Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital asset valuation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Reasumując, zróżnicowanie podejścia do wyceny różnych poziomów kapitału jest niewątpliwie słuszne i wskazane. Natomiast bardzo trudne, o ile wręcz niemożliwe, wydaje się być opracowanie "tabeli premii" odpowiadających różnym poziomom kapitału. Rozwiązaniem łatwiejszym, bardziej praktycznym i zgodnym z rozwiązaniami stosowanymi w krajach o ugruntowanej gospodarce rynkowej jest wyróżnienie dwóch kategorii udziałów, tj. udziałów mniejszościowych i udziałów większościowych, oraz zindywidualizowane rozpatrywanie każdego przypadku wyceny ze względu na wysokość ewentualnej premii z tytułu kontroli (lub dyskonta z tytułu udziałów mniejszościowych, jeżeli wycena bazowa odnosi się do udziałów większościowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest weryfikacja empiryczna udokumentowanych naukowców zależności pomiędzy zwrotem z aktywów kapitale a obserwowanymi dla nich mnożnikami fundamentalnymi. W grupie weryfikowanych czynników znalazły się cztery sugerowane przez Famę i Frencha wskaźniki:- zysk netto/cena akcji (EP),- przepływy z działalności operacyjnej/cena akcji (CF),- wartość księgowa/wartość rynkowa (BVMV),- kapitalizacja rynkowa (CAP).Choć ostatni wymieniony czynnik nie należy do grupy mnożników, to wydaje się, z teoretycznego punktu widzenia, istotny przy wyznaczaniu oczekiwanej stopy zwrotu. Jest on przybliżeniem dla mającego wielu zwolenników efektu wielkości opisywanego już przez Banza.Pomimo wielu kontrowersji i problemów, jakie przysparza stosowanie mnożników, są one powszechnym narzędziem analitycznym. Najczęściej znajdują zastosowanie w formowaniu strategii inwestycyjnych, pozwalając na identyfikację spółek przewartościowanych i niedowartościowanych, a także w pierwszych emisjach publicznych przy wycenie spółek debiutujących na giełdzie. (fragment tekstu)
Krytyce należy poddać założenia teoretyczne modelu, które wciąż są przedmiotem akademickich dyskusji. Najmocniejszym założeniem jest istnienie portfela rynkowego odzwierciedlającego wszystkie możliwości inwestycyjne. Także doskonałość rynków, jednorodność oczekiwań inwestorów bądź podejmowanie decyzji inwestycyjnych jedynie na podstawie wartości oczekiwanych i odchyleń standardowych stóp zwrotu są założeniami dyskusyjnymi. Mimo powyższych wątpliwości model ten jest najpopularniejszą metodą wyznaczania kosztu kapitału własnego przez przedsiębiorstwa amerykańskie. Ze względu na możliwość wielowymiarowego zastosowania modelu przez polskich finansistów jest on tematem niniejszej pracy. W dalszej części zostaną przedstawione metodologia i wyniki testu empirycznego modelu na polskim rynku kapitałowym. (fragment tekstu)
Rozważania podjęte w artykule dotyczą problemu wyceny instrumentów finansowych stanowiących majątek przedsiębiorstwa, tj. aktywów finansowych, w świetle ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia Ministra Finansów na ten temat.
W pracy „O teorii wyceny arbitrażowej” (K. Krzyżewski) przedstawiono nowy dowód oszacowania błędu przybliżenia wzoru na wycenę arbitrażową aktywów na rynku kapitałowym. Jest on modyfikacją dowodu G. Hubermana. Oszacowanie to jest wyrażone w terminach wskaźnika względnych oczekiwanych wypłat z możliwych portfeli beznakładowych istniejących na rynku i wskaźnika niedokładności struktury czynnikowej rynku. Rozpatrzono rynek skończony i nieskończony.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jak stosowanie tych szczególnych zasad, dotyczących zwłaszcza wyceny aktywów, wpływa na prezentowany w bilansach obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostek sektora samorządowego.
Przedstawiono analizę wolnych przepływów pieniężnych i wolnych przepływów kapitałowych. Wskazano na potrzebę powiązania wartości tych przepływów z optymalną stopą zadłużenia. Zaprezentowano modele CAMP, które wraz z wykazaną zmianą wyceny zaktualizowanej wartości wolnych przepływów kapitału, polegającą na włączeniu do oceny wartości długu wynikającej z optymalnego współczynnika zadłużenia, stanowią nową propozycję metodologiczną.
