Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Charges for water supply
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Parlament Europejski zobligował Polskę do racjonalnego gospodarowania wodą. Skutkiem tego jest wprowadzenie opłat za odprowadzanie wód opadowych, czyli opłat za korzystanie z otwartych lub zamkniętych kanałów do odprowadzania wód z te- renów szczelnych. Dotychczas koszty te były ponoszone przez płatników, jednak bez od- rębnego cennika. Taryfikator zrealizowano na podstawie doświadczeń innych krajów w tej dziedzinie, gdzie przykładami są Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Dwie metody naliczania opłat są szczególnie zalecane do wprowadzenia w Polsce: metoda zlewni zredukowanej - powierzchniowa oraz metoda wyznaczania ilości wody deszczowej - objętościowa. Wy- kazano, że tereny kraju, gdzie opady są wyższe niż w innych częściach, zamiast wnosić większe opłaty, mogą redukować rachunki za pobraną wodę. Zagospodarowanie wody desz- czowej na terenie nieruchomości posiada wiele korzyści zarówno finansowych, jak i eko- logicznych(abstrakt oryginalny)
The study presents the analysis of water consumption in Bialystok in north-eastern Poland in the years 2007-2013. It has been shown in the study that demand for water during a week is varying and it fluctuates. A detailed analysis of water consumption on individual days of the week and public holidays is presented. Individual consumption per capita and daily water consumption irregularity coefficients were estimated. In the analysed period, the highest average daily water demand was recorded on Saturdays (43,129 m3), and the lowest on Sundays (37,712 m3). Moreover, the impact of economic and environmental factors on the process under study has been characterized in the study. In Bialystok, the price of water increased by 42% in the years 2007-2013, with the inflation rate in the country at 119.2% in those years. It is also presented the influence of maximum daily temperature and precipitation sum on daily water consumption on working days and Saturdays, as well as separately, on Sundays and public holidays.(original abstract)
W glosowanym orzeczeniu NSA wydał wyrok podtrzymujący decyzję wojewody stwierdzający nieważność uchwały Rady Gminy w sprawie określenia wysokości opłat za wodę. Autorzy uznają wyrok NSA za słuszny, a także wykorzystują glosowane orzeczenie jako pretekst do analizy sposobów ustalania wysokości opłat za wodę w nowej ustawie wodociągowej.
Głównym celem prezentowanego artykułu jest próba oceny propozycji zmian w zarządzaniu gospodarką wodną wynikających z wdrożenia zapisów nowego Prawa wodnego. Podstawą metodą badawczą zastosowaną w artykule jest krytyczna analiza literatury przedmiotu w tym zakresie i dostępnych dokumentów źródłowych oraz własne doświadczenia autorek wynikające z prac badawczych z tego zakresu przeprowadzanych aktualnie w Śląskim Klastrze Wodnym. W artykule przedstawiono podstawowe założenia przygotowywanej obecnie przez rząd reformy gospodarki wodnej w Polsce, szczególnie w zakresie opłat i ich regulacji. Omówiono również podstawowe zagrożenia związane z funkcjonowaniem usług wodnych na poziomie samorządów gminnych, tj. rosnący poziom i zróżnicowanie przestrzenne cen oraz problem ich akceptowalności i dostępności społecznej. Przedstawiono proponowane w nowym Prawie wodnym opłaty środowiskowe i ich wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w warunkach gospodarki polskiej(abstrakt oryginalny)
Politykę wodną krajów Unii Europejskiej określa dyrektywa 2000/60/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 roku w sprawie ustanowienia ram działalności Wspólnoty w dziedzinie polityki wodnej, zwana Ramową Dyrektywą Wodną (RDW). Dokument ten formułuje także podstawowe zasady w odniesieniu do opłat za usługi wodne(abstrakt oryginalny)
