Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 328

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  City management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Artykuł prezentuje adaptacje analizy portfolio do diagnozy sytuacji rozwojowej obszarów miejskich. Opracowanie omawia kwestie możliwości adaptacji tej analizy przez zarządzających obszarami miejskimi. Wskazano także ograniczenia w jej wykorzystaniu.(abstrakt oryginalny)
The article describes the levels of use of electronic business communities in the management of the city. The study was prepared on the basis of data, observations and investigation at Czestochowa City council, in April and May 2015. The research are related to the development of the concept of Regional Business Spatial Community (RBSC). City Council, along with service providers and providers of media for the residents work for regional development. Five basic levels were identified: informative, tender, negotiative, the level of projects and of processes. In addition to the characteristics of the levels, a qualification of the applied solutions and tools to specific levels has been made. The analysis shows that in the region of Czestochowa, relations at the level I to III occur. The summary indicates directions for further research on the developement of electronic business community(original abstract)
This text describes a methodology used in a field study of city management, using as an example a study of Warsaw in the 1990s. The approach used can be characterized as ergonography, i.e. ethnography focused on work. The work in question consisted of an action net which comprised various efforts aimed at managing a big city, that is, making it habitable. The techniques used included interviews, a special kind of observation called 'shadowing', and media analysis. The study focused on processes rather than structures, and observed the principle of symmetry, which demands equal attention being paid to all participants in the process of management, both human and nonhuman (artefacts and machines).(original abstract)
W literaturze z zakresu zarządzania w ostatnich latach przedmiotem dyskusji jest koncepcja Strategicznej Karty Wyników (Balanced Scorecard, BSC), będąca narzędziem wspierającym zarządzanie miastem i proces wdrażania strategii. Stad zasadne wydaje się przedstawienie propozycji wykorzystania koncepcji BSC jako narzędzia wdrażania strategii dla miasta. W artykule zostanie zaprezentowana idea BSC oraz możliwości wdrożenia tego narzędzia w celu poprawy efektywności funkcjonowania polskich miast.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest sytuacja w 42 największych miastach Polski, liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców, po ostatnich wyborach samorządowych (2002 r.). Omówiono stabilność lokalnej sceny politycznej oraz fragmentację polityczną w miastach.
Miasto organizacyjnie, prawnie i kompetencyjnie jest innym bytem niż przedsiębiorstwo, jednak miastem należy zarządzać w identyczny sposób, jak w przypadku dużego przedsiębiorstwa, świadczącego katalog usług publicznych. Sprawne zarządzanie miastem polega nie tylko na realizacji zadań ustawowych oraz celów ujętych w planach i strategiach rozwoju, ale także na odejściu od tradycyjnie pojmowanego administrowania na rzecz aktywnego i dynamicznego zarządzania, umożliwiającego efektywne rozwiązywanie problemów, realizację podjętych wyzwań oraz zmianę nastawienia do kluczowych zagadnień i sposobów realizacji przedsięwzięć. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie pojęcia interaktywności i jej zastosowania w gospodarce nieruchomościami. Interaktywność w gospodarce nieruchomościami zdefiniowano jako sposób zarządzania nieruchomościami przez podmiot publiczny, który dla realizacji celu publicznego, organizuje i wiąże wspólne działania wielu różnych podmiotów. Skoncentrowano się na realizacji przedsięwzięć interaktywnych w gospodarce miejskiej oraz znalezieniu odpowiedniej formy prawnej gospodarowania nieruchomościami, która dobrze zabezpieczałaby interesy partnerów.
8
Content available remote Foresight jako narzędzie zarządzania miastem
80%
W powyższym kontekście celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie foresightu jako narzędzia zarządzania strategicznego, a także identyfikacja specyfiki jego wykorzystania w planowaniu rozwoju miast. Do przygotowania niniejszego opracowania wykorzystano studia przypadków, prezentujące konkretne przykłady zastosowania foresightu w zarządzaniu miastem. Zostały one wybrane spośród projektów uwzględnionych w raporcie pt. "An Initial Assessmentof Territorial forward Planning/Foresight Projects in The European Union" [2011, aneks 1, ss. 1-95]. Raport ten powstał w celu sformułowania zaleceń dotyczących przydatności wykorzystania foresightu terytorialnego jako narzędzia użytecznego do podejmowania decyzji przez władze lokalne i regionalne w krajach członkowskich Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
W artykule, w części teoretycznej przedstawiono problematykę mienia komunalnego i jego klasyfikację. W części empirycznej omówiono formy gospodarowania zasobem nieruchomości gruntowych w gminie Kraków.
