Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Catastrophic risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Realizacja ryzyka nadzwyczajnego a kompensata jego skutków przez ubezpieczenie
100%
Obecnie coraz częściej identyfikuje się znaczenie ryzyka, którego źródło jest zewnętrzne względem aktywności organizacji, a którego realizacja jest szczególnie dotkliwa dla tej aktywności. Ten profil ryzyka można określić mianem ryzyka nadzwyczajnego, do którego zaliczyć można między innymi ryzyko katastroficzne, ryzyko ekologiczne oraz ryzyko środowiskowe. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza teoretycznych aspektów funkcjonowania organizacji w kontekście oceny ekspozycji na ryzyko nadzwyczajne oraz wskazanie ubezpieczenia jako adekwatnego instrumentu do kompensaty strat powstałych z tytułu realizacji ryzyka nadzwyczajnego. Zastosowane metody badawcze opierają się na studiach literaturowych z badanego zakresu oraz ocenie stanowiska przedsiębiorstw ubezpieczeniowych wobec ryzyka nadzwyczajnego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problematykę ochrony przed skutkami ryzyka katastroficznego oraz strategiczną rolę państwa w jego zarządzaniu. Skutki ryzyka katastroficznego przekraczają w swoim wymiarze finansowym nie tylko możliwości kapitałowe biznesu ubezpieczeniowego, ale również niejednokrotnie możliwości finansowe poszczególnych państw, ponieważ coraz częściej mają charakter globalny, związany przede wszystkim z ogólno-światowymi zmianami klimatycznymi. Uzasadnia to konieczność zwiększenia zaangażowania państwa w zarządzanie ryzykiem katastroficznym i w kompensację skutków tego ryzyka. Ponadto globalny charakter źródeł ryzyka katastroficznego jest przedmiotem wielu inicjatyw międzynarodowych, zarówno na poziomie europejskim, jak i ogólnoświatowym.(abstrakt oryginalny)
Ryzyko katastroficzne czasem określane mianem katastrofalnego rzadko jest przedmiotem zainteresowania w literaturze europejskiej. Wynika to prawdopodobnie z faktu fałszywej percepcji, iż zdarzenia związane z tym ryzykiem maja marginalne znaczenie w Europie. Dzieją się one spektakularnie gdzieś tam w dalekim świecie - w Azji, Ameryce Północnej czy Południowej. Tak, w pewnej mierze, można było sądzić w przeszłości ale w coraz mniejszym stopniu w czasach współczesnych. Chodzi nie tylko o zmienioną sytuację w zakresie katastrof naturalnych w wyniku zachodzących zmian klimatycznych ale i zmieniona sytuację w zakresie wyraźnej globalizacji pewnych ryzyk, by wymienić choćby takie kwestie jak pandemie (ptasia grypa, świńska grypa itp.) czy ryzyka związane z upowszechnianiem nanotechnologii.(fragment tekstu)
Praca analizuje wpływ ryzyka na szeroko pojmowaną działalność gospodarczą oraz nieruchomości. Jej celem jest przybliżenie pojęcia "zarządzanie ryzykiem" i przedstawienie złożonego procesu zarządzania ryzykiem w organizacjach. Szczególny nacisk w opracowaniu został położony na ryzyko katastroficzne powodujące wysokie straty w nieruchomościach oraz zarządzanie nim poprzez ubezpieczenie.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano tendencje rozwojowe europejskiego rynku ubezpieczeniowego. Za podstawową miarę rozwoju oraz aktywności rynków ubezpieczeniowych w UE uznano składkę ubezpieczeniową. Przemysł ubezpieczeniowy narażony jest na oddziaływanie różnych rodzajów ryzyka, w tym ryzyka o wielkiej skali oddziaływania, jak np. ryzyko katastroficzne, terroryzmu oraz globalnego kryzysu finansowego. Zauważa się znaczny wpływ kryzysu finansowego na funkcjonowanie zglobalizowanego sektora finansowego, którego uczestnikami są również przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe. (abstrakt oryginalny)
