna brać pod uwagę aktywność wielu podmiotów, np. władzy lokalnej, interesariuszy, mediów. Komunikacja to zarządzanie dialogiem jednostek samorządowych z otoczeniem rynkowym. Partnerstwo wymaga "poważnego", profesjonalnego traktowania się stron oraz postrzegania sukcesu jako korzyści dla wszystkich zaangażowanych podmiotów. Zaś bez skutecznej komunikacji, prawidłowo prowadzonej, nie jest możliwa dobra współpraca na zasadzie partnerstwa. Należy bowiem podkreślić, że każde partnerstwo jest przykładem współdziałania czy współpracy, lecz nie każde współdziałanie, nie każda współpraca ma charakter partnerski. Zaś sprawny system komunikacji w administracji samorządowej wpływa na efektywne wykorzystanie partnerstwa z różnymi odbiorcami(fragment tekstu)
Artykuł omawia rolę firm technologicznych w budowie i zarządzaniu sieciami partnerskimi. W oparciu o studium przypadku japońskiego operatora telefonii komórkowej NTT DoCoMo, analizuje sposoby wykorzystywania półotwartych standardów technologicznych i władzy międzyorganizacyjnej dla stymulowania konkurencji między firmami partnerskimi i jednoczesnego motywowania ich do tworzenia innowacji. Przedstawia wyzwania stojące przed firmami, które chcą utrzymać partnerów zarówno lojalnych, jak i innowacyjnych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Partnerstwo w działalności przedsiębiorstw Doliny Lotniczej
80%
Nowoczesny model prowadzenia działalności opiera się coraz częściej nie na zawieraniu pojedynczych transakcji, lecz tworzeniu długookresowych relacji między firmą a interesariuszami. W artykule podkreślono, iż warunkiem koniecznym do zaistnienia partnerstwa jest zaufanie między partnerami. Niniejsze opracowanie koncentruje się na prezentacji wybranych wyników badań dotyczących sposobu działania przedsiębiorców Doliny Lotniczej, związanego z budową relacji partnerskich.(abstrakt oryginalny)
6
80%
Branża turystyczna w północno-wschodniej Polsce posiada już znaczne doświadczenie w nawiązywaniu współpracy, której docelową formą jest klaster. Niestety, dotychczas nie udało się zrealizować takiego zamierzenia, którego efektem byłoby zainicjowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami turystycznymi. Celem artykułu jest wskazanie doświadczeń posiadanych przez podmioty branży turystycznej i okołoturystycznej w zakresie inicjatyw współpracy zmierzających w kierunku budowy klastra, a jednocześnie identyfikacja i ocena przyczyn dotychczasowych niepowodzeń. W artykule przedstawiono sposób budowania współpracy pomiędzy podmiotami branży turystycznej na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zidentyfikowano mocne i słabe jej strony.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Kapitał partnerski jako determinanta rozwoju klastra Dolina Lotnicza
80%
Artykuł przedstawia partnerstwo w klastrze jako dynamiczny proces trwający w czasie i przestrzeni, proces tworzony i kształtowany przez interakcje partnerów. W artykule podkreślono, iż warunkiem koniecznym do zaistnienia partnerstwa jest zaufanie między partnerami. Niniejsze opracowanie koncentruje się na prezentacji wybranych wyników badań dotyczących sposobu myślenia i działania przedsiębiorców Doliny Lotniczej, związanego z budową kapitału partnerskiego w strukturze klastra.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Negocjacje w budowaniu partnerstwa wewnętrznego
80%
W artykule przedstawiono jedno z podejść do negocjacji, traktując je jako narzędzie budowania partnerstwa wewnętrznego. Dzięki kreatywnemu dialogowi i przepływowi informacji o potrzebach oraz oczekiwaniach stron, negocjacje pozwalają na połączenie interesu jednostki z interesem organizacji. Otwierają tym samym drogę do tworzenia relacji partnerskich. Rozważania o partnerstwie wewnętrznym zostały poparte badaniami własnymi.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Integracja partnerów w logistycznych łańcuchach dostaw
80%
Wdrożenie systemu ERP umożliwia nadzorowanie procesów wewnątrz firmy. Budowanie relacji z dostawcami i odbiorcami, tworząc logistyczne łańcuchy dostaw, umożliwia partnerom biznesowym przyciąganie większej liczby klientów i ich utrzymanie dzięki elastycznemu reagowaniu na bieżące zmiany popytu. Współpraca z partnerami w łańcuchu nie byłaby możliwa dzięki zaawansowanym systemom informatycznym jak i narzędziom e-gospodarki (choćby EDI). Standaryzacja otwiera globalne horyzonty, dzięki czemu prowadzona działalność wykraczać może poza rynki regionalne. Inwestowanie w rozwój całych łańcuchów dostaw, wyposażanie ich w zaawansowane narzędzia informatyczne pozwoli uodpornić się na zmiany rynku i wynikające z tego koszty związane z zamrożeniem kapitału i błędami planistycznymi. Ten kierunek rozwoju jest nieunikniony i po raz kolejny otwiera przedsiębiorstwom nowe możliwości w budowaniu silnej organizacji o stabilnej pozycji ekonomicznej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Keiretsu - prawdziwe partnerstwo z kooperantami
