Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Centra zysków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem referatu jest prezentacja systemu oceny centrów zysku. W praktyce stosuje się zazwyczaj ocenę wielokryterialną. Stąd zaprezentowane zostały różne grupy mierników. Mogą one służyć zarówno jako kryteria optymalizacji decyzji podejmowanych przez menedżerów, jak i do oceny stopnia realizacji centrów oraz powiązania jej z systemem premiowym. (fragment tekstu)
2
Content available remote Potrójna cena transferowa i jej sprawozdawcze konsekwencje
75%
W artykule opisano przypadek empiryczny zastosowania potrójnej ceny wewnętrznej (transferowej) w rozliczeniu kontraktu pomiędzy trzema kooperującymi centrami zysku. Cena potrójna zapobiega zachowaniom dysfunkcjonalnym i konfliktowi wewnętrznemu w organizacji, który polega na niepodejmowaniu współpracy w realizacji kontraktów, gdy są one postrzegane jako zagrażające realizacji celów marżowych centrów zysku. Jako metodę kalkulacji ceny potrójnej zaproponowano zasadę zachowania wskaźnika marży pokrycia, która powoduje zrównanie rentowności kooperujących centrów zysku i powinna wyeliminować niepożądane zachowania menedżerskie. Jako sprawozdanie zarządcze zaproponowano 3-blokowy i 5-stopniowy rachunek marż pokrycia wraz z pozycjami korygującymi i eliminującymi różnice wynikające z zastosowanej ceny potrójnej. W zakończeniu wskazano na możliwość stosowania wielokrotnej ceny wewnętrznej, gdy w transakcji uczestniczą więcej niż trzy centra zysku(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Demotywujące i dysfunkcjonalne aspekty ceny transferowej
75%
W artykule opisano przypadek empiryczny zastosowania ceny transferowej dla transakcji sprzedaży wewnętrznej pomiędzy kooperującymi centrami zysku organizacji gospodarczej branży usług niematerialnych, które nie są osobnymi podmiotami prawnymi, lecz jedynie zdecentralizowanymi obszarami merytorycznymi w randze centrów zysku. Na skutek wyśrubowanych oczekiwań centrali w zakresie rentowności organizacji, centrów zysku i kontraktów oraz wadliwie skonstruowanej ceny wewnętrznej (transferowej) menedżerowie centrów zysku podejmują dysfunkcjonalne decyzje, popadając przy tym w konflikty wewnętrzne. Arbitralny i sztywny sposób kształtowania rentowności kontraktów, niewiedza osób kalkulujących cenę minimalną oraz zbyt wygórowane oczekiwania prowizyjne menedżerów centrów zysku dodatkowo komplikują opisywany problem decyzyjny i zarządczy. W artykule zastosowano głównie metodę obserwacji bezpośredniej i krytycznej analizy(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono tzw. ruchomym składnikom płac. Celem premiowania jest stworzenie mechanizmów motywujących pracowników. Wymieniono centra zysków, centra kosztów i budżetowanie jako formy odpowiedzialności za wyniki. Do ich najważniejszych zadań należą: opracowywanie budżetów, dobór parametrów ekonomicznych dla mierzenia wyników, powiązanie wyników poszczególnych centrów z wynikami ekonomicznymi przedsiębiorstwa. Podano zestawienia tabelaryczne wskaźników premii w zależności od: osiągniętego zysku, dla centrów odpowiedzialności zajmujących się wytwarzaniem wyrobów, oraz zajmujących się działalnością administracyjną i procesami obsługi.
W referacie scharakteryzowano ośrodki odpowiedzialności, podając ich istotę, cele i rodzaje. Przedstawiono korzyści, ale także niedostatki ich wprowadzenia w przedsiębiorstwie. Szczegółowo omówiono problemy wdrażania takich rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Ideą centrów zysku, czyli autonomicznych obszarów działalności lub wydzielonych jednostek organizacyjnych, jest przyjęcie zysku jako głównego czynnika nadzoru i motywacji. Właściwe działanie czynnika motywacyjnego wymaga, aby istniała możliwość przypisania wypracowywanych wyników do poszczególnych jednostek decyzyjnych. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na konieczność wzmocnienia samodzielności pracowników polskich banków zajmujących się sprzedażą produktów bankowych i związany z tym problem budowy centrów zysku, czyli jednostek organizacyjnych, które są oceniane poprzez wysokość wypracowanego zysku netto. Przedstawiono podstawy szeroko stosowanej na Zachodzie metody odsetek rynkowych. Służy ona jako instrument kalkulacji ex-ante i ex-post na poziomie pojedynczych transakcji. Pokazano użyteczność tej metody i problemy przy jej zastosowaniu w warunkach polskiego rynku finansowego.
Zmiana systemu gospodarczego w Polsce zmusza przedsiębiorstwa do nowego spojrzenia na procesy zaopatrzenia w materiały i surowce do produkcji. Wprowadzenie tylko niektórych elementów z ogromnego wachlarza rozwiązań wynikających z założeń logistyki jest początkiem zmian w ocenie problematyki zakupów w zakładach produkcyjnych.
