Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Chemiczny układ wagowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy omówiona została tematyka estymacji nieznanych miar (wag) p obiektów w sytuacji, gdy dysponujemy n operacjami pomiarowymi. Zastosowany model określany jest mianem chemicznego układu wagowego, przy czym ograniczona jest liczba pomiarów poszczególnych obiektów. Zostało podane dolne ograniczenie wariancji każdej składowej estymatora wektora nieznanych miar obiektów oraz warunki konieczne i dostateczne, przy spełnieniu których wariancje estymatorów osiągną to dolne ograniczenie. Do konstrukcji macierzy optymalnego chemicznego układu wagowego zostały wykorzystane macierze incydencji układów zrównoważonych o blokach niekompletnych oraz trójkowych zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W pracy omówiona jest tematyka estymacji nieznanych miar p obiektów w n pomiarach w modelu chemicznego układu wagowego. Zakłada się, że każdym pomiarze nie wszystkie obiekty biorą udział. Podane zostały warunki, przy spełnieniu których istnienie chemicznego układu wagowego dla p = v obiektów implikuje istnienie chemicznego układu wagowego dla p = v + 1 obiektów. Do konstrukcji macierzy układu optymalnego wykorzystano macierze incydencji układów zrównoważonych o blokach niekompletnych i dwudzielnych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono zagadnienie konstrukcji sprężynowego układu wagowego spełniającego kryterium A-optymalności. Do konstrukcji macierzy układu wykorzystano macierze incydencji częściowo zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Some Notes about Singular Two Pan Design
100%
W literaturze dotyczącej optymalnej estymacji nieznanych miar obiektów w modelu chemicznego układu wagowego przyjmuje się założenie, że układ jest nieosobliwy. Autorzy w pracy odpowiadają na pytanie co zrobić, gdy macierz układu nie jest macierzą pełnego rzędu kolumnowego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Relations Between Chemical Balance Weighing Designs for p=v and p=v+1 Objects
100%
W pracy zajmujemy się chemicznymi układami wagowymi o macierzy układu skonstruowanej z macierzy incyndencji trójkowych układów zrównoważonych o blokach niekompletnych. Rozważamy zależności pomiędzy parametrami tych układów dla p = v i p = v + 1 obiektów. Przedstawiamy warunki, przy których istnienie chemicznego układu wagowego dla p = v obiektów o nieskorelowanych estymatorach wag obiektów implikuje istnienie chemicznego układu wagowego dla p = v + 1 obiektów, w którym estymatory wag obiektów są nieskorelowane. Z kolei istnienie chemicznego układu wagowego dla p = v + 1 obiektów o nieskorelowanych estymatorach wag obiektów implikuje istnienie chemicznego układu wagowego dla dowolnego p < v + 1 o nieskorelowanych estymatorach wag obiektów. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono teorię estymacji całkowitej masy obiektów zarówno w sprężynowym jak i w chemicznym układzie wagowym przy założeniu, że błędy pomiarów dokonywanych w tych układach są ujemnie skorelowane. Podano dolne ograniczenie wariancji estymatorów oraz warunki konieczne i dostateczne, przy spełnieniu których to dolne ograniczenie jest osiągnięte. Praca jest podsumowaniem i zebraniem wiadomości dotyczących tego zagadnienia poszerzonym o metody konstrukcji i przykłady macierzy odpowiednich układów eksperymentalnych. (abstrakt oryginalny)
W pracy rozważane są nowe metody konstrukcji macierzy optymalnego chemicznego układu wagowego w oparciu o zbiór macierzy incydencji trójkowych zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważa się zagadnienie estymacji nieznanych miar poszczególnych obiektów w chemicznym układzie wagowym przy ograniczeniu liczby pomiarów poszczególnych obiektów. Zakłada się, że błędy mają jednakowe wariancje i są równo skorelowane. Podane zostały warunki konieczne i dostateczne, przy spełnieniu których wariancja estymatorów osiąga dolne ograniczenie. Do konstrukcji macierzy optymalnego układu wykorzystuje się macierze incydencji dwudzielnych układów bloków oraz trójkowych zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważamy doświadczenie, w którym wyznaczamy nieznane miary p obiektów przy użyciu n operacji pomiarowych zgodnie z modelem chemicznego układu wagowego. Wyznaczamy układ, który spełnia kryterium D-optymalności. Do konstrukcji D-optymalnego układu wykorzystujemy macierze incydencji układów zrównoważonych o blokach niekompletnych, dwudzielne układy blokowe oraz trójkowe zrównoważone układy blokowe. Podajemy pewne warunki optymalności, określające zależności między parametrami D-optymalnego układu i prezentujemy serie parametrów takich układów. Na podstawie tych parametrów będziemy mogli wyznaczyć D-optymalne układy w klasach, w których do tej pory nie było to możliwe. (abstrakt oryginalny)
W pracy rozważamy problematykę związaną z wyznaczeniem planu eksperymentu wykonanego zgodnie z modelem chemicznego układu wagowego przy założeniu, że błędy pomiarów są jednakowo ujemnie skorelowane. Powyższe zagadnienie rozważamy z punktu widzenia D-optymalności. Podajemy nową metodę konstrukcji D-optymalnego chemicznego układu wagowego oraz listę proponowanych planów eksperymentu. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote On D-optimal Chemical Balance Weighing Designs
100%
