Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 113

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Claims for compensation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie wstępnej analizy danych zawartych w trójkącie szkód z zastosowaniem stochastycznego modelu chain-ladder. (...) W pierwszej części artykułu przedstawiona jest metoda chain-ladder oraz założenia niezbędne przy jej stosowaniu. W dalszej części pokazany jest praktyczny przykład analizy czynników rozwoju szkody dla danego trójkąta szkód oraz kalkulacji rezerwy szkodowej dla wybranego estymatora. (fragment tekstu)
The subject of the research is a presentation of the right to compensation in vertical relationships due to unfair practices under international agreements and the Gas Directive. The thesis centres on the presentation of proof that Gazprom abuses its dominant position. The paper presents the multidimensional content of Gazprom's dominant activities, which significantly distorts the European energy market. Initially, the author indicates the history of Gazprom's activities and economic way of transparency in pricing based on the latest American research. The matrix of research is a presentation of proceedings before the Court of Justice of the European Union and the Arbitrage Tribunal in Stockholm. In the last part of paper, there is clarification of the doctrine of direct effect and the procedure of an action for damages. The Gas Directive provisions are subject to the direct effect principle and in vertical relation, the individuals may bring an action for damages. In fine, the appearance of dominant and unfair practices means that individual proceedings against a country will constitute a majority in the future in the scope of energy law in the European Union. In this dogmatic study, the tools were criticisms, heuristics, hermeneutics and experiments. (original abstract)
W pracy zostanie opisany szczególny przypadek metody odwracania funkcji charakterystycznej Inverse Fast Fourier Trans form (IFFT), możliwej do zastosowania w przypadku, kiedy szkoda indywidualna w portfelu ma rozkład dyskretny. (fragment tekstu)
Przedmiotem glosy jest krytyczna ocena uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30.06.2022 r. (I OPS 1/22). W glosowanym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że sama umowa cesji wierzytelności, której przedmiotem jest wierzytelność odszkodowawcza za odjęcie prawa własności nieruchomości w wyniku zdarzenia lub aktu ze sfery prawa publicznego, nie kreuje po stronie nabywcy wskazanej wierzytelności w sprawie o ustalenie odszkodowania, o którym mowa w art. 128 ust. 1 u.g.n., przymiotu strony w rozumieniu art. 28 k.p.a., zaś źródłem interesu prawnego, o którym mowa w wyżej wymienionej normie, jest norma prawa powszechnie obowiązującego, a nie skutki czynności prawnej dokona- nej przez podmiot prawa cywilnego. Konsekwencją tego jest w istocie niedopuszczalność - w rozumieniu składu orzekającego - nabycia wierzytelności odszkodowawczej, przysługującej na podstawie art. 128 ust. 1 u.g.n., w drodze sukcesji syngularnej. W ocenie autorów tezy te wymagają pogłębionej, krytycznej refleksji.(abstrakt oryginalny)
Proces urbanizacji środowiska naturalnego oraz występujące coraz częściej anomalia pogodowe (np. susza bądź powódź) powodują, że coraz częściej dochodzi do szkód wyrządzonych przez zwierzęta żyjące na wolności. Marginalne znaczenie problemu w przeszłości sprawiło, iż brak jest opracowań dotyczących poruszonego zagadnienia, zwłaszcza zaś podstaw prawnych roszczeń odszkodowawczych bądź podmiotów zobowiązanych do naprawienia szkody. Jednakże pojawiające się ostatnio liczne pytania dotyczące możliwości rekompensaty poniesionego uszczerbku w wyniku najechania na dziką zwierzynę skłoniło autora do przedstawienia swego stanowiska w sprawie. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest analiza prawna sytuacji, gdy w ramach jednej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ochroną ubezpieczeniową jest objęty nie tylko ubezpieczający, ale i inne podmioty (ubezpieczeni). Taka sytuacja rodzi problem ochrony ubezpieczeniowej tych podmiotów za szkody wyrządzone sobie nawzajem oraz szkody wyrządzone w relacji: ubezpieczający - ubezpieczeni. Zagadnienie to dodatkowo komplikuje ujęcie pozycji poszkodowanego w ubezpieczeniu OC, który według art. 822 §1 k.c. jest "osobą trzecią", co na pierwszy rzut oka wyklucza ochronę roszczeń między ubezpieczonymi w jednej umowie ubezpieczenia OC. W praktyce dla objęcia ochroną ubezpieczeniową roszczeń wzajemnych stosowane są klauzule będące polskimi odpowiednikami "cross liability clause". Klauzule te mają zapewnić ubezpieczonym taką ochronę, "jakby dla każdego z nich była wystawiona oddzielna polisa" (fragment jednej z klauzul). Poruszana problematyka jest złożona, ale staramy się przedstawić ją w możliwie przystępnej formie, stąd liczne zestawienia i diagramy. Zależy nam, aby tekst miał walory poznawcze i dydaktyczne.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwujemy szczególnie dynamiczny rozwój ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, co powoduje coraz większe zainteresowanie wskazaną problematyką, w szczególności zakresem udzielanej przez ubezpieczyciela ochrony. Praktyka ubezpieczeniowa dowodzi, że wzrost świadomości osób poszkodowanych znacznie częściej występujących z żądaniem naprawienia wyrządzonej szkody oraz podnoszących coraz wyższe roszczenia może - w konkretnym stanie faktycznym - doprowadzić do wyczerpania zastrzeżonego w umowie limitu sumy gwarancyjnej. Dlatego przedstawiciele nauki prawa wiele uwagi poświęcają obecnie nie tylko tym postanowieniom, które określają przedmiotowe czy czasowe ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, ale też kwotowe granice ochrony ubezpieczeniowej. Kwestia dopuszczalności modyfikacji górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela w czasie trwania umowy, rozpatrywana na gruncie poszczególnych typów ubezpieczeń, najwięcej wątpliwości rodzi na tle ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Cechą charakterystyczną ubezpieczeń tego typu jest bowiem powstanie, z chwilą zajęcia wypadku ubezpieczeniowego, trójstronnego stosunku prawnego pomiędzy ubezpieczycielem, ubezpieczającym i poszkodowanym. Istnienie tego powiązania powoduje, że podmiotem faktycznie uprawnionym z umowy ubezpieczenia OC jest poszkodowany, czyli osoba trzecia spoza stosunku umownego. Dodatkowo we wskazanych ubezpieczeniach bardzo często mamy do czynienia ze szkodą na osobie, która z natury rzeczy ma charakter ewolucyjny, jej zakres oraz rozmiar mogą się pogłębiać, co z kolei może prowadzić do powstania nieprzewidzianych kosztów czy wydatków. W pozostałych ubezpieczeniach majątkowych wysokość sumy ubezpieczenia winna odpowiadać wartości ubezpieczeniowej, a tego rodzaju zależność w znacznym stopniu niweluje negatywne dla poszkodowanego skutki. Poza tym poszkodowanym jest tutaj sam ubezpieczający, który w każdym czasie może wystąpić do swojego kontrahenta z żądaniem podwyższenia sumy ubezpieczenia. Niezależnie od poczynionych uwag należy zauważyć, że w ubezpieczeniach OC - w przeciwieństwie do ubezpieczeń osobowych, nie wydaje się możliwe podwyższenie sumy gwarancyjnej na podstawie przepisów o waloryzacji sądowej. Warunkiem koniecznym zastosowania art. 3581 § 3 k.c. jest bowiem istnienie zobowiązania pieniężnego sensu stricto, którego przedmiotem od chwili jego powstania jest określona suma pieniężna. W ubezpieczeniach OC świadczenie zakładu ubezpieczeń polega na zwolnieniu ubezpieczającego od obowiązku wypłaty poszkodowanemu odszkodowania. Świadczenie tego podmiotu jako świadczeniem in natura należy do zobowiązań pieniężnych sensu largo, nazywanych też zobowiązaniami niepieniężnymi ze świadczeniem pieniężnym. (fragment tekstu)
Mimo upływu wielu lat od zakończenia II wojny światowej, wciąż istnieją obawy po stronie właścicieli i wieczystych użytkowników tzw. poniemieckich nieruchomości, tj. przejętych przez państwo polskie bezpośrednio po wojnie. Dotyczą one m.in. nieprawidłowości w księgach wieczystych prowadzonych dla tych nieruchomości bądź w ogóle braku uprzedniego założenia księgi wieczystej. Brak zgodności ksiąg z rzeczywistym stanem rzeczy nie występuje w całej Polsce w jednakowym stopniu. Na obszarze właściwości miejscowej sądu rejonowego w Zielonej Górze problem ten praktycznie nie istnieje, przykładowo zaś w województwie wielkopolskim dalej w sądach można natrafić na niemieckie Grundbuchy, w których figurują dawni niemieccy właściciele. