Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cable industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Branża kablowa na całym świecie przeżywa kryzys. Przedstawiono przyczyny tego zjawiska. Załączono dane dotyczące przychodów największych producentów kabli w 2001 r.
Ustawą z 7.05.2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (u.w.r.u.s.t.) prawodawca wprowadził do polskiego porządku prawnego konstrukcję odrębnej własności części składowej rzeczy ruchomej. Stanowi to wyłom w dotychczasowym postrzeganiu konstrukcji prawnorzeczowych. Możliwości takiej nadal nie przewiduje jednak Kodeks cywilny. Ustanowienie odrębnej własności części składowej dotąd możliwe było jedynie w przypadku nieruchomości. Zgodnie z ustawą możliwe jest ustanowienie odrębnej własności włókna światłowodowego umieszczonego w kablu. Spełnienie ustawowych przesłanek nie powoduje automatycznego wyodrębnienia włókna z kabla światłowodowego. Osiągnięcie takiego skutku wymaga zajścia zdarzenia prawnego wskazanego w ustawie. Z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego włókna światłowodowego jednolita struktura prawna kabla światłowodowego ulega dekompozycji. Natomiast kabel stanowi odtąd przedmiot współwłasności przymusowej właścicieli włókien światłowodowych, co wymaga ich współdziałania. Sprawowanie zarządu częściami wspólnymi kabla światłowodowego oparte jest na odpowiednio stosowanych przepisach Kodeksu cywilnego o zarządzie rzeczą wspólną. Zasady te są modyfikowane regulacją ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W pracy krótko scharakteryzowano wybrane podstawowe rodzaje wymuszeń drgań kabli wywołanych działaniem dynamicznym wiatru. Opisano takie zjawiska aerodynamiczne jak wzbudzenie wirowe, wzbudzenie wiatrowo deszczowe,galopowanie i buffeting.Kable to konstrukcje, które charakteryzują się małym tłumieniem wewnętrznym, małą sztywnością i małą masą, wobec czego nie są zdolne do całkowitej dyssypacji energii wymuszenia, stąd mogą osiągać duże amplitudy drgań. Duże amplitudy drgań powodują nadmierne naprężenia, obniżając w ten sposób poziom bezpieczeństwa konstrukcji.(abstrakt oryginalny)
Kable są ważnymi elementami składowymi konstrukcji budowlanych. Ze względu na ich niskie tłumienie wewnętrzne, masę i sztywność, są one bardzo podatne na dynamiczne działanie wiatru.Częste i nadmierne drgania kabli są powodem zniszczenia zmęczeniowego w miejscach ich zamocowania.Ograniczanie możliwości zniszczeń powodowanych przez wiatr jest bardzo ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji,ale również ze względów ekonomicznych. W pracy dokonano analizy badań eksperymentalnych i teoretycznych dotyczących sposobów obniżania poziomu drgań kabli oraz przeglądu wybranych ich aplikacji. Zwrócono uwagę na łączenie poszczególnych metod w celu otrzymania najbardziej efektywnego sposobu tłumienia drgań.(abstrakt oryginalny)
Omówiono kryzys w sektorze kablowym w Polsce. Jest on pochodną kryzysu w budownictwie i branży teleinformatycznej oraz ograniczeń inwestycyjnych i remontowych w energetyce. Analitycy przewidują ożywienie w przemyśle kablowym w drugiej połowie 2003 r.
Wartość rocznych obrotów na światowym rynku kabli ocenia się na ponad 70 mld USD. Sektor ten uchodzi za jeden z bardziej dojrzałych, zwłaszcza tam, gdzie występuje jako surowiec aluminium i miedź. Obroty tymi wyrobami utrzymują się na stałym poziomie, lub nieco się zmniejszają. Za to na rynku światłowowdów nawet w okresach gorszej koniunktury notuje się wysoką dynamikę wzrostu.
Wyniki branży kablowej są w znacznej mierze uzależnione od koniunktury w całej gospodarce, gdyż głównymi odbiorcami wyrobów tego przemysłu są: energetyka, telekomunikacja oraz sektor elektromaszynowy i elektroniczny. W celu pozyskania nowych odbiorców, polscy wytwórcy kabli rozszerzyli asortyment o nowe wyroby, będące dotychczas domeną innych producentów.
Tradycyjne kable i różnego rodzaju przewody zawsze stanowiły jeden z najważniejszych elementów epoki przemysłowej. Obecnie jednak, w erze postindustrialnej i informacyjnej techniki te tracą na znaczeniu, ustępując światłowodom.
