Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cash benefits
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł poświęcono podatkom, które są głównym źródłem środków publicznych w Niemczech. Wyjaśniono różnicę między podatkami a opłatami i składkami, przedstawiono klasyfikację podatków.
Artykuł prezentuje jedną spośród zmian przepisów ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (po nowelizacji - ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych), jakie weszły w życie 1.01.2020 r., a mianowicie wprowadzenie regulacji prawnej administracyjnych kar pieniężnych nakładanych przez Prezesa UOKiK za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Celem artykułu jest analiza, jakie przepisy ustawowe mają zastosowanie do tych kar i wskazanie, jakie wątpliwości mogą powstać przy ich stosowaniu.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zakaz nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych wprowadzony 1.01.2020 r. do ustawy z 8.08.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (po nowelizacji - ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych). Autorka poddaje analizie źródła uzasadnienia do wprowadzenia tego zakazu oraz jego zakres podmiotowy i przedmiotowy. Celem artykułu jest ustalenie, czy konstrukcja prawna zakazu może pozwolić na osiągnięcie zamierzenia, jakim jest ograniczenie zatorów płatniczych.(abstrakt oryginalny)
Na rozliczanie dochodów osiąganych za granicą zyskuje w ostatnim okresie coraz bardziej znaczący wpływ międzynarodowa umowa nazywana popularnie Konwencją MLI. Konwencja zmieniła także liczne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - dalej umowy o UPO - których stroną jest Polska. Szczególnie głośnym echem odbiła się zmiana w wielu istotnych z punktu widzenia dochodów osiąganych przez polskich rezydentów umowach o UPO, gdzie metodę wyłączenia (zwolnienia) z progresją zastąpiła metoda odliczenia proporcjonalnego. Pełna nazwa tego aktu to Konwencja Wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu 24.11.2016 r. Konwencja MLI została podpisana przez Polskę 29.09.2017 r., a do polskiego systemu prawnego weszła w życie 1.07.2018 r.1 W uproszczeniu można powiedzieć, że Konwencja zastępuje dotychczasowy Model Konwencji OECD, ma bowiem zbliżony zakres i obszar zastosowania. Niezależnie od jej treści oraz ratyfikacji przez Polskę, zastępowanie wcześniej zawartych umów wymaga jednak odrębnych dwustronnych uzgodnień pomiędzy naszym państwem a innymi krajami, z którymi owe umowy były zawarte. Proces ten postępuje systematycznie, a istnienie bądź nie takich nowych porozumień znacząco zmienia sytuację polskiego podatnika.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie stanowi analizę wybranych zagadnień instytucji jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Rozważono regulacje prawne dotyczące zagadnień, stosowany tryb postępowania o wypłatę przedmiotowego świadczenia, wymogi formalne umożliwiające procedowanie oraz bariery utrudniające uzyskanie świadczenia. W artykule wskazano potrzebę wdrożenia zmian legislacyjnych mających na celu wzrost jakości przepisów prawa i uproszczenie procedury uzyskiwania świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. (abstrakt oryginalny)
Reverse mortgage jest rozwiązaniem umożliwiającym konwersję kapitału zamrożonego w nieruchomości na świadczenia pieniężne wypłacane w okresie emerytalnym. W Polsce trwają obecnie prace nad wprowadzeniem reverse mortgage w postaci odwróconego kredytu hipotecznego. Uruchomienie na polskim rynku odwróconego kredytowania hipotecznego jest uzasadnione zmianami demograficznymi, niską efektywnością repartycyjnego systemu emerytalnego oraz prognozowanymi niskimi świadczeniami emerytalnymi uzyskiwanymi z innych źródeł. Wprowadzenie tego instrumentu w Polsce wymaga przede wszystkim szerokich zmian legislacyjnych, w tym rozwiązania problemu definicji samej umowy, określenia grupy podmiotów uprawnionych do sprzedaży reverse mortgage, a także wprowadzenia regulacji zabezpieczających interes zarówno instytucji finansowych, jak i kredytobiorców.(abstrakt oryginalny)
Renta życiowa jest kontraktem, w którym kupujący wymienia pewną kwotę pieniędzy na strumień świadczeń wypłacanych mu regularnie do końca życia. Wypłata rent życiowych jest możliwa poprzez rozłożenie ryzyka dożycia do "zbyt" sędziwego wieku i wyczerpania środków pieniężnych pomiędzy grupę osób, które decydują się na zakup renty. Jedne osoby umrą bowiem wcześniej niż zakładano, przed wyczerpaniem zgromadzonych w fazie akumulacji środków, inne zaś umrą później. Środki finansowe, które pozostają mogą być właśnie przekazane na wypłaty dodatkowych świadczeń dla osób, które przeżyją dłużej. Z punktu widzenia osoby, która zdecydowała się na zakup renty życiowej istotne jest określenie, jak wartościowy jest to zakup. Istnieją dwie podstawowe możliwości określenia wartości renty w sposób matematyczny:1 2 3 4' 1) kalkulacja wartości pieniężnej renty (money's worth of life annuity), 2) kalkulacja stopy zwrotu uzyskanej przy zakupie renty.