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba zdefiniowania zasad pojęcia rynkowego ubytku wartości pojazdu mających wpływ na wysokość roszczeń dochodzonych z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę ustalenia momentu, od którego rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, skierowanych przeciwko ubezpieczycielowi. Możliwość wystąpienia z powództwem bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi, który z zawarł z podmiotem odpowiedzialnym umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jest niekwestionowana w świetle art. 822 § 4 k.c. Problematyczne jest jednak określenie, czy trzyletni termin przedawnienia, o którym mowa w art. 4421 § 1 i 3 k.c., rozpoczyna swój bieg z chwilą dowiedzenia się o szkodzie i podmiocie odpowiedzialnym według przepisów o czynach niedozwolonych, czy też -dowiedzenia się o ubezpieczycielu obowiązanym do naprawienia takiej szkody. Autor uznaje za prawidłowe to drugie stanowisko i prezentuje niżej argumenty na jego poparcie.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Szkody osobowe w wypadkach komunikacyjnych z udziałem cudzoziemców
75%
System obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w Unii Europejskiej (a szerzej w Systemie Zielonej Karty) daje ochronę obu stronom wypadku drogowego. W Systemie Zielonej Karty ubezpieczenie zawarte w kraju będącym członkiem Porozumienia obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. Należy jednak mieć na uwadze ograniczenie związane z przejęciem zobowiązania przez zakład ubezpieczeń, tj. sumę gwarancyjną. Jeżeli roszczenia przekroczą tę kwotę, obowiązek pokrycia nadwyżki powraca do sprawcy wypadku. Ustawa wprowadzająca obowiązek posiadania ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wskazuje na konieczność zabezpieczenia na poziomie co najmniej minimalnych kwot sum gwarancyjnych. Autorka artykułu podejmuje próbę zbadania, na ile zaproponowane sumy gwarancyjne są wystarczające do pokrycia roszczeń rentowych zgłaszanych przez ewentualnych poszkodowanych w sytuacji, gdy w wypadku bierze udział obcokrajowiec bądź gdy wypadek zdarzył się poza państwem zamieszkania uczestników wypadku(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie zasadniczych kwestii związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych przewidzianych art. 129 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska w świetle najnowszego orzecznictwa sądowego. Przedmiotem analizy uczyniono dwa zagadnienia: podmioty cywilnoprawnego stosunku odszkodowawczego, termin na wystąpienie z roszczeniem oraz tryb dochodzenia roszczeń. Szczegółowa analiza tych zagadnień uzasadniona jest co najmniej dwoma powodami. Po pierwsze, roszczenia z art. 129 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska mają fundamentalne znaczenie dla podmiotu ograniczonego w jego prawach rzeczowych, pozwalając na wyrównanie uszczerbku majątkowego poniesionego w interesie publicznym. Po drugie, ww. przepisy mają szeroki zakres zastosowania, gdyż odnoszą się do przypadków szkód z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną zasobów środowiska (tj. przez poddanie ochronie obszarów lub obiektów na podstawie ustawy o ochronie przyrody, a także przez wyznaczenie obszarów cichych w aglomeracji oraz obszarów cichych poza aglomeracją), ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania oraz utworzeniem strefy przemysłowej.(abstrakt oryginalny)
Według szacunków Międzynarodowej Sekcji ds. Prewencji przed Ryzykami Zawodowymi (International Section on the Prevention of Occupational Risks), na świecie co trzy minuty dochodzi do śmierci wywołanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Sekcja obserwuje proces zmiany przyczyn wypadków i chorób zawodowych. W przeszłości były one wywoływane głównie przez maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Jednakże, w wyniku wprowadzenia rygorystycznych reguł BHP, ryzyka technologiczne zostały znacznie ograniczone. Obecnie wzrasta zagrożenie schorzeniami psychicznymi oraz ich konsekwencjami internistycznymi, związanymi głównie ze stresem oraz presją wywoływaną przez pracodawców.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sposób wyznaczania regresji składkowej względem wielkości roszczeń oraz omówiono związek między rozstępem w poziomie roszczeń a rozstępem w poziomie składek.
