Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  City perception
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W konsekwencji wyżej omówionych tendencji technicznych, technologicznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych, typowych dla kapitalizmu epoki postindustrialnej, współczesne miasta, a w szczególności metropolie o zasięgu globalnym, w coraz mniejszym stopniu reprezentują kultury lokalne i terytorialne, co było tak charakterystyczne dla miast epoki nowoczesności. Wiele ze współczesnych miast ulega transformacji w wysoce zestetyzowane przestrzenie urbanistyczne. Jednocześnie typowe dla nich dotąd populacje są spychane na peryferie czy zamykane w enklawach etnicznych, coraz bardziej dotkniętych urbanistyczną nędzą, charakterystyczną dla chylących się ku cywilizacyjnemu upadkowi obrzeży centrów miast czy dzielnic zdominowanych przez zorganizowaną przestępczość. Nowy organizm metropolitalny nie reprezentuje dotychczasowej kultury urbanistycznej monocentrycznego miasta handlowego i przemysłowego. Podczas gdy wcześniejsze miasto stanowiło dyskretną geograficzną, ekonomiczną, polityczną i społeczną całość, jednocześnie identyfikowaną dzięki wyraźnej separacji od obszarów wiejskich, współczesna metropolia przejawia tendencje w kierunku przyciągania owego "gdzieś spoza" w obrębie swojej własnej, coraz bardziej symbolicznej strefy. Miasta i miasteczka przekształcają się wewnętrznie coraz bardziej w skrzyżowaniu dróg, miejsca postoju, przesiadki, w sieci metropolitalne, których kulturowy i ekonomiczny rytm życia nie pochodzi już z Zachodu, a przybiera coraz bardziej formę globalnego melanżu. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest analiza poziomu więzi mieszkańców z wybranymi miastami postprzemysłowymi, typów tych więzi oraz potencjalnych czynników wpływających na poziom przywiązania. Przedmiotem analizy jest psychospołeczna więź mieszkańców Poniewieża (Litwa), Łodzi (Polska) i Iwanowa (Rosja), czyli miast, które w przeszłości pełniły istotną rolę ośrodków przemysłowych. Podstawę empiryczną stanowią wyniki badań przeprowadzone na reprezentatywnych próbach mieszkańców w ramach projektu badawczego "Odrodzenie postprzemysłowych miast peryferyjnych" finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.(abstrakt oryginalny)
3
75%
The aim of this study was to present the social perceptions and ties between the inhabitants of Toruń and Bydgoszcz. It has been stated that the inhabitants of both of the towns notice the necessity of the mutual co-operation in every sphere. It is thus the first step that the towns of Toruń and Bydgoszcz could build strong ties with the support and help of their inhabitants. Politicians creating the mutual relations between the towns may surely count on the fact that from the social side there will be no counteracts and activities making the integration of the two towns difficult. (original abstract)
4
Content available remote Applying Resilience Thinking to 'Ordinary' Cities : a Theoretical Inquiry
75%
This paper assesses the prospective contribution of social-ecological resilience thinking in advancing a theory of 'ordinary' cities. Building on the hierarchical divide that continues to prescribe analyses and representations of cities in urban studies, the paper suggests that, while ideologically contentious, the conceptual configuration of resilience thinking, promoted essentially through notions of uncertainty, diversity and transformation, shows considerable potential for interdisciplinary research. While remaining cautious about its analytical thresholds, applying the framework as it emerges from its ecological niche suggests that resilience thinking can, alongside other concepts, play a part in creating an enabling environment for broadening the way communities, neighbourhoods and institutions that form and connect cities across the globe are understood, studied and represented in urban theory; allowing us to recognise all cities and their citizens as relatable and 'ordinary'. (original abstract)
