Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceny ziemi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Z uwagi na rozpoczęte negocjacje Polski o członkostwo z Unią Europejską, można się spodziewać, że w ciągu kilku lat lokalny rynek ziemi w Polsce zostanie włączony w system rynku gruntów Unii Europejskiej. Opracowanie dotyczy kształtowania się cen ziemi w Polsce w latach 1988-1997. W opracowaniu przedstawiono też porównanie cen ziemi rolniczej w Polsce z krajami UE.
2
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie cen parcel ziemi w wybranym rejonie Wielkopolski
100%
Celowość wyboru tematu artykułu znajduje potwierdzenie w opiniach na temat rynku ziemi rolniczej. Jak twierdzi Ostrowski (1999), rynek ziemi rolniczej w Polsce jest słabo rozpoznany. Jest to problem zgłaszany przez różne środowiska opiniotwórcze, które słusznie od wielu lat upatrują w tej sytuacji ważnych przyczyn małej dynamiki zmian obszarowych gospodarstw rolnych i barier w kształtowaniu lokalnych rynków ziemi rolniczej. Potencjalni klienci tego rynku mają trudności w dotarciu do ofert sprzedaży i dzierżawy gruntów oraz całych nieruchomości rolnych. Poza prostą informacją ofertową, charakteryzującą nieruchomość przeznaczoną do dzierżawy lub sprzedaży, brakuje na rynku pośredników i doradców majątkowych, szczególnie w grupie średnich i mniejszych transakcji. Lepiej pod tym względem jest z ofertami dotyczącymi majątków popegeerowskich, gdzie partnerami są oddziały terenowe Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ten segment rynku dotyczy jednak klientów z większym kapitałem, którzy łatwiej niż drobni rolnicy radzą sobie z dotarciem do atrakcyjnych ofert zakupu i dzierżawy gruntów. (fragment tekstu)
3
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie cen ziemi rolniczej na poziomie województw w Polsce
100%
|
|
z. 1
140-149
W pracy przedstawiono zmiany cen gruntów rolnych na poziomie województw w okresie od 2004 do 2009 roku. Przedstawiono również zmiany w koncentracji ziemi rolniczej na przykładzie gospodarstw powyżej 50 ha. Celem pracy było zbadanie wpływu cen w województwach sąsiadujących na cenę gruntów rolnych w danym województwie i prezentacja zmian cen gruntów w Polsce. W pracy wykorzystano współczynniki przestrzenne Morana. (abstrakt oryginalny)
|
|
10
|
z. 5
161-165
W artykule omówiono czynniki kształtujące ceny ziemi rolniczej na Węgrzech. Analizie przy wykorzystaniu modelu regres]i poddano 320 ogłoszeń o sprzedaży ziemi rolniczej. Podkreślono znaczenie systemu D-e-METER w kształtowaniu wartości ziemi rolniczej na Węgrzech. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
187-191
W artykule podjęto próbę przybliżenia działań na niwie prawnej w kwestii regulacji rynku ziemi rolnej, a także pokazano funkcjonowanie rynku ziemi w państwach nadbałtyckich w przededniu integracji.
Śledzenie i analiza zmian ekonomicznych i socjalnych w sektorze rolnym jest niezbędne dla osób podejmujących decyzje, organizacji zawodowych oraz instytucji badawczych. Zebrane dane statystyczne służą za podstawę do podejmowania lokalnych decyzji oraz formułowania fundamentalnej strategii dotyczącej rozwoju rolnego, rolnośrodowiskowej ochrony oraz rolnictwa zrównoważonego. W badaniach wykorzystano dane z bazy statystycznych, aby ocenić zmiany w użytkowaniu ziemi oraz jej cen rynkowych. Ze sprawozdania Węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego z 2013 roku wynika, że udział organizacji biznesowych użytkujących grunty uprawne wzrosła o 7 p.p., podczas gdy prywatne gospodarstwa rolne zwiększyły swój udział o 2 p.p. Badanie pokazały, że koncentracja gruntów zwiększa popyt na nie, ale przyczynia się także do wzrostu cen. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Funkcjonowanie rynku ziemi rolnej w Polsce
75%
Artykuł poświęcony jest funkcjonowaniu rynku ziemi rolnej w Polsce. Jest to ważny i ciekawy temat ze względu na specyfikę rynku nieruchomości, zwłaszcza segmentu gruntów rolnych. W opracowaniu wykonano analizę obrotu ziemią rolną w Polsce oraz analizę cen gruntów rolnych ze względu na klasę gleb z podziałem na województwa Polski. Z badań wynika, że ceny ziemi rolnej w Polsce wzrosły od momentu wstąpienia Polski do UE, a także z roku na rok wzrasta zainteresowanie ziemią jako dobrą formą lokaty kapitału. (abstrakt oryginalny)
