Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceny dumpingowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Postępowanie antydumpingowe jest jednym z kluczowych narzędzi ochrony handlowej stosowanej przez Unię Europejską. W protokole akcesyjnym do WTO Chiny zgodziły się na pewne ograniczenia związane z ich członkostwem w tej organizacji, między innymi na piętnastoletni okres przejściowy na uznanie za gospodarkę rynkową. Okres ten skończył się w 2016 roku. W związku z tym Komisja Europejska stoi przed wyzwaniem przyjęcia nowej metody obliczania marginesów dumpingu przy imporcie z krajów, w których występują zakłócenia na rynku lub w których państwo ma dominujący wpływ na gospodarkę. Celem artykułu jest analiza postępowania dumpingowego UE z uwzględnieniem statusu gospodarki rynkowej dla Chin. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest ustalenie przedmiotu regulacji cenowych stosowanych w Polsce, a także metod wykorzystywanych w tym zakresie oraz skonfrontowanie ich z rozwiązaniami przyjętymi w Unii Europejskiej.
Stosowanie dumpingu w praktyce nie jest zjawiskiem sporadycznym, ponieważ rynki zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się działają w warunkach konkurencji niedoskonałej, co wymusza dostosowywanie strategii sprzedaży do warunków panujących w otoczeniu. Z tego powodu niektóre przedsiębiorstwa uciekają się do dumpingu jako formy rywalizacji z zagranicznym konkurentem, co może wywoływać poważne skutki dla gospodarki. Zamierzeniem Autorki jest zdefiniowanie podstawowych pojęć oraz omówienie teoretycznych fundamentów dotyczących tego zjawiska. W tym celu przedstawiono kwestie związane z pojęciem dyskryminacji cenowej, dumpingu, przyczynami jego powstawania oraz skutkami oddziaływania na kraj importujący i eksportujący. Rozważania zostały uzupełnione współczesną teorią rozwoju handlu wewnątrzgałęziowego, zaprezentowaną na przykładzie modelu "wzajemnego dumpingu" Brandera i Krugmana. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wybrane zagadnienia Rundy Urugwajskiej GATT: liberalizację ceł na wyroby przemysłowe, liberalizację przeszkód pozataryfowych: postępowanie antydumpingowe, subsydia, dobrowolne ograniczenie eksportu.
Przeprowadzono analizę zmian w polskich przepisach antydumpingowych oraz omówiono rezultaty dotychczas przeprowadzonych postępowań. Zwrócono uwagę na fakt, że polscy producenci nie wykorzystali należycie możliwości ochrony przed napływem towarów po cenach dumpingowych.
6
Content available remote O etyce stanowienia cen
80%
Ważnym obszarem ochrony konsumenta jest stanowienie cen. Zakazy prawne stosowania niektórych rodzajów cen występują we wszystkich krajach rozwiniętych; także regulowane są w dyrektywach Unii Europejskiej i wytycznych OECD. Do cen nieetycznych zalicza się zarówno ceny prawnie zakazane jak i ceny nadmiernie wysokie. Przedsiębiorstwa i branże mają współcześnie kodeksy dobrych praktyk lub kodeksy etyczne; na ogół nie poświęcono w nich miejsca dla problematyki stanowienia cen. W artykule przedstawiono regulacje cenowe, w tym dotyczące cen zakazanych oraz case study nieetycznych i nieuczciwych praktyk cenowych w Polsce i Europie. Menedżerowie, jednakże nie zawsze mają świadomość odpowiedzialności cywilnej, a nawet karnej, za błędne decyzje cenowe. Potrzebna jest szersza edukacja menedżerów w zakresie kształtowania etycznych strategii cen oraz egzekwowanie kodeksów etycznych w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.