Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cashless forms of settlements
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Upowszechnienie płatności elektronicznych a ograniczenie szarej strefy
100%
Jedną z metod ograniczania szarej strefy jest wprowadzenie obowiązku lub zachęty do dokonywania płatności za pomocą systemu bankowego, czyli promowanie obrotu bezgotówkowego. W niniejszym artykule wskazano, że istnieje problem ze zdefiniowaniem pojęcia szarej strefy oraz oszacowaniem poziomu funkcjonowania gospodarki nieformalnej. Głównym zagadnieniem było porównanie liczby płatności za pośrednictwem banków ze skalą zmniejszania się szarej strefy. W artykule wykorzystano dostępną literaturę naukową oraz dane statystyczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, Eurostat oraz dane Narodowego Banku Polskiego. (fragment tekstu)
Ograniczenie obrotu gotówkowego należy do ważnych celów makroekonomicznych, generuje on bowiem istotne koszty oraz sprzyja rozwojowi szarej strefy w gospodarce. Obszarem, w którym gotówka jest wykorzystywana najczęściej, są płatności dokonywane z udziałem konsumentów. Celem artykułu jest dokonanie oceny zwyczajów płatniczych Polaków (w tym ich postaw wobec gotówki) oraz zbadanie ich skłonności do rezygnacji z płacenia gotówką na rzecz bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Badania potwierdziły silne przywiązanie respondentów do gotówki i pozwoliły na ustalenie, że jest ona uważana za najtańszy i najprostszy w użyciu instrument płatniczy. Bardziej krytycznie ocenili oni bezpieczeństwo i szybkość transakcji gotówkowych. Skłonność respondentów do rezygnacji z płacenia gotówką okazała się niska, pomimo dostrzegania przez nich zalet alternatywnych w stosunku do niej form zapłaty, jakimi są innowacyjne instrumenty płatnicze.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju rynku usług płatniczych. Coraz większe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wykazują zarówno przedsiębiorstwa, zwłaszcza międzynarodowe korporacje rozliczające się z partnerami z różnych krajów, jak i ludność. Mieszkańcy, szczególnie krajów rozwiniętych, są coraz bardziej mobilni - coraz częściej podejmują pracę za granicą (bądź tam studiują), a czas wolny spędzają podróżując po całym świecie. Rośnie zatem popyt na usługi płatnicze, rośnie jednak też ich podaż. Tradycyjnymi dostawcami tych usług są banki, dla których usługi płatnicze, wobec spadku dochodów z działalności depozytowo-kredytowej spowodowanego między innymi zawężaniem się marży odsetkowej, są bardzo atrakcyjnym źródłem dochodów nieobciążonych ryzykiem. Duży potencjał rynku płatności dostrzegły także inne podmioty - poczta, sieci handlowe czy operatorzy telefonii komórkowej. Wzrost konkurencji nie doprowadził jednak do ujednolicenia sposobów dokonywania płatności, nawet na obszarach, na których płatności dokonywane są w jednej wspólnej walucie, takich jak Unia Gospodarcza i Walutowa. Przeciętny konsument ciągle napotyka na przeszkody w dokonywaniu płatności, zwłaszcza na rzecz odbiorców zagranicznych. By je zlikwidować, konieczne są dalsze zmiany na rynku płatności, stanowiące wyzwanie dla jego uczestników, w tym w szczególności dla banków. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie przeobrażeń dokonujących się na europejskim rynku płatności, ich konsekwencji dla banków i ich klientów oraz reakcji strategicznych banków na te zmiany. (fragment tekstu)
Autorka analizuje problem współzależności zmian zachodzących w ramach akcji kredytowej i pasywów bilansu zbiorczego banków. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdza, że dotychczasowa teoria kredytu przecenia znaczenie wahań sezonowych, umniejsza natomiast faktyczną rolę zmian długookresowych w zmian ogólnego poziomu podstawowych zjawisk ekonomicznych, będących głównymi czynnikami kredytotwórczymi.Decydującą rolę przy kredytowaniu odgrywają nie pasywa planu kredytowego, lecz faktyczne potrzeby kredytowe. Istotą kredytu musi być pomnażanie siły nabywczej, a nie jedynie jej przenoszenie.
