Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cigarettes market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł jest krótką analizą sytuacji na polskim rynku tytoniowym w obliczu wprowadzenia zakazu reklam tych wyrobów. Zajęto się konsekwencjami dla polskich plantatorów, pracowników firm, finansów gmin. Zakaz reklamy wprowadzony Dyrektywą Unii Europejskiej w lipcu 1998 r. został podważony, gdyż jego ustalenia kłócą się z ustaleniami Traktatu Rzymskiego z 1957 roku, a miałby on obowiązywać od 2006 roku.
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w Polsce w produkcji tytoniu i wyrobów tytoniowych. Polska jest 25. producentem tytoniu na świecie i 4. w Unii Europejskiej, a także czołowym producentem wyrobów tytoniowych w Europie. Krajowy rynek tytoniu i wyrobów tytoniowych podlegał intensywnym przemianom. W ostatnich latach największy wpływ na funkcjonowanie rynku tytoniu i wyrobów tytoniowych w tym okresie miała integracja Polski z UE oraz reforma +ej polityki rolnej, prowadząca do likwidacji bezpośredniego wsparcia produkcji tytoniu oraz systematyczne zaostrzanie polityki społecznej zniechęcającej do palenia papierosów. Pracochłonność uprawy tytoniu i wysokie koszty pracy sprawiają, że produkcja tytoniu w Europie jest mało konkurencyjna w stosunku do krajów rozwijających się, dysponujących wysokimi zasobami siły roboczej i sprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Przetwórstwo tytoniu w Polsce jest w dużym stopniu uzależnione od importu surowca i nastawione jest na eksport wyrobów tytoniowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono profesjonalnie przygotowaną kampanię antynikotynową "Quit & Win" z perspektywy zasad marketingu społecznego. Scharakteryzowano podstawowe elementy marektingu niekomercyjnego, których udoskonalenie mogłoby przynieść jeszcze większe korzyści kampanii. Wyróżniono elementy takie jak: zwiększenie liczby miejsc dystrybucji kuponów, intensyfikacja akcji promujących kampanię poprzez rozdawanie ulotek, przygotowanie specjalnych punktów informacyjnych w miejscach publicznych, zaangażowanie do akcji organizacji zajmujących się na co dzień problemem uzależnień, które mogłyby wesprzeć także działania "małej" polityki jako swego rodzaju eksperci w danej dziedzinie.
Poziom konsumpcji papierosów w Polsce jest znacząco wyższy niż w sąsiednich krajach. Papierosy pali ponad 9 milionów dorosłych obywateli (40% mężczyzn, 24%kobiet). Jest ono główną przyczyną przedwczesnej śmiertelności. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia znaczących wydatków na prewencję i eliminację negatywnych skutków zdrowotnych palenia. Z drugiej strony przemysł tytoniowy i branże z nim powiązane generują ponad 10% rocznych dochodów budżetu państwa. W pracy przedstawiono zróżnicowanie terytorialne spożycia papierosów w polskich województwach w latach 1999-2006. Badania były prowadzone w oparciu o dane na temat ok. 32 000 gospodarstw domowych w każdym roku udostępniane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego. W badanym okresie średnie spożycie papierosów było najwyższe w grupie 8 województw centralnej zachodniej Polski. Najniższe średnie spożycie było w 3 województwach Polski południowo-wschodniej: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rezultaty badania zróżnicowania poziomu spożycia papierosów w 6 kategoriach miejscowości w polskich województwach. Najwyższa liczba papierosów jest wypalana na polskich wsiach, a najniższa w miastach od 100 do 200 tysięcy mieszkańców. Średni poziom spożycia papierosów w przeliczeniu na osobę w wieku powyżej 15 lat jest najwyższy w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, najniższy na wsiach. (abstrakt oryginalny)