Celem referatu było zbadanie zależności pomiędzy współczynnikiem beta i stopą zwrotu w warunkach polskiego rynku kapitałowego. Przeprowadzony został prosty test modelu CAMP na podstawie wyselekcjonowanej grupy największych spółek notowanych na GPW w Warszawie w okresie 1997 - 2003. Sposób postępowania polegał na tworzeniu decyli według współczynnika beta i przyporządkowania im zrealizowanych kwartalnych stóp zwrotu. Wyniki testu nie potwierdziły występowania związku pomiędzy współczynnikiem beta portfela a jego średnią stopą zwrotu.
Celem opracowania jest przedstawienie przyczyn, które wpłynęły na powstanie i ewolucję zasady ostrożności w rachunkowości. Przedstawiono istotę zasady ostrożności, genezę i etapy rozwoju zasady ostrożności.
Niniejsza praca porusza temat szacowania kosztu kapitału własnego spółek nienotowanych na giełdzie papierów wartościowych. Większość, jeżeli nie wszystkie, modeli szacowania kosztu kapitału własnego opracowanych zostało na podstawie spółek, których akcje były notowane na rynku publicznym. W opracowaniu przedstawione zostały modele szacowania wymaganej stopy zwrotu z inwestycji w przedsiębiorstwo oraz problemy z implementacją tych modeli dla spółek niegiełdowych. Przeprowadzone i opisane w pracy badanie miało na celu dokonanie takich modyfikacji modelu wyceny aktywów kapitałowych, która pozwoliłaby na stosowanie tego modelu również dla spółek, dla których wyznaczenie tradycyjnego współczynnika beta jest utrudnione bądź niemożliwe. W tym celu autor dokonał sprawdzenia czy istnieje związek korelacyjny pomiędzy współczynnikiem beta a stopniem dźwigni łącznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione podstawowe kategorie wyceny instrumentów finansowych, takie jak: wartość godziwa, cena nabycia czy skorygowana cena nabycia. Omówiono również zasady wyceny podstawowych grup instrumentów finansowych w momencie ich początkowego ujęcia w księgach rachunkowych oraz na dzień bilansowy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest weryfikacja modelu wyceny aktywów kapitałowych (Capital Asset Pricing Model, CAPM) na polskim rynku kapitałowym w klasycznym i dolnostronnym podejściu do ryzyka. Przedmiot badania stanowią szeregi czasowe stóp zwrotu 14 subindeksów sektorowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2011-2018. Istotnym wkładem do badań nad ryzykiem inwestycji kapitałowych było użycie miar ryzyka zarówno w ujęciu klasycznym, jak i dolnostronnym. Przedstawione podejście badawcze w postaci regresji warunkowych względem kondycji rynku było odpowiedzią na niejednoznaczne wyniki zależności bezwarunkowych CAPM w dotychczasowych badaniach na rynkach kapitałowych. Wyniki analiz wskazują, że istotność wyceny ryzyka (premia za ryzyko) w głównej mierze zależy od znaku nadwyżki rynkowej, i świadczą o przewadze relacji warunkowych nad bezwarunkowymi. Analiza relacji bezwarunkowych wskazuje ponadto, że dolnostronne czynniki ryzyka, w przeciwieństwie do większości miar klasycznych, statystycznie istotnie wpływają na kształtowanie się stóp zwrotu badanych subindeksów. Na polskim rynku kapitałowym jedynie ko-kurtoza spośród ko-momentów podlega istotnej wycenie w okresach wzrostu. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie to poświęcone jest modelowi wyceny aktywów kapitałowych, który pokazał inwestorom, w jaki sposób szacować wartość akcji, obligacji i innych papierów wartościowych. Model ten jest podporą nowoczesnej teorii finansów.
Indeks beta to wskaźnik za pomocą którego mierzy się ryzyko rynkowe. W artykule omówiono aspekty techniczne indeksu beta, problematykę pomiaru indeksu beta na rynkach rozwiniętych i wschodzących, wartości indeksu beta na polskim rynku kapitałowym (na przykładzie Firmy Oponiarskiej Dębica). Na koniec podjęto próbę odniesienia poziomu indeksu beta Dębicy wykorzystanego przez analityków do benchmarków w postaci branżowych wartości beta pochodzących z rynków rozwiniętych.
