Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cash-flow statement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
|
nr 3
110-114
Artykuł analizuje sprawozdawczość polskich firm w sytuacji obowiązującej ustawy o rachunkowości, która wprowadziła obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Podaje, z czego składa się rachunek przepływów pieniężnych. Pomaga także rozróżnić trzy rodzaje strumieni (operacyjny, finansowy i inwestycyjny) oraz uwzględnić różnicę pomiędzy wpływami a wydatkami za pomocą tabeli "Od giganta do bankruta".
2
Content available remote Organizacja procesu sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
75%
Artykuł przedstawia spojrzenie na wzrost roli przywództwa. W artykule zaprezentowano możliwości dostosowania ewidencji księgowej do potrzeb tworzenia rachunku przepływów pieniężnych. Rachunek przepływów pieniężnych jest elementem sprawozdania finansowego, który prezentuje w ujęciu kasowym operacje gospodarcze, zaś ewidencja księgowa ujmuje zdarzenia według zasady memoriałowej. Aby przekształcić operacje w ujęciu memoriałowym na ujęcie kasowe, zaproponowano odpowiednie konta rozliczeniowe. (abstrakt oryginalny)
|
1995
|
nr 11
1, 30-33
Niniejszy artykuł stanowi ogólne omówienie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jest wstępem do analizy przepływu środków pieniężnych. W resorcie finansów trwają prace nad wydaniem szczegółowych wytycznych dotyczących cash flows. Rozwinięcie tego tematu od strony proceduralnej jak i merytorycznej nastąpi w kolejnych publikacjach "Przeglądu Podatkowego" pióra Bożeny Lisieckiej-Zając.
Celem artykułu była analiza i ocena dynamicznej płynności finansowej przedsiębiorstw przeprowadzona na podstawie rachunku przepływów środków pieniężnych. Badaniem objęto spółki sektora hutnictwo notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zaś okres analizy dotyczył lat 2014-2016. Za główną hipotezę badawczą przyjęto to, czy rachunek przepływów pieniężnych jest sprawozdaniem przydatnym do oceny płynności finansowej przedsiębiorstw, oraz hipotezę pomocniczą, czy na podstawie rachunku przepływów pieniężnych można ocenić zdolność do generowania, pozyskania oraz kierunków wykorzystania środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. W pracy przedstawiono istotę oraz strukturę rachunku przepływów pieniężnych, ukazano wartość poznawczą informacji pochodzących z rachunku przepływów pieniężnych, a także zaprezentowano i scharakteryzowano narzędzia pomiaru płynności finansowej na podstawie rachunku przepływów pieniężnych. W zasadniczej części dokonano pomiaru i oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa na przykładzie spółek z sektora hutnictwo notowanych na GPW w Warszawie. W artykule wykorzystano jako metodę badawczą analizę literatury z zakresu analizy finansowej oraz sprawozdawczości finansowej oraz metodę analizy danych finansowych na podstawie rachunku przepływów pieniężnych spółek z sektora hutnictwo notowanych na GPW w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
Z przeprowadzonych badań wynika, że nadal duża część firm nie docenia roli planowania przepływów środków finansowych w bieżącym zarządzaniu, czego konsekwencją mogą być problemy z płynnością finansową. Jedynie około 1/3 ze 169 ankietowanych firm, zatrudniających powyżej 50 pracowników, na bieżąco kontroluje, czy w poszczególnych okresach będzie dysponować odpowiednią ilością środków pieniężnych potrzebnych na realizację założonego poziomu wydatków. (abstrakt oryginalny)
Dotychczas prowadzone badania nie zawierają odpowiedzi na szereg istotnych kwestii związanych z użytecznością przepływów pieniężnych pochodzących z rachunku tych przepływów w modelowaniu bankructwa: - pomija się kwestię zmienności przepływów pieniężnych w czasie, - zbyt małą wagę przywiązuje się do powiązań pomiędzy komponentami rachunku przepływów pieniężnych, - wzajemny wpływ układu znaków na siebie nie jest uwzględniany, choć wiadomo, że muszą się one zmieniać sekwencyjnie (np. dodatnie przepływy finansowe kiedyś muszą być przepływami ujemnymi), - uwzględnia się wyłącznie znaki przepływów, ale ignoruje się kwoty, które przepływają. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań empirycznych nad wyjaśnieniem wymienionych problemów. (fragment tekstu)