W artykule przedstawiono, na tle innych studiów, prowadzone przez autora w odstępach dziesięcioletnich trzy badania percepcji i waloryzacji przestrzeni Warszawy. Systematycznie powtarzane analizy wskazują wyraźnie na utrzymujący się podział miasta na "dobre" i "złe" dzielnice oraz na fakt, że mieszkańcy Warszawy wyróżniają wspólne przestrzenie - obszary kulturowe miasta, do których zaliczają Starówkę, Zamek, Wilanów, Łazienki. Obok tych stałych obszarów pojawiają się efemeryczne obiekty, które stają się modne wskutek oddziaływania środków masowego przekazu.(abstrakt oryginalny)
Przełom XX i XXI w. jest okresem wyjątkowym w dziejach Polski, co wynika z zachodzących w niej w owym czasie przemian ekonomicznych i politycznych. zachodzące procesy odcisnęły swoje piętno także w przestrzeni Łodzi. Jednym z negatywnych skutków ubocznych transformacji jest pogłębianie się występujących juz wcześniej w obszarze miasta kontrastów w zagospodarowaniu przestrzeni. Analizie poddano kilka charakterystycznych dla miasta fragmentów jego śródmieścia (otoczenie placów Wolności, Reymonta, Niepodległości) oraz nowych luksusowych osiedli mieszkaniowych, położonych zarówno w centrum (Barciński Park), jak i na ruralnych obrzeżach miasta (Nowosolna). Wspólna cecha badanych fragmentów miasta jest pojawienie sie w nich bardzo dużych kontrastów estetycznych pomiędzy starymi formami zainwestowania przestrzeni a wprowadzana w ostatnich latach nowa zabudowa. Poza własną oceną tego zjawiska autorzy starają sie ja zobiektywizować poprzez badanie percepcji nowej przestrzeni przez jej użytkowników, a więc mieszkańców, pracowników lub klientów kontrastujących obiektów. Analizie poddano ocenę skali tych kontrastów w opinii mieszkańców miasta oraz potrzeby dalszych zmian w przestrzeni miasta i wyznaczenia ich kierunku. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Percepcja przestrzeni miejskiej : uczestnicy procesu i ich rola w przestrzeni
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z postrzeganiem i waloryzacją przestrzeni miejskiej przez różne grupy użytkowników. W pierwszej części ukazano teoretyczne ujęcie kwestii percepcji przestrzeni miasta w postaci koncepcji Kevina Lyncha oraz Yi Fu Tuana. Następnie wyróżniono główne grupy uczestników procesu percepcji oraz opisano ich rolę w przestrzeni. W ostatniej części zaproponowano i opisano teoretyczne implikacje łańcucha przyczynowo-skutkowego procesu waloryzacji przestrzeni w postaci oceny i przemian przestrzeni. Głównym celem artykułu jest wskazanie teoretycznych podstaw procesów postrzegania przestrzeni miast, w tym prezentacja modelu "nowej percepcji" w sytuacji zmian w przestrzeni miejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono badanie percepcji pojęcia przestrzeni publicznej oraz funkcji przez nie pełnionych w Poznaniu, zwracając szczególną uwagę na place i pomniki. Badanie empiryczne zrealizowano z wykorzystaniem ankiety skierowanej do 300 respondentów. Przeprowadzone w pracy postępowanie badawcze pozwala stwierdzić, że przestrzenie publiczne pełnią różne funkcje i zaspakajają potrzeby swoich użytkowników w różnych aspektach życia. Poznań posiada wiele atrakcyjnych miejsc publicznych, z którymi szczególnie mieszkańcy bardzo szczególnie chętnie się utożsamiają i w których chętnie często przebywają. Pojęcie "przestrzeń publiczna" jest kojarzone głównie z obszarem do którego można łatwo dotrzeć i korzystać z niego swobodnie, a jej postrzeganie ma charakter subiektywny i jest w dużej mierze uzależnione od statusu społeczno-zawodowego, wyznawanego od systemu wartości i wiedzy ogólnej. (abstrakt oryginalny)
Przemiany struktury funkcjonalnej Łodzi, wobec nowych uwarunkowań polityczno-gospodarczych po 1989 roku, znalazły bezpośrednie odzwierciedlenie w strukturze przestrzennej miasta. Jego przestrzeń zmienia się w wymiarze ilościowym i jakościowym, co jest rejestrowane i oceniane zarówno przez mieszkańców, jak i innych użytkowników w trakcie ich doświadczania miasta. Dynamiczne przemiany i nowe wymiary rzeczywistości, a także nowe sposoby jej doświadczania przez człowieka powodują, że potencjał geografii percepcji jako jednej z naukowych perspektyw oglądu współczesnego świata, jest ciągle istotny. Również wobec nowych koncepcji rozwoju lokalnego i regionalnego, w których coraz większe znaczenie przypisuje się relacjom społecznym i terytorialnym, znajomość emocjonalnego stosunku użytkowników do przestrzeni wydaje się kluczowa z perspektywy tworzenia i realizacji strategii rozwoju miast i regionów, w tym kształtowania ich wizerunku, który uznaje się za jeden z elementów szeroko pojętego kapitału terytorialnego. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących społecznej percepcji przestrzeni miejskiej Łodzi uzyskanych z wykorzystaniem metod fotograficznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Percepcja przestrzeni małego miasta na przykładzie Gościna
