Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capability Maturity Model Integration (CMMI)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule najpierw zdefiniowano istotę podejścia procesowego. Następnie w oparciu o dostępne definicje zarządzania projektami przedstawiono strukturę procesową zarządzania projektami. Zaproponowano ogólną metodykę usprawniania procesów zarządzania projektami z wykorzystaniem podejścia procesowego. Zaprezentowano istotę modelu dojrzałości Capability Maturity Model Integration oraz autorski przykład jego zastosowania w doskonaleniu procesów zarządzania projektami.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Metodologiczne podstawy projektowania modeli dojrzałości
100%
Modele dojrzałości stanowią swego rodzaju kompendium wiedzy z danej dziedziny oraz przewodnik dla menedżerów, przekładający wiedzę na konkretne działania mające na celu zmienianie i usprawnianie organizacji. Opisują one ewolucyjną ścieżkę rozwoju umożliwiającą organizacji przejście od stanu niespójnych, doraźnych działań biznesowych do działań uporządkowanych, monitorowanych i zarządzanych. Artykuł przedstawia i porównuje dwie procedury projektowania modeli dojrzałości oraz zasady projektowania (Design Principles), czyli kryteria, którym powinien odpowiadać model dojrzałości jako rezultat procesu projektowania, pomagające potencjalnym użytkownikom w porównywaniu i ocenie istniejących modeli. Celem artykułu jest ocena modelu doskonałości EFQM pod kątem spełniania kryteriów użyteczności i aplikacyjności zawartych w Design Principles. Model doskonałości EFQM jest przykładem dobrze zaprojektowanego modelu preskryptywnego, który wystarczająco uwzględnia najważniejsze kryteria użyteczności.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote On Assessing an Organization's Preparedness to Adopt and Make Use of Big Data
100%
W artykule zaproponowano poszerzenie modelu dojrzałości organizacji do Big Data o formularz samooceny organizacji, opierający się na skali Likerta. Przedstawiono problematykę dojrzałości organizacji w kontekście Big Data, pokazano temporalny model dojrzałości BDTMM do Big Data oraz przedstawiono formularz samooceny. Główne cele artykułu to prezentacja autorskiego modelu dojrzałości i wskazanie, czym różni się on od modeli istniejących, oraz prezentacja również autorskiego formularza samooceny dojrzałości, pozwalającego organizacji ocenić, na którym poziomie modelu BDTMM się znajduje.(abstrakt oryginalny)
Business Process Maturity Model, podobnie jak inne modele dojrzałości, nie wskazuje na żadne konkretne technologie informatyczne15. Jest tak, ponieważ przyjmuje się, że technologia jest czymś wtórnym w stosunku do działań biznesowych, a prawdziwe problemy urzędów administracji publicznej i samorządowej nie leżą w warstwie technologii, lecz w organizacji procesów, więc i działania naprawcze nie mogą być technologicznie zależne. Pojawiają się jednak sugestie16, że do osiągnięcia wyższych poziomów dojrzałości narzędzia IT są niezbędne. Niniejszy artykuł jest próbą dokonania określonych ustaleń w tym zakresie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń modelu dojrzałości procesowej, który będzie umożliwiał ocenę poziomu dojrzałości procesowej organizacji. W treści artykułu omówiono koncepcję dojrzałości procesowej oraz zaprezentowano wyniki badań literaturowych dotyczących modeli dojrzałości procesowej. Pokazały one m.in. trudności w zidentyfikowaniu szczegółowej metodyki oceny dojrzałości procesowej oraz ograniczone możliwości walidacji istniejących modeli. Wynikiem przeprowadzonych badań literaturowych jest propozycja modelu dojrzałości procesowej, będącego próbą syntezy aktualnego stanu nauki w tym zakresie, który zostanie wykorzystany do oceny poziomu dojrzałości polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja modeli dojrzałości została rozwinięta przez Software Engineering Institute jako metoda doskonalenia procesów produkcji oprogramowania. Współczesna postać tej metody, pod nazwą CMMI (Capability Maturity Model Integration), stanowi de facto standard, który stał się inspiracją dla rozwoju nowych obszarów zastosowań wspomnianej koncepcji. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie genezy, istoty i podstawowych celów tej koncepcji oraz uwarunkowań, które należy uwzględnić przy wykorzystaniu modeli dojrzałości w doskonaleniu procesów gospodarczych, realizowanych w komórkach informatycznych organizacji. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie procesem rozwoju nowego produktu wymaga pomiaru jego sprawności. Istotnym zaś czynnikiem determinującym tę sprawność jest poziom dojrzałości procesu. Pomiar dojrzałości procesu, wraz z pomiarem jakości projektowania, kosztów, harmonogramu, pozwala określić poprawność zdefiniowania procesu rozwoju nowego produktu oraz porównać go z przyjętymi globalnie kryteriami wyjściowymi. (fragment tekstu)
Jednym z zadań, które pojawiają się w toku zarówno realizacji, jak i usprawniania procesów biznesowych jest obiektywna ocena stanu organizacji. (...) Wprowadzenie do organizacji jakichkolwiek rozwiązań bez uprzedniego przygotowania z reguły powoduje utrwalenie niekorzystnych rozwiązań lub - znacznie częściej - powiększenie istniejącego bałaganu. Usprawniając organizację nie można przeskoczyć pewnych etapów. Przykładowo, nie ma sensu wprowadzanie systemu zarządzania procesami tam, gdzie procesy nie zostały zdefiniowane, działania są sterowane przez doraźne pomysły, a pracownicy nie mają podstawowych umiejętności wykorzystania komputerów. W opracowaniu przedstawiono propozycję rozszerzenia modelu BPMM (Business Process Maturity Model) do oceny dojrzałości procesowej jednostek administracji publicznej. (fragment tekstu)
10
75%
Niniejszy artykuł poświęcony jest badaniu wariantu modelu Capability Maturity Model integrated (CMMi) z perspektywy doskonalenia procesu reklamowego. Populacja i próba zostały pozyskane z narodowego zasobu amerykańskich organizacji marketingowych. Z zastosowaniem ANOVA, poziomu istotności 0.05 oraz stratyfikacji organizacji usług marketingowych, badanie wykazało statystycznie istotną różnicę (F(1, 304) = 4.03; p = 0.04; ω2 = 0.00) w odniesieniu do hipotezy reprezentującej twierdzenie, że procesy były sporadyczne, chaotyczne i nieprzygotowane. To twierdzenie odpowiada pierwszemu poziomowi dojrzałości badanego schematu dojrzałości procesu. W odniesieniu do danych na skali Likerta reprezentujących pierwszy poziom dojrzałości, analiza kolejnych średnich wykazała, że zarówno firmy dostarczające usługi marketingowe (M = 2.99) jak też firmy zajmujące się marketingiem produktu (M = 2.74) wskazywały na neutralność w odniesieniu do tego czy procesy były uważane za sporadyczne, chaotyczne i nieprzygotowane. Zatem, respondenci nie dostrzegli dowodów na pierwszy poziom dojrzałości w badanych układach pracy. Przyszłe analizy mogą zbadać inne stratyfikacje firm marketingowych (n.p. dla zysku kontra non-profit; narodowe kontra międzynarodowe; i tak dalej) w celu lepszego zbadania proponowanego modelu dojrzałości reklamowej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Procesowa mapa drogowa doskonalenia organizacji z wykorzystaniem modelu CMMI-DEV
75%
W artykule przedstawiono koncepcję dojrzałości procesowej oraz ideę doskonalenia organizacji z wykorzystaniem modelu CMMI. Zasadniczym celem poznawczym jest prezentacja podejścia celowościowego do identyfikacji i kategoryzacji obszarów procesowych jako metody wspierającej doskonalenie organizacji. W artykule omówiono rolę i struktury procesowe mapy drogowej osadzonej w strukturze modelu CMMI for Development (CMMI-DEV). Przedstawiono również zalecenia odnośnie wyboru typu mapy w procesie doskonalenia działań w organizacji, a także wskazano istotne determinanty i bariery wdrażania modeli dojrzałości procesowej. (abstrakt oryginalny)