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia analizy ekonomicznej doboru kabli elektroenergetycznych. Koszty budowy i eksploatacji linii kablowych wynikają głównie z ceny kabla i kosztów strat energii powstających podczas pracy. Straty te są głównie uzależnione od prądu obciążenia i rezystancji żył. Straty mocy można zmniejszyć poprzez dobór kabla o zwiększonym przekroju żył, jednak zwiększa to koszty inwestycyjne. W praktyce projektowej zwykle dobiera się kable o możliwie jak najmniejszym przekroju. Podejście takie powoduje, że ze względu na długi czas życia kabla koszt strat powstałych w tym czasie może znacznie przekroczyć koszty inwestycyjne. Ekonomiczny dobór kabla oznacza minimalizację całkowitych rocznych kosztów, wynikających z amortyzacji i strat energii. Pełna analiza ekonomiczna poprzedzająca wybór kabla jest trudna z uwagi na brak informacji na temat przyszłego obciążenia kabla, ceny energii elektrycznej itp. W artykule przedstawiono wyniki przykładowych obliczeń doboru ekonomicznego kabli, uwzględniających koszty strat, amortyzacji i utrzymania linii. Omówiono również wpływ kompensacji mocy biernej na straty mocy w kablach.(abstrakt oryginalny)
Obszerna charakterystyka przemysłu kablowego w Polsce z uwzględnieniem wskaźników wielkości i rodzajów produkcji kabli i przewodów oraz ich eksportu i importu. Wyroby te cieszą się dużym uznaniem za granicą dzięki ich wysokiej jakości.
11
Content available remote Systemy logistyczne w przedsiębiorstwie produkującym kable
84%
Logistyka jako metoda zarządzania jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy ogólnej o zasadach, metodach i technikach kształtowania przepływu materiałów i wyrobów gotowych, oraz związanych z nim informacji w systemach i między systemami logistycznymi. Sprawnie działający system logistyczny w przedsiębiorstwie w dzisiejszych realiach gospodarczych jest warunkiem utrzymania się firmy na rynku oraz uzyskania przez nią pozycji konkurencyjnej. Bez dobrze zaplanowanego, zorganizowanego, kierowanego i kontrolowanego systemu logistycznego, firma w warunkach ciągłych i szybkich zmian nie ma szans na przetrwanie wśród rozwijającej się konkurencji. (abstrakt oryginalny)
Od kilku lat utrzymuje się dynamiczny rozwój krajowych producentów kabli i przewodów. Spowodowane jest to dobrą sytuacją głównych odbiorców ich wyrobów, tj. sektorów: energetycznego, telekomunikacyjnego oraz teleinformatycznego. Do rozwoju produkcji kabli w Polsce przyczynia się też wysoki wzrost ich eksportu.
Przemysł kablowy w Rosji staje się jedną z bardziej atrakcyjnych branż. Oprócz zjawiska koncentracji w samej branży, obserwowany jest także trend do wchłaniania producentów kabli przez kombinaty metalurgiczne, które chcą w ten sposób poprawić swoją efektywność.
Śląska Fabryka Kabli rozpoczęła swoją działalność w 1928 r. Po wojnie funkcjonowała jako przedsiębiorstwo państwowe, w 1990 r. przekształcona została w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Już jako sprywatyzowana firma, spółka zadebiutowała na GPW, co pozwoliło jej wejść na szerszą arenę gospodarczą Polski. Od 1999 r. spółka należy do europejskiej grupy kablowej, która powstała poprzez wykupienie przez duńską firmę NKT Cables A/S.
Omówiono rozwój firmy Tele-Fonika. Jest ona przykładem jednego z najbardziej błyskotliwych sukcesów prywatnych przedsiębiorców w ciągu ostatnich 12 lat. Tele-Fonika należy do branży wysokich technologii. Jej właściciel Bogusław Cupiał planował opanowanie krajowego rynku kabli przez kupienie 70,49 proc. udziałów w spółce Elektrim Kable. Transakcje zablokował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wyniki przemysłu kablowego są znakomitym barometrem koniunktury, gdyż jego głównymi klientami są branże o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Zahamowanie wzrostu gospodarczego Polski w ostatnim czasie przyczyniło się do ograniczenia inwestycji, wpływając pośrednio na wyniki i strategię branży kablowej.
Spółka Elektrim jest od 9 lat notowana na warszawskiej giełdzie. Przybliżono drogę jej rozwoju. Obecnie Elektrim znajduje się na skraju upadłości.
18
67%
Produkcja kabli zalicza się do grupy najbardziej dojrzałych przemysłów przetwórczych w Polsce, a zachodzące w niej tendencje mają zasięg globalny. O ile obroty wyrobami, których podstawowym surowcem jest aluminium i miedź utrzymują się na stałym poziomie, lub nieco się obniżają, to na rynku światłowodów nawet w okresie gorszej koniunktury notuje się wysoką dynamikę wzrostu.
Elektrim utworzony został w roku 1945 i do lat 90-tych funkcjonował jako centrala handlu zagranicznego, specjalizująca się w eksporcie wyrobów polskiego przemysłu elektromaszynowego oraz budowie kompletnych obiektów energetycznych. Obecnie już sprywatyzowany Elektrim SA działa w trzech podstawowych segmentach: telekomunikacji, produkcji kabli i energetyce.
Rozwój usług telekomunikacyjnych w latach 90-tych sprawił, że Polska powoli nadrabia zaległości w tej dziedzinie. Dzięki inwestycjom w sektorze telekomunikacyjnym gęstość sieci zwiększyła się ponad trzykrotnie. Jednakże tylko 22 procent łącz telefonicznych znajduje się na obszarach wiejskich.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.