63%
Celem opracowania jest waloryzacja publicznej przestrzeni miejskiej nowego miasta Gościno. Badanie percepcji przestrzeni Gościna przeprowadzono w odniesieniu do pięciu podstawowych kategorii ładu przestrzennego: 1. ładu urbanistyczno-architektonicznego, którego najistotniejszą cechą jest zwartość kompozycji przestrzennej; 2. ładu funkcjonalnego związanego z wygodą życia; 3. ładu estetycznego określającego urodę miejsca i przestrzeni; 4. ładu społecznego odnoszącego się do jednostkowej i zbiorowej identyfikacji z miejscem i przestrzenią oraz 5. ładu ekologicznego związanego z wartością środowiska naturalnego (Wódz 1991; Bartoszek, Gruszczyński, Szczepański 1997). W opracowaniu posłużono się metodą dyferencjału semantycznego (Osgood, Suci, Tannenbaum 1957; Burgess 1978; Mayntz, Holm, Hubner 1985) i wykorzystano wyniki badań ankietowych, które przeprowadzono w czerwcu 2011 r. wśród mieszkańców miasta. Wskazano również najważniejsze, zdaniem mieszkańców, pozytywne i negatywne elementy przestrzeni miasta. (abstrakt oryginalny)
Kompleks EC1 w Łodzi (zespół obiektów dawnej Elektrowni Łódzkiej) to nowa, dynamicznie zmieniająca się przestrzeń miejska, w której istotną rolę odgrywa jej dziedzictwo postindustrialne. Ta nowoczesna przestrzeń zaczyna pełnić istotne funkcje kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne zarówno dla mieszkańców Łodzi, jak i dla turystów. Stopniowo staje się zatem atrakcyjną przestrzenią rekreacyjną, w tym turystyczną, miasta. W artykule omówiono kwestie związane z kreowaniem nowych miejskich przestrzeni rekreacyjnych (m.in. na zrewitalizowanych obszarach postindustrialnych) oraz zaprezentowano wyniki badań dotyczących percepcji takiej przestrzeni na przykładzie kompleksu EC1 w Łodzi. Przeprowadzony sondaż diagnostyczny miał na celu analizę subiektywnego obrazu postrzeganych elementów tej przestrzeni poprzez określenie poziomu doznań sensorycznych, odczuć, emocji i wartości, jakie pojawiają się w czasie jej eksploracji. Badania dowiodły, że mimo dominującej roli zmysłu wzroku zauważalna jest także różnorodność doznań pod wpływem bodźców dźwiękowych, węchowych czy dotykowych, oraz ukazały znaczenie ciągłości miejsca i jego dziedzictwa kulturowego w nowych miejskich przestrzeniach rekreacyjnych, gdzie świadoma kompozycja wzmacnia identyfikację człowieka z przestrzenią.(abstrakt oryginalny)
Budowanie wizerunku miasta jest procesem złożonym, wymagającym prowadzenia badań marketingowych. Wyniki badań mogą być wykorzystywane na różnych etapach procesu budowania marki terytorialnej, stanowiąc podstawę planowania i oceny programów wizerunkowych. Na złożoność procesów pomiaru wpływa w dużym stopniu wielowymiarowy charakter wizerunku miasta. Istotnym uwarunkowaniem dobom kryteriów pomiaru oraz podstawą oceny wizerunku miasta są oczekiwania i motywacje odbiorców docelowych. W badaniach wizerunkowych miast konieczne jest uwzględnienie kontekstu konkurencyjnego. W tym celu stosuje się porównania z konkurentami i miary o charakterze relatywnym. Szczególną rolę w kształtowaniu marek miast odgrywają rankingi, które ze względu na swój porównawczy charakter przyciągają zainteresowanie mediów i mają znaczenie opiniotwórcze.(abstrakt oryginalny)
Wyobrażenia zawierające całą wiedzę jednostki o przestrzennej organizacji określane są w geograficznej literaturze jako mapy wyobrażeniowe "cognitive maps". Autorzy proponują rozróżnienie mapy wyobrażeniowej jako hipotetycznej struktury umysłowej o nieustalonej jeszcze formie zapisu i szkicu wyobrażeniowego będącego próbą obrazowego przedstawienia w formie odręcznego szkicu - treści mapy wyobrażeniowej. Przedstawiono wyniki badania metodą "map wyobrażeniowych", na podstawie odręcznych szkiców wykonywanych przez studentów, drogi między uczelnią a zespołem domów akademickich. Analizowane szkice zawierały charakterystyczne dla szkiców "map wyobrażeniowych" deformacje przestrzeni, daleko posuniętą schematyzację, pomijanie niektórych fragmentów prezentowanego obszaru, błędy w lokalizacji i nazewnictwie, a także deformacje kierunków.