Artykuł analizuje zmiany w systemie zarządzania Kijowem w latach 2008-2014. Konsekwencje kryzysu gospodarczego i bieżący kryzys we wschodniej Ukrainie wymagają nowego podejścia i nowych rozwiązań w dziedzinie przywództwa i zarządzania lokalną społecznością. Przez wiele lat słabość lokalnych władz w Kijowie w połączeniu z niezwykle silną kontrolą rządu centralnego uniemożliwiała wykształcenie przez gospodarkę miasta odporności na negatywne zjawiska związane z globalnym kryzysem gospodarczym. Nie przeszkodziło to jednak w upowszechnieniu się nowych form inicjatyw społecznych, które łączą podmioty prywatne i pozarządowe. Obrany przez władze krajowe na Ukrainie kierunek rozwoju zakładający decentralizację państwa tworzy nowe możliwości wykorzystania społecznego potencjału miasta. Wyzwaniem jest znalezienie sposobu na konstruktywną współpracę między formalnymi i nieformalnymi liderami, która powinna stworzyć podstawę trwałego i konkurencyjnego wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote City centre development of Ostrava in the context of city management
61%
Artykuł zajmuje się rozwojem centralnej części miasta Ostrawy w kontekście zastosowania idei City Management. Centra miast są wszędzie konfrontowane z coraz liczniej powstającymi dużymi ośrodkami handlowymi poza terenami zwartej zabudowy w ostrej walce konkurencyjnej o utrzymanie swojej siły nabywczej, atrakcyjności inwestycji i ogólnego wizerunku. Ostrawa jest typowym miastem przemysłowym, gdzie problemy są zwielokrotnione poprzez specyficzną strukturę zabudowy. W pierwszej części artykułu przedstawiona jest idea City Management oraz jej organizacyjne, instytucjonalne i ekonomiczne aspekty. Główna część artykułu koncentruje się na analizie dwu z zasady diametralnie różnych projektów, które powinny mieć i mają na celu poprawę atrakcyjności centrum miasta Ostrawy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje kwestie zarządzania miastem w paradygmacie "smart", obecnym w XXI wieku, gdzie wszystko odbywa się w domenie zarządzania informacją cyfrową. W artykule opisano narzędzie stworzone przez studentów magisterskich studiów architektonicznych pod kierunkiem prof. Evy Vaništy Lazarević w Uniwersytetu w Belgradzie w ramach zajęć "Miasto i projektowanie".(abstrakt oryginalny)
Dyplomacja jest jednym z najstarszych mechanizmów sterowania środowiskiem międzynarodowym. Tradycyjnie kojarzona jest z działaniem państwa. Współcześnie jednak istotnie zmieniły się parametry funkcjonowania środowiska międzynarodowego. Państwa przestały być jedynymi podmiotami uczestniczącymi w stosunkach międzynarodowych. Obok państw pojawiają się aktorzy subpaństwowi (regiony, miasta), suprapaństwowi (UE) oraz pozapaństwowi. Aktorzy subpaństwowi przechodzą proces repozycjonowania się we współczesnym porządku międzynarodowym: z przedmiotu zarządzania do budowy własnej podmiotowości w tym zakresie. W tym celu coraz intensywniej sięgają po mechanizmy i instrumenty, pozostające do niedawna w wyłącznej gestii państwa. W literaturze przedmiotu sporo miejsca poświęca się paradyplomacji regionów, natomiast dyplomacja miast, jak dotychczas nie doczekała się należytej uwagi w debacie akademickiej. Celem artykułu jest syntetyczne przedstawienie koncepcji dyplomacji miast, analiza ich wzrastającej roli jako aktorów międzynarodowych oraz weryfikacja tezy, że dyplomacja miast staje się coraz bardziej profesjonalną aktywnością dyplomatyczną. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest wielowymiarowa analiza rozwoju regionalnego w tzw. nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej w latach 2004-2014 na tle regionów UE oraz scharakteryzowanie różnic w zakresie jego dynamiki za pomocą autorskiego miernika syntetycznego. W artykule zaprezentowano próbę adaptacji metody taksonomicznego miernika rozwoju społeczno-gospodarczego dla celów wielowymiarowej analizy porównawczej procesów rozwojowych w ujęciu dynamicznym oraz wypracowania wskaźnika syntetycznego ukazującego wielopłaszczyznowy charakter procesów rozwojowych i polityki spójności. Opracowany wskaźnik (Regional Development Index) został wykorzystany do określenia kierunków i tempa procesów prowadzących do zmniejszania dysproporcji w poziomie rozwoju regionalnego w zakresie beta oraz sigma konwergencji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia różne rozwiązania instytucjonalne zarządzania obszarami metropolitalnymi w Europіе, mieszczące się w kategorii struktur dwuszczeblowych. Autorzy szczególną uwagę poświęcają rozwiązaniom stosowanym w Niemczech i Francji, choć odwołują się też do przykładów z innych krajów. Stosowane często w dyskusjach metropolitalnych opozycje (jak zmiany dobrowolne versus przymusowe lub twarde rozwiązania instytucjonalne versus miękka, oddolna współpraca) są w rzeczywistości nieostre. Zwykle mamy do czynienia z pośrednimi rozwiązaniami hybrydowymi. W warstwie teoretycznej autorzy wskazują na przejście od starego do nowego regionalizmu i towarzyszącą mu zmianę zakresu koordynacji metropolitalnej, omawiają także uwarunkowania przesądzające o wdrożeniu reformy oraz możliwości czerpania z doświadczeń osadzonych w odmiennych kontekstach. (abstrakt oryginalny)
