Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceny surowców
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W pracy analizowano dynamiczne powiązania między głównymi europej-skimi rynkami akcji a cenami dwóch surowców: ropy i złota. Wykorzystano w tym celu przyczynowość w sensie Grangera w rozkładzie, którą testowano za pomocą niepara-metrycznego testu niezależności opartego na kopule empirycznej. Do analizy empirycznej wykorzystano dane dzienne z okresu 2.01.1998-30.06.2014. Przeprowadzono ją dla rolo-wanej próby, przesuwając okno czasowe. Uzyskano trzy główne wyniki badania. Po pierw-sze, powiązania między cenami surowców a rynkami akcji nie są stabilne w czasie. Po dru-gie, ceny surowców nie są przyczyną w sensie Grangera europejskich indeksów giełdowych. Po trzecie, tylko cena złota zależy od ostatnich wartości indeksów giełdowych dla prawie wszystkich podokresów(abstrakt oryginalny)
W pacy analizowano krótko- i długookresowe powiązania pomiędzy cenami mięsa a produktów mięsnych. Celem było wskazanie przebiegu transmisji cen pomiędzy ogniwami łańcucha marketingowego na rynkach wołowiny i wieprzowiny w Polsce. Charakterystyka mechanizmów transmisji cen zawiera analizę integracji rynków oraz określa siłę i kierunek transmisji. (fragment tekstu)
W opracowaniu poddano analizie oddziaływanie światowych cen surowców na wzrost gospodarczy oraz nominalny efektywny kurs walutowy (NEER) dla wybranych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Czech, Węgier, Polski i Rumunii). Ustalono, że wzrost cen surowców powoduje aprecjację kursu walutowego we wszystkich analizowanych krajach, przy czym przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego występuje tylko w Czechach i na Węgrzech. Z wyłączeniem Czech, większa niestabilność cen surowców kojarzy się z deprecjacją kursu walutowego, niewpływającą na wzrost gospodarczy. Spośród innych wyników na uwagę zasługuje to, że zmiany kursu walutowego są niezależne od dynamiki wzrostu gospodarczego w większości krajów (oprócz Czech). Jednocześnie skutki zewnętrznego wstrząsu popytowego (w postaci zmian produkcji przemysłowej w Niemczech) w badanych gospodarkach są bardzo podobne(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3 (66)
60-74
Artykuł jest poświęcony kształtowaniu się cen wybranych surowców w okresie styczeń 2018-kwiecień 2022. Najważniejse cele opracowania stanowią analiza wzrostu cen na rynkach surowcowo-rolnych, która jest obserwowana od połowy 2020 r., oraz wykazanie znaczącego zwiększenia się ich niestabilności. Z okresu badawczego wyodrębniono dwa podokresy: lata 2018-2019 oraz 2020-2021, i obliczono dla nich podstawowe miary ryzyka, którymi są: wariancje, odchylenia standardowe i współczynniki zmienności. Duży wzrost tych parametrów dotyczący wszystkich analizowanych surowców (ropa naftowa typu Brent, gaz ziemny na rynku zachodnioeuropejskim) oraz wybranych indeksów rynków towarowych jednoznacznie potwierdzają istotny wzrost fluktuacji cenowych na tych rynkach. Opracowanie powstało na podstawie wybranych pozycji literatury poświęconych tematyce rynków surowcowo-rolnych oraz publicznie dostępnych danych źródłowych pochodzących przede wszystkim z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W artykule zastosowano metodę badań nazywaną analizą danych wtórnych (desk research) oraz analizę wybranej literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest identyfikacja zależności pomiędzy cenami kontraktu z dostawą natychmiastową i dostawą za 3 miesiące. Zakłada się w niej, że ceny tych kontraktów w długim okresie znajdują się w równowadze, niemniej jednak z uwagi na odmienne reakcje uczestników rynku w okresach wzrostów i spadków cen, w krótkim okresie dostosowanie do niej