Cel - Postępujący proces globalizacji oraz rozwój gospodarki rynkowej zmusza przedsiębiorców do ciągłego doskonalenia swej polityki finansowe, w oparciu o bieżącą ocenę sytuacji finansowej firmy. Ocena ta jest możliwa dzięki przeprowadzeniu analizy finansowej, która jest jednym z ważniejszych narzędzi podejmowania decyzji i oceny efektów gospodarczych. Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa na podstawie przepływów pieniężnych jest możliwa dzięki zastosowaniu analizy wstępnej oraz analizy wskaźnikowej. Celem artykułu jest ukazanie użyteczności rachunku przepływu środków pieniężnych do prawidłowej oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa i wczesnego ostrzegania w razie wystąpienia zagrożenia. Metodologia badania - W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne. Wykorzystano metodę analizy. Wynik - Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak za pomocą prawidłowo przeprowadzonej analizy wstępnej przepływów pieniężnych można zbadać stopień zaspokojenia potrzeb płatniczych oraz kontrolować poziom płynności i wypłacalności. Wskazano w nim także, że informacje płynące z rachunku przepływów pieniężnych powinny być zweryfikowane z wynikami uzyskanymi z bilansu oraz rachunku zysków i strat. Oryginalność/wartość - Wskazanie metodologii sporządzania rachunku przepływów pieniężnych w kontekście regulacji prawnych krajowych i międzynarodowych rachunkowości oraz zasad wstępnej oceny przepływów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 112
111-126
W polskiej praktyce sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych występuje rozbieżność między informacją o zmianie stanu środków pieniężnych wynikającej z bilansu oraz informacją o tej zmianie prezentowaną w rachunku przepływów pieniężnych. W referacie przedstawiono próbę wyjaśnienia przyczyn tej rozbieżności oraz zaproponowano zmiany w celu jej usunięcia – w granicach obowiązującego prawa. Propozycja sprowadza się do rozszerzenia polityki rachunkowości na prezentację i ujawnianie informacji i o aktywach pieniężnych w bilansie jednostki. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 112
59-69
Celem niniejszego artykułu jest określenie zasad organizacji ksiąg rachunkowych, a w szczególności dziennika oraz księgi głównej i ksiąg pomocniczych, dla potrzeb sporządzania rachunku przepływów pieniężnych metodą bezpośrednią. W opracowaniu stawia się tezę, że prawidłowe sporządzenie rachunku przepływów pieniężnych wymaga rozwinięcia kont wpływów i wydatków lub kodowania zdarzeń gospodarczych ujmowanych w dzienniku według rodzaju wpływów i wydatków. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
17-19
Rozszerzenie wartości poznawczej wskaźników finansowych można uzyskać wykorzystując wielkości strumieniowe zawarte w rachunku wyników, co stanowi istotne źródło dalszych informacji do zarządzania przedsiębiorstwem. Jednym z narzędzi analizy i prognozy w zakresie określania możliwości finansowych i źródeł pochodzenia nadwyżki środków pieniężnych w przedsiębiorstwie jest rachunek cash flow. (fragment tekstu)
|
2007
|
6
378-389
Podejmowanie decyzji przez kadrę zarządzającą w zakresie finansów przedsiębiorstwa wymaga zdolności określenia: wielkości uzyskiwanych wpływów oraz racjonalnego ich wydatkowania; okresu, w którym wpływy i wydatki nastąpią oraz stopnia pewności wystąpienia przepływów pieniężnych. Rachunek przepływów pieniężnych, w połączeniu z innymi elementami sprawozdania finansowego, umożliwia ocenę zmian w aktywach przedsiębiorstwa, jego struktury finansowej oraz okresu wystąpienia przepływów pieniężnych, zdolności jednostki do oddziaływania na wysokość należności i zobowiązań przedsiębiorstwa, w celu przystosowania się do możliwości i warunków rynkowych. Celem opracowania jest zasygnalizowanie możliwości wykorzystania analizy rachunku przepływów pieniężnych w decyzjach przedsiębiorstwa handlowego. Referat przedstawia istotę i znaczenie informacji płynących z rachunku przepływów pieniężnych dla podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie handlowym z zakresu efektywnego zarządzania poziomem należności i zobowiązań. Przedstawiono metody analizy rachunku przepływów pieniężnych: metodę wstępną i metodę wskaźnikową, a także płynące z nich możliwości. Uwaga została zwrócona głównie na analizę wskaźnikową. W pracy zostały zaprezentowane wybrane wskaźniki oraz ich wpływ na podejmowanie decyzji w zakresie dopasowania terminu płatności zobowiązań i należności. (fragment tekstu)
|
|
10
|
z. 1
141-151
W artykule przedstawiono analizę inwestycji termomodernizacyjnej budynku szkolnego. Do tego celu zastosowano rachunek przepływów pieniężnych. Inwestycja obejmuje ocieplenie budynku oraz modernizację tradycyjnej kotłowni na ekologiczną z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi. Na podstawie danych z audytu energetycznego przeanalizowano dwa warianty modernizacji kotłowni - węglowej i gazowej. (abstrakt oryginalny)
|
1972
|
12
55-69
Procesy finansowe, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu procesów ekonomicznych znajdują odzwierciedlenie w tzw. tablicach operacji finansowych lub tablicach przepływów funduszów pieniężnych. Zadaniem artykułu jest przedstawienie trybu i metod stosowanych przy ustalaniu tablic operacji finansowych we Francji.
|
2003
|
11
|
nr 972
108-114
Zamierzeniem autorki było wskazanie przydatności i zalet informacji finansowej opartej na danych o przepływach pieniężnych dla małych i średnich jednostek gospodarczych, które, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rachunkowości, są zwolnione z obowiązku sporządzania rachunków z przepływów pieniężnych.