Rozwiązywanie problemów, jakie wiążą się z przepływami ładunków i osób w miastach wymaga podejścia systemowego oraz zintegrowania wielu działań. Jednym ze skutecznych sposobów usprawnienia ruchu, a co ważniejsze możliwym do szybkiego wdrożenia jest implementacja Inteligentnych Systemów Transportowych, co pozwala na znaczne wzbogacenie zasobów informacji dla zarządzania ruchem miejskim. Aby jednak efekt był zadowalający należy uwzględnić potrzeby informacyjne kierowców i pasażerów środków transportu zbiorowego oraz zapewnić im dogodny dostęp do informacji, aby mogli lepiej planować swoje podróże. Artykuł zawiera wyniki badań, jakie przeprowadzone były na dwóch obszarach zurbanizowanych - w aglomeracji poznańskiej oraz na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Celem badania było określenie, z jakich źródeł informacji korzystają poruszający się po mieście oraz jak oceniają przydatność tych źródeł. (abstrakt oryginalny)
Obszary metropolitalne będą odgrywać coraz większą rolę w integrującej się Europie. Wiele z nich to tereny o wysokiej koncentracji różnorodnych funkcji i skomplikowanej strukturze powiązań oraz zależności dotyczących zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych uwarunkowań, wpływających na możliwości i kierunki ich rozwoju przestrzennego. Problemy zarządzania obszarem metropolitalnym są bardzo różne, tak, jak różne są obszary czy stadia ich zorganizowania oraz systemy prawne, w którym funkcjonują. Ustrój Londynu czy Stuttgartu oparty jest na nowoczesnych rozwiązaniach zarządzania obszarem metropolitalnym, który jednak wynika z doświadczeń funkcjonowania ich władz z ostatnich kilkudziesięciu lat. Opracowanie ma na celu przedstawienie różnych sposobów zarządzania obszarem metropolitalnym i próbę stworzenia modelowej koncepcji organizacji obszarów metropolitalnych w Polsce zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem. (fragment tekstu)
Artykuł nakreśla międzynarodowy dyskurs akademicki dotyczący organizacji administracyjno-funkcjonalnej obszarów metropolitalnych. Podejmowane kwestie to istota tzw. problemu metropolitalnego oraz bogactwo rozwiązań tegoż problemu proponowanych przez różne szkoły myśli administracyjno-politycznej. Autorka śledzi rozwój koncepcji dotyczących zarządzania metropolitalnego w XX wieku, prezentując w szczególności polemiki toczone wokół zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Rozważania wzbogacają ilustracje zaczerpnięte z doświadczeń europejskich i amerykańskich obszarów metropolitalnych. (abstrakt oryginalny)
Kluczowym czynnikiem w obecnym rozwoju miast jest zastosowanie WEB 2.0. Coraz większą rolę w tym procesie w planowaniu przestrzennym i zarządzaniu miastem zaczynają również pełnić Otwarte dane (Open Data). Miasta starając się udostępnić zgromadzone przez siebie dane, zachęcają mieszkańców aby w oparciu o nie, tworzyli prototypy aplikacji internetowych lub mobilnych, uławiających życie w mieście. Z próbami wdrożenia koncepcji Open Data przez miasta związanych jest wiele nowych wyzwań min. organizacyjnych i technologicznych, po stronie jednostek publicznych, udostępniających te dane. Celem artykułu jest przedstawienie prób wdrażania koncepcji Open Data przez miasta. W artykule poruszono zagadnienia związane z orientacją marketingową w zarządzaniu miastem, zastosowanie nowych technologii wspierających procesy decyzyjne, kwestie prawne związane z udostępnianiem danych posiadanych przez podmioty publiczne oraz zawarto przykłady wdrażania idei Open Data w zarządzaniu miastami polskimi i zagranicznymi.(abstrakt oryginalny)
Istotnym elementem działań planistycznych samorządu miejskiego jest wdrażanie koncepcji zrównoważonego rozwoju poprzez sporządzanie i realizację ustaleń zawartych w opracowaniach dotyczących zagospodarowania przestrzennego. W artykule podjęto próbę oceny sposobów wdrażania idei zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu przestrzennym miast z wykorzystaniem analizy korespondencji. Bazując na kryterium pokrycia planistycznego, zidentyfikowano miasta charakteryzujące się niskim stopniem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, jak Hel, Krynica Morska, Łeba, Nieszawa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.