jest asymetryczne. W związku z powyższym, narzędziem identyfikacji tej zależności jest wektorowy, dwuwymiarowy model korekty błędem (vector error correction model, VECM) [nр.11] ze składnikiem korekty zbudowanym na podstawie progowych modeli autoregresyjnych: zwykłego (threshold autoregressive model, TAR) oraz z impetem (momentum threshold autoregressive model, M-TAR), zaproponowany przez Tonga [21] oraz rozwinięty przez Endersa i Grangera [9] i Endersa i Siklosa [10]. Wnioskowanie o naturze zależności pomiędzy cenami obu kontraktów przeprowadza się na podstawie dziennych szeregów cen z okresu 5.01.1998-31.12.2003. Ceny te są cenami na zamknięcie drugiej porannej sesji handlu miedzią. Stosowne obliczenia wykonano posługując się pakietem Microfit 4.0. (fragment tekstu)
|
|
nr 4 (940)
101-116
Celem artykułu jest analiza zależności przyczynowych pomiędzy cenami kukurydzy, ropy naftowej i etanolu. Badanie krótkookresowych zależności przyczynowych przeprowadzono w ramach analizy przyczynowości w sensie Grangera na danych tygodniowych z okresu 5 stycznia 2007-11 kwietnia 2014 r. z wykorzystaniem regresji ruchomych (rolling regresion) do modelu VAR, który zaproponowali H.Y. Toda i T. Yamamoto w 1995 r. Zastosowanie procedury ruchomych regresji do zmodyfikowanego testu przyczynowości (MWALD) pozwala na sprawdzenie, czy relacje przyczynowe pomiędzy analizowanymi cenami są stabilne w czasie. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że związki między cenami surowców energetycznych i cenami towarów rolnych ulegają zmianie w analizowanym okresie. Wyniki badań wskazują, że ceny kukurydzy są przyczyną w sensie Grangera cen surowców energetycznych (ropy naftowej i etanolu). Również ceny ropy naftowej są przyczyną w sensie Grangera cen kukurydzy i etanolu. Dodatkowo stwierdzono, że ceny etanolu nie są przyczyną w sensie Grangera cen ropy naftowej i kukurydzy.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Long-term Determinants of the Price of Gold
63%
|
|
nr 252
80-94
Celem artykułu jest charakterystyka i ocena wpływu najważniejszych czynników na cenę złota w okresie długim, tj. liczby ludności świata, popytu inwestycyjnego, produkcji kopalń oraz cyklu surowcowego. Kształtują one łącznie poziom popytu oraz podaży na rynku złota i w konsekwencji jego cenę. Poznanie wpływu oraz kierunku oddziaływania tych czynników na cenę złota ma istotne znaczenie dla inwestycji strategicznych. Po przedstawieniu specyfiki złota jako metalu i aktywa finansowego przeprowadzono odrębną analizę oddziaływania każdego z wymienionych czynników na cenę. W analizie wykorzystano, w zależności od charakteru danego czynnika i dostępności danych empirycznych, podstawowe statystyki opisowe, wykresy graficzne oraz analizę opisową. Oceniano różne aspekty wpływu tych czynników na cenę. Przeprowadzona analiza wskazuje na duże prawdopodobieństwo wzrostu ceny złota w okresie długim.(abstrakt oryginalny)
W całej Europie idą w górę ceny artykułów rolnych i metali przemysłowych. Przyczyną takiego stanu są fale upałów i spodziewane ożywienie gospodarcze. Ceny takich metali jak aluminium, ołów i cynk, rosną, co jest sygnałem, że światowe ożywienie gospodarcze jest bardzo blisko. Z drugiej strony, prognozy jesiennych zbiorów są kiepskie, więc dealerzy i przedsiębiorstwa z branży starają się zawczasu zapewnić sobie dostawy ziarna po określonej cenie - zanim stawki poszybują w górę.
|
2003
|
nr 7
73-76
W ciągu ostatniego półrocza indeks światowych cen surowców, opracowywany przez hamburski instytut gospodarki światowej, wzrósł o prawie 13 procent Tym niemniej surowce są nadal relatywnie tanie. Decydujący wpływ na nominalny wzrost indeksu światowych cen surowców miała gwałtowna zwyżka notowań ropy naftowej.