W dobie stopniowego zastępowania obrotu gotówkowego łatą za pomocą kart płatniczych przedsiębiorstwa i instytucje coraz częściej dokonują wypłaty wynagrodzenia drogą przelewu na konto bankowe pracownika. Zapewnia to "samoczynne" pokrycie wydatków. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, tm.in.: chroni pracownika przed narażeniem wynagrodzenia na kradzież lub jego pochopnym wydatkowaniem, zapewnia poufność danych na temat wysokości wynagrodzeń poszczególnych pracowników; sprzyja to lepszemu klimatom pracy, zbędny staje się odbiór gotówki w banku, jej przewóz, kopertowanie i wypłata, co jest pracochłonne i wymaga stosowania wielu środków zapewniających bezpieczeństwo. Mimo tych walorów bezgotówkowe wypłaty wynagrodzeń nie są w Polsce rozpowszechnione, a wiedza na temat wiążących w ich przypadku przepisów jest mała. Dlatego poniżej zamieszczamy artykuł przybliżający przepisy wiążące przy wypłacie wynagrodzeń, zwłaszcza gdy następuje ona bezgotówkowo.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena stosunku seniorów do korzystania z transakcji bezgotówkowych (ze szczególnym uwzględnieniem bankowości mobilnej). Piśmiennictwo w przedmiotowym temacie przedstawia upowszechnienie strategii płatności bezgotówkowych jako szansę na minimalizację problemu. Ponadto autorzy, którzy swoje badania koncentrują na temacie wykluczenia finansowego, diagnozują samowykluczenie wśród osób niekorzystujących z nowoczesnych technologii do bieżących rozliczeń, wskazując dodatkowo na istotny wpływ grupy czynników: demograficznych, ekonomicznych, psychologicznych oraz społecznych. Rozważania oparte są na kwerendzie literatury przedmiotu oraz analizie wybranych badań wtórnych. Należy zauważyć ogromne bariery psychologiczne uwarunkowane stylem życia danej osoby. Co więcej, nieustanny rozwój i postęp technologiczny w sektorze bankowym hamują "ubankowienie" w obszarze płatniczym (nowoczesne technologie) oraz zwiększają skalę wykluczenia finansowego najstarszej generacji. Sektor bankowy nie powinien nadal ignorować osób w wieku powyżej 60 lat, gdyż tzw. oczekiwana długość życia ludzi (potencjalnych klientów banku) się zwiększa. Konieczne jest ukierunkowanie strategii CSR, działań edukacyjnych oraz oferty produktowej na grupy marginalizowane, które w wielu strategiach bankowych są klasyfikowane jako nierentowne. (abstrakt oryginalny)
Autor zajął się aspektem rozwoju lokalnego, który dotyczy wpływu, jaki na aktywność gospodarczą ma system pieniądza, aktualnie używanego do obsługi życia gospodarczego. Opisał wybrane przykłady udoskonalania systemu wymiany pieniądza, niejednokrotnie spowodowane występowaniem okresów kryzysowych i koniecznością emisji tzw. pieniądza zastępczego (potrzebnego). W dalszej kolejności przedstawił przykłady współczesnego funkcjonowania systemu pieniądza: agencje clearningowe i rozliczenia bezgotówkowe oraz karty płatnicze i systemy/platformy wielostronnej wymiany bezgotówkowej (na przykładzie LESS, czyli Local Exchange Trading System), a także biznesowa platforma barteru wielostronnego (prowadzona w Polsce przez firmę BCI). Zdaniem autora, istnieje wiele korzyści dla społeczności lokalnych z zastosowania pieniądza lokalnego (czystego systemu pieniądza). Możliwości rozwojowe zależą jednakże nie tylko od tego, ile pieniędzy przepływa w danym czasie przez gospodarkę społeczności lokalnej, ale co w tych społecznościach można odnaleźć: talenty, pracowitość, wyobraźnię obywateli itd.
Wirtualizacja pieniądza wywołana niebywałym w ostatnich latach postępem w dziedzinie gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji drogą elektroniczną spowodowała znaczące zmiany w systemach płatności realizowanych za pośrednictwem banków i innych instytucji finansowych. Istniejący w epoce pieniądza papierowego system płatniczy oparty na wymianie dokumentów papierowych okazuje się nieadekwatny do coraz bardziej dominującego w gospodarce pieniądza elektronicznego. Stąd też w ostatnich latach znaczenia nabiera konieczność zapewnienia społeczeństwu dostępu do nowoczesnych instrumentów płatniczych oraz dostosowania polskiej infrastruktury płatniczej do wymagań współczesnego rynku. Najbardziej efektywnym rodzajem rozliczeń są bezgotówkowe bankowe rozliczenia elektroniczne. Celem artykułu jest analiza upowszechnienia obrotu bezgotówkowego w Polsce oraz ocena tendencji zmian na rynku instrumentów płatniczych w Polsce na tle pozostałych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
Ukazano karty płatnicze jako produkt bankowy. Przedstawiono czynniki determinujące wzrost liczby wartości transakcji dokonywanych kartami płatniczymi. Przeprowadzono analizę transakcji realizowanych za pomocą kart płatniczych. Określono marketingowe i technologiczne uwarunkowania rozwoju rynku kart płatniczych.
