Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Chartered surveyors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł prezentuje znaczenie kwalifikacji i międzynarodowych uprawnień dyplomowanych rzeczoznawców oraz inżynierów różnych specjalności. Autor opisuje główne organizacje europejskie: brytyjski Królewski Instytut Dyplomowanych Rzeczoznawców (RICS) i francuski FEANI oraz możliwości uzyskania ich członkostwa przez polskich inżynierów i naukowców.
Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz Zakład Inwestycji Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego podjęła badania środowiska polskich rzeczoznawców majątkowych. W artykule przedstawiono wnioski sformułowane na podstawie przeprowadzonych badań.
W pracy przedstawiono analizę rozwoju zawodu rzeczoznawcy, który ukształtował się w Rosji, podobnie jak w Polsce, po zmianach ustrojowych. W pracy zaprezentowano metodyczne i organizacyjno-prawne zagadnienia pracy rzeczoznawcy. W artykule zaprezentowano rozważania wynikające z analizy przepisów prawnych i metodologii popartych praktycznymi doświadczeniami. Kompleksowe badania rozwiązań formalno-prawnych w szacowaniu i praktyczne doświadczenia innych krajów powinny stanowić podstawę dla podejmowania dalszych prac związanych z rozwojem systemu oceny wartości nieruchomości w naszych oraz innych krajach świata. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje na rosnącą potrzebę uwzględnienia parametrów makroekonomicznych w operatach szacunkowych i ekspertyzach dotyczących bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości. Globalizacja i związana z tym swoboda przepływu kapitału wymusza na osobach zajmujących się nieruchomościami coraz szersze spojrzenie na problem szacowania i zarządzania nieruchomościami. Standardy zawodowe bardzo ogólnie wskazują na konieczność badania rynku nie określając rozmiarów i zakresu tych prac zostawiając ostateczną decyzję rzeczoznawcom. Celem artykułu jest pokazanie kilku sposobów dotarcia do podstawowych informacji i niezbędnych parametrów, jak również zasugerowanie, w jaki sposób wykorzystywać pozyskane dane. (abstrakt oryginalny)
5
100%
W pracy porównano zasady uzyskiwania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego w Polsce i Belgii (jako przykładowego kraju "starej" Unii Europejskiej). Zestawiono również zakres obowiązków i zasady odpowiedzialności za wykonywanie zawodu. Porównanie wykazuje, że zdecydowanie dłuższy i bardziej sformalizowany proces uzyskiwania uprawnień jest w Polsce. W Belgii natomiast obowiązuje zakaz łączenia zawodu rzeczoznawcy majątkowego z innymi zawodami. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Challenges Facing Valuers in Valuation of Art and Artifacts in Ogun State Nigeria
75%
Wbrew przekonaniu, że rzeczoznawcy majątkowi zajmują się wyłącznie wyceną gruntów i budynków, zakres ich prac obejmuje także wycenę sztuki i artefaktów. Działalność ta może stanowić poważny problem dla młodego rzeczoznawcy, natomiast doświadczeni rzeczoznawcy często posiadają umiejętność wyceny sztuki. W przeprowadzonych badaniach skoncentrowano się na wyzwaniach w zakresie wyceny sztuki i artefaktów. Przeprowadzono wywiady w 17 przedsiębiorstwach zajmujących się wyceną nieruchomości w Abeokuta w stanie Ogun. Dane analizowano przy użyciu indeksów względnych. Wyniki wykazały, że wycena dzieł sztuki i artefaktów wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych niż te wystarczające do wyceny gruntów i budynków. Wyniki pokazują ponadto, że rzeczoznawcy stoją w obliczu wyzwań związanych z brakiem informacji i niedostatecznym dostępem do danych na temat wcześniej zawartych transakcji. Autorzy rekomendują, aby w procesie kształcenia kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, a także samych rzeczoznawców przeprowadzać poza szkoleniami z zakresu wyceny gruntów i budynków także szkolenia z zakresu wyceny sztuki i artefaktów. (abstrakt oryginalny)
W pracy opisano udział rzeczoznawcy majątkowego w czynnościach związanych z obrotem nieruchomości oraz w gospodarowaniu zasobem nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Podstawowe czynności rzeczoznawcy majątkowego wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz podstawę prawną działań rzeczoznawcy zestawiono w tabeli. Poza czynnościami wynikającymi z ustawy o gospodarce nieruchomościami, rzeczoznawcy majątkowi uczestniczą w opracowywaniu planów miejscowych, sporządzając prognozy skutków finansowych uchwalenia planu. W prognozie rzeczoznawca majątkowy szacuje potencjalne koszty realizacji ustaleń zapisanych w danym projekcie planu, a także prognozuje spodziewane dochody wynikające z jego realizacji. Obecność opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego, sporządzanego przez rzeczoznawcę majątkowego, jest wymagana praktycznie przy każdej czynności związanej z nabywaniem lub zbywaniem nieruchomości gminnych, co podyktowane jest znacznym majątkiem gmin oraz długotrwałym, często nieodwracalnym charakterem podejmowanych decyzji. Wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego posiada funkcje informacyjną, decyzyjną, negocjacyjną, doradczą i pośrednią.(abstrakt oryginalny)