15
75%
Rachunek przepływów pieniężnych jest elementem sprawozdania finansowego. Jest on sporządzany przez małe i średnie podmioty gospodarcze, lecz nie jest dla nich obligatoryjny. Pozwala lepiej zarządzać firmą, pomagając w podjęciu decyzji. Artykuł ukazuje znaczenie tego rocznego sprawozdania w prowadzeniu działalności jednostek gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Principals of Financial Modelling
75%
|
|
3
|
nr 2
75-88
The financial statements submitted by each company annually reflect their financial performance in the past but are also utilized to forecast the future results in quantitative and realistic frames. The aim of the following elaboration is to thoroughly research all the issues related to financial modelling. The author step by step introduces the reader with theoretical and practical assumptions related to forecasting of respectively, the profit & loss account, balance sheet account and cash flow statement. All of the issues are illustrated with excel spreadsheets that were prepared exclusively for this article purposes. (original abstract)
Obowiązująca od 1.01.1995 r. ustawa o rachunkowości stanowi, iż roczne sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej. W artykule omówiono kolejno: cel, układ i metody sporządzania sprawozdania z przepływu środków pieniężnych a rozwiązanie przyjęte w Polsce; sprawozdania finansowe stanowiące materiał źródłowy do sporządzania przykładowego sprawozdania z przepływu środków pieniężnych; zasady sporządzania sprawozdania z przepływu środków pieniężnych w układzie przewidzianym w ustawie; celowość wzbogacenia "Informacji dodatkowej" o dodatkowe dane.
Europejski system rachunków narodowych i regionalnych, ESA 95, który wszedł w życie 30 kwietnia 1999 г., wprowadził w krajach członkowskich UE zasady gromadzenia i dostarczania danych statystycznych o ściśle określonym kształcie. Narodowe urzędy statystyczne zobowiązane są do przekazywania Eurostatowi corocznie tablic podaży i wykorzystania, a raz na pięć lat - zestawienia symetrycznego bilansu przepływów międzydziałowych (tablicy input-output). System rachunkowości społecznej (SNA) rozróżnia dwa typy takich symetrycznych bilansów: tablice w układzie produkt na produkt i gałąź na gałąź, które powstają w oparciu o alternatywne założenia co do technologii wytwarzania. Rekomendacja ESA 95 wskazuje na wybór założenia o technologii produktowej (tablice produkt na produkt) jako bardziej jednolitej w porównaniu z założeniem o technologii gałęziowej. Opracowanie przedstawia wyniki zastosowania algorytmu opracowanego przez Almona do przekształcenia tablic podaży i wykorzystania dla różnych krajów. W wyniku obliczeń wykazano, że ilość poprawek i iteracji niezbędnych dla uzyskania tablic w układzie produkt na produkt zależy głównie od jakości materiału statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie względnego znaczenia fundamentalnych pozycji ze sprawozdań finansowych banków: wyników finansowych netto, wartości księgowej kapitałów własnych i przepływów pieniężnych w warunkach polskiego rynku kapitałowego. Próba badawcza objęła wszystkie banki z siedzibą w Polsce notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie 1997-2014. Zastosowane metody badawcze obejmują parametryczne i nieparametryczne analizy korelacji, jak również prostą i wieloraką krokową regresję liniową. Uzyskane wyniki są spójne z wnioskami poprzednich opracowań w literaturze międzynarodowej i wskazują, że wartość rynkowa banków najsilniej powiązana jest z wartością księgową kapitałów własnych, a w dalszej kolejności z wynikami finansowymi netto. Raportowane przez banki przepływy pieniężne wydają się jednak mieć ograniczoną przydatność informacyjną dla inwestorów na rynkach kapitałowych, gdyż nie oferują istotnego przyrostu zdolności predykcyjnej ponad tę wynikającą z wartości księgowej kapitałów własnych i wyników netto. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest porównanie informacji zawartych w rachunku zysków i strat oraz w rachunku przepływów pieniężnych. Dodatkowo omówiono wyniki badań ankietowych dotyczących użyteczności sprawozdań finansowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.