8
75%
|
|
z. 4
138-147
Celem pracy było zbadanie zależności przestrzennych zachodzących pomiędzy ceną ziemi rolniczej a jej jakością oraz innymi czynnikami określającymi produktywność i wartość ekonomiczną nieruchomości. W pracy wykorzystano wielowymiarową analizę regresji z uwzględnieniem autokorelacji przestrzennej (model SAR). Analizowane dane dotyczyły cen ziemi rolniczej ze względu na czynniki użytkowe i rynkowe. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1(103)
29-35
Państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej charakteryzują się zróżnicowanym poziomem rolniczym, co decydowało m.in. o tym, w którym momencie przestanie obowiązywać tzw. okres przejściowy na nabywanie gruntów rolnych przez obcokrajowców. Głównym celem napisania artykułu było zidentyfikowanie procesów zachodzących w poszczególnych państwach należących do Grupy Wyszehradzkiej w zakresie zmian zachodzących na tych rynkach w aspekcie znaczenia zasobu ziemi, a także dokonania przeglądu prawnych aspektów nabywania gruntów rolnych przez obcokrajowców. Stwierdzono, iż zakończenie okresów przejściowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej nie wpływa na obniżenie poziomu cen gruntów rolnych na krajowych rynkach. W ramach badań przeanalizowano przepisy prawa oraz przeprowadzono analizę danych statystycznych z bazy Eurostat, raportów IERiGŻ-PIB, a także raportów państwowych urzędów statystycznych badanych państw. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zróżnicowanie regionalne cen ziemi rolniczej w Polsce i w Niemczech
75%
Celem artykułu było zbadanie zmian i zróżnicowania poziomu cen ziemi rolniczej w Polsce i w Niemczech, w ujęciu regionalnym w latach 2000-2013. Badania wykazały, że istnieją znaczne dysproporcje w cenie ziemi rolniczej pomiędzy regionami polskimi i niemieckimi, a także pomiędzy krajami związkowymi w części wschodniej i zachodniej Niemiec. Jednak w badanym okresie doszło do zmniejszenia tych różnic, zwłaszcza w ujęciu Polska-Niemcy, przede wszystkim na skutek wzrostu cen ziemi rolniczej w Polsce. Podobne zjawisko zaobserwowano pomiędzy regionami niemieckimi, co świadczy o powolnej konwergencji cen ziemi rolniczej w części wschodniej do poziomu cen ziemi rolniczej w zachodnich regionach Niemiec. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
18-21
Od 1 maja 2004 Polska jest członkiem UE. Nowa sytuacja gospodarcza wpłynęła również wieloaspektowo w istotny sposób na rolnictwo. W opinii ekspertów fakt członkostwa we Wspólnocie przyczynił się do wzrostu konkurencyjności na rynku ziemi rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było zaprezentowanie zmian poziomu cen ziemi rolnej w Polsce według województw oraz poziomu dopłat bezpośrednich gospodarstw w latach 2004-2013. W badaniach wykorzystano dane z Banku Danych Lokalnych GUS. Z przeprowadzonych badań wynika, że ceny ziemi w latach 1999-2013 wzrosły kilkukrotnie, jednak wzrost był wyraźnie zróżnicowany w ujęciu przestrzennym. Najsilniejszy wzrost cen ziemi nastąpił w województwie wielkopolskim, zaś najniższy w województwie podkarpackim. Dopłaty bezpośrednie w niewielkim stopniu przyczyniły się do wzrostu cen ziemi, co wynika z utrzymywania się na zbliżonym poziomie relacji między wielkością dopłat a cenami ziemi w analizowanym okresie. Znaczenie łącznej dziesięcioletniej kwoty dopłat bezpośrednich w ujęciu ilościowym należy ocenić jako korzystniejsze w porównaniu do jej oddziaływania wartościowego w odniesieniu do możliwości zakupu ziemi rolniczej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Ceny ziemi rolnej w wybranych rejonach Ziemi Lubuskiej
75%
Celem pracy jest analiza rynku ziemi rolniczej w wybranych rejonach województwa lubuskiego. Polega ona na ukazaniu kształtowania się cen gruntów rolnych w latach 1993-1999. W związku z założonym celem pracy można wysunąć hipotezę: ceny ziemi na rynku lokalnym wykazują znaczne zróżnicowanie i nie muszą być powiązane z kształtowaniem się cen gruntów w kraju. (fragment tekstu)
