Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Certyfikat inwestycyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych to nowe możliwości lokowania pieniędzy. Będzie je można kupować w subskrypcji oraz u maklera. Notowania Skarbca będą odbywać się na rynku pozagiełdowym - Centralnej Tabeli Ofert.
Celem niniejszej publikacji jest przeanalizowanie możliwości inwestowania (jako duże zaangażowania) przez banki w certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte. W niniejszym artykule autorzy podejmują próbę udowodnienia tezy, że pomimo braku wyraźnego wskazania takiej możliwości inwestycyjnej w przepisach rangi ustawowej, banki mają możliwość angażowania się w ten rodzaj inwestycji. Przepis art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo bankowe nie reguluje wprost możliwości nabywania certyfikatów inwestycyjnych. W związku z powyższym autorzy postanawiają zwrócić uwagę na dwa zagadnienia: problematyka zaangażowania banku w certyfikaty inwestycyjne; fundusz inwestycyjny jako instytucja finansowa. W podsumowaniu zaproponowano nowelizację ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Prawo bankowe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zasad funkcjonowania funduszy inwestycyjnych w Polsce, na podstawie obowiązującego obecnie ustawodawstwa, co ma szczególne znaczenie w związku z akcesją Polski do konkurencyjnych rynków Unii Europejskiej. Omówiono ustawodawstwo polskie regulujące działalność funduszy inwestycyjnych, zasady organizacyjne funkcjonowania funduszy, charakter uczestnictwa w funduszach oraz mechanizm funkcjonowania polskich funduszy inwestycyjnych.
Artykuł przedstawia zalety płynące z sekurytyzacji. Na świecie sekurytyzacja jest dobrą metodą odzyskiwania długów i pozyskiwania pieniędzy na inwestycje, odciążając tym samym budżet.
Cel - W artykule został przedstawiony problem różnicy między wyceną certyfikatów inwestycyjnych wybranych funduszy inwestycyjnych zamkniętych a wyceną aktywów wchodzących w skład funduszy. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano model Markowitza w celu wyznaczenia odchylenia standardowego dla portfela danego funduszu i porównano je z odchyleniem standardowym dla certyfikatu inwestycyjnego oraz przeprowadzono test istotności dla dwóch średnich. Wynik - Potwierdzono występowanie paradoksu zamkniętych funduszy inwestycyjnych dla trzech badanych funduszy akcji. Test istotności dla dwóch średnich potwierdza występowanie paradoksu, szczególnie dla funduszu KBC Alokacji Sektorowych FIZ. Oryginalność/Wartość - Zwrócenie uwagi na skład portfeli wybranych FIZ, porównanie jego z wyceną certyfikatów inwestycyjnych. Dotychczas na polskim rynku brak badań potwierdzających paradoks na podstawie wyceny akcji wchodzących w skład portfela FIZ.(abstrakt oryginalny)
6
84%
W artykule został omówiony problem różnic w wycenie zamkniętych funduszy inwestycyjnych w stosunku do ich wartości rynkowej. Po weryfikacji, czy również na polskim regulowanym rynku kapitałowym certyfikaty inwestycyjne są notowane z dyskontem, przeprowadzono analizę, czy jest możliwe przeprowadzenie skutecznej strategii inwestycyjnej wykorzystującej to zjawisko dyskonta.(abstrakt oryginalny)
Unijne rozporządzenie 2017/2402 w sprawie sekurytyzacji nakłada szereg obowiązków regulacyjnych na podmioty uczestniczące w transakcji sekurytyzacji. Rozporządzenie posługuje się jednak swoistą definicją sekurytyzacji, na gruncie której konstytutywną cechą sekurytyzacji jest tzw. tranching ryzyka kredytowego. Artykuł przedstawia definicję sekurytyzacji zawartą w rozporządzeniu 2017/2402, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki tranchingu ryzyka kredytowego, oraz analizuje możliwość ukształtowania transakcji sekurytyzacji w sposób pozwalający na uzyskanie tranchingu ryzyka kredytowego w prawie polskim. W odniesieniu do modelu sekurytyzacji z wykorzystaniem certyfikatów inwestycyjnych możliwość różnicowania uprawnień właścicieli certyfikatów inwestycyjnych przewidują wprost przepisy prawa. W odniesieniu do sekurytyzacji w oparciu o emisję obligacji przez spółkę specjalnego przeznaczenia potencjalną przeszkodą dla ukształtowania zobowiązania emitenta w sposób odpowiadający podporządkowanym transzom sekurytyzacyjnym byłoby uznanie stosunku umownego łączącego emitenta z obligatariuszami za umowę pożyczki, co zdają się czynić niektórzy przedstawiciele doktryny. Artykuł przedstawia krytykę takiego stanowiska. Jego odrzucenie prowadzi do wniosku o dopuszczalności ukształtowania zobowiązania emitenta i uprawnień obligatariusza w sposób pozwalający na uzyskanie tranchingu ryzyka kredytowego w rozumieniu rozporządzenia 2017/2402 również w modelu sekurytyzacji z wykorzystaniem obligacji.(abstrakt oryginalny)
Certyfikaty inwestycyjne są jednym z najmłodszych papierów wartościowych występujących na polskim rynku kapitałowym. Artykuł zawiera charakterystykę funduszy inwestycyjnych emitujących certyfikaty inwestycyjne. Wyróżnia się fundusze zamknięte, specjalistyczne zamknięte oraz mieszane. Obecnie w Polsce działają cztery fundusze emitujące certyfikaty inwestycyjne. Wszystkie mają charakter funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Są to: Skarbiec SEZAM I, Skarbiec Gwarancja 2002, Kujawiak N+, EEF IV. Autorki charakteryzują te fundusze. Omawiają czynniki ograniczające rozwój rynku certyfikatów inwestycyjnych w Polsce. Rozpatrują także korzyści wynikające z wprowadzenia na rynek certyfikatów emitowanych przez wszystkie trzy typy funduszy.
