Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 143

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business psychology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Literatura biznesowa opisująca sukcesy menedżerów wskazuje empatię jako jedną z kluczowych cech lub umiejętności lidera. Nazywana często ludzką twarzą przełożonego ma sprzyjać budowaniu autorytetu szefa, spajać grupę, wzbudzać motywację i podtrzymywać zaangażowanie członków zespołu. Czy rzeczywiście empatia jest tak ważna w pracy menedżera i ma same pozytywy? (fragment tekstu)
Większość poradników dla menedżerów bazuje na osobistych doświadczeniach autorów. Takie jednostkowe przykłady nie mogą jednak zgodnie z warunkami rzetelnej wiedzy naukowej stanowić uniwersalnych wytycznych z powodzeniem zastosowanych w każdych okolicznościach. Inaczej rzecz się ma z eksperymentami z dziedziny psychologii społecznej. W jaki sposób można je wykorzystać, pokazując ich praktyczne i ponadindywidualne implikacje dla pracy każdego menedżera? (fragment tekstu)
Przynależność do poszczególnych kręgów kulturowych silnie oddziałuje na procesy negocjacyjne. Wkraczając na arenę międzynarodową niezbędne jest odpowiednie do nich przygotowanie. Negocjacje z partnerami z USA, Niemiec i Francji to przykłady zamieszczone w niniejszym artykule.
W artykule omówiono podstawowe reguły prowadzenia negocjacji by osiągnąć założony cel.
Artykuł omawia uznane na świecie metody i techniki zapewniające obiektywizm oceny przy doborze pracowników.
6
Content available remote Strach w miejscu pracy i jego negatywne konsekwencje
61%
Sukces w zarządzaniu kadrami determinowany jest wieloma różnymi czynnikami. Jednym z nich są zachowania ludzi w organizacjach. Te z kolei uwarunkowane są m.in. uczuciami, wśród których jest strach. Uczucie to w wielu przypadkach pełni funkcję sygnału ostrzegawczego przed niebezpieczeństwem. Jednak zdarza się, że "wywołuje uboczne, niepożądane skutki, takie jak: ucieczkę, wycofanie się z aktywności [...]. Ponadto dezintegruje osobowość i godzi w ludzką godność" [Kozielecki 2007]. Ludzie odczuwają strach w rozmaitych okolicznościach, np. w miejscu pracy. Zrozumienie natury strachu, jego przyczyn, symptomów i konsekwencji wydaje się niezwykle istotne dla kierowania ludźmi. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie negatywnych skutków odczuwania strachu w miejscu pracy. Pierwsza część opracowania powstała na podstawie analizy treści publikacji dotyczących poruszanej problematyki i zawiera poglądy innych autorów na temat przyczyn oraz konsekwencji tytułowej emocji w organizacjach. W części drugiej opisano wyniki badań wstępnych poświęconych strachowi w pracy. Badania te przeprowadzono wśród osób pracujących, wykorzystując metodę biograficzną. W końcowym fragmencie tekstu zawarto podsumowanie prowadzonych rozważań. Mimo że wyniki badań nie upoważniają do ich uogólniania, dowodzą, że pracownicy przeżywają strach w miejscu pracy oraz że jego skutki są destrukcyjne. Wyniki pilotażu wykorzystano do przygotowania badań zasadniczych(abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano znaczenie pojęcia własności dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Opisano zagadnienie własności jako kategorii psychologicznej. Przedstawiono wpływ własności na praktykę zarządzania przedsiębiorstwem.
8
Content available remote Psychologiczno-socjologiczny wymiar przedsiębiorczości
61%
Współczesna przedsiębiorczość w dyskursie badawczym odnosi się m.in. do procesu przedsiębiorczego, który związany jest z dostrzeżeniem i wykorzystaniem przez jednostkę tzw. szans przedsiębiorczych. W takim ujęciu istota przedsiębiorczości coraz częściej analizowana jest przez pryzmat zachowań i kompetencji przedsiębiorczych, procesów myślowych jednostki czy też jej emocji, motywacji, wartości, przekonań, które warunkują procesy emergencji i kreacji nowej rzeczywistości [Kurczewska 2013, s. 8; Rachwał, Wach, 2016, ss. 405-415]. Tym samym w prowadzonych badaniach nad przedsiębiorczością naukowcy koncentrują się m.in. wokół jednostki, jej wytworów twórczości. Jednocześnie podkreślają ważność oddziaływania determinant socjologiczno-psychologicznych na proces urzeczywistnienia przez jednostkę szans przedsiębiorczych. Te właściwości zdeterminowały główny cel opracowania, którym jest analiza teorii psychologiczno-socjologicznych wyjaśniających kształtowanie się zachowań i postaw przedsiębiorczych jednostki. W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione istotne teorie psychologii, w drugiej zaś koncepcje socjologiczne. (fragment tekstu)
Motyw autonomii jest niejednokrotnie wskazywany jako jeden z istotniejszych czynników skłaniających ludzi do założenia własnej działalności gospodarczej, choć nie dla każdego przedsiębiorcy jest równie ważny. W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w grupie początkujących przedsiębiorców. Osoby deklarujące kierowanie się motywem autonomii oczekiwały, że uzyskają wyższy poziom satysfakcji po roku prowadzenia działalności niż osoby, które nie deklarowały istotności tego motywu. Dokonana po roku weryfikacja faktycznie uzyskanego poziomu satysfakcji wykazała, że osoby, które nie kierowały się motywem autonomii, uzyskały spodziewany poziom satysfakcji, podczas gdy osoby kierujące się motywem autonomii uzyskały poziom satysfakcji niższy od oczekiwanego. W artykule przedstawiono także implikacje uzyskanych wyników, z uwzględnieniem jego znaczenia dla edukacji przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę agencji w firmach rodzinnych. Opisano specyfikę przedsiębiorstw rodzinnych ze szczególnym uwzględnieniem problematyki sukcesji. Przeanalizowano teorię stewarda w odniesieniu do firm rodzinnych. Zostały zarysowane główne perspektywy badawcze problemów agencji w firmach rodzinnych.