Przedstawiono walory turystyczne Łodzi w kontekście ich atrakcyjności oraz potencjał turystyczny miasta. Omówiono wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów łódzkich uczelni nt. atrakcyjności miasta.
W artykule ukazano, jaki wizerunek mają miasto Wrocław i Dolny Śląsk w środkach masowego przekazu Saksonii. Przedstawiono charakterystykę miasta i regionu. Dokonano oceny podejmowanych sytuacji i działań na rzecz tworzenia w Saksonii korzystnego wizerunku miasta Wrocławia i Dolnego Śląska w latach 1990-2005.
Artykuł dotyczy szeroko pojętej tematyki percepcji i postrzegania przestrzeni turystycznej. Celem badawczym było przedstawienie powyższych zagadnień w odniesieniu do najmłodszej dzielnicy Krakowa - Nowej Huty. Materiał empiryczny pracy stanowią wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w grupie 400 mieszkańców stałych i tymczasowych Krakowa i najbliższych okolic. Główna hipoteza badawcza odnosi się do występowania różnic w percepcji i postrzeganiu Nowej Huty w zależności od miejsca stałego zamieszkania ankietowanych. W wyniku analizy zgromadzonego materiału stwierdzono, że dzielnica ta jest znana większości respondentów. W opinii ankietowanych Nowa Huta jawi się jako dzielnica szara, niebezpieczna i budząca strach. Pozytywne postrzeganie dzielnicy jest charakterystyczne głównie dla jej stałych mieszkańców. Wyniki badań mogą być wykorzystane w określeniu kierunku, w którym powinna rozwijać się dzielnica, aby wzbogacić swój wizerunek i stać się bardziej atrakcyjną turystycznie. Wyniki badań potwierdzają też, że dla kształtowania pozytywnego wizerunku miejsca ważna jest jego znajomość. (abstrakt oryginalny)
Turyzm
|
2015
|
25
|
z. 2
133-143
Artykuł jest podsumowaniem badań dotyczących percepcji przestrzeni czasu wolnego, przeprowadzonych w roku 2014 wśród łódzkich licealistów i słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Porównano spojrzenie obu tych grup na samą istotę czasu wolnego, prześledzono sposób jego spędzania i scharakteryzowano czynniki istotnie wpływające na jego kształt. Zbadano odniesienie do przestrzeni miejskiej Łodzi i porównano pod kątem zasięgów przestrzennych, typów odwiedzanych miejsc i wydarzeń. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest centrum miasta Poznania w ujęciu geograficznym i jego percepcja badana na grupach studenckich, którym polecono wykonanie wyobrażeniowej mapy centrum miasta.
Inicjatywa "Europejskie Stolice Kultury" jest jednym z najbardziej eksponowanych działań Unii Europejskiej w dziedzinie kultury, będąc zarazem sposobem zbliżania zaangażowanych w tym sektorze ludzi, pochodzących z krajów UE, a także innych krajów europejskich. Jej celem jest podkreślenie bogactwa oraz różnorodności kultur europejskich, uwypuklenie ich cech wspólnych, a także promowanie wzajemnego poznania Europejczyków. Pomysłodawcą wybierania każdego roku Europejskiej Stolicy Kultury - do roku 2000 znanej jako "Europejskie Miasto Kultury" - była minister kultury Grecji Melina Mercouri. (fragment tekstu)
W prezentowanej pracy, która jest próbą podsumowania cyklu badan prowadzonych nad miejską przestrzenią turystyczną w ramach seminarium magisterskiego z geografii turyzmu w UŁ, autor zweryfikował i uzupełnił dotychczasową definicję tej przestrzeni oraz przetestował metodę analizy treści przewodników w ujęciu dynamicznym. Określił również związki i zależności między strukturą i wielkością form miejskiej przestrzeni turystycznej i zachodzącymi w niej zmianami a liczbą mieszkańców, przeszłością i funkcją miasta. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.