W przedsiębiorstwach krajowych coraz częściej wprowadzane są centra kosztów i centra zysku. Przynosi to pozytywne wyniki w postaci obniżenia poziomu zapasów i przyśpieszenia ich rotacji, skrócenia cyklu produkcji i realizacji zamówień, redukcji kosztów wytwarzania i zarządzania, co wpływa korzystnie na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Ważną rolę w tym procesie spełnia logistyka.
Nowoczesne spojrzenie controllingowe na efektywność podmiotu gospodarczego polega na skupieniu się nie tylko na globalnym wyniku finansowym, lecz także na analizie części składowych generowanego zysku w układzie organizacyjnym. Oznacza to, że chcemy posiadać informację w zakresie wkładu lub wpływu poszczególnych struktur organizacyjnych na globalny wynik finansowy. Dlatego też podmioty gospodarcze starają się określić struktury organizacyjne pełniące rolę centrów zysku, w odróżnieniu od pozostałych jako centrów kosztów. Artykuł omawia pojęcia wyniku zarządczego i centrum zysku w kontekście bankowości.
W artykule opisano koncepcję budżetowania obiektowego w przedsiębiorstwie branży metalowej produkującym na indywidualne zamówienia klientów. Celem artykułu było zaprezentowanie modelu i koncepcji systemu budżetowania obiektowego zorientowanego kontraktowo dostosowanego do potrzeb średniej wielkości przedsiębiorstwa produkcyjnego. Koncepcję obiektową systemu budżetowania oparto na przedmiotowych (obiektowych) centrach zysku oraz podmiotowych centrach kosztów. Na szczycie hierarchii odpowiedzialności budżetowej umieszczono centrum inwestowania. Procedury przetwarzania danych o założeniach i standardach budżetowych, budżetach, wykonaniu i odchyleniach zaprojektowano w narzędziach MS Excel. Opisywane rozwiązanie skonstruowano dla potrzeb praktyki gospodarczej konkretnego przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Przedstawiono zagadnienia związane z tworzeniem w przedsiębiorstwie wydzielonych komórek odpowiedzialnych za koszty i zyski tzw. centrów kosztów i zysku.
Przedstawiono w krótkim zarysie procedurę wprowadzania centrów gospodarczych w przedsiębiorstwie jako elementu controllingu operacyjno-produkcyjnego.
Zdaniem autora charakterystycznym dla przedsiębiorstwa budowlanego ośrodkiem odpowiedzialności za koszty, a jesnocześnie za rentowność całego przedsięwzięcia jest budowa. W artykule zreferowano sposoby planowania, budżetowania i monitorowania procesów związanych z budową oraz podstawy weryfikacji i ostatecznej oceny zakończonej inwestycji.
Zarówno system controllingu w przedsiębiorstwie, jak i zarządzanie kontraktowe stają się nowymi technikami zarządzania. Autorzy w opracowaniu pokazali ich funkcjonalność, a także zalety i wady stosowania controllingu jako narzędzia stosowanego przez menedżerów kontraktowych.
W referacie podjęto dyskusję dotyczącą potrzeby budowy systemów informacyjnych oraz możliwości decentralizacji podejmowania decyzji i wydzielania ośrodków odpowiedzialności w małych firmach na przykładzie przedsiębiorstw rolniczych.
Przedstawiono definicję autonomizacji oraz cztery typowe formy autonomizacji jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa: centra kosztów, centra zysków, centra inwestycji i centra przychodów. Następnie przeanalizowano przesłanki zastosowania poszczególnych form autonomizacji. Zwrócono uwagę na czynniki sprzyjające i ograniczające zakres autonomizacji.
Szkoły sektora publicznego, wobec ograniczonych wpływów środków finansowych, podejmują próby nowatorskiego sposobu zarządzania wpływami i wydatkami w szkole, ich planowaniem i realizacją. Taki sposób zarządzania jest domeną controllingu. W artykule jest mowa o podstawowej idei controllingu wspomagającego zarządzanie finansami jednostek budżetowych, na podstawie rachunkowości według ośrodków odpowiedzialności.
Autor poruszył istotne zagadnienie cen transferowych dla efektywności kierowania złożonymi organizacjami, zarządzanymi w sposób zdecentralizowany. W artykule przedstawione zostały determinanty wyboru metody ustalania cen transferowych, jak: ceny transferowe oparte na cenach rynkowych, ceny transferowe oparte na kosztach, system podwójnych cen transferowych, ceny transferowe negocjonowane. Ponad to autor omówił problem kierownictwa naczelnego w wielkich firmach w systemie cen transferowych.
Przebudowa ekonomiczno-organizacyjna przedsiębiorstw polskich staje się niezbędna wobec konieczności zorientowania ich na rynek i osiągane wyniki finansowe. Jedną z form organizacji są struktury oparte o centra zysku. Autorka omówiła podstawy wyodrębnienia centrów zysku i ich cechy, instrumenty sterowania nimi (controlling) i ich finansową ocenę, a także możliwości wprowadzania ich w polskich przedsiębiorstwach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.