80%
W ramach keiretsu działają znane na całym świecie marki, jak: Toyota, Mistubishi, Fujitsu, Hitachi, Isuzu, Konica Minolta, Canon, Nissan, Yamaha, Mazda, Fuji Photo Film, a także Toshiba. Struktura keiretsu i wszystkie jego powiązania wpływają na obniżenie kosztów transakcyjnych firm wchodzących w ich skład, ponieważ dzielą się one kosztami i ryzykiem, obniżając i pierwsze, i drugie. Koszty maleją także dzięki opracowywaniu wspólnej strategii lub ułatwionemu przepływowi know- -how. Można również obniżyć koszty dystrybucji poprzez zmniejszenie bądź wyeliminowanie transportu mieszanego, zracjonalizowanej kontroli inwentarza oraz uproszczenie kanałów m.in. marketingowych. Dzięki ścisłej współpracy całego łańcucha dostaw możliwe jest szybsze reagowanie na zapotrzebowanie rynku. Coraz częściej firmy nie rywalizują między sobą, lecz całymi łańcuchami dostaw. Jak widać na przedstawionych wyżej przykładach, taka współpraca często może decydować o konkurencyjności firmy lub produktu na rynku.(tekst z oryginału)
Rola i znaczenie badania wiarygodności partnerów gospodarczych wzrosła w ostatnim okresie do rangi ważnych elementów pracy kierowniczej właścicieli, menedżerów, dyrektorów, prezesów przedsiębiorstw różnych branż. (fragment tekstu)
Problem niespójności rozwojowych w pierwszej kolejności dotyka terenów słabo rozwiniętych, zwłaszcza tych położonych w sąsiedztwie obszarów o dużo silniejszej gospodarce. W warunkach ograniczonego potencjału rozwojowego, przezwyciężenie problemów wymaga współpracy wszystkich podmiotów funkcjonujących na tych terenach, a szczególnie partnerstwa pomiędzy samorządem lokalnym a organizacjami pozarządowymi. Przeprowadzone badania ukazały jednak, że zakres współpracy w tym obszarze jest wyraźnie zawężony w stosunku do istniejących możliwości. Podejmowane inicjatywy nie są w stanie w sposób zadowalający wpłynąć na zmniejszenie niespójności. Samorządy cechuje ostrożność w podejmowaniu głębszej współpracy, wspieraniu inicjatyw innowacyjnych i progospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Objective: The aim of the paper is to prove that in a world where instability is increasing and security is reduced, the EU and Japan are fulfilling their obligation to bear special responsibility for the implementation of the common western values they represent.Research Design & Methods: The research method is based on the critical review of literature and the analysis of source materials (the texts of the Agreements and official documents). We run a policy analysis. We examine the law as a tool for policy implementation (New International Legal Process). We draw conclusions based on them.Findings: The EU-Japan Agreements confirm the community of values on which they are embedded and create conditions for strengthening these values.Contribution & Value Added: The contribution is here that we show the importance of Agreements between the EU and Japan, which stems from both endogenous factors, resulting from economic and political potentials of the Parties; as well as from the exogenous factors, in the form of external determinants of cooperation, such as recent turbulence in US politics. (original abstract)
It is an important economic and social issue for universities to provide value for their communities by seeking and maintaining partnerships with local firms. This paper analyses institutions of different national economies. It systematises the differences and similarities in the communication of universities aiming to partnering. To this end, we present four European cases from France, Germany, Hungary and Poland. The methodology lies in its grounded theory approach to a continuous multi-case analysis. Our hypotheses are as follows: There are role differences of universities in the observed cases (H1). There are different understandings behind fruitful university-business partnerships (H2). The rate of diversification in local industries effects the presence and types of university services and business partnering activity (H3). Data hubs were extracted from institutional communications and integrated with local economic data input. The novel approach of applying the grounded theory supports complex observation. Notions of fruitful partnerships are institution-specific, but we identify two opposite perspectives of strategies to run efficient university-business partnering. The structure of the local industrial environment, research output and university-business interactions have definable mutual effects. (original abstract)