Powyższy materiał autorzy zaprezentowali na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych w Uniejowie (18.10.2019 r.) gdzie został przyjęty z dużym zainteresowaniem. Najważniejszym wnioskiem płynącym z dyskusji było stwierdzenie, że podstawowym problemem stosowania opisanych metod jest znajomość wartości gruntów, a optymalnym narzędziem może być technika mapowania - uzależnienie ceny jednostkowej od współrzędnych geograficznych. Dla niewielkich obszarów można posłużyć się opisem zależności wielomianami dwóch zmiennych stopnia od 1 do 3. Większe obszary i duża liczba transakcji wymagają już oprogramowania specjalistycznego np. program Surfer firmy Golden Software lub inne, takie jak Statistica. (fragment tekstu)
9
Content available remote Teoria i praktyka wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego w Polsce
75%
Zawód rzeczoznawcy majątkowego nie jest zawodem łatwym. Zasadą pozostaje, że rzeczoznawca majątkowy, szacując wartość nieruchomości, nie może ulegać wpływom - opinia wydana przez rzeczoznawcę majątkowego powinna być obiektywna. Rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyboru sposobu określania wartości nieruchomości, jak również sprawdza aktualność i kompletność otrzymanych dokumentów. (fragment tekstu)
Jednym z najpopularniejszych i darmowych programów do przetwarzania oraz wizualizacji danych jest QGIS. Wykorzystanie danych przestrzennych darmowo udostępnianych przez administrację publiczną w połączeniu z posiadaną przez rzeczoznawców majątkowych wiedzą na temat warunków zawarcia transakcji nieruchomościami, wynikających z aktów notarialnych, powoduje, że funkcje programu QGIS umożliwiają w przystępny sposób zobrazować analizowany rynek nieruchomości. (fragment tekstu)
W praktyce rzeczoznawcy majątkowego dość często zdarza się sytuacja, że trzeba określić wartość nieruchomości, gdy nie ma dostatecznej ilości danych. Zbyt mała ilość transakcji na rynku lokalnym już nie raz niejednego z nas wprawiła w zakłopotanie. Jakiś czas temu przyszło mi zmierzyć się z taką sytuacją. Na rzeczywistym przykładzie wyceny chciałabym pokazać, jak poradziłam sobie z tym problemem. (fragment tekstu)
W Biuletynie Nieruchomości Nr 4 (2/2016) dokonałem ogólnej charakterystyki postępowania dyscyplinarnego (z tytułu odpowiedzialności zawodowej) rzeczoznawców majątkowych, w tym także na tle innych zawodów zaufania publicznego. Zostały omówione niektóre aspekty i pojęcia związane z tym tematem. Obecnie, w drugiej części artykułu, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chciałbym przedstawić szczegóły, a nawet kulisy takich postępowań, odwołując się do konkretnych przykładów "z życia wziętych". Oznaczenia spraw oraz dane rzeczoznawców, których te sprawy dotyczą a także dane osób które wniosły skargę, zostały zanonimizowane, pominięte lub zmienione. (fragment tekstu)
Ostatnio musiałam się zmierzyć z tematem: wycena wartości nieruchomości gruntowej dla potrzeb ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku ze zbyciem nieruchomości - zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. (...) Dla celu określenia wartości nieruchomości wg stanu przed i po dacie wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, badaniu poddano wpływ dwóch cech rynkowych, związanych z lokalizacją nieruchomości oraz powierzchnią gruntu, cechy rynkowej, związanej z potencjałem gruntu. Innych cech rynkowych - prawdopodobnie - wpływających na uzyskaną przy zbyciu nieruchomości cenę transakcyjną, związanych z warunkami technicznymi nieruchomości [tj. np. kształt] nie analizowano. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z problematyką rzeczoznawstwa w kontekście zawodów zaufania publicznego oraz przepisów dotyczących zawodów regulowanych. W szczególności skupiono się na rzeczoznawcach oceniających jakość wyrobów, z których najczęściej korzystają konsumenci. Dokonano analizy list rzeczoznawców do spraw jakości produktów lub usług udostępnianych przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Jednym z celów artykułu jest propozycja ujednolicenia danych udostępnianych przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej w celu zwiększenia czytelności i spójności informacji przekazywanych konsumentom. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Niniejszy artykuł przedstawia podstawy formalne i historie funkcjonowania Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, wskazuje także procedurę przeprowadzania postępowania wyjaśniającego.