Przedstawiono zakres obrotu bezgotówkowego w Polsce na tle Unii Europejskiej oraz porównano zmiany wartości pieniądza bezgotówkowego w obiegu do wartości agregatu pieniężnego M1. Zaprezentowano udział poszczególnych instrumentów płatniczych w ogólnej liczbie transakcji bezgotówkowych. Omówiono również mocne strony oraz zagrożenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.
Obrót bezgotówkowy jest ważnym wskaźnikiem poziomu rozwoju gospodarczego kraju. Płatności bezgotówkowe w ostatnich kilkunastu latach zyskały znaczącą akceptację społeczną, a jednocześnie intensywnie się rozwijają. Wśród korzyści jakie przynosi obrót bezgotówkowy dla gospodarki, administracji publicznej i obywateli możemy wyróżnić: większą wygodę obywateli, bardziej przyjazną obsługę obywateli, mniejsze koszty i oszczędność czasu, bezpieczeństwo transakcji i obywatela, spadek przestępczości, wyższe wpływy do budżetu państwa i budżetów lokalnych, pozytywny wpływ ma rozwój lokalnych inwestycji, usprawnienie prac urzędu, pozytywny wpływ na postrzeganie urzędu przez obywateli. Wśród rodzajów płatności bezgotówkowych wyróżniamy płatności bezpośrednie (np. w kasie urzędu) oraz płatności zdalne (np. przelew elektroniczny, płatność kartą płatniczą, płatność z użyciem aplikacji mobilnej). Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. od 2017 roku realizuje prace w ramach Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Program dotyczy urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich, urzędów miast i gmin, starostw powiatowych oraz Policji. W ramach Programu został przygotowany model akceptacji płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS i użyciem WebPOS Paybynet w jednostkach administracji publicznej, który jest bezpłatny zarówno dla urzędu, jak i dla płatników. Do końca I kwartału 2018 roku do "Programu" przystąpiło ponad 1,4 tys. urzędów, czyli ponad 50% wszystkich urzędów w Polsce. Umowy na instalację terminali POS lub WebPOS Paybynet zawarto z 1165 urzędami. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Rozliczenia bezgotówkowe msp z sektora agrobiznesu
84%
Celem opracowania jest charakterystyka i ocena zachowań finansowych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), działających w sektorze agrobiznesu na rynku płatności bezgotówkowych. Poznanie zachowań finansowych poszczególnych uczestników obrotu bezgotówkowego umożliwia podmiotom odpowiedzialnym za realizację strategii rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce zaplanowanie i podjęcie odpowiednich działań na rzecz zwiększenia zakresu wykorzystania rachunków bankowych i instrumentów bezgotówkowych. Zagadnienia te są istotne, ponieważ rozwój obrotu bezgotówkowego przynosi korzyści zarówno dla samych przedsiębiorstw, jak i państwa, gospodarki i społeczeństwa. (fragment tekstu)
Referat poświęcony jest omówieniu zagadnienia Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, określanego jako zintegrowany rynek płatności detalicznych. Omówiona została jego istota, wskazano także instytucje zaangażowane w proces jego tworzenia oraz główne elementy składające się na ten paneuropejski projekt. Ważna część pracy dotyczyła analizy polskiego rynku płatności detalicznych, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki instrumentów bezgotówkowych najczęściej wykorzystywanych w naszym kraju - polecenia przelewu, polecenia zapłaty oraz kart płatniczych. Następnie zaś ukazano wymienione instrumenty w świetle rozwiązań jakie przynosi SEPA. Ponadto, podjęta została próba identyfikacji głównych korzyści płynących ze zintegrowanego rynku płatności detalicznych oraz odpowiedzi na pytanie o wpływ kryzysu gospodarczego na jego przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Tematem niniejszego artykułu jest system M-Pesa, który od czasu swoich narodzin w Kenii w 2007 r. zdobył ponad 17 mln użytkowników i jest jednym z najbardziej nowatorskich i dynamicznie rozwijających się przedsięwzięć w sektorze bankowym w Afryce. Celem pracy jest charakterystyka tej innowacji, która zrewolucjonizowała rynek usług finansowych w Kenii i ukazanie jej w kontekście wpływu na statut ekonomiczny osób najuboższych, które do tej pory miały ograniczony dostęp do konwencjonalnego sektora bankowego. Hipoteza postawiona artykule dotyczy wysokiej skuteczności systemu bezgotówkowych transferów telefonicznych w znoszeniu barier pomiędzy osobami ubogimi, a sektorem usług finansowych. Zagadnienie zostało przedstawione na przykładzie kenijskiego systemu M-Pesa i do jego realizacji posłużono się analizą literatury przedmiotu - głównie anglojęzyczną. Artykuł ukazuje, że platforma M-Pesa jest niezwykle efektywną innowacją, która pochodzi z kraju rozwijającego się i stanowi odpowiedź na jego wewnętrzne problemy i jest dopasowana do jego unikalnej charakterystyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym autor przedstawia problem dokonywania mikropłatności w Internecie. Pod uwagę brana jest głównie sytuacja odzwierciedlająca stan panujący na polskim rynku internetowym. Autor przedstawia klasyfikację różnych rodzajów płatności, w zależności od wysokości kwot wykonywanych operacji. W publikacji zaprezentowano także najpopularniejsze metody mikropłatności - od systemów pre-paid po Premium SMS (Short Messages System). (streszcz. oryg.)