9
Content available remote Analiza uwarunkowań inwestycyjnych na rynku diamentów
84%
W artykule zaprezentowano tendencje rozwojowe na rynku diamentów, brylantów (oszlifowanych i wypolerowanych diamentów), a także na rynku biżuterii diamentowej. Rynek diamentów należał do 2011 r. do jednego z najszybciej wzrastających segmentów inwestycji alternatywnych, głównie ze względu na poszukiwanie przez inwestorów możliwości lokowania nadwyżek finansowych w innych obszarach rynku finansowego niż rynek akcji, obligacji, towarów czy walut. Jako jeden z elementów inwestycji alternatywnych diamenty mogą być wykorzystywane do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych zgodnie z nowoczesną teorią portfelową. Inwestycje na rynku diamentów obejmują także zakup akcji spółek działających w tym segmencie, czyli firm wydobywczych i pośredników. Rynek diamentów jest jednym z nielicznych rynków inwestycji alternatywnych z rozwiniętym systemem giełd diamentów, a także mającym bogatą klasyfikację handlowanych obiektów. W artykule ukazano wybrane indeksy stosowane na rynku diamentów, a także stopy zwrotu z akcji wybranych kopalni diamentów. Przeprowadzono również analizę stóp zwrotu z indeksu Diamond Prices Index (DPI) z indeksem WIG20 w okresie styczeń 2006 - lipiec 2014, a także regresję liniową i zastosowano metodę wielomianową indeksu DPI w tym samym okresie. Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują, że analizowanym okresie stopa zwrotu z indeksu DPI była dodatnia i wynosiła 58,1%, podczas gdy stopa zwrotu z polskiego indeksu akcji WIG20 była ujemna i równa 14,4%. Z kolei wyniki regresji indeksu DPI metodą wielomianową są zdecydowanie lepsze - współczynnik R wynosił 0,92, podczas gdy w metodzie regresji liniowej - 0,66. (abstrakt oryginalny)
Spowolnienie rozwoju gospodarki i powszechnie znane problemy finansów państwa sprzyjają wzrostowi obrotów na rynku wierzytelności. Wielu przedsiębiorców w obecnej sytuacji rynkowej z miesiąca na miesiąc traci płynność finansową. Wzrost zadłużenia firm i liczby długów na rynku obrotu wierzytelnościami jest rezultatem braku środków na bieżącą działalność, ale można wskazać też przyczyny pozaekonomiczne. Gospodarka rynkowa niesie ze sobą wiele zagrożeń ze strony nieuczciwych i niesolidnych kontrahentów, którzy celowo nie regulują terminowo, lub wcale, zaciągniętych zobowiązań. Wzrostowi podaży długów na rynku towarzyszy wzrost popytu na usługi windykacyjne i obrót wierzytelnościami. W takich warunkach efektywny rozwój gospodarczy uwarunkowany jest w dużej mierze przez skuteczność działania instytucji prawnych obsługujących obrót towarowo-pieniężny. W Polsce gospodarczy obrót wierzytelnościami jest zjawiskiem nowym. Pojawił się na początku lat 90. wraz ze zmianami ustrojowymi oraz z decyzjami ministerstwa finansów o podniesieniu stóp procentowych, co w konsekwencji doprowadziło do - dochodzącego 720% rocznie - wzrostu wysokości odsetek ustawowych. Spowodowało to natychmiastowe powstanie ogromnych zatorów płatniczych w dużych przedsiębiorstwach państwowych, pomiędzy którymi istniały silne powiązania produkcyjne. W takiej sytuacji utrata płynności finansowej w jednym przedsiębiorstwie powodowała załamanie finansowe w pozostałych. (fragment tekstu)
W grudniu 2004 r. Copernicus Capital TFI ostatecznie ogłosiło, że nie udało się zebrać minimalnej ilości zapisów na certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego Copernicus Private Equity FIZ. Tym samym nie doszedł do skutku pierwszy w Polsce fundusz inwestycyjny typu "fund of funds" inwestujący w private equity.