W ciągu minionego stulecia realne ceny surowców (bez ropy naftowej) spadły 3-krotnie. Spore wahania, zwłaszcza tendencje spadkowe były niekorzystne dla dużej liczby państw, zależnych od eksportu jednego lub kilku surowców. Koncepcja ustabilizowania rynków surowcowych poprzez zawieranie umów międzynarodowych, których uczestnicy zobowiązywali się do utrzymywania cen światowych poprzez regulowanie podaży, nie odgrywa już takiej roli, jak kilkadziesiąt lat wcześniej.
Światowy rynek paliw stanął na rozdrożu. Aby to się zmieniło, musiałaby ulec stabilizacji sytuacja w krajach Zatoki Perskiej, niezbędne też byłoby pojawienie się na rynku większej ilości ropy. Na domiar złego, przemysł paliwowy w państwach nie należących do OPEC osiągnął maksimum swoich zdolności produkcyjnych. Także w sektorze metali nieżelaznych nastąpił znaczny wzrost cen surowców.
|
|
nr 126
147-162
Celem opracowania jest zbadanie głównych kierunków zmian cen dóbr podstawowych w handlu międzynarodowym w obecnej dekadzie. Szczególny nacisk położono na ukazanie cech charakterystycznych boomu surowcowego, jego przyczyn i konsekwencji oraz - na tym tle - odmienności obecnego okresu kształtowania się cen (lata 2008-2009). W opracowaniu wykorzystano materiały źródłowe oraz publikacje ONZ (zwłaszcza UNCTAD), MFW oraz WTO. Starano się uwzględnić najbardziej aktualne dane statystyki międzynarodowej. Nie zawsze było to jednak możliwe. O ile bowiem dane dotyczące ruchu cen dostępne są na bieżąco, to w odniesieniu na przykład do struktury obrotów (zwłaszcza towarowej) statystyki publikowane są ze sporym niekiedy opóźnieniem. (fragment artykułu)
|
|
nr 356
7-32
W artykule zaprezentowana została statystyka występowania dodatnich miesięcznych stóp zwrotu w miesiącach grudzień i styczeń dla 50 indeksów giełdowych oraz 30 cen surowców (commodities). Badania przeprowadzono dla miesięcznych stóp zwrotu w cenach zamknięcia dla: wszystkich lat, lat parzystych i nieparzystych. Otrzymane wyniki wskazują, że na rynku akcji efekt grudnia i stycznia występuje bardziej intensywnie niż na rynku surowców. Co ciekawsze, na rynku akcji efekt grudnia był obserwowany częściej, chociaż w literaturze naukowej bardziej rozpowszechniony jest efekt stycznia. Na rynku surowców oba efekty wydają się występować z podobnym nasileniem. (abstrakt oryginalny)
|
1993
42
Informacje przedstawione w niniejszym biuletynie pochodzą z ankiety, która rozsyłana jest każdego miesiąca do przedsiębiorstw przemysłowych. Ankietyzacją objętych jest kilkaset przedsiębiorstw / szczegółowa statystyka znajduje się na końcu biuletynu/. Ta metoda badania aktywności gospodarczej stosowana jest od kilkudziesięciu lat we wszystkich wiodących na świecie ośrodkach badania koniunktury i jak podaje literatura daje ona dobre, a niektórzy twierdzą, że najlepsze wyniki. Pytania ankiety w większości, mają charakter jakościowy. Są one tak sformułowane,aby w wariantach odpowiedzi można było wyróżnić: stan normalny - taki, jaki bywa zwykle, stan najczęściej spotykany, typowy stan wzrostu, polepszenia w stosunku do poprzedniego okresu stan spadku, pogorszenia. (fragment tekstu)
Celem analizy jest zidentyfikowanie wpływu poszczególnych cen surowców energetycznych na ceny energii elektrycznej oraz zbadanie, czy istnieje powiązanie tego wpływu z wykorzystaniem różnych surowców energetycznych do produkcji energii elektrycznej. Badanie krótkookresowych zależności przeprowadzono w ramach analizy przyczynowości w sensie Grangera na danych miesięcznych z okresu lipiec 2005-czerwiec 2012 z wykorzystaniem metody Tody-Yamamoto. Analiza wskazała na łączny wpływ cen surowców na ceny energii elektrycznej na analizowanych rynkach, oprócz włoskiego i szwedzkiego. Natomiast ceny gazu wpływają na ceny energii, oprócz cen na giełdzie skandynawskiej. Stwierdzono powiązanie wpływu ceny surowca energetycznego na cenę energii z profilem wykorzystywanych surowców do produkcji energii.(abstrakt oryginalny)