Artykuł ma na celu charakterystykę kart płatniczych funkcjonujących na rynku. Omówiono rodzaje kart płatniczych (karty debetowe, transakcyjne, kredytowe, czekowe i opłacane z góry) oraz zaprezentowano polski rynek kart płatniczych.
Celem tego artykułu jest prześledzenie obecnie funkcjonujących metod dokonywania detalicznych płatności elektronicznych w Internecie w Polsce i próba oceny ich znaczenia oraz określenie perspektywy ich funkcjonowania w przyszłości. Wydaje się, że przyszłość należy do metod opartych na płatnościach typu paybylink (e-przelewy)oraz wciąż do kart płatniczych(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie kart płatniczych jako instrumentu obrotu bezgotówkowego. Autor omówił kierunki rozwoju współczesnych rozliczeń pieniężnych, genezę i rodzaje kart płatniczych oraz główne systemy kart płatniczych funkcjonujące na świecie: VISA International, American Express, Diners Club International. Ponadto przedstawił organizację rynku kart płatniczych w Polsce, kierunki rozwoju i ich uwarunkowania ze wskazaniem na postępy w organizacji nowoczesnej infrastruktury bankowej oraz zmiany rozwiązań prawnych . W konkluzji zwrócił uwagę na konieczność budowy systemu kart płatniczych i dostosowanie ich do wymogów wynikajacych z zastosowania kart płatniczych oraz standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.
Funkcjonowanie podmiotów finansowych, niefinansowych i jednostek budżetowych na rynku pieniężnym i kapitałowym wiąże się z koniecznością przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem banków. Tradycyjne formy rozliczeń w obrocie bezgotówkowym obejmują: polecenie przelewu, czek rozrachunkowy, akredytywy, karty płatnicze, rozliczenia planowe, okresowe rozliczenia wekslami i inkaso bankowe. Do wyboru określonej formy rozliczeń skłaniają uczestników charakterystyczne cechy rozliczanych transakcji. W sytuacji wysokiego poziomu inflacji, zatorów płatniczych i zniesienia obowiązku bezgotówkowego rozliczania określonych transakcji gospodarczych - co wystąpiło w latach 1989-1993 - tendencję wzrostową wykazywał udział rozliczeń gotówkowych w ogólnej kwocie rozliczeń pieniężnych. Jednak przywrócony w 1994 r. obowiązek bezgotówkowego rozliczania większych transakcji między podmiotami gospodarczymi (gdy suma jednorazowego kontraktu przekracza równowartość 3000 ECU lub, gdy wartość dzielonej transakcji w miesiącu poprzedzającym wystawienie faktury przekracza 10000 ECU wówczas bezgotówkowe rozliczenie obowiązuje w transakcjach przekraczających 1000 ECU) skierował zainteresowanie stron na wybór dogodnej formy tych rozliczeń. Zdecydowanie nową formę rozliczeń bezgotówkowych stanowi faktoring, wywodzący się z praktyki amerykańskiej a upowszechniony przez banki i instytucje finansowe Europy Zachodniej już w latach sześćdziesiątych. (fragment tekstu)
20
Content available remote Potencjał rozwoju rynku płatności bezgotówkowych w Polsce
84%
Celem artykułu jest przedstawienie aktualnej sytuacji na rynku płatności bezgotówkowych w Polsce oraz określenie czynników warunkujących dalszy jego rozwój. Intencją artykułu jest również wskazanie nowych technologii i ich roli w popularyzacji płatności bez użycia pieniądza gotówkowego. Obrót bezgotówkowy w Polsce rozwija się dynamicznie dzięki upowszechnieniu instrumentów wspomagających w nim uczestnictwo, jak również poprzez zwiększenie dostępności infrastruktury umożliwiającej realizację transakcji bezgotówkowych. Jednakże, nadal nie jest on dominującą formą rozliczeń. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.