Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital agreement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Nowa Umowa Kapitałowa (NUK) jest zbiorem wytycznych o przełomowym znaczeniu dla sektora bankowego. Nie spotkały się one jednak z pełnym poparciem w środowisku bankowym budząc liczne kontrowersje. W artykule zaprezentowano wybrane z nich, koncentrując się na: regulacjach dotyczących ryzyka operacyjnego, oparciu klasyfikacji wag ryzyka kredytowego na ocenach agencji ratingowych, zjawisku procykliczności, kosztach wdrożenia oraz zróżnicowanego podejścia organów nadzoru bankowego w różnych krajach do tego problemu.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Alternatywy dla nowej umowy kapitałowej
80%
W czerwcu 2004 Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego uchwalił nową umowę kapitałową (NUK): zweryfikowaną ramową koncepcję międzynarodowej konwergencji pomiaru kapitału i standardów kapitałowych. Układ "Bazylei II" tworzą trzy filary: - Filar pierwszy: minimalne wymogi kapitałowe, - Drugi filar: proces analizy nadzorczej, - Trzeci filar: dyscyplina rynkowa. Autorzy dokumentu podkreślają, że wdrożenie systemu opartego na wszystkich trzech elementach powinno przyczynić się do bezpieczeństwa i stabilności systemu finansowego. Standard ów - jakkolwiek w olbrzymim stopniu niweluje zastrzeżenia zgłaszane pod adresem "Bazylei I" - także jest przedmiotem krytyki. Zgłaszane są zatem zarówno propozycje modyfikacji NUK, jak i projekty systemów, które mogłyby ją zastąpić. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja głównych alternatyw dla Bazylei II. (fragment tekstu)
Z przeprowadzonego badania wynika, że wykazany został związek pomiędzy przyjętymi rozkładami dotkliwości strat a rozmiarem różnicy pomiędzy dwoma sposobami szacowania wymogów kapitałowych. Istotne przy tym jest to, że rozpatrzone rozkłady są inne niż rozkład normalny, a ich różnorodność może być ważna przy analizach dotyczących banków regionalnych .Dla oceny przeprowadzonego badania istotne jest to, że wskazany został kierunek dalszych badań, co szczególnie ma znaczenie dla analiz regionalnych. W szczególności tak jest, gdy rozważy się inne przypadki zależności w dziedzinie częstości strat lub dotkliwości strat, a nie tylko przypadek idealnej korelacji czy jej braku. W przypadku rozkładów dotkliwości odmiennych od rozkładu normalnego, duże znaczenie ma zastosowanie funkcji Copula w badaniu zależności o charakterze nieliniowym.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano ocenę stanu przygotowania banków do wdrożenia Nowej Bazylejskiej Umowy Kapitałowej. Umowa ta zmienia sposób obliczania adekwatności kapitałowej w bankach. Nowe metody obliczania wymaganego kapitału łagodzą ryzyko kredytowe, ryzyko rynkowe i ryzyko operacyjne. Celem opracowania jest zatem synteza poglądów w zakresie opisywanego sposobu wyznaczania adekwatności kapitałowej oraz uzasadnienie tezy, że nowe międzynarodowe standardy wyznaczania adekwatności kapitałowej, przynajmniej w okresie początkowym, będą służyły dużym instytucjom kredytowym, natomiast marginalizowały małe banki komercyjne i spółdzielcze działające w Polsce. Dla pełniejszej prezentacji problemu uwzględniono również wyniki badań przeprowadzonych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, których celem było określenie wpływu tych regulacji na wymogi kapitałowe banków (QIS3 i QIS5).(abstrakt oryginalny)
5
61%
Głównym rodzajem ryzyka, które musi zostać uwzględnione w działalności banku, jest ryzyko kredytowe, w związku z tym wymóg kapitałowy z tego tytułu stanowi największy składnik w sumie wymogów kapitałowych. Komisja Nadzoru Finansowego określa ogólne zasady wyznaczania tego wymogu w swoich uchwałach - najważniejsza z nich to 380/2008 z dalszymi aktualizacjami. Wytyczne zawarte w tych uchwałach dotyczą także sekurytyzacji - załącznik 18, której poświęcony jest ten artykuł. Na podstawie przywołanych powyżej uchwał zostaną przedstawione ogólne pojęcia, schemat procesu oraz wymogi kapitałowe z tytułu sekurytyzacji. Przedstawiona zostanie metoda standardowa, jak również ratingów zewnętrznych obliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka kredytowego.(abstrakt oryginalny)