Współczesny świat, wraz ze swoim szybkim rozwojem, niesie coraz więcej różnorodnych zagrożeń. Jedną z form skutecznego zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami owych zagrożeń może stanowić umowa ubezpieczenia. Słowa "może" użyto celowo. Nie zawsze bowiem umowa ubezpieczenia gwarantuje klientom oczekiwaną ochronę finansową. Zgodnie z treścią art. 805 § 1 k.c. "przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę". Jednakże w praktyce sam fakt wystąpienia wypadku nie pociąga za sobą automatycznie wypłaty świadczenia (odszkodowania).(abstrakt oryginalny)
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 18/05 dopuszcza możliwość dochodzenia odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy na podstawie norm kodeksu cywilnego. Chociaż pod adresem motywów rozstrzygnięcia można zgłaszać pewne zastrzeżenia, należy jednak z szacunkiem przyjmować fakt jego wydania. Oznacza to konieczność rozważenia praktycznych konsekwencji dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy, które są i zapewne będą coraz większym strumieniem kierowane do rozstrzygania przez sądy pracy. Autor podejmuje próbę wskazania, z jakimi szkodami możemy mieć do czynienia wskutek wadliwego rozwiązania stosunku pracy, a także przesłanek i podstaw odpowiedzialności za tak rozumiane szkody. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy ustawowego rozszerzenia katalogu świadczeń należnych najbliższym członkom rodziny zmarłego. Autor szczegółowo opisuje nowe podejście prawne do śmierci członka rodziny w kontekście naruszenia dobra osobistego, konieczności kompensacji, zadośćuczynienia pieniężnego, kumulacji roszczeń oraz majątkowej ochrony dóbr osobistych.
The article contains discussion of an issue belonging to disputable matters in courts' judicial decisions, i.e. a legal character of claims, vested to an expropriated person in a situation of unpunctual payment of damages for taken over or limited real rights in property. There were presented contrary standpoints consolidated in the judicature. The first of them includes performance of raising the amount and interest for delay in payment of compensation to the regime of civil law, simultaneously indicating civil proceedings before a civilian court as a way of asserting such entitlement. According to the second conception the discussed claims have the administrative-legal character, and therefore organs of administration should decide about them in the administrative-legal course. The Author of this article declares also for the second standpoint.(original abstract)
W artykule zostały przedstawione uwarunkowania prawne związane z dochodzeniem roszczenia o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Ukazano sposób określania kwoty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości z podaniem stosownych przykładów.
Jednym z rodzajów roszczeń są roszczenia odszkodowawcze, czyli roszczenia o naprawienie szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Roszczenia te w określonym zakresie mogą być obejmowane ochroną ubezpieczeniową na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przedawnienie tych roszczeń jest jednym z centralnych zagadnień dla tej grupy ubezpieczeń. Powszechnie przyjętą zasadą jest bowiem obejmowanie ochroną ubezpieczeniową jedynie prawnie skutecznych roszczeń o naprawienie szkody. W poniższych uwagach zamierzam przedstawić mechanizm przedawnienia roszczeń odszkodowawczych w reżimie odpowiedzialności deliktowej i kontraktowej, który ma niebagatelne znaczenie w praktyce.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.