Wejście w życie ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne wywołuje wiele wątpliwości co do instytucji, które reguluje, zakresu ich stosowania, aspektów podmiotowych i przedmiotowych. Dotyczy to przede wszystkim nowych, dotychczas nieznanych polskiemu prawu wodnemu instytucji. Jedną z nich jest obowiązek zapewnienia pomiaru ilości wody pobieranej na różne cele i potrzeby. Pozornie nie jest to obowiązek, który powinien wzbudzać zainteresowanie ani tym bardziej wydawać się szczególnie uciążliwy do wykonania. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że właśnie ten obowiązek i jego konsekwencje budzą największe obawy po stronie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Koncentrują się one na tym, czy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest w stanie taki pomiar zapewnić. Celem tego artykułu jest egzegetyczna analiza normy prawnej określającej ten obowiązek w kontekście obowiązków przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego oraz rozważania dotyczące konsekwencji rozstrzygnięcia, czy przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne jest adresatem tego obowiązku. (abstrakt oryginalny)
Użytkowników wody można podzielić na trzy podstawowe grupy: gospodarstwa domowe, przemysł i rolnictwo. Rolnictwo wykorzystuje zwykle nieoczyszczoną wodę pobraną bezpośrednio ze źródła do nawadniania pól uprawnych. Wraz z pojawieniem się uregulowań prawnych dotyczących usług wodnych wprowadzono zasadę zwrotu ich kosztów, która dotyczy wszystkich użytkowników. Rolnictwo w zakresie poboru wody powierzchniowej do nawadniania do 2018 roku nie ponosiło żadnych opłat. Celem opracowania jest przedstawienie systemu opłat za pobór wody do celów rolniczych w Polsce w nawiązaniu do wymogów Unii Europejskiej oraz zasady zwrotu kosztów za usługi wodne. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest badanie kosztów pozyskiwania wody wodociągowej przeznaczonej dla indywidualnych odbiorców polskich miast w latach dziewięćdziesiątych oraz analiza opłat pobieranych przez dostawców wody do mieszkań, a także wpływ tych opłat na wielkość zużycia wody przez odbiorców.
Glosowany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie dotyczy sposobu ustalania wysokości opłaty zmiennej za odprowadzanie do wód - wód opadowych i roztopowych. W tym kontekście na uwagę i komentarz zasługują dwa elementy tego orzeczenia: 1) sposób ustalania wysokości opłaty wynikający z przepisów prawa materialnego; 2) sposób ustalenia okoliczności faktycznych niezbędnych do wydania decyzji w przedmiocie opłaty w nawiązaniu do zasady prawdy obiektywnej wynikającej z art. 7 k.p.a. W glosie dokonano wykładni przepisów prawa materialnego - art. 272 ust. 5 Prawa wodnego, w wyniku której stwierdzono, że nie można stosować tej samej metody do obliczania opłaty stałej i opłaty zmiennej, skoro z woli ustawodawcy są to dwie różne co do istoty składowe ogólnej opłaty, a kluczowy składnik determinujący ich wysokość jest zupełnie inny. Odniesiono się do również do tej części uzasadnienia komentowanego wyroku, w którym Sąd stwierdził konieczność uzupełnienia postępowania dowodowego i sięgnięcia do środków dowodowych, o których mowa w art. 75 § 1 k.p.a., w tym przede wszystkim dowodu z danych meteorologicznych pozyskanych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza taryf opłat pobieranych przez dostawców wody dla odbiorców w polskich miastach z mieszkań, a także ich wpływ na wielkość zużycia wody przez odbiorców. W pracy przedstawiono oryginalny model opłat za wodę, jak również zaprezentowano przykład zastosowania modelu dla miast o wielkości 20 tys. mieszkańców. Przeanalizowano zjawisko spadku zużycia wody przez mieszkańców i wzrostu taryf. Omówiono konsekwencje mniejszego popytu na wodę. Modelowa koncepcja kosztów i opłat jednostkowych za wodę wodociągową opiera się na wyróżnionych parametrach techniczno-ekonomicznych układu wodociągowego, jak: sprzedaż wody, produkcja wody, koszt produkcji wody. W koncepcji tej użyto następujących narzędzi ilościowej analizy procesu kształtowania się jednostkowych kosztów pozyskania wody oraz opłat za wodę: kryteriów zbieżności ciągu kolejnych przybliżeń rozwiązań rekurencyjnych równań modelowych o zmiennych, będących parametrami techniczno-ekonomicznymi układu wodociągowego oraz teorii ciągów rekurencyjnych (w szczególności analizy warunków zbieżności tych ciągów), a także elementów analizy matematycznej. (fragment tekstu)
Przedstawiono strukturę przychodów przedsiębiorstwa prowadzącego usługi wodociągowe i kanalizacyjne oraz drogi i warunki dochodzenia do samofinansowania się tych usług.