11
Content available remote Strach przed porażką w biznesie - uwarunkowania osobowościowe i ekonomiczne
61%
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące psychologicznych i finansowych korelatów oraz predyktorów strachu przed niepowodzeniem w biznesie. Postawiono też pytania o różnice między kobietami i mężczyznami oraz między właścicielami firm "młodych" i "dojrzałych". "Młodzi" przedsiębiorcy to ci, którzy prowadzą firmy do 42 miesiąca. Okres trzech i pół roku uznaje się za punkt graniczny w działalności przedsiębiorczej. Jego przetrwanie świadczy o sukcesie pierwszego etapu, czyli założenia działalności i przejścia do kolejnego etapu, czyli z zarządzania istniejącą firmą. (fragment tekstu)
Artykuł na temat doboru właściwych metod diagnozowania inteligencji emocjonalnej. Wymieniono i scharakteryzowano poszczególne metody. Porównano inteligencję emocjonalną z efektami biznesowymi.
W artykule przedstawione są psychoanalityczne podstawy coachingu, rozumianego jako forma wspomagania rozwoju kadry kierowniczej, a także doskonalenia zespołów i całych organizacji. Opiera się on na studiach literaturowych oraz doświadczeniu zawodowym autorki. Spojrzenie na organizację poprzez pryzmat osobowości w ujęciu psychoanalitycznym ujawnia ścisłe związki pomiędzy problemami osoby skierowanej na coaching a trudnościami, jakich doświadcza cała organizacja lub zespół, kierowany przez coachowanego lidera. Jest to możliwe dzięki odwołaniu się do mechanizmów i pojęć opisywanych w teoriach psychoanalitycznych, zarówno w odniesieniu do problemów jednostkowych, jak i procesów zachodzących w małych i dużych grupach, a także w organizacjach ujmowanych całościowo. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poniższy ma dotyczyć w swym zasadniczym wymiarze ogólnych, czyli społecznych problemów psychologii kierowania/zarządzania w biznesie. Szerzej rzecz ujmując ma dotyczyć zasad, praw, uwag i pewnych refleksji na temat wykorzystywania psychologii społecznej w kierowaniu/zarządzaniu działalnością gospodarczą. Biznes to działania gospodarcze lub finansowe, proces wytwarzania dóbr lub usług w celach komercyjnych z elementami znacznego ryzyka; zaangażowanie w organizację zarządzania ludźmi w procesie pracy; to realizowanie zamiarów strategicznych, taktycznych i operacyjnych; to łącznie oddzielnych elementów w logiczny i spójny system wytwarzający dochód i dających korzyść nie tylko samemu przedsiębiorcy, ale i otoczeniu. W języku potocznym przez biznes rozumie się po prostu coś, co przynosi dochód. Jeden z najbardziej chyba lapidarnych opisów biznesu dał P. Fortuna w książce Subiektywna psychologia biznesu traktując go jako maszynerię posiadającą jeden podstawowy cel: maksymalizowanie zysków przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów; z czym trudno, zdroworozsądkowo myśląc, nie zgodzić się. Autor zaraz w następnym zdaniu przestrzega, aby nie zapominać, że firmy (biznesy) nie są organizacjami pożytku publicznego i wszystko, co sprzyja osiągnięciu celu będzie poważnie brane pod uwagę. Możemy to traktować jako ostrzeżenie ale i jako swego rodzaju nadzieję. Dodajmy, iż coraz częściej do powyższych czynników określających biznes dodaje się, mamy na uwadze tylko deskryptywność (która nie zawsze musi się pokrywać z rzeczywistością), jego społeczną odpowiedzialność.(fragment tekstu)
Sukces lub porażka to ekstremalne sytuacje wywołujące silne reakcje emocjonalne u członków każdej organizacji. Sposób radzenia sobie z emocjami, zarówno na poziomie indywidualnym, grupowym, jak i organizacyjnym to kryterium sprawnego działania na każdym z poziomów funkcjonowania organizacji. Celem artykułu jest uzasadnienie powyższej tezy. (abstrakt oryginalny)