Coraz większa liczba organizacji dostosowujących się do wymagań otoczenia wykorzystuje zarządzanie procesowe. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom organizacji w zakresie doskonalenia i rozwoju stworzono modele oceny dojrzałości procesowej, które niosą ze sobą wiele wypracowanych rozwiązań w postaci dobrych praktyk. Stanowi on punkt wyjścia do poszukiwania usprawnień oraz osiągania coraz wyższych poziomów rozwoju organizacyjnego w zakresie zarządzania procesowego. Celem artykułu jest identyfikacja dojrzałości procesowej organizacji zgodnie z jednym najbardziej popularnych modeli CMMI. Zaprezentowano wyniki badań dotyczące oceny dojrzałości procesowej przedsiębiorstw na świecie i w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Badania prezentowane w tym rozdziale mają charakter badań eksploracyjnych. Podstawą jest studium przypadku młodego przedsiębiorstwa typu start-up funkcjonującego w sektorze IT. Przeprowadzona analiza była zorientowana na poznanie etapów rozwoju tej organizacji, dostrzeżenie relacji pomiędzy rozwojem start-upu a rozwojem narzędzi i praktyk zarządzania projektami, a następnie na dyskusję nad czynnikami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi, które zadecydowały o dojrzałości projektowej. Szczegółowym celem badań prezentowanych w tej pracy jest identyfikacja i kategoryzacja egzo-i endogenicznych uwarunkowań dojrzałości projektowej młodych organizacji (typu start-up) funkcjonujących w sektorze IT. Dominujące podejście do realizacji projektów w tym sektorze ma charakter podejścia zwinnego (agile), opierającego się na wykorzystaniu zasad oraz praktyk zwinnych oraz specyficznych metodyk, takich jak Scrum, XP lub Lean Software Development [Paterek i Kozarkiewicz, 2020]. Specyfika przynależności sektorowej wydaje się powodować, że twórcy i pracownicy są przekonani do roli systemów IT wspomagających pracę zespołu projektowego, w tym komunikację, czy ułatwiających monitorowanie działań podejmowanych przez zespół. Młode organizacje tworzone przez przedsiębiorców o pewnym doświadczeniu wyniesionym z pracy dla dużych korporacji funkcjonują zgodnie z wieloma znanymi, ale także nie do końca uświadamianymi, przyzwyczajeniami zarządzających. Prezentowany rozdział obejmuje dwie zasadnicze części. W pierwszej z nich zostaną nakreślone założenia teoretyczne, przede wszystkim koncepcje dotyczące opisu i uwarunkowań dojrzałości projektowej. W drugiej części pracy zostaną zaprezentowane wyniki badań własnych. Strategia badawcza tych badań eksploracyjnych opiera się na wykorzystaniu studium przypadku wybranego start-upu [Yin, 1989]. Analiza rozwoju start-upu ma na celu wskazanie istotnych czynników kształtujących poziom dojrzałości projektowej takiej organizacji. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest - po przedstawieniu istoty zarządzania ryzykiem i roli audytu w procesie zarządzania ryzykiem - zaprezentowanie modelu dojrzałości zarządzania ryzykiem oraz jego aspektów procesowych i na tym tle scharakteryzowanie zakresu wsparcia tego modelu przez technologie informatyczne wykorzystywane w ramach audytu, w tym przez rozwiązania nowatorskie rozwijane przez autora artykułu(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Efektywność organizacji z perspektywy modelu dojrzałości procesowej
63%
W artykule uwaga skupiona została na opisie modeli dojrzałości procesowej w odniesieniu do oceny efektywności organizacji / przedsiębiorstw. W początkowej części opracowania wskazano na różne definiowanie pojęcia efektywności. Następnie szerzej przedstawiono dwa z rozpowszechnionych modeli dojrzałości procesowej, mianowicie Process and Enterprise Maturity Model (PEMM) opracowany przez M.Hammera i Capability Maturity Model Integration (CMMI) stosowany przez firmy informatyczne. Następnie zaprezentowano wyznaczniki efektywności na poszczególnych poziomach dojrzałości procesowej. Nawiązując do rożnego precyzowania pojęcia efektywności, wskazano, że źródłem efektywności mogą być sprawnie przebiegające i usprawniane procesy. W zakończeniu zwrócono uwagę, że popularność i zastosowanie modeli dojrzałości procesowej wśród kadry zarządzającej nie jest duża Wskazano również na potrzebę przeprowadzenia głębszych badań empirycznych ukierunkowanych m.in. na zbadanie przyczyn takiego stanu rzeczy. (abstrakt oryginalny)