W artykule dokonano przeglądu najbardziej popularnych i użytecznych metod szacowania kosztu kapitału w różnych krajach - zarówno modeli opartych na CAPM, jak i innych koncepcjach metodycznych. Zwrócono uwagę, że przy zastosowaniu tej kategorii ekonomicznej w ujęciu transgranicznym, pojawiają się trudności związane m.in. z niedokładnością statystyczną i ograniczonością danych, dlatego istnieje konieczność prowadzenia dalszych badań nad poszukiwaniem rozwiązań dla właściwego szacowania kosztu kapitału dla rynków międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Dyskretne implikacje ICAPM jako narzędzie wyceny akcji
63%
W pracy dokonano symulacji równowagi cenowej akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1995-2004. Analizie poddano klasyczną wersję modelu CAPM, model F&F, model Petkowej oraz model zaproponowany przez Urbańskiego. Testy wymienionych procedur przeprowadzone zostały w zakresie analizy szeregów czasowych. Dokonano również wizualnej oceny błędów wyceny, którą przedstawiono w formie graficznej stosowanej przez Jagannathana i Wanga. (fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto próbę zastosowania znanej w finansach teorii portfela i opartej o nią modeli oceny ryzyka do oszacowania ryzyka w produkcji rolniczej. Korzystając z jednowskaźnikowego modelu Sharp'a, określono wartości współczynników beta dla poszczególnych roślin uprawnych. Obliczone współczynniki beta, odzwierciedlające siłę związku wahań wartości produkcji poszczególnych roślin z wahaniami pozostałych upraw wskazują na możliwości i sens stosowania dywersyfikacji jako skutecznej strategii zarządzania ryzykiem w gospodarstwach rolnych. W drugiej części wykorzystano model wyceny aktywów kapitałowych (CAPM) do określenia wartości oczekiwanych nadwyżek pokrywających koszty ryzyka i czasu - alternatywę odzwierciedlającą stopę wolną od ryzyka stanowiła wartość czynszu dzierżawnego. Przeprowadzone z zastosowaniem modelu CAPM analizy wykazały, iż dominujące w strukturze produkcji w Polsce zboża nie zapewniają pełnej zapłaty za ryzyko związane z uprawą. Z badań wynika także, iż dywersyfikacja struktury zasiewów w ograniczonym stopniu może redukować ryzyko. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wykorzystanie wartości bieżącej do pomiaru zysku w rachunkowości
63%
Stosowanie wartości bieżącej do wyceny aktywów wywołuje krytykę ze strony zwolenników rachunkowości tradycyjnej. Celem opracowania jest ukazanie zarówno argumentacji za wykorzystaniem wartości bieżącej, jak i argumentacji przeciwstawnej. Jednocześnie w opracowaniu pokazano bardzo uproszczone modele pomiarowe zysku, uwzględniające koszt historyczny i wartość bieżącą przy wycenie aktywów. Końcowe wnioski z prowadzonych rozważań zawarto w podsumowaniu.(fragment tekstu)
Na początku 2021 r. kapitalizacja rynku kryptoaktywów przekroczyła 1,5 bln USD, a na świecie funkcjonowało ponad 300 giełd, na których można było handlować ponad 8 tys. tokenów. W ramach badań związanych z dojrzałymi segmentami rynku finansowego (np. rynek akcji w Stanach Zjednoczonych) naukowcy i praktycy od kilkudziesięciu lat starają się zidentyfikować kluczowe czynniki ryzyka, dzięki którym możliwe jest wyjaśnienie premii za ryzyko kapitałowe inwestycji w daną klasę aktywów. W ostatnich latach wzrasta liczba badaczy próbujących zidentyfikować te czynniki dla kryptoaktywów. Celem niniejszego artykułu była analiza popularnych indeksów kryptoaktywów i zidentyfikowanie tych, które mogą być wykorzystane jako proxy portfela rynkowego do oszacowania wspomnianej premii za czynniki ryzyka. Wyniki badań wskazują, że czynnik ryzyka rynkowego jest istotnym elementem badanego rynku, a indeksami, które najlepiej go odzwierciedlają, są indeks składający się ze wszystkich kryptoaktywów ważonych kapitalizacją oraz Coin100, który zawiera tylko 100 największych kryptoaktywów (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie kapitału z aktualizacji wyceny w zakresie ujawnień informacji w świetle międzynarodowych i polskich standardów rachunkowości.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.