Teoria perspektywy zakłada, że ludzie, podejmując decyzje, oceniają dostępne możliwości, mając na uwadze pewien punkt odniesienia. Zdarzenia, które w stosunku do punktu odniesienia traktowane są jako straty, odczuwane są silniej niż te, które postrzegane są jako zyski. Wiele badań wskazuje, że w wyborze międzyokresowym właśnie tak się dzieje, ponieważ przyszłe wypływy pieniężne są mocniej dyskontowane niż wpływy. Ponadto badania ankietowe wskazują, że ludzie używają innych stóp, gdy są pytani o to, ile by musieli dostać pieniędzy teraz, by zrezygnować z otrzymania tysiąca złotych za rok (kwota wypłacona dziś powinna być niższa, co może powodować odczuwanie takiej zamiany jako straty), a innych stóp, gdy pyta się ich, ile by sobie zażyczyli w zamian za czekanie na zainkasowanie tysiąca złotych, które powinny być wypłacone dziś (w tej sytuacji ankietowany może odczuwać, że coś zyskuje). Odwrotnie dzieje się w przypadku kwot, które zainteresowany miałby przekazać innemu podmiotowi. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących dyskontowania zysków i strat przeprowadzonych wśród studentów dwóch wrocławskich uczelni wyższych. Wynika z nich, że dość często ludzie dyskontują wypływy pieniężne z taką samą siłą jak wpływy. Jeśli obserwowany jest efekt kierunku przepływu pieniądza, to raczej taki, przez który potrzeba wyższego oprocentowania, by przekonać jednostkę do późniejszego odbioru pieniędzy z depozytu, niż wystarczy, by skłonić ją do wcześniejszej spłaty kredytu. (abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele teorii opisujących zachowanie człowieka. To sprawia, że wybór odpowiedniej metody diagnostycznej staje się dużym wyzwaniem, bo diagnoza powinna być trafna i rzetelna. (abstrakt oryginalny)
Zwróciłeś uwagę na to, że słynni w XX wieku amerykańscy guru zarządzania zachęcają do pozytywnego myślenia, odnajdywania w sobie olbrzyma czy twórczego i odjechanego stosunku do biznesu i sprzedaży (jak np. Brian Triacy)? Podkreślają, że o sukcesie decyduje przede wszystkim zachowani w obliczu niepowodzeń. Zwycięzcami sa ci, którzy uznają porażke, przyjmują ból, mierzą się z brutalnymi faktami. Tacy ludzie wyciągają wnioski, wyznaczają nowe cele, działają pomimo lęku, rozpaczy czy bólu.(abstrakt oryginalny)
Research background: Deciding to trade in financial markets is psychologically difficult and wearing. Investors want to find rational justifications for the correctness of their decisions. However, there is uncertainty in financial markets. This uncertainty does not allow for mathematical calculations. In such case, feelings get involved in the decision process. Purpose: This study aimed to investigate the mediating effect of two motivational systems (loss aversion and pleasure-seeking) on the effect of phantasy, which is fantasies that are based on an individual's early infancy, that develop and exist throughout life, but are not consciously aware of by the individual, on financial risk tolerance, and to analyze the moderating effect of confidence in the effect of these two motivational systems on financial risk tolerance. Research methodology: Data were collected from 1,643 subjects from Turkey in November-December 2021 using a questionnaire. The link to the survey prepared by the researchers was created using Google Survey and shared by our graduates' students on their social networks. Results: According to the results, phantasy had a positive and significant effect on both motivational systems and financial risk tolerance. Simultaneously, two motivational systems have a mediating effect on the relationship between phantasy and financial risk tolerance. Confidence, on the other hand, has a moderating effect on the effect of these two motivational systems on financial risk tolerance. In addition, as expected, phantasy showed its effect on all individuals without differing according to demographic variables. Despite this, loss aversion and low financial risk tolerance were higher in female and married individuals. While pleasure-seeking is higher in males, it does not differ according to marital status. Novelty: Modeling unconscious processes, motivational systems and individual characteristics such as confidence together will provide important and useful findings for both investors and market authority in terms of showing the effect of unconscious and cognitive factors on financial risk tolerance. (original abstract)
W biznesie wysoko ceni się przewidywalność i mierzalne prognozy, a porażki i emocje im towarzyszące są nie do przewidzenia, więc wszelkimi sposobami staramy się ich uniknąć. Czy słusznie? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.