8
Content available remote Equity Release Products as a Form of Pension Security.
75%
W Polsce regularnie rośnie liczba emerytów. W 2010 r. było ich 6,4 mln (co stanowiło ok. 17% populacji), natomiast w 2060 r. będzie ich 11,4 mln (co będzie stanowiło ok. 37% populacji). Ze względu na to, iż wartości emerytur z obowiązkowej części systemu emerytalnego są i będą niewysokie (stopa zastąpienia jest niska, a dostępne szacunki wskazują, że będzie jeszcze niższa), emeryci będą zmuszeni do poszukiwania dodatkowych form finansowania. Pewnym rozwiązaniem tego problemu dla emerytów posiadających nieruchomość jest możliwość przekształcenia niepłynnego kapitału zakumulowanego w nieruchomości w płynne środki finansowe, czyli skorzystanie z produktów nalężących do grupy tzw. equity release. Celem artykułu jest analiza i ocena wykorzystania odwróconego kredytu hipotecznego jako dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Na potrzeby arty-kułu zostały obliczone wartości dodatkowych świadczeń wypłacanych dożywotnio z umów odwróconego kredytu hipotecznego dla każdego miasta wojewódzkiego w Polsce. Wykorzystano tutaj rachunek rent życiowych oraz metodologię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obliczono także wartości luki emerytalnej w każdym z tych miast. Wyniki badań wskazują, iż przy wykorzystaniu rachunku rent życiowych przez instytucje kredy-tujące odwrócony kredyt hipoteczny może być dobrym dodatkowym zabezpieczeniem emerytalnym. Dodatkowe świadczenia pieniężne z odwróconego kredytu hipotecznego pozwolą na uzupełnienie brakujących środków finansowych, które powstają w momencie przejścia na emeryturę ze względu na niską stopę zastąpienia(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Znaczenie obciążeń fiskalnych pracy w rozwoju mikroprzedsiębiorstw w Polsce
75%
Obciążenia fiskalne pracy, czyli podatkowe i parapodatkowe świadczenia pieniężne na rzecz budżetu państwa związane z wykonywaną pracą, są nieodłącznie związane z funkcjonowaniem każdego przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie tych obciążeń dotyczy mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W ramach tej grupy podmiotów gospodarczych wyodrębnić można dwie formy obciążeń fiskalnych pracy: z jednej strony środki pieniężne odprowadzane przez właściciela firmy w ramach "samozatrudnienia", a z drugiej strony środki pieniężne odprowadzane przez przedsiębiorcę za pracowników w ramach umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Zobowiązania podatkowe i parapodatkowe, wynikające z uzyskiwanych dochodów z pracy mają znaczący wpływ na powstawanie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, i często stanowią barierę w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Celem opracowania będzie ukazanie struktury, wielkości i zmian obciążeń fiskalnych pracy w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw działających w Polsce, a także ukazanie uwarunkowań fiskalnych prowadzonej działalności gospodarczej.(fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony analizie ustawowych i statutowych regulacji dotyczących składek członkowskich, a także roli tych świadczeń pieniężnych w majątku i działalności stowarzyszenia rejestrowego. Autorki omawiają poglądy doktryny i orzecznictwa sądowego dotyczące charakteru prawnego obowiązku uiszczania składek, jak również przedstawiają możliwe sposoby ich egzekwowania, w tym z wykorzystaniem mechanizmu wewnątrzorganizacyjnego, oraz prognozy odnośnie do skutków zaniechania pobierania tych świadczeń i dochodzenia zaległych dla realizacji celów statutowych stowarzyszenia. W artykule sformułowano postulaty de lege ferenda w zakresie regulacji składek jako elementu wpływającego na treść stosunku członkowskiego oraz kształtującego sytuację ekonomiczną stowarzyszenia rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