Audyt procesów logistycznych to ważny element współczesnego zarządzania przedsiębiorstwami międzynarodowymi. To mechanizm weryfikujący jakość realizowanych procesów w przedsiębiorstwie. Audyt jest swoistego rodzaju potwierdzeniem wymagań, jakie oczekują partnerzy biznesowi i które należy spełnić, aby móc nawiązać współpracę biznesową. Artykuł posiada charakter teoretyczno-empiryczny i stanowi wprowadzenie do przedstawionej problematyki, wymagającej dalszych pogłębionych badań. Artykuł to studium przypadku analizujący audyt logistyczny, który został przeprowadzony w przedsiębiorstwie branży motoryzacyjnej. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rola instytucji otoczenia biznesu w tworzeniu partnerstw na rzecz rozwoju
61%
W ramach realizacji projektu Equal " System przeciwdziałania bezrobociu na terenach słabo zurbanizowanych" powołane zostało partnerstwo krajowe w skład którego wchodzą instytucje otoczenia biznesu aktywnie działające w województwie podkarpackim oraz lubelskim mające na co dzień kontakt z małymi i średnimi przedsiębiorstwami do których skierowany jest projekt. [...]Istotną role w projekcie odgrywają instytucje otoczenia biznesu które z racji swojego wieloletniego doświadczenia odpowiedzialne są za wyselekcjonowanie grupy firm biorących udział w projekcie, z drugiej zaś strony przez cały okres realizacji projektu kadra zatrudniana w tych instytucjach wchodzić będzie w skład grupy eksperckiej odpowiedzialnej za szkolenia oraz doradztwo. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi analizę decyzyjną partnerstwa energetycznego Federacji Rosyjskiej z Republiką Federalną Niemiec oraz Republiką Francuską. Analizie zostały poddane determinanty wpływające na charakter obustronnej współpracy. Praca ukazuje występujące zależności energetyczne z perspektywy wybranych państw oraz cele polityki Federacji Rosyjskiej, a także odpowiada na pytanie o przyczynę podejmowanych działań. Celem pracy jest również analiza korelacji zachodzącej między pozycją polityczną państwa w UE a charakterem partnerstwa energetycznego z Rosją, jak również analiza sektorów gazu ziemnego poszczególnych państw.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Motywy realizacji strategii co-brandingu w świetle badań empirycznych
61%
Strategia co-brandingu polega na współpracy dwóch lub więcej marek, mającej na celu stworzenie produktu, który wspierany jest przez marki partnerów. Co-branding umożliwia wzajemne wzmocnienie tych marek, dzięki ścisłej współpracy w ramach tworzenia produktu lub usługi. W artykule przedstawione zostały wyniki badań empirycznych dotyczące motywów realizacji strategii co-brandingu funkcjonalnego przez wybrane firmy międzynarodowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę zasadności i możliwości budowania odpowiedzialnych i partnerskich relacji w globalnych łańcuchach dostaw przemysłu tekstylnego. Analiza ta poprzedzona została określeniem istoty zarządzania łańcuchem dostaw oraz etapów budowania stosunków partnerskich w tego rodzaju łańcuchach.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Współpraca partnerska nauki i biznesu w świetle badań
61%
Współpraca nauki z biznesem stanowi przedmiot różnych dyskusji i opracowań naukowych. Przedmiotem przeprowadzonych badań rozpoznawczych w regionie łódzkim była współpraca partnerska przedsiębiorców z naukowcami. W ramach doboru celowego przebadano duże i średnie przedsiębiorstwa z regionu łódzkiego, które współpracują z uczelnią. Z badań wynika, że tylko jedna trzecia przedsiębiorców jest w pełni zadowolona z dotychczasowej współpracy ze sferą nauki, posiadają wypracowany, wysoko przez nich oceniany model bezpośredniej współpracy partnerskiej, co sugeruje że należy dołożyć jeszcze wielu starań w zakresie wypracowania dobrych praktyk i budowania modeli współpracy partnerskiej. Uzyskane rezultaty badawcze posłużą do kontynuacji badań z tematyki współpracy partnerskiej oraz wpisują się w aktualne ujęcie aplikacyjne dla biznesu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.