Płyny do papierosów elektronicznych będące wyrobami akcyzowymi podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w świetle ustawy z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym - dalej u.p.a. Ustawowa definicja płynu do papierosów elektronicznych niosła ze sobą wiele kontrowersji. Wobec wywodzących się z praktyki stosowania przepisu wątpliwości i rozbieżności ustawodawca doprecyzował kwestię "przeznaczenia", nowelizując definicję płynu do papierosów elektronicznych - z wprowadzonych zmian można wyciągnąć konkretne wnioski. Chociaż przepis jest nowy, nie można go uznać za doskonały. Na tle praktyki nadal zauważalne są rozbieżności dotyczące kwalifikowania m.in. gliceryny oraz glikolu jako płynu do papierosów elektronicznych, które zgodnie z analizą legalnej definicji nie mogą być uznane za płyn do papierosów elektronicznych. Ze względu na legalne rozumienie zawartego w definicji przeznaczenia oraz kwestii możliwości użycia roztworu krąży wiele kontrowersji, ponieważ nie każda substancja, której właściwości fizykochemiczne pozwalają na użycie w papierosach elektronicznych, musi być użyta w ich produkcji. Na gruncie obowiązującej zarówno uprzednio, jak i obecnie znowelizowanej definicji płynu do papierosów elektronicznych powstało jeszcze więcej wątpliwości dotyczących stosowania i przełożenia zdefiniowanej kwestii przeznaczenia na życie codzienne. Praktyka organów podatkowych cechuje się dużą dowolnością w tym aspekcie, co w konsekwencji powoduje powstanie wielu sporów.(abstrakt oryginalny)
W sytuacji zapowiadanych przez Unię Europejską ograniczeń w reklamie wyrobów tytoniowych zaostrzyła się walka o klienta pomiędzy producentami. Koncern Reemtsma uważa, że konieczna jest konsolidacja hurtowni.
Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce będąc znaczącym źródłem dochodów budżetowych państwa (7-7,5%) jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Polski rynek wyrobów tytoniowych to przede wszystkim rynek papierosów stanowiących około 90% produkcji. W drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku przeprowadzono w Polsce prywatyzację praktycznie całości przemysłu tytoniowego, wskutek czego w chwili obecnej 95-98% udziału w rynku wyrobów tytoniowych posiada sześć zagranicznych koncernów tytoniowych. Systematyczny wzrost wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe związany z koniecznością dostosowania się do minimalnych stawek obowiązujących w Unii Europejskiej spowodował w ostatnich latach znaczący wzrost cen papierosów, szczególnie w porównaniu ze wschodnimi sąsiadami Polski. Jest to główna przyczyna przemytu papierosów, którego szacowana wielkość stanowi od 13 do 16% udziału w rynku [Ratajczak 2006].Analiza zmian wysokości produkcji i spożycia papierosów w Polsce w ostatnich latach na tle danych z lat 1970-2004 wskazuje na wyraźną tendencję spadkową produkcji papierosów w okresie prywatyzacji i zmiany struktury udziałów polskiego przemysłu tytoniowego w latach 1995-2002. W kolejnych latach daje się zaobserwować niewielka, lecz systematyczna tendencja wzrostowa produkcji papierosów, natomiast tendencja spadkowa wysokości spożycia papierosów, chociaż słabsza niż w poprzednich latach, nie uległa zmianie. W całym rozpatrywanym okresie lat 1970-2004 zarówno wysokość produkcji jak i spożycia papierosów wykazuje częste zmiany trendu.Wyznaczone przez autorów prognozy produkcji i spożycia papierosów w Polsce w latach 2005-2008 zdają się potwierdzać tendencje wzrostową produkcji i spadkową spożycia papierosów zaobserwowane w ostatnich latach. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać z jednej strony w przenoszeniu w ostatnich latach dużej części produkcji zagranicznych koncernów tytoniowych do Polski z uwagi na niższe jej koszty, a z drugiej strony w stałym wzroście cen papierosów. (abstrakt oryginalny)
20 listopada BATIG będący własnością międzynarodowego koncernu tytoniowego BAT Industries Group zakupił 33 procent udziałów Wytwórni Wyrobów Tytoniowych Augustów SA. Umowa gwarantuje koncernowi prawo zakupu dalszych 32 procent udziałów w następnej transzy. WWT Augustów współpracuje ściśle z BAT od czterech lat.