Moralne potępienie lichwy znajduje swoje odzwierciedlenie w ustawodawstwach niektórych państw Unii Europejskiej. W ramach regulacji prawa prywatnego tych państw możliwe jest wyróżnienie dwóch zasadniczych modeli ustalania maksymalnej wysokości odsetek: modelu francuskiego i modelu niemieckiego. Ponadto w państwach tych obowiązują również regulacje prawa karnego, w świetle których lichwa stanowi przestępstwo. W Polsce zawarte w Kodeksie cywilnym regulacje dotyczące maksymalnej wysokości odsetek ulegały zmianom na przestrzeni lat. Ostatnią dokonaną zmianą jest dodanie do tego aktu prawnego przepisów bezpośrednio odnoszących się do kwestii ograniczenia wysokości możliwych do zastrzeżenia w umowie odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
Publikacja ma celu zwrócenie uwagi na zagadnienie dostępu cudzoziemców posiadających w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą do świadczenia wychowawczego. Analiza obecnie obowiązujących przepisów prawa międzynarodowego oraz krajowego pozwala na wyciągnięcie wniosków odnośnie postaw urzędników do cudzoziemców objętych ochroną międzynarodową w Polsce. Autorka pragnie zaprezentować schemat działania, który ma bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie obcokrajowców przebywających stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.(abstrakt oryginalny)
Problematyka przedawnienia roszczeń, dotychczas niedoceniana przez praktykę ubezpieczeniową, odgrywa coraz większą rolę w procesach odszkodowawczych. Z natury skomplikowana materia cywilistyczna, w stosunkach ubezpieczeniowych rodzi dodatkowe komplikacje. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że w stosunkach ubezpieczeniowych można wskazać wielość roszczeń podlegających przedawnieniu. Wyróżniamy roszczenia pomiędzy stronami umowy ubezpieczenia, roszczenia uposażonego do ubezpieczyciela, roszczenia regresowe ubezpieczyciela do podmiotu odpowiedzialnego za powstanie szkody (regres typowy) oraz do ubezpieczonego sprawcy (regres nietypowy). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie problemów prawnych związanych z zabezpieczeniem roszczeń wierzycieli w sytuacji upadłości zakładów ubezpieczeń. W pierwszej części tekstu przedstawiono specyfikę postępowania upadłościowego zakładu ubezpieczeń, która została uregulowana na poziomie prawa unijnego i krajowego. W drugiej części omówiono funkcję kompensacyjną Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) w sytuacji upadłości zakładu ubezpieczeń, która ma charakter ograniczony i niewystarczający. Wskazany został problem braku skutecznej ochrony ubezpieczających i poszkodowanych w przypadku niewypłacalności zakładu ubezpieczeń w odniesieniu do ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych na poziomie regulacji prawa unijnego. Ostatnia część artykułu dotyczy przedstawienia propozycji Komisji Europejskiej w zakresie przyjęcia jednolitych standardów działalności ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych. (fragment tekstu)
Pytanie o obowiązywanie zasady odszkodowania, względnie zasady zakazu wzbogacania osoby uprawnionej z umowy ubezpieczenia jest bowiem w istocie pytaniem o to, na ile odpowiedzialność ubezpieczyciela ma charakter odszkodowawczy, na ile zaś odpowiedzialność ta ma odrębny, specyficzny charakter. Warto zatem przyjrzeć się bliżej owej zasadzie. Jej analiza pozwoli przy tym nie tylko na wyjaśnienie istniejących w tym zakresie sporów terminologicznych. Równie istotny jest wszak jej wymiar praktyczny - omawiana reguła może bowiem w pewnych przypadkach stanowić przesłankę odmowy spełnienia świadczenia pieniężnego przez ubezpieczyciela. (fragment tekstu)