16
Content available remote Opinia organizacji zawodowej o ocenianiu operatów szacunkowych
75%
Artykuł przedstawia polemikę odnośnie potrzeby istnienia zawodu rzeczoznawcy majątkowego oraz operatu szacunkowego jako dowodu w sprawach Kodeksu postępowania administracyjnego.
17
Content available remote Zawód rzeczoznawcy majątkowego w Niemczech
75%
W Niemczech działalność w zakresie wyceny nieruchomości nie jest prawnie uznana za odrębny zawód. Wynika to z faktu, że funkcjonowanie rzeczoznawców majątkowych w Niemczech, podobnie jak w większości krajów członkowskich UE, jest kształtowane przez zasadniczo liberalne podejście do gospodarki, w tym do prawnej regulacji grup zawodowych. Z drugiej strony, występuje tu także duże zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanych w pełni profesjonalnych fachowców z zakresu wyceny nieruchomości. Fakt ten wymaga przejrzystości (transparentności) rynku usług rzeczoznawców majątkowych, co również w połączeniu z dążnością do harmonizacji w tym zakresie na poziomie UE, staje się obecnie głównym celem działań funkcjonujących stowarzyszeń rzeczoznawców, izb oraz organizacji gospodarczych i które to działania mają w efekcie prowadzić do rozwoju i podnoszenia rangi tego zawodu.(abstrakt oryginalny)
The countries in Central-Eastern Europe have been subjected to dynamic economic changes. Researchers from Poland and Slovakia study the history of the creation of and rules by which the real estate appraiser's profession functions. They also present the methodological basics for property appraisals. The original value of this article is a comparative analysis depicting the similarities and differences occurring in the research area, in two countries from the same region of Europe. The analysis may also influence the methodological discussions of specialists concerning the correctness and purpose of certain approaches, methods or techniques of property appraisal. The main goal of this article is conducting research on the operational rules of the real estate appraiser profession and property appraisal methods. The detailed objectives include: a critical comparative analysis of the solutions used in the above-mentioned countries, searching for interesting, unusual methodological propositions, and presenting a current assessment of the applied property appraisal methodology. The foremost methods used in this article are: the analysis of legislative instruments, the analysis of literature concerning property appraisal methodology in Poland and Slovakia, and a questionnaire (CAWI and PAPI technique). Complementary knowledge was derived from official government internet portals and trade associations dealing with property appraisals. A comparative analysis was the basis for conducting research on the similarities and differences in the studied countries. (original abstract)
19
Content available remote Nowa edycja Europejskich Standardów Wyceny 2012
75%
Artykuł przedstawia Europejskie Standardy Wyceny Nieruchomości oraz zasady ich stosowania. Opisane zostały także podstawy prawne wyceny nieruchomości w Unii Europejskiej oraz wymagana dokumentacja techniczna.
20
Content available remote Stosunek umowny między konsumentem a rzeczoznawcą majątkowym
75%
Przedmiotem referatu jest przybliżenie tematyki obrotu konsumenckiego. Autor przedstawił ogólny zarys przedmiotowej problematyki, skupiając się szczególnie na aspektach, które mogą mieć istotne znaczenie dla prowadzenia działalności zawodowej przez rzeczoznawców majątkowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.