Ostatni kryzys finansowy udowodnił, że swoim zasięgiem może objąć nie tylko rozwijające się gospodarki, ale również te najbardziej rozwinięte. Czynniki te skłaniają do refleksji nad rolą oraz znaczeniem kapitału regulacyjnego w bankach. Zabezpieczeniem przed skutkami ewentualnego następnego kryzysu ma być Basel III. Modyfikacje i wzbogacenie rozwiązań znalazło swoje odzwierciedlenie w zmienionej definicji kapitału oraz zestawie wskaźników odnoszących się do sektora bankowego jako całości oraz pojedynczego banku. Celem reformy jest poprawa zdolności absorbowania przez sektor bankowy, szoków wynikających z gospodarczego i finansowego załamania, oraz zmniejszenie ryzyka przekładania problemów sektora finansowego na gospodarkę. Polski sektor bankowy wobec tych zmian kształtuje się dobrze, głównie dzięki stabilnej strukturze bazy kapitałowej oraz trafnym decyzjom krajowych władz nadzorczych, które gwarantują klimat zaufania na rynku. Wyzwaniem wydaje się być zapewnienie płynności długoterminowej.(abstrakt oryginalny)
KPMG w publikacji BaselBriefing Nr II analizuje postęp wdrażania dwóch zasad nowej umowy kapitałowej w USA. Bazylea II wdrażana będzie przez cztery agencje sprawujące nadzór nad "agencjami wspólnymi" - System Rezerw Federalnych, Biuro Kontroli Walutowej, Korporację Ubezpieczenia Lokat Federalnych oraz Bióro Nadzoru nad oszczędnościami.
Artykuł jest próbą zidentyfikowania znaczenia ustaleń Umowy Kapitałowej dla polskich banków oraz przedstawienia głównych postulatów pierwszej umowy, które znalazły odzwierciedlenie w ustawodawstwie unijnym. W tekście zostaną również przedstawione postulaty zmian, które mogą być ujęte w negocjowanej drugiej wersji Umowy Kapitałowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki ryzyka operacyjnego w działalności banku w kontekście nowej umowy kapitałowej z kwietnia 2003 r. proponowanej przez Komitet Bazylejski. Stąd zwrócona będzie uwaga na metody pomiaru oraz warunki ich implementowania, a także ukazane zostaną korzyści płynące z zarządzania ryzykiem operacyjnym, zarówno w aspekcie zmniejszenia strat banku, jak i zmniejszenia regulacyjnego wymogu kapitałowego w przyszłości. (fragment tekstu)
Przedstawiono historię powstania Bazylejskiego Komitetu ds. Nadzoru Bankowego. Omówiono priorytetowe cele Komitetu, 25 zasad efektywnego nadzoru, zagadnienie adekwatności kapitałowej, współpracę Komitetu z innymi instytucjami.
Przybliżono materiał opublikowany przez Joint Forum zawierający m.in. analizę sposobu zarządzania ryzykiem operacyjnym, wymogów dotyczących kapitału regulacyjnego. Dużo miejsca poświęcono problematyce ubezpieczenia się przed wystąpieniem ryzyka operacyjnego. W odniesieniu do transferu ryzyka zwrócono uwagę na efektywność takiego transferu zarówno z perspektywy kupującego ochronę, jak i sprzedającego.
Nowa Umowa Kapitałowa czyli tzw. Bazylea II na długie lata zdeterminuje krajobraz rynku usług finansowych. Ostateczny kształt umowy nie jest jednak przesądzony, a proces konsultacji może ciągnąć się przez wiele miesięcy.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości arbitrażu w ramach Bazylei I oraz rozwiązań Nowej Umowy Kapitałowej w zakresie próby jego ograniczenia. Omówiono takie zagadnienia jak: kapitał ekonomiczny a kapitał regulacyjny, arbitraż kapitałowy a wymogi kapitałowe, Bazylea I a Bazylea II, ryzyko kredytowe w Bazylei I oraz Bazylei II (podejście standardowe, metoda wewnętrznych ratingów), sekurytyzacja w zarządzaniu ryzykiem kredytowym, sekurytyzacja tradycyjna w regulacjach bazylejskich, techniki sekurytyzacyjne wykorzystywane w arbitrażu kapitałowym, sekurytyzacja syntetyczna.