14
Content available remote Determinanty kształtujące cenę ziemi rolnej
75%
Celem pracy jest analiza atrybutów kształtujących cenę ziemi rolnej na rynku lokalnym w wybranych rejonach Ziemi Lubuskiej. Zakres czasowy obejmuje lata 1993-1999. Postawiono hipotezy badawcze: 1. Ceny ziemi rolnej są w coraz mniejszym stopniu zależne od wartości bonitacyjnej ziemi. 2. Poziom cen ziemi rolnej kształtowany jest przez czynniki makro- i mikroekonomiczne. (fragment tekstu)
|
|
z. 2
148-152
Artykuł dotyczył zjawiska rosnącego zainteresowania obywateli krajów członkowskich, nabywaniem gruntów rolnych w Polsce, po wejściu w życie w 1994 roku umowy o stowarzyszeniu Polski z UE. Aby zapobiec nadmiernemu wykupywaniu ziemi przez cudzoziemców, rząd polski negocjował z UE długość okresu ochronnego dla gruntów rolnych. Po przyjęciu Polski do UE należy oczekiwać, że ceny tych gruntów będą stopniowo się zwiększały i zbliżały do cen unijnych, co miało już miejsce w przypadku kilku krajów po ich wstąpieniu do UE.
16
Content available remote Wahania cykliczne cen ziemi rolniczej w Polsce : ujęcie teoretyczne i empiryczne
63%
|
|
z. 3
115-122
Celem artykułu jest wyjaśnienie zjawiska cykliczności wahań cen ziemi rolniczej w Polsce. Badaniem objęto zarówno zmiany nominalnych cen ziemi, jak i strukturę cen w rolnictwie na podstawie wybranych wskaźników. Podstawą teoretyczną do przeprowadzonych badań empirycznych była austriacka teoria cyklu koniunkturalnego. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce w latach 1998-2012 w okresach dobrej koniunktury ceny ziemi wzrastały znacznie szybciej niż w fazach spadkowych i okresach stagnacji. W poszczególnych fazach cyklu koniunkturalnego zmieniała się również struktura cen. Ceny ziemi kształtowały się w sposób typowy dla dóbr inwestycyjnych, czyli podległy silniejszym wahaniom niż ceny dóbr konsumpcyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wzmożone zainteresowanie kupnem ziemi w Polsce. Taką sytuację spowodowały planowane dopłaty do powierzchni gospodarstw z funduszy unijnych. Dobrą inwestycją mogże okazać się również kupno dużego siedliska, zwłaszcza z dostępem do wody.
18
63%
|
|
nr 13
20-23
Przedstawiono jak kształtuje się obrót rynkowy ziemi rolnej w Polsce. Podano średnie ceny gruntów ornych w obrocie prywatnym i gruntów rolnych w sprzedaży przez Agencje Nieruchomości Rolnych w latach 2002-2005. Zwrócono również uwagę na ceny ziem rolnych w krajach UE.
Omówiono problemy związane z rynkiem ziemi oraz z dzierżawą w rolnictwie w krajach centralnej i wschodniej Europy.
|
2015
|
No. 28
113-129
A great number of contemporary studies are incorporating explicit consideration of spatial effects in the estimation of hedonic price functions. At the most basic level, interactive spatial regime models are employed to detect the presence of spatial heterogeneity in datasets. A full-scale spatial analysis would include determination and adjustments for spatial lag and spatial error dependences. However, there is still plenty of room for future research to help unravel the numerous modelling and practical issues associated with a comprehensive spatial examination, such as the specification of the spatial dependence structure or functional 'neighbourhoods'. Another important issue relates to the use of spatial multipliers to filter spatial bias particularly in models which use log-transformed variables. Estimation of a hedonic price function using Malaysian dataset of agricultural land sale values indicates spatial disaggregation and spatial dependence. However, diagnostic tests and actual estimation of spatial models do not always provide unambiguous conclusions while predicted errors do not vary all that much from those generated by simpler models. Despite the conceptual appeal of spatial analyses, the inefficiency attributable to spatial biases may not be large enough to cause critical errors in policy decisions. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.