Reasekuracja odgrywa ważną rolę w zarządzaniu ryzykiem w zakładzie ubezpieczeń. Szczególne jej znaczenie uwidacznia się w sytuacji, gdy na rynku występuje wzrost m.in. ryzyka katastroficznego i finansowego. Taka sytuacja występuje na rynku polskim już od 2010 roku. Zakłady ubezpieczeń w celu m.in. stabilizacji swoich wyników finansowych stosują w takim przypadku w coraz szerszym zakresie reasekurację, czyli proces cedowania ryzyka do reasekuratora wraz z odpowiednią częścią składki pozyskanej za dane ryzyko. Ryzyko katastroficzne obejmują m.in. następujące grupy ubezpieczeń działu II - 5, 8, 9, 11, natomiast ryzyko finansowe - grupy 14 i 15. Właśnie w tych grupach ubezpieczeń zakres stosowanej reasekuracji (mierzony wielkością procentową składki przekazanej przez zakłady ubezpieczeń reasekuratorom oraz wielkością otrzymanych od nich odszkodowań w stosunku do całości wypłaconych odszkodowań) w analizowanym okresie był największy. Badania potwierdziły przyjętą hipotezę, że wraz ze wzrostem zagrożeń katastroficznych i finansowych w gospodarce polskiej rośnie też zakres stosowanej reasekuracji w ubezpieczeniach tych ryzyk. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ryzyko katastroficzne a kryzys finansowy w przedsiębiorstwie
84%
Współcześnie obserwuje się wzrost oddziaływania ryzyka katastroficznego na system ekonomiczny, stanowiący segment systemu społecznego. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja związków zachodzących pomiędzy podjętym przez przedsiębiorstwo ryzykiem katastroficznym a zjawiskami kryzysowymi w obrębie finansów przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Ryzyko katastroficzne, a zwłaszcza akumulacja ryzyka katastroficznego, stanowi istotne zagrożenie dla działalności ubezpieczeniowej. Tradycyjnym instrumentem podziału ryzyka katastroficznego była reasekuracja. W latach 80. oraz 90. pojawiły się nowe metody zarządzania ryzykiem katastroficznym. Poniższy artykuł zwraca uwagę na zróżnicowane metody zarządzania ryzykiem katastroficznym.(abstrakt oryginalny)
Ryzyko katastroficzne definiowane jest jako możliwość wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń wywołanych działaniami naturalnych sił przyrody. Charakteryzuje się następującymi cechami: - jego następstwem może być wiele indywidualnych szkód, - szkody te dotykają jednocześnie wiele jednostek, - katastrofy wywołują straty w ubezpieczonym majątku na znaczne wartości, - prawdopodobieństwa zajścia katastrof oraz wysokość wywołanych przez nie strat jest w dużym stopniu niezależna od człowieka. Problem szkód katastroficznych znany był od dawna, jednakże współcześnie ich rozmiar i zasięg rośnie w dramatycznym tempie. Szacuje się, że od 60% do 75% strat katastroficznych, które wydarzyły się w całym XX w. przypada na lata 80 i 90. W ostatnim dziesięcioleciu XX w. straty ekonomiczne powodowane katastrofami naturalnymi były aż 9-cio krotnie większe od strat w dekadzie lat 60-tych (por. tabela 1). Najdotkliwsze straty powodowały huragany, powodzie trzęsienia ziemi. Miały one negatywny wpływ zarówno na kondycję gospodarki światowej jak i na cały sektor ubezpieczeniowy. (fragment tekstu)
Na przełomie lipca i sierpnia 2011 r. w ramach badań statutowych SGH pracownicy naukowi Katedry Ubezpieczeń Gospodarczych przeprowadzili badanie ankietowe mające na celu poznanie zachowań polskich gospodarstw domowych w zakresie zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych. Głównymi respondentami (w badaniu uczestniczyły 764 gospodarstwa domowe) byli mieszkańcy terenów podmiejskich i wiejskich, których powierzchnia domu nie przekracza 200 m2. Ich domy położone są w pobliżu rzek bądź sztucznych zbiorników wodnych znajdujących się na płaskim terenie. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi odkryto, że ponad 70 proc. respondentów korzysta z ochrony ubezpieczeniowej od ognia i innych zdarzeń losowych, jednak jest to głównie wynikiem finansowania posiadłości kredytem hipotecznym. Brak stosownej ochrony ubezpieczeniowej to efekt niskiej świadomości lub wysokiej ceny za ochronę ubezpieczeniową. Zdecydowanie brak jednomyślności w zakresie upowszechnienia i obligatoryjności ubezpieczeń od ryzyk katastroficznych. Niestety co piąty respondent uważa, że skutki katastrof powinny być, jak dotychczas, finansowane przez państwo. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano zjawisko ryzyka katastroficznego, które jest coraz częściej spotykanym problem wśród towarzystw ubezpieczeniowych. Koszty będące następstwem tych katastrof stają się zagrożeniem dla funkcjonowania zakładów branży ubezpieczeniowej. Zabezpieczeniem przed upadłością firm ubezpieczeniowych jest dodatkowy kapitał. Możliwość zwiększenie pojemności finansowej daje łączenie się rynków finansowych i ubezpieczeniowych.