Wzajemność umowy ubezpieczenia budzi wątpliwości w doktrynie. W ostatnim czasie zdaje się jednak przeważać pogląd akceptujący wzajemny charakter umowy ubezpieczenia. Autor niniejszego artykułu jest jego gorącym zwolennikiem. Ustalenie, że umowa ubezpieczenia należy do grupy umów wzajemnych pociąga za sobą bardzo doniosłe skutki. Nie można bowiem apriorycznie zakładać, że choć umowa ubezpieczenia ma charakter wzajemny, to nie można stosować do niej przepisów o wykonaniu i skutkach niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych (art. 487-497 k.c.). (fragment tekstu)
17
Content available remote Problematyka stosowania art. 358 § 3 k.c. w ubezpieczeniu osobowym
63%
Waloryzacja sądowa jest wyjątkiem od zasady nominalizmu dotyczącej zobowiązań pieniężnych. Przepis art. 358 § 3 k. c. umożliwia sądowi interwencję w umowę lub orzeczenie w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania. W takim przypadku sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie. Przedmiotowy przepis daje stronom umowy możliwość wystąpienia do sądu z żądaniem zmiany wysokości lub sposobu spełnienia świadczenia pieniężnego w wypadku, gdy po powstaniu zobowiązania nastąpi istotna zmiana siły nabywczej pieniądza, chociażby było ono ustalone w orzeczeniu lub umowie. Zmiana wysokości najczęściej polega na przeliczeniu świadczenia w kierunku jego zwiększenia w oparciu o wybrany przez sąd wskaźnik ekonomiczny jako podstawę waloryzacji. Modyfikacja taka może dotyczyć nie tylko wysokości świadczenia pieniężnego, ale także sposobu jego spełnienia, np. przesunięcia terminu wykonania, rozłożenia na raty, skapitalizowania rat, itp. Przedmiotem refleksji jest dopuszczalność stosowania waloryzacji sądowej do świadczeń wynikających z ubezpieczenia osobowego. (fragment tekstu)
Praca może być uznana za zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Ponieważ praca jest ryzkiem, którego nie można wyeliminować, w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sformułowana została normatywna zasada pełnego ryzyka pracodawcy za szkodę, jaka nastąpić może na zdrowiu lub życiu pracowników. Ustawodawca, konstruując legalną definicje wypadku przy pracy, postąpił według reguły omnia causa fiunt. Koniecznym warunkiem wykorzystania tej zasady w postępowaniu o ustalenie charakteru prawnego zdarzenia faktycznego lub zasądzenie od pracodawcy zatrudniającego w chwili wypadku poszkodowanego pracownika jednorazowego odszkodowania oraz przyznanie innych świadczeń majątkowych i usług socjalnych ofierze wypadku lub - w razie jego śmierci - uprawnionym członkom jego rodziny jest dopełnienie wymagań określonych w art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej - nagłości i zewnętrzności zdarzenia faktycznego, przedstawionego w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie wykładni art. 13v ust. 10 ustawy z 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych w kontekście problematyki sądowej kontroli działania i zaniechania Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Dokonując prokonstytucyjnej wykładni tego przepisu, autor doszedł do wniosku, że kontroli sądu administracyjnego podlegają nie tylko decyzje Prezesa Urzędu ale również inne formy działania tego organu administracyjnego podejmowane w ramach postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, a także jego bezczynność i przewlekłe prowadzenie tego postępowania.(abstrakt oryginalny)
Postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych jest nowym postępowaniem prowadzonym przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego celem jest poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych poprzez ograniczenie zatorów płatniczych. Celem artykułu jest omówienie elementów konstrukcyjnych postępowania i zaakcentowanie cech charaktery- stycznych przyjętych rozwiązań. Tekst odnosi się do podstaw normatywnych, istoty, wymiaru przedmiotowego i podmiotowego, uprawnień oraz obowiązków Prezesa UOKiK jako organu, przed którym toczy się postępowanie, a także przesłanek i form wszczęcia i zakończenia oraz czasu trwania tego postępowania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.