Artykuł omawia problem Propozycji Bazylejskich, które spowodują iż staniemy się krajem o 50 procentowym ryzyku. Przy czym banki zagraniczne z dużym zaangażowaniem kapitałowym będą mogły mieć odpowiednio wyższy rating niż banki polskie. Z szacuków GINB wynika, iż z obecnego średniego współczynnika wypłacalności na poziomie 12,6 proc. polski sektor uzyska współczynnik niższy o 7,6 punktu (wariant pesymistyczny) lub o 3,5 punktu (wariant optymiastyczny). Dalej autor zauważa, iż aby banki mogły w sposób właściwy identyfikować aktywa powinny posiadać zintegrowany system informatyczny.
Artykuł przedstawia problem testów skrajnych warunków. Podano definicję testów, jako zestawu technik badawczych, stosowanych przez instytucje finansowe w celu określenia odporności na wystąpienie wyjątkowych wydarzeń rynkowych. Wymieniono techniki badawcze: prosty test wrażliwości, analizę scenariuszy, wartość maksymalnej straty, teorię wartości ekstremalnej. Wartość zagrożona (VAR), jest to z kolei określenie granic wystąpienia potencjalnych strat. Wyniki testów to dane dla zarządzającego ryzykiem. Podano możliwości zastosowania informacji dostarczonych przez testy i ograniczenia wykorzystywania tych informacji.
Poruszono problem zarządzania ryzykiem w działalności bankowej oraz obiektywizacji miar ryzyka i roli nadzorców. W roku 1988 Komitet do spraw Nadzoru Bankowego wprowadził tzw. Umowę Kapitałową, która określiła minimalne wymogi kapitałowe dla banków. Wprowadziła pojęcie kapitału regulacyjnego. Omówiono główne założenia Nowej Umowy Kapitałowej, w której m.in. podeszła ona dość sceptycznie do zewnętrznych ratingów.
Zwrócono uwagę, że Komitet Bazylejski nie wie jeszcze do końca jak duże ryzyko przedstawiają transakcje sekurytyzacyjne mające na celu usunięcie ryzyka kredytowego z bilansu za pomocą pochodnych kredytowych. Komitet przyznaje jednak, że sekurytyzacja może być bardzo użyteczną techniką usuwania ryzyka kredytowego z portfeli banków, może wpływać na optymalizację procesu udzielania kredytów, alokacji kapitału według wielkości ryzyka oraz optymalizować wycenę produktów i usług bankowych. Omówiono dokument Komitetu z października 2001 r. zawierający rekomendacje dla banków zaangażowanych w transakcje sekurytyzacyjne.
18
Content available remote Basel III Equity Requirements and a Contemporary Rating Approach
51%
The new equity regulations of Basel III are more restrictive. Therefore the research objective of this article is to show the impact of equity regulations and to provide a proposal for professional preparation for the rating procedure for credit seeking companies. The research method applied is to give an overview of the relevant equity regulations of Basel III. From this research, we can derive that risk is the most important issue to be considered. In consequence, the outcome is a proposal for a contemporary rating approach for companies, containing an appropriate way how to control risk and perform in an excellent way. We can conclude, that the new equity regulations will not only have an impact on banks, but also on credit taking companies. Especially small and medium-sized companies will be affected. Furthermore in future banks intend to get an exhaustive insight into companies. The risks identified in the business will serve as a measure to calculate a risk adequate interest rate, depending on the rating class. Therefore it won't be sufficient anymore to use only backward looking statements from the balance sheet or profit and loss statement. In this article we propose an evidence based approach for executing a professional and sustainable rating. Supporting this, we provide six dimensions for a contemporary rating approach. (original abstract)
Ocenę banku można skoncentrować na dwóch parametrach: efektywności i ryzyku. Przedstawiono różnorodność metod pomiaru tych parametrów. Autor przeprowadził analizę poszukując odpowiedzi na dwa pytania: czy kapitał regulacyjny i ekonomiczny mogą stać się ekwiwalentami oraz czy może powstać uniwersalna metoda oceny efektywności i ryzyka, która mogłaby być stosowana przez wszystkie podmioty oceniające bank.
Przedstawiono tematykę wykładów wygłoszonych przez badacza prawdopodobieństwa upadłości, zarządzania ryzykiem kredytowym i polityki kredytowej profesora Edwarda I. Altmana w Warszawskim Instytucie Bankowości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.