12
Content available remote Wieloczynnikowa analiza wskaźników zmienności i ryzyka certyfikatów
84%
Celem artykułu jest zbadanie zmienności i ryzyka produktów strukturyzowanych w formie certyfikatów strukturyzowanych opartych na indeksie WIG20 oraz określenie opłacalności inwestycji w certyfikaty strukturyzowane w kontekście bezpośredniej inwestycji w indeks WIG20. Jako cel artykułu przyjęto również odpowiedź na pytanie, co jest bardziej opłacalne, inwestycja w certyfikat strukturyzowany z wskaźnikiem opartym na indeksie WIG20 czy bezpośrednia inwestycja w indeks WIG20? Która inwestycja jest związana z większym ryzykiem, a która z większym zyskiem? (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest identyfikacja parametrów determinujących premię/ dyskonto oraz analiza cyklicznych zmian w zachowaniu inwestorów na rynku certyfikatów inwestycyjnych zamkniętych. Metoda badania - W artykule przeprowadzono studia literaturowe, analizę szeregów czasowych, stosując model ekonometryczny oraz statystyczną analizę współzależności. Wynik - W wyniku przeprowadzonych badań ustalono istotny poziom korelacji pomiędzy premią/dyskontem w wycenie certyfikatów FIZ a stopą zwrotu z WIG-u oraz zachowania inwestorów powtarzające się w okresach miesięcznych. Oryginalność/Wartość - Brak podobnych badań na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
Mało znane w Polsce fundusze zamknięte to sposób na zysk bez płacenia podatku. Oferta tego typu funduszy nie jest jednak dostępna dla wszystkich zainteresowanych - trzeba albo dysponować określoną gotówką albo zostać zaproszonym do grona inwestorów. Jak zyskowna to może być inwestycja przekonują wyniki z ostatnich dwóch lat funduszu Sezam, którego certyfikaty warte są dziś ponad 500 procent ceny wyjściowej.
Niniejszy artykuł ma na celu przeanalizowanie dotychczasowego zaangażowania otwartych funduszy emerytalnych w certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Zaprezentowano w nim kwestie prawne określające warunki inwestowania w te instrumenty, zalety i wady tego rodzaju lokat dla uczestników funduszy oraz dane opisujące zaangażowanie OFE w certyfikaty inwestycyjne. (fragment tekstu)
Fundusze inwestycyjne są podmiotami, które na rynku kapitałowym pełnią rolę instytucji zbiorowego inwestowania. Głownym celem tych inwestycji jest osiąganie korzyści finansowych. (fragment tekstu)
Wskutek znaczącej reformy polskiego rynku kapitałowego, jaką jest wprowadzenie z dniem 1.07.2019 r. obligatoryjnej dematerializacji obligacji, listów zastawnych oraz certyfikatów inwestycyjnych, wprowadzona zostanie do porządku prawnego funkcja agenta emisji. Przede wszystkim służy ona wspieraniu emitentów w czynnościach związanych z rejestracją tych papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych. Pośrednictwo to ma charakter obligatoryjny w przypadku tzw. emisji niepublicznych. Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie tła reformy, dokonania jej oceny oraz zaprezentowania analizy dotyczącej funkcji agenta emisji, charakteru prawnego umowy o wykonywanie tej funkcji, jego uprawnień oraz zakresu odpowiedzialności względem emitenta oraz inwestorów z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania ciążących na nim obowiązków.(abstrakt oryginalny)
Komisja Papierów Wartościowych i Giełt dopuściła 12 pażdziernika do publicznego obrotu certyfikaty funduszu inwestycyjnego zamkniętego, tworzonego przez Copernicus Capital TFI S.A. Będzie to pierwszy na polskim rynku fundusz funduszy, pośredniczący między krajowymi dawcami kapitału a firmami private equity, inwestującymi w spółki niepubliczne. Fundusz funduszy jest adresowany głównie do inwestorów finansowych, w tym funduszy emerytalnych.
Przedstawiono typologię przedsiębiorstw niemieckich, w szczególności spółek kapitałowych. Omówiono zasady finansowania przedsiębiorstw, rodzaje finansowania, finansowanie obce za pomocą specjalnych emisji papierów wartościowych (Commercial Papers, certyfikat inwestycyjny itp.) oraz zabezpieczenie transakcji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.