Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Central European Initiative (CEI)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł dotyczy mechanizmów współpracy, stosunków IŚE z innymi strukturami europejskimi i regionalnymi, działalności grup roboczych oraz współpracy poza tymi grupami. Przedstawiono wymiar parlamentarny IŚE, a także niektóre oświadczenia końcowe Komitetu Parlamentarnego IŚE i Konferencji Parlamentarnej IŚE. Znajdują się tu również wytyczne działania i regulamin IŚE, a w aneksie zawarto "Wytyczne działania Centrum Informacji i Dokumentacji IŚE". W zeszycie znajduje się też "Dokument w sprawie trybu pracy", czyli regulamin spotkań parlamentarnych.
Przedmiotem analizy w artykule są europejskie inicjatywy obywatelskie, które w czasie 12 miesięcy zyskały poparcie ponad 1 mln obywateli UE pochodzących przynajmniej z 7 państw członkowskich. Celem artykułu jest zbadanie, jakie działania zostały podjęte w tych sprawach przez Komisję Europejską. Postawiono następujące pytania badawcze: (1) Jaki był skutek wezwania Komisji do przedłożenia, w ramach jej uprawnień, wniosków w odniesieniu do których, zdaniem obywateli popierających inicjatywę, stosowanie Traktatów wymaga aktu prawnego Unii? (2) Jakie działania zostały podjęte przez Komisję i jakie jest ich uzasadnienie? Z analizy wynika, że przedmiotowe inicjatywy w bardzo małym stopniu zostały uwzględnione przez Komisję w procedurach stanowienia aktów ustawodawczych Unii Europejskiej. Zasadne jest dokonanie zmian w rozporządzeniu dot. Europejskiej inicjatywy obywatelskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono Inicjatywę Środkowoeuropejską - jedno z licznych ugrupowań regionalnych, jakie pojawiły się po rozpadzie bloku wschodniego, którego celem było stabilizacja regionu środkowej Europy oraz wspieranie młodych demokracji. Zdaniem autorów IŚE musi dokonać wewnętrznej transformacji, gdyż jej dotychczasowa misja została wypełniona.
Przedstawiono genezę i skład ISE, jej strukturę i finansowanie a także mechanizmy współpracy gospodarczej i politycznej państw zrzeszonych.
Celem artykułu jest analiza stanu i tendencji zmian w zakresie ładu korporacyjnego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań zawartych w tzw. kodeksach dobrych praktyk korporacyjnych.
6
Content available remote Dlaczego odpowiedzialność środowiskowa jest tak istotna?
41%
O społecznej odpowiedzialności w Polsce mówi się coraz więcej, co bardzo cieszy, bo przekłada się to nie tylko na rozpoznawalność samej koncepcji, ale przede wszystkim na konkretne działania podejmowane przez środowisko biznesowe w tak różnorodnych sferach, jak: edukacja, prawa człowieka, rozwój społeczności lokalnej i wiele innych. Coroczne konkursy i plebiscyty pokazują, że wrażliwość społeczna nie jest zjawiskiem obcym w przestrzeni biznesowej. Wydaje się jednak, że z większym wysiłkiem przychodzi organizacjom praca nad poprawą wyników środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
Procesy harmonizacji i standaryzacji zasad rachunkowości są szeroko realizowane we współczesnym świecie zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. W przypadku standaryzacji rachunkowości przedsiębiorstw ponadnarodowe wytyczne stanowią Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), natomiast jednostki sektora publicznego bazują na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (MSRSP). Unijny dorobek prawny w zakresie prawa spółek, rachunkowości i badania sprawozdań finansowych stanowią przede wszystkim dyrektywy: w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Sytuacja gospodarcza i budżetowa państw członkowskich UE w latach 2010-2011 ujawniła brak skutecznych i sprawnych narzędzi umożliwiających uruchomienie mechanizmów monitorowania i zapobiegania kryzysom, co spowodowało, że także na forum unijnym podjęto działania na rzecz ujednolicenia standardów rachunkowości dla jednostek sektora finansów publicznych. Działania na rzecz utworzenia i wdrożenia Europejskich Standardów Rachunkowości Sekora Publicznego, jako narzędzia usprawniającego zarządzanie administracją publiczną, niosą określone korzyści i koszty. Wśród korzyści wymieniane są: polepszenie ja-kości sprawozdawczości finansowej, poprawa efektywności zarządzania finansami publicznymi, ujednolicenie zasad rachunkowości wewnątrz UE oraz praktyczne rozwiązania dla samorządów. Z drugiej strony wdrożenie standardów wiąże się ze znaczącymi kosztami zmian w rachunkowości sektora publicznego obejmującymi m.in. modernizację systemów informatycznych czy też szkolenia pracowników. Na obecnym, wstępnym etapie zaawansowania prac nad wdrożeniem standardów wiele kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.