W zaleceniach Komitetu Bazylejskiego podkreśla się wagę standardów jakości w zarządzaniu ryzykiem operacyjnym. Jednakże poza ogólnymi stwierdzeniami, że system laki musi być koncepcyjnie poprawny i spójnie wdrożony, brak jest szczegółowych zaleceń co do budowy takiego systemu. Banki tworząc swoje systemy wybierały różne podejścia i choć wszystkie systemy muszą być zgodne z regulacjami nadzoru bankowego, to różnią się między sobą koncepcją funkcjonowania, stosowanymi modelami, szczegółowością raportów itp. Fakt ten nasuwa dwa pytania. Pierwsze: czy system zarządzania RO w danym banku jest adekwatny do potrzeb zarządu i rady nadzorczej umożliwiając im sprawne zarządzanie ryzykiem operacyjnym? Drugie: czy możliwe jest porównanie systemów zarządzania RO w różnych bankach? Celem prezentowanego artykułu jest wskazanie narzędzia, które może wspomóc zarządzanie ryzykiem operacyjnym w banku poprzez oszacowanie jakości systemu ZRO, z drugiej strony może to być także narzędzie dla nadzoru bankowego umożliwiające ocenę i porównanie systemów zarządzania ryzykiem operacyjnym w różnych bankach. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba ukazania zarysu struktury modeli dojrzałości zarządzania outsourcingiem jako narzędzi oceny współpracy w outsourcingu. Na wstępie wyartykułowano korzyści i zagrożenia stosowania strategii biznesowej opartej na outsourcingu w kontekście konieczności wprowadzania zmian, implikowanych postępującą globalizacją i skutkami kryzysu światowego. W zasadniczej treści opracowania wskazano istotę, scharakteryzowano szczegółowo fazy, elementy organizacyjne oraz poziomy modeli dojrzałości w ramach współpracy outsourcingowej. W podsumowaniu zaprezentowano aspekty wykorzystania modeli przez firmy światowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono i porównano dwa różne podejścia do problematyki jakości oprogramowania. Jednym z nich jest budowanie systemu jakości na podstawie norm serii ISO 9000, drugim - udoskonalenie procesu tworzenia oprogramowania za pomocą modelu CMM. Wskazano również na szeroko rozumiane znaczenie pojęcia jakości w obydwóch systemach. (oryginalny abstrakt)
A software product is often behind schedule, over budget, non-conforming to requirements and of poor quality. Controlling and improving the processes used to develop software has been proposed as a primary remedy to these problems. Companies ready to start an improvement program have to select software process improvement method from a number of different approaches. Four most popular standards: ISO 9001 and 9000-3, Capability Maturity Model (CMM), BOOTSTRAP and ISO/IEC 15504 (SPICE - Software Process Improvement and Capability dEtermination) are summarized and compared below.(original abstract)
Celem artykułu jest ocena stopnia wdrożenia zarządzania procesowego w badanych przedsiębiorstwach. W części wstępnej autor syntetycznie omówił koncepcję zarządzania procesowego. Z kolei zasadnicza część artykułu prezentuje "Model wdrożenia zarządzania procesowego w organizacji", będący opracowaniem własnym autora, który został zilustrowany wstępnymi wynikami badań przeprowadzonych w czwartym kwartale 2011 r. Zaprezentowany w artykule model w zestawieniu z wynikami zrealizowanych badań wskazuje, że analizowane przedsiębiorstwa prezentują relatywnie wysoki stopień zaawansowania w zakresie wdrożenia podejścia procesowego. W dalszej kolejności przedstawiono również koncepcję oceny dojrzałości procesowej, które w zestawieniu z "Modelem wdrożenia zarządzania procesowego w organizacji" może stanowić kompleksowe podejście do doskonalenia procesów oraz poprawy jakości oferowanych przez przedsiębiorstwo produktów lub usług. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.