Ryzyko związane jest z wszelkimi formami egzystencji i działalności człowieka. W literaturze, ze względu, że jest to pojęcie interdyscyplinarne, występuje mnogość definicji terminu ryzyko. J. Szpunar przytoczył następującą definicję: "ryzyko jest niebezpieczeństwem zajścia zdarzenia losowego powodującego wyrządzenie materialnych szkód". Wszystkie podmioty gospodarcze w swojej codziennej działalności mają styczność z ryzykiem w różnych jego formach i postaciach. Z tego powodu istotnym elementem zarządzania, czy to przedsiębiorstwem, czy też instytucją finansową, taką jak zakład ubezpieczeń, jest zarządzanie ryzykiem. Risk management jest to proces świadomego diagnozowania i sterowania ryzykiem. Stanowi on niezwykle ważny składnik zarządzania strategicznego każdej organizacji, także instytucji finansowych, takich jak zakłady ubezpieczeń. Jednakże istnieje jeszcze inna metoda radzenia sobie z ryzykiem, mianowicie ART, czyli alternatywne metody transferu ryzyka, który ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Początkowo termin ART odnosił się do sposobów radzenia sobie z ryzykiem w przedsiębiorstwach poprzez captives, grupy retencji ryzyka a także poole. Obecnie, pojęcie ART zostało rozszerzone o alternatywne rozwiązania, które nastawione są raczej na finansowanie ryzyka oraz zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie niż na jego transfer. Te alternatywne rozwiązania to produkty takie jak: ubezpieczenie ograniczonego ryzyka, reasekuracja finansowa, warunkowo dostępny kapitał, umowy wielozdarzeniowe pokrywające wiele ryzyk na wiele lat (MMP, MTP), sekurytyzacja, itp. Mechanizm sekurytyzacji ubezpieczeniowej wykorzystywany jest zatem jako narzędzie zarządzania ryzykiem na rynku ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym. Sekurytyzacja jest stosunkowo nowym narzędziem transferu ryzyka dla ubezpieczycieli i reasekuratorów, jednak na rynku finansowym była ona wykorzystywana już w latach 70. XX w. O możliwości wykorzystania sekurytyzacji w branży ubezpieczeniowej zaczęto poważnie myśleć po wydarzeniach z wczesnych lat 90. XX w., kiedy to miały miejsce katastrofy naturalne o ogromnej sile niszczącej. Mowa tu jest głównie o huraganie Andrew z 1992 r. oraz o trzęsieniu ziemi w Northridge w Kalifornii. Huragan Andrew wyrządził szkody o wartości przekraczającej 19,6 mld USD i uczynił niewypłacalnymi z dnia na dzień, 10 firm ubezpieczeniowych. W przypadku, gdyby huragan uderzył w Miami, kilka mil od miejsca katastrofy, szkody przekroczyłyby wartość 50 mld USD. Trzęsienie ziemi w Northridge w Kalifornii kosztowało 16,3 mld USD. Szkody wyrządzone przez te dwie katastrofy łącznie przewyższyły te zaistniałe w ciągu poprzednich 12 lat. Tradycyjny rynek ubezpieczeniowy nie radzi sobie dobrze z ryzykiem katastroficznym bądź też z innym ryzykiem uznanym za nieubezpieczalne. Taki rodzaj ryzyka charakteryzuje się niskim prawdopodobieństwem realizacji oraz ogromnymi szkodami w razie wystąpienia zdarzenia. Nieubezpieczalność tego typu ryzyka jest spowodowana niedopasowaniem wysokości zebranej w danym roku składki do olbrzymich strat jakie mogą wystąpić w razie realizacji ryzyka. Pojemność rynku ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego jest zbyt mała, aby pokryć ryzyko katastroficzne. W związku z tym, ubezpieczyciele zaczęli rozwijać instrumenty umożliwiające transfer ryzyka katastroficznego na rynki kapitałowe, posiadające znacznie większą pojemność. Sekurytyzacja ubezpieczeniowa jest narzędziem umożliwiającym taki właśnie transfer. Odbywa się on poprzez emisję papierów wartościowych. Papiery te posiadają bardzo atrakcyjną dla inwestorów stopę zwrotu, gdyż ich wykup uwarunkowany jest zajściem bądź nie jakiegoś określonego zdarzenia losowego. Sekurytyzacja umożliwia zwiększenie pojemności ubezpieczeniowej zakładów przez transfer takich ryzyk jak ryzyko huraganu, trzęsienia ziemi, powodzi czy innych tym podobnych. Sekurytyzacja ryzyka ubezpieczeniowego nie jest jednakże ograniczona tylko i wyłącznie do transferu ryzyka katastroficznego. (fragment tekstu)
Opracowanie ma na celu zdefiniowanie ryzyka powodzi jako ryzyka katastroficznego oraz pokazania (ogólnie) reasekuracji ryzyka katastroficznego na rynkach finansowych. (fragm. tekstu)
Na oddziaływanie ryzyka katastroficznego, bezpośrednio związanego z katastrofami naturalnymi narażone są między innymi nieruchomości. Omówiono zjawiska naturalne (huragany, silne wiatry, powodzie), które mają negatywny wpływ na infrastrukturę mieszkaniową. Na końcu przedstawiono ogólne warunki ubezpieczeń oraz inne sposoby minimalizacji ryzyka katastroficznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.