Rynek usług wodociągowo-kanalizacyjnych jest niewątpliwie rynkiem infrastrukturalnym, w którym dostarczanie usług użyteczności publicznej odbywa się w ramach monopolu naturalnego, co wymaga zagwarantowania szczególnej ochrony prawnej odbiorów, poprzez możliwość wpływania przez organy gminy na jakość usług oraz ich ceny. Jak wynika z art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy i w szczególności obejmuje sprawy wodociągów, zaopatrzenia w wodę, kanalizację oraz usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych. W ramach tak określonych zadań, mieści się także ustalanie opłat za pobrana wodę i odprowadzanie ścieków, które wiązać należy z kompetencjami rady gminy do zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, określonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przyjęte rozwiązania prawne mają znaczenie z punktu widzenia teoretycznego, zwłaszcza w zakresie prawnych form działania administracji publicznej. Jak wspomniano wcześniej, realizacja funkcji regulacyjnej wymaga stosowania nowych środków prawnych. Stąd konieczne wydaje się podjęcie badań nad istotą nowego instrumentu regulacyjnego, jakim jest "zatwierdzanie taryf" wskazanie celu jego stosowania, charakteru prawnego. Ważne, w kontekście tych rozważań, pozostaje także określenie zakresu kompetencji organów administracji publicznej podejmujących czynności w procesie zatwierdzenia taryf. Z uwagi na to, że zatwierdzanie taryf jest poddawane kontroli sądów administracyjnych, analiza orzecznictwa stanowić będzie niezbędne uzupełnienie oceny obowiązujących przepisów prawnych. (fragment tekstu)
Cel - Przedstawienie badań dotyczących stosowania taryf za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz możliwości ich zróżnicowania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Metodologia badań - W publikacji wykorzystano autorskie badania ankietowe przeprowadzone wśród 67 przedsiębiorstw działających na terenie województwa dolnośląskiego. Wynik - Przeprowadzone badania ankietowe w zakresie zróżnicowania taryf za usługi wskazują jednoznacznie, że jest to indywidualna decyzja zarządzających przedsiębiorstwami. Oryginalność/wartość - Dotychczas nie zostały przeprowadzone kompleksowe badania w zakresie funkcjonowania rachunku kosztów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, a przedstawione w artykule badania są ich częścią.(abstrakt oryginalny)
Access to water is vital for sustainable human socio-economic development. The study examined factors affecting households' access to water supply in three residential areas in parts of Lagos metropolis, Nigeria. A random sampling technique was employed to administer questionnaires to 200 households. The study area was delineated into residential types using the grid method. The result shows the dominance of improved water sources in the high/medium-income residential areas. Households in the medium-income area recorded the highest access in terms of distance to, and safety of water supply. The factor analysis explains 77.41% of the variance with three components, namely: water access, demographic and economic attributes. The results of the analysis of variance reveal three significant variables, namely: main water source, income and cost, which is significant at p<0.01. The regression equation model obtained is given as Y = 2.059 + 0.307MWS + 0.286INM + 0.164CST. The study concluded that main water source, income and cost are the factors affecting access to water supply in the study area. The study recommends investment in water infrastructure, giving a higher priority to low-income residential areas for improved healthy living and sustainable socio-economic development. (original abstract)