|
2012
|
59
|
z. 4
504-524
W artykule przedstawiono analizę zależności pomiędzy popytem na wyroby stalowe a cenami stali i surowców (koksu) na europejskim rynku na podstawie danych miesięcznych w latach 2003-2011. Analiza zależności została przeprowadzona z wykorzystaniem wektorowego modelu korekty błędem w postaci strukturalnej (SVECM), który ma służyć do oceny wpływu podaży surowców oraz popytu na wyroby stalowe na ceny produktów stalowych. Wyniki badania wskazały, że rynek stali znajduje się w długookresowej równowadze. Cena koksu jest zmienną dominującą w systemie a ceny stali surowej są pochodną cen surowców oraz popytu zgłaszanego na wyroby stalowe. Ponadto cena stali nie jest przyczyną w sensie Grangera dla pozostałych zmiennych. System zgodnie z oczekiwaniem reaguje na wzrost popytu na produkty stalowe oraz na wzrost cen surowców. Prognozy wyznaczone modelem mają dostateczną trafność i mogą być punktem odniesienia dla podmiotów będących stronami kontraktów dla kluczowych produktów na rynku stali. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 19
134-146
Artykuł traktuje o wpływie surowców pochodzenia rolniczego, w szczególności ziemniaków, na przemysł przetwórczy oraz o fluktuacjach cenowych i dostępności ziemniaków przemysłowych do produkcji w szczególności frytek i chipsów oraz wpływie tych wahań na przemysł przetwórczy. Celem artykułu jest przeanalizowanie literatury i określenie możliwych przyczyn fluktuacji oraz opisanie dotychczasowych metod zapobiegania im. Autor opisuje możliwe do wprowadzenia rozwiązania budujące wieloletnie relacje producentów z dostawcami surowca, które mogą pomóc zapobiec części największych fluktuacji cen i dostępności ziemniaków lub co najmniej je zniwelować.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
12-16
W warunkach rynkowych ceny drewna i produktów drzewnych stanowią podstawową kategorię ekonomiczną w gospodarce surowcowej sektora leśno - drzewnego. Rola cen polega również na zachęcaniu producentów do zmian poziomu produkcji. Wpływają one także na efektywność wykorzystania tego surowca.
Metale szlachetne są przedmiotem licznych transakcji rynkowych. Odgrywają dużą rolę w różnych strategiach inwestycyjnych, jak również znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Fundamentalny wpływ na ich cen mają z jednej strony relacje pomiędzy popytem a podażą (w związku z ich zastosowaniem), a z drugiej - z popytu inwestycyjnego zgłaszanego na te aktywa. Początek XXI wieku przyniósł znaczące zmiany na rynku surowców. Inwestorzy zaczęli traktować je jako alternatywne i bezpieczne aktywa inwestycyjne. Skutkiem tego coraz częściej w celu dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych wykorzystuje się surowce i produkty na nich bazujące. Przedmiotem opracowania było testowanie przyczynowości pomiędzy cenami złota i srebra, wybranymi indeksami giełdowymi oraz kursami par walutowych. W tym celu zastosowano liniowy test Grangera [Granger, 1969] oraz nieparametryczny test Diksa i Panchenki [Diks, Panchenko, 2006], który można stosować do wykrywania zależności przyczynowych niekoniecznie liniowych. W badaniach wykorzystano szeregi czasowe utworzone z cen zamknięcia wybranych walorów finansowych pozyskanych z portalu inwestycyjnego stooq.pl. Dane obejmowały okres od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2021. Wszystkie obliczenia wykonano przy użyciu programów Gretl i GC2 oraz pakietu Microsoft Excel. (fragment tekstu)
Kilkanaście ostatnich miesięcy było okresem dość wyraźnego wzrostu cen większości podstawowych surowców na rynku międzynarodowym. Zwyżka ta miała niejednakowe natężenie i wynikała z różnorodnych przyczyn. Inne były przyczyny tego wzrostu na rynku ropy naftowej i paliw płynnych, inne w przemyśle metalurgicznym, jeszcze inne w sektorze przemysłu spożywczego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.