W okresie przygotowawczym prywatyzacji przemysłu tytoniowego, produkcja dwóch najpopularniejszych polskich marek (Popularne i Klubowe) została przydzielona dwóm fabrykom. Trzy inne uzyskały prawo produkcji na licencji.
Niemiecka firma Reemtsma zapłaciła 130 milionów dolarów za 33 procent akcji poznańskiej Wytwórni Wyrobów Tytoniowych (WWT). Podpisała również pakiet płacowy i pakiet dotyczący bezpieczeństwa miejsc pracy z przedstawicielami zakładowych związków zawodowych. Reemtsma współpracuje z WWT w Poznaniu od 1991 roku. WWT jest 4 fabryką wyrobów tytoniowych sprzedaną w ciągu ostatnich 4 miesięcy.
Celem badań były identyfikacja i ocena siły zależności pomiędzy różnymi aspektami satysfakcji a poziomem konsumpcji papierosów. Przemysł wyrobów tytoniowych w Polsce jest źródłem znaczących dochodów budżetowych. Z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych pochodzi 6,5% wpływów do budżetu państwa. Jednak nadmierne palenie papierosów pociąga za sobą skutki zdrowotne, których likwidacja oraz działania profilaktyczne generują praktycznie równoważne koszty. Przedstawiono wyniki badań nad związkiem pomiędzy poziomem konsumpcji papierosów a różnymi aspektami satysfakcji w życiu codziennym. Palenie papierosów często jest traktowane jako remedium na wysoki poziom stresu, czy sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Z wyjątkiem zadowolenia z sytuacji w kraju, w większości przypadków wykazano silny związek pomiędzy poziomem zadowolenia respondentów a wielkością konsumpcji papierosów. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie wyników identyfikacji tendencji produkcji i konsumpcji papierosów w Polsce w latach 1999-2012. Do analizy wykorzystano addytywny model potrójnego wyrównywania wykładniczego Wintersa, który został oceniony jako najlepiej dopasowany do danych empirycznych z lat 1999-2008. Dane źródłowe pochodziły z wyników badań budżetów gospodarstw domowych przeprowadzanych przez GUS. W badanym okresie stwierdzono znaczący wzrost produkcji papierosów w Polsce i spadek ich konsumpcji, jak również znaczące wahania sezonowe w obu przypadkach. (abstrakt oryginalny)
Wartość sektora producentów wyrobów tytoniowych w 2007 r. wyniosła 6 mld €. Największe firmy tytoniowe, będące własnością Skarbu Państwa, zostały wycenione w procesie prywatyzacji w latach 1995-1996 na kwotę 600 min €. Wolumen sprzedaży wyrobów tytoniowych prywatyzowanych przedsiębiorstw był wyższy od aktualnej całkowitej sprzedaży papierosów na rynku polskim o 15 %. Wartość udziału w rynku jednego miliarda sztuk papierosów wzrosła w ostatniej dekadzie ponad dziesięciokrotnie. Aprecjacja nastąpiła poprzez wzrost cen papierosów oraz dostosowanie procedur do struktur Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań zróżnicowania konsumpcji papierosów w gospodarstwach domowych w Polsce w latach 1999-2008, w zależności od wykształcenia osób wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano dwie zmienne różnicujące: wykształcenie głowy gospodarstwa oraz przeciętne wykształcenie osoby dorosłej w gospodarstwie. Uzyskane wyniki badań wskazują jednoznacznie na istnienie zależności, zgodnie z którą im wyższe wykształcenie, tym niższy poziom konsumpcji papierosów. Najprawdopodobniej jest to wynikiem większej skuteczności profilaktyki antynikotynowej oraz propagowania zdrowego trybu życia wśród osób z wyższym wykształceniem. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w polskich gospodarstwach domowych w latach 1999-2008, w zależności od struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano w charakterze wskaźników przygotowane współczynniki struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w skład gospodarstwa. Uzyskane wyniki badań wskazują na zdecydowanie wyższą konsumpcję papierosów w gospodarstwach z przewagą mężczyzn oraz na jej wzrost w gospodarstwach ze zdecydowaną przewagą jednej z płci. Z reguły są to gospodarstwa osób samotnych lub samotnie wychowujących dzieci. W badanym okresie najwyższy poziom konsumpcji papierosów stwierdzono w gospodarstwach o przeciętnym wieku osoby dorosłej od 46 do 65 lat, najniższy natomiast dla grup od 26 do 35 oraz 71 i więcej lat. W kategoriach wiekowych charakteryzujących się najwyższą konsumpcją papierosów, stwierdzono również najsilniejszą jej tendencję wzrostową. Uzyskane wyniki wskazują także na wzrost popularności palenia w najmłodszej grupie wiekowej gospodarstw o przeciętnym wieku osoby dorosłej do 25 lat. (abstrakt oryginalny)
Rynek wyrobów tytoniowych uchodzi za jeden z najbardziej dojrzałych i nasycownych rynków międzynarodowych. Konsumpcja i sprzedaż wyrobów tytoniowych i samego tytoniu w skali globalnej od wielu lat utrzymuje się na tym samym poziomie, niekiedy przejawiając tendencje zniżkowe. Pomimo antynikotynowego lobby i ryzyka zachorowalności przemysł tytoniowy uważany jest nadal za bardzo atrakcyjny i przynoszący wysokie zyski.
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej i typu biologicznego rodziny. Jako dane źródłowe wykorzystano wyniki badań panelowych "Diagnoza Społeczna" prowadzonych cyklicznie od 2000 roku. Uzyskane rezultaty porównano z wynikami wcześniejszych badań prowadzonych przez autorów w oparciu o wyniki badań Budżetów Gospodarstw Domowych (BGD). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy w obecnym stanie prawnym pracodawca w każdym przypadku jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom pomieszczenia odpowiednio przystosowanego do palenia tytoniu - palarni? Sformułowanie ostatecznej konkluzji autorzy poprzedzają omówieniem przepisów prawnych normujących kwestie związane z problematyką urządzania palarni w zakładach pracy oraz przedstawieniem tych orzeczeń sądów administracyjnych, które do niej nawiązywały. Zdaniem autorów, treść ustawowo gwarantowanej ochrony zdrowia osób wolnych od nałogu palenia tytoniu nie sprowadza się do obciążenia pracodawcy bezwzględnym nakazem urządzenia palarni, lecz do generalnego zakazu palenia w pomieszczeniach obejmujących zakład pracy. Podstawowym dobrem chronionym przez ustawodawcę jest wykonywanie pracy w pomieszczeniach wolnych od substancji toksycznych, przy czym ochrona ta obejmuje wszystkich pracowników, zarówno palących, jak i niepalaczy. W obecnie obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisu, który pozwalałby zasadnie twierdzić, że dobro to powinno ustąpić przed dyskomfortem osób uzależnionych od tytoniu. Zasada równości pracowników nie stanowi źródła gwarancji swobodnego dostępu do używek. Jest nośnikiem wartości, którą państwo powinno bezwzględnie respektować - zdrowia obywateli. Zaprezentowane ujęcie problemu pozwala spojrzeć na niego inaczej niż dotychczas, nie przez pryzmat potrzeb pracownika palacza, lecz z perspektywy ochrony zdrowia publicznego. Łatwiejsza dostępność stanu generalnego zakazu palenia w zakładzie pracy od stanu gwarantującego palenie tytoniu jest świadomym elementem ochrony zdrowia wszystkich obywateli przed następstwami używania tytoniu. W konsekwencji, nieurządzenie palarni, co do zasady, nie będzie naruszeniem prawa pracy i zasady równego traktowania pracowników. (abstrakt oryginalny)
Przemysł tytoniowy w Rosji należy do najlepiej prosperujących, toteż przyciąga sporo inwestycji zagranicznych. W sprzedaży jednak szybko rośnie udział wyrobów krajowych, który niemal całkowicie wypiera import. Przemysł ten odprowadził do budżetu państwa w 1999 r. łącznie 2,5 mld rubli akcyzy.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.