W pracy przedstawiamy zagadnienie estymacji nieznanych miar p obiektów w doświadczeniu przeprowadzonym zgodnie z modelem chemicznego układu wagowego przy założeniu, że nie ma błędów systematycznych, są one nieujemnie skorelowane i mają jednakowe wariancje. Układ D-optymalny jest to układ, w którym wyznacznik odwrotności macierzy informacji jest minimalny. Podstawowy wynik pracy to rozszerzenie znanej z literatury klasy układów, w których można wyznaczyć układ regularnie D-optymalny. Podane zostało dolne ograniczenie śladu odwrotności macierzy informacji oraz warunki, przy spełnieniu których to dolne ograniczenie jest osiągnięte. Przedstawiono również nowe metody konstrukcji regularnego D-optymalnego chemicznego układu wagowego w oparciu o macierze incydencji układów zrównoważonych o blokach niekompletnych oraz trójkowych zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Construction Method of A-Optimal Chemical Balance Weighing Designs
100%
W pracy zaprezentowana została problematyka związana z układami A-optymalnymi. Rozważamy układ eksperymentalny, w którym wyznaczamy nieznane miary p obiektów w n operacjach pomiarowych. Nieznane miary obiektów wyznaczamy w chemicznym układzie wagowym przy założeniu, że błędy pomiarów są nieskorelowane i mają równe wariancje. Podajemy nową metodę konstrukcji macierzy A-optymalnego chemicznego układu wagowego. Do konstrukcji wykorzystano macierze incydencji dwudzielnych układów bloków oraz trójkowych zrównoważonych układów bloków. Podana konstrukcja znacznie poszerza klasę układów, w której możliwe jest wyznaczenie układu A-optymalnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważa się zagadnienie estymacji nieznanych miar poszczególnych obiektów w chemicznym układzie wagowym. Zakłada się, że nie w każdej operacji pomiaru wszystkie przedmioty są uwzględniane oraz że błędy mają jednakowe wariancje i są równo skorelowane. Podane zostały warunki konieczne i dostateczne, przy spełnieniu których wariancja estymatorów osiąga dolne ograniczenie. Do konstrukcji macierzy układu przy podanych wyżej założeniach wykorzystuje się macierze incydencji układów zrównoważonych o blokach niekompletnych i dwudzielnych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważa się problematykę dotyczącą istnienia regularnego D-optymalnego chemicznego układu wagowego przy założeniu, że błędy pomiarów są ujemnie skorelowane i mają takie same wariancje. Przedstawiono warunki konieczne i dostateczne, wyznaczające układ regularnie D-optymalny oraz podano nowe metody konstrukcji. Są one oparte na macierzach incydencji układów zrównoważonych o blokach niekompletnych oraz dwudzielnych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęta została tematyka estymacji nieznanych miar p obiektów, gdy dysponujemy n operacjami pomiarowymi w modelu liniowym określanym jako chemiczny układ wagowy. W układzie tym pomiar jest liniową funkcją rzeczywistych miar obiektów o współczynnikach równych -1, 0 i 1. Chemiczny układ wagowy jest optymalny, gdy wariancje estymatorów wszystkich składowych wektora nieznanych miar obiektów są jednakowe i równe dolnemu ograniczeniu wariancji. Zatem podany został warunek konieczny i dostateczny, przy spełnieniu którego wariancja estymatorów osiąga dolne ograniczenie. Do konstrukcji macierzy optymalnego chemicznego układu wagowego wykorzystuje się zbiór t macierzy incydencji trójkowych zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Notes on the Optimum Chemical Balance Weighing Design
84%
W pracy rozważa się model chemicznego układu wagowego, tzn. model w którym pomiar może być przedstawiony jako liniowa funkcja nieznanych miar obiektów o znanych współczynnikach. Dodatkowo zakłada się, że błędy wykonywanych pomiarów są nieskorelowane i mają różne wariancje. Naszym celem jest wyznaczenie nieznanych miar obiektów. W pracy podano warunki wyznaczające układ optymalny oraz konstrukcję macierzy, która opisuje sposób przeprowadzenia eksperymentu. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Notes about Singular Chemical Balance Weighing Design
84%
W literaturze omawiającej zagadnienia optymalnej estymacji nieznanych miar obiektów w modelu chemicznego układu wagowego przyjmuje się założenie, że układ jest nieosobliwy. Autorzy w pracy odpowiadają na pytanie co zrobi, gdy macierz układu nie jest macierz pełnego rzędu kolumnowego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Some Construction of Optimum Chemical Balance Weighing Designs
84%
W pracy podano nową metodę konstrukcji optymalnych chemicznych układów wagowych wykorzystujące relacje pomiędzy macierzami incydencji częściowo zrównoważonych układów o blokach niekompletnych z podzielnymi grupami o takich samych schematach partnerstwa a macierzą chemicznego układu wagowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy omawiane jest zagadnienie optymalnej estymacji nieznanych miar obiektów przy wykorzystaniu operacji pomiarowych w modelu chemicznego układu wagowego. Podane zostały relacje wymagane, aby istnienie optymalnego chemicznego układu wagowego dla p obiektów implikowało istnienie optymalnego chemicznego układu wagowego dla p + 1 obiektów. W modelu liniowym zakłada się, że błędy pomiarów są nieskorelowane i mają różne wariancje. Do konstrukcji macierzy układu optymalnego wykorzystuje się macierze incydencji dwudzielnych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W pracy omawiany jest problem estymacji nieznanych miar obiektów w modelu chemicznego układu wagowego przy założeniu, że błędy pomiarów są skorelowane. Zostały podane warunki określające istnienie powyższych układów. Do konstrukcji macierzy układu wykorzystuje się macierze incydencji dwudzielnych układów bloków i trójkowych zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.