Polski system instrumentów ochrony środowiska charakteryzuje współistnienie narzędzi regulacji bezpośredniej (prawno-administracyjnych) i pośredniej (ekonomicznych). Instrumenty ekonomiczne i rynkowe wykorzystywane w polityce ekologicznej spełniają dwie ważne funkcje: uzupełniają bądź wzmacniają działanie narzędzi prawnych i administracyjnych oraz stwarzają możliwość minimalizacji społecznych kosztów ochrony środowiska. Są one stosowane w odniesieniu do tych poziomów, zakresów i warunków korzystania z zasobów, walorów i funkcji środowiska przyrodniczego, które zostały określone przez pozwolenia prawno- administracyjne, standardy (normy), nakazy i zakazy oraz inne środki regulacji bezpośredniej. W II Polityce ekologicznej państwa2 wskazano potrzebę dostosowania systemu instrumentów ekonomicznych do bieżącej sytuacji ekologicznej, gospodarczej i społecznej kraju, która pojawiła się pod wpływem rozwoju i uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano część opłat ekologicznych obowiązujących w Polsce, które są powiązane z szeroko rozumianą gospodarką wodną. Są to opłaty za pobór wód, za odprowadzanie ścieków, należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i urządzeń wodnych, opłaty za oddanie w użytkowanie niektórych gruntów pokrytych wodami, za udostępnianie danych z katastru wodnego oraz za oddanie w użytkowanie obwodów rybackich. (abstrakt oryginalny)
Zasadnicza część ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne weszła w życie 1.01.2018 r. Ciągle jeszcze trwa vacatio legis pojedynczych przepisów, które będą sukcesywnie wchodzić w życie w kolejnych okresach. Ustawa ta bez wątpienia zawiera dwa zupełnie nowe rozwiązania, które dotychczas nie były znane w systemie prawa polskiego. Pierwszym z nich jest utworzenie zupełnie nowego podmiotu prawa, drugim natomiast jest wprowadzenie opłat za usługi wodne. Częściowo opłaty za usługi wodne pokrywają się z dotychczas funkcjonującymi opłatami za korzystanie ze środowiska, jednak akurat w przypadku opłat związanych z retencją o takiej kontynuacji nie można mówić. Są to zatem zupełnie nowatorskie rozwiązania, które warto poddać bliższej analizie z punktu widzenia prawa zarówno formalnego, jak i materialnego. Celem tego opracowania jest analiza przesłanek materialnoprawnych, od których ustawodawca uzależnia te opłaty z ograniczeniem analizy tylko do opłaty retencyjnej. Artykuł będzie zawierał nie tylko analizę przyjętych przez prawodawcę rozwiązań, ale również ich ocenę z jednoczesnym sformułowaniem postulatów de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Autor zdefiniował pojęcie gospodarki wodnej, scharakteryzował obecnie stosowane instrumenty prawno-administracyjne i ekonomiczne i na podstawie wybranych przykładów dokonał oceny skuteczności działania opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.
Przedmiotem artykułu jest analiza kosztów pozyskiwania wody wodociągowej przeznaczonej dla odbiorców w polskich miastach w latach dziewięćdziesiątych oraz analiza opłat pobieranych przez dostawców wody do mieszkań, a także ich wpływ na wielkość zużycia wody przez odbiorców. Przez pozyskiwanie wody rozumie się jej ujmowanie i uzdatnianie, transport i dostarczanie odbiorcom. Do miejskich odbiorców należą korzystający z sieci wodociągowej mieszkańcy, przemysł oraz zakłady użyteczności publicznej. Temat jest ważny, ponieważ koszty jednostkowe pozyskania wody stanowią podstawę określania przez gminy (na wniosek przedsiębiorstw pozyskujących wodę) opłat za nią. Chociaż jej zużycie w latach dziewięćdziesiątych w miastach polskich ciągle maleje, indywidualni mieszkańcy płacą za nią